dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie
  1. adiqq Guest
    Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    no właśnie też tak sobie pomyślałem i wolałem się spytać....
    to nic, idę smarować...
  2. Ewus DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Ewus Zarejestrowany: 23.05.2008 Posty: 790
    A ja mam pytanie dla podłogowników

    mniej więcej ile czasu podnosi Wam się o 1 stopien. ( wiem , że bezwładna)

    Wstrzymujemy się z paleniem w kominku, bo chcę zobaczyć jak to hula bez szybkiego ciepła.
    I nic a nic nie kumam jak się reguluje te zawory w tej listwie wrrrrrrrrrrrrrrrr
  3. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał Ewus
    A ja mam pytanie dla podłogowników

    mniej więcej ile czasu podnosi Wam się o 1 stopien. ( wiem , że bezwładna)

    Wstrzymujemy się z paleniem w kominku, bo chcę zobaczyć jak to hula bez szybkiego ciepła.
    I nic a nic nie kumam jak się reguluje te zawory w tej listwie wrrrrrrrrrrrrrrrr
    Ja Ci niedlugo pokaze ladny wykresik - mam opomiarowana cala kotlownie, czujke na zewnatrz etc ale nie mam tej najwazniejszej czyli czujki w pokoju Tym niemniej u mnie trwa to wieki. Przy takiej temperaturze jak teraz podniesienie o 1stC to minimum pare godzin czekania. Jak odpalilem pierwszy raz kominek (gdzies chyba w okolicy listopada) w wychlodzonym do ~10stC domu to grzalem prawie caly tydzien (!) na maksa, spalilem brykietu z wegla brunatnego chyba za 300-400 pln zeby doprowadzic dom do tych ~20stC Z tym ze tak samo wolno temperatura opada po wylaczeniu ogrzewania.

    A regulacja na listwie - masz na belce zasilajacej rotametry/przeplywomierze? Takie przezroczyste rurki ze wskaznikiem w l/min ? Jak masz to na 99% sa regulowane - poprostu krecisz ta wystajaca szklana rurka. Mozesz tez odkrecic przeplywomierze na maksa, a regulowac zaworkami na belce powrotnej - powinny byc tam takie zaworki przystosowane do montazu glowicy elektrycznej do zamykania/otwierania zaworu ale powinnas tez miec do nich "czapki" (ja mam takie zwykle plastikowe) z gwintem ktore poprostu wkrecasz na ten zawor i dokrecajac - przymykasz zawor. Przymykajac go powinien byc odrazu widoczny spadek przeplywu na rotametrze
  4. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał adiqq
    no właśnie też tak sobie pomyślałem i wolałem się spytać....
    to nic, idę smarować...
    jakoś różnicy po smarowaniu nie słysze - a mam wrażenie że właśnie najgłośniej to chodzi na tych prowadnicach.....
  5. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał Ewus
    A ja mam pytanie dla podłogowników

    mniej więcej ile czasu podnosi Wam się o 1 stopien. ( wiem , że bezwładna)

    Wstrzymujemy się z paleniem w kominku, bo chcę zobaczyć jak to hula bez szybkiego ciepła.
    I nic a nic nie kumam jak się reguluje te zawory w tej listwie wrrrrrrrrrrrrrrrr
    zanim podłogę nagrzejesz, to trochę czasu minie...pamiętaj, że jak wczesniej grzałaś w kominku, to podłoga była zimna...trochę to potrwa....
    o ile się podnosi to zależy jaką temperaturę puszczasz w podłogę...
    ja jak puszczam grzanie, przy tych temperaturarach, to mam zasilanie 33-34C a powrót 27-28C - czyli woda w podłogówce ma temperature 27-28C. Jak dopiero zaczynasz grzać, to musi to niestaty trochę potrwać...wylewka zaakumuluce ciepło i dopiero potem zaczniesz odczuwać że grzeje...
    u mnie przez 1,5h grzania temperaturą w okolicy 33-35C na zasilaniu podlogówki, temperatura rośnie o 0,25-0,5C
  6. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał adiqq
    jakoś różnicy po smarowaniu nie słysze - a mam wrażenie że właśnie najgłośniej to chodzi na tych prowadnicach.....
    Moze poprostu juz miales to wysmarowane fabrycznie? Ja mialem gole, czyste, niesmarowane i roznica po smarowaniu byla ogromna
  7. Ewus DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Ewus Zarejestrowany: 23.05.2008 Posty: 790
    Cytat Napisał Daga&Adam
    Ja Ci niedlugo pokaze ladny wykresik - mam opomiarowana cala kotlownie, czujke na zewnatrz etc ale nie mam tej najwazniejszej czyli czujki w pokoju Tym niemniej u mnie trwa to wieki. Przy takiej temperaturze jak teraz podniesienie o 1stC to minimum pare godzin czekania. Jak odpalilem pierwszy raz kominek (gdzies chyba w okolicy listopada) w wychlodzonym do ~10stC domu to grzalem prawie caly tydzien (!) na maksa, spalilem brykietu z wegla brunatnego chyba za 300-400 pln zeby doprowadzic dom do tych ~20stC Z tym ze tak samo wolno temperatura opada po wylaczeniu ogrzewania.

    A regulacja na listwie - masz na belce zasilajacej rotametry/przeplywomierze? Takie przezroczyste rurki ze wskaznikiem w l/min ? Jak masz to na 99% sa regulowane - poprostu krecisz ta wystajaca szklana rurka. Mozesz tez odkrecic przeplywomierze na maksa, a regulowac zaworkami na belce powrotnej - powinny byc tam takie zaworki przystosowane do montazu glowicy elektrycznej do zamykania/otwierania zaworu ale powinnas tez miec do nich "czapki" (ja mam takie zwykle plastikowe) z gwintem ktore poprostu wkrecasz na ten zawor i dokrecajac - przymykasz zawor. Przymykajac go powinien byc odrazu widoczny spadek przeplywu na rotametrze
    No to w sumie podnosi się ok, wczoraj jak wróciliśmy to z 4 godziny z 18 na 19, teraz się grzeje na 21 bo noc mi wyłączyła grzanie na 19.
    Mam te szklane rurki , mam te czapki z kablami, ale chyba muszę usiąść i pobawić się, a mąż dostaje gęsiej skórki jak mnie widzi przy tej listwie.

    Czy mogę mieć nadzieję, że jak mi nie wyjdzie to w wolnej chwili zerknąłbyś na to ???
    Za dużo tego regulowania wrrrrrrrrrrrrrrrrr
  8. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał Ewus
    No to w sumie podnosi się ok, wczoraj jak wróciliśmy to z 4 godziny z 18 na 19, teraz się grzeje na 21 bo noc mi wyłączyła grzanie na 19.
    Mam te szklane rurki , mam te czapki z kablami, ale chyba muszę usiąść i pobawić się, a mąż dostaje gęsiej skórki jak mnie widzi przy tej listwie.

    Czy mogę mieć nadzieję, że jak mi nie wyjdzie to w wolnej chwili zerknąłbyś na to ???
    Za dużo tego regulowania wrrrrrrrrrrrrrrrrr
    Regulacje zacznij od otwarcia / odkrecenia wszystkiego na maks! Potem nagrzej chate - ale tak zeby przez 2-3 dni byla stabilna temperatura bez wiekszych wahan. Potem dopiero mozesz zaczac regulowac - a zaczac trzeba od zmierzenia temperatur w kazdym pomieszczeniu! Tam gdzie bedzie zbyt cieplo - przykrecasz minimalnie (powiedzmy o jedna kreseczke na rotametrze czyli np. o 1l/min). Czekasz 24h, sprawdzasz temperatury, regulujesz znowu Niestety jak chcesz miec wszystko super wyregulowane to musisz poswiecic pare dni ale samo krecenie rurkami to pare sekund - potem czekasz minimum 24h az podlogowka zareaguje i temperatury sie ustabilizuja

    A jakie to masz kabelki na tych czapkach ? Masz jakies sterowniki / termostaty w pokojach ?? Spokojnie je mozesz wyrzucic do kosza - przy podlogowce to sie nie sprawdza
  9. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Ewuś, myślę ze nie będzie takiej porzeby...przy rozruchu podłogówki, to niestety trochę trwa....
    a jak nie będziesz umiała sobie dać rady, to pomożemy

    Ewuś pewnie ma eurostery...nie wiem dlaczego, ale seryjnie to montują przy podłogówce
  10. aklow SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aklow Zarejestrowany: 08.07.2011 Posty: 18
    Cytat Napisał aklow
    czy ktoś może coś powiedzieć o firmie budowlanej p. Marcina Szewioły "Martinbud"? miał ktoś do czynienia ? dostałam wycenę robocizny wybudowania domu, i muszę przyznać, że jest najlepsza zw wszystkich jakie dostałam, może się ktoś wypowiedzieć ?
    ponawiam nieśmiało pytanie
  11. preem82 DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    preem82 Zarejestrowany: 18.07.2009 Posty: 682
    Adamie ---> jako ze Ty lubisz liczyć, mam do ciebie pytanie czysto teoretyczne ?

    jako ze my mamy sciane 1W a wiekszosc z was ma 2W to na Twoim przykładzie, moglbys policzyc ile kwh wiecej pojdzie na ogrzanie domu biorac pod uwage tylko U sciany mojej i np. Twojej. tam roznicy jest niewiele , parę setnych U, ale da sie to policzyc ??
  12. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał preem82
    Adamie ---> jako ze Ty lubisz liczyć, mam do ciebie pytanie czysto teoretyczne ?

    jako ze my mamy sciane 1W a wiekszosc z was ma 2W to na Twoim przykładzie, moglbys policzyc ile kwh wiecej pojdzie na ogrzanie domu biorac pod uwage tylko U sciany mojej i np. Twojej. tam roznicy jest niewiele , parę setnych U, ale da sie to policzyc ??
    Preem - a z czego jest ta twoja ściana 1W? jakie jest jej U?
    tutaj jest taki prosty kalkulator na podstawie którego możesz oszacować zapotrzebowanie na ciepło
    https://docs.google.com/spreadsheet/...Pfu-_8B#gid=35

    potem przeliczyć to już prosto
  13. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał preem82
    Adamie ---> jako ze Ty lubisz liczyć, mam do ciebie pytanie czysto teoretyczne ?

    jako ze my mamy sciane 1W a wiekszosc z was ma 2W to na Twoim przykładzie, moglbys policzyc ile kwh wiecej pojdzie na ogrzanie domu biorac pod uwage tylko U sciany mojej i np. Twojej. tam roznicy jest niewiele , parę setnych U, ale da sie to policzyc ??
    Jaka masz sciane (jakie U) i jaka powierzchnie ?
  14. preem82 DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    preem82 Zarejestrowany: 18.07.2009 Posty: 682
    Cytat Napisał Daga&Adam
    Jaka masz sciane (jakie U) i jaka powierzchnie ?
    wg danych producenta Wienerberger-a, to Porotherm 44 ma U=0,30

    a co do powierzchni, hmm to musze zajzec w projekt, bo niechcialbym przeklamac
  15. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał preem82
    wg danych producenta Wienerberger-a, to Porotherm 44 ma U=0,30

    a co do powierzchni, hmm to musze zajzec w projekt, bo niechcialbym przeklamac
    Mozesz plus minus policzyc obwod razy wysokosc
  16. preem82 DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    preem82 Zarejestrowany: 18.07.2009 Posty: 682
    wg projektu użytkowej jest 166 m2 ( w tym garaż i pom. gosp 30 m2) , do tego dochodzi okolo 25 m2 piwnicy

    jako ze garaz i piwnica bedzie temp. minimalna wiec moge przyjac te 166 m2. kubatura okolo 750 m3
  17. Ewus DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Ewus Zarejestrowany: 23.05.2008 Posty: 790
    Cytat Napisał Daga&Adam
    Regulacje zacznij od otwarcia / odkrecenia wszystkiego na maks! Potem nagrzej chate - ale tak zeby przez 2-3 dni byla stabilna temperatura bez wiekszych wahan. Potem dopiero mozesz zaczac regulowac - a zaczac trzeba od zmierzenia temperatur w kazdym pomieszczeniu! Tam gdzie bedzie zbyt cieplo - przykrecasz minimalnie (powiedzmy o jedna kreseczke na rotametrze czyli np. o 1l/min). Czekasz 24h, sprawdzasz temperatury, regulujesz znowu Niestety jak chcesz miec wszystko super wyregulowane to musisz poswiecic pare dni ale samo krecenie rurkami to pare sekund - potem czekasz minimum 24h az podlogowka zareaguje i temperatury sie ustabilizuja

    A jakie to masz kabelki na tych czapkach ? Masz jakies sterowniki / termostaty w pokojach ?? Spokojnie je mozesz wyrzucic do kosza - przy podlogowce to sie nie sprawdza
    No właśnie mam te badziewia w każdym pokoju, poodkręcałam na max temperaturę, ale martwi mnie że grzeje od rana i nie podniosła sie tempertura
    No i te kableki właśnie od tych pokojowych regulatorów idą do tych czapek na zaworach dopływu ciepłej , ale czapki gorące jak cholera, a rurki już do obiegów nie.

    Dziwne to jakieś


    Poodkręcałam teraz te rotometry jak je nazywasz ale one dziwne jakieś i ja tam słupka wody nie widzę wrrrrrrrrrrr wygląda jakby od środka zardzewiały

    Chyba trzeba będzie siłę fachową zawezwać bo nie wiem na dodatek jak się te zawory odkręca tzn niby wiem ale boję się , że go wykręcę całkowicie z tej listwy. bo tak dziwnie się odkręca.
    .
  18. dorota78 SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dorota78 Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 95
    ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE

    są jeszcze tylko 2 miesiące na odzyskanie VATu za materiały budowlane w 2011r. Warto odzyskać swoje pieniądze Polecem się. Szybko i solidnie. Więcej informacji na prv.
  19. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał preem82
    wg projektu użytkowej jest 166 m2 ( w tym garaż i pom. gosp 30 m2) , do tego dochodzi okolo 25 m2 piwnicy

    jako ze garaz i piwnica bedzie temp. minimalna wiec moge przyjac te 166 m2. kubatura okolo 750 m3
    Nie nie, chodzi mi o powierzchnie scian, nie podlog Ta moze byc rozna. Zmierz obwod domu, pomnoz przez wysokosc i odejmij otwory (bramy, okna, drzwi) i wtedy bedzie mozna liczyc roznice
  20. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał Ewus
    No właśnie mam te badziewia w każdym pokoju, poodkręcałam na max temperaturę, ale martwi mnie że grzeje od rana i nie podniosła sie tempertura
    A te sterowniki pokojowe co pokazuja - pokazuja, ze grzanie jest wlaczone ? Maja one jakies wyswietlacze czy tylko pokretlo nastawy temperatury ?

    Cytat Napisał Ewus
    No i te kableki właśnie od tych pokojowych regulatorów idą do tych czapek na zaworach dopływu ciepłej , ale czapki gorące jak cholera, a rurki już do obiegów nie.

    Dziwne to jakieś
    Jezeli belka jest nagrzana, a rurki nie, a dodatkowo nie widzisz przeplywu w rurce na rotametrze to znaczy ze termostat (ten pokojowy) zamknal zawor/zawory i w podlogi nie idzie wogole woda. One dzialaja prosto - wlacz/wylacz. Albo przeplyw jest albo go nie ma.

    Cytat Napisał Ewus
    Poodkręcałam teraz te rotometry jak je nazywasz ale one dziwne jakieś i ja tam słupka wody nie widzę wrrrrrrrrrrr wygląda jakby od środka zardzewiały
    Jezeli masz sterowniki pokojowe / termostaty w pokojach to powinnas te rotametry calkiem miec wszystkie poodkrecane. Tylko ze one powinny byc na zasilaniu - jak sa na powrocie to wskazniki nie beda nigdy nic pokazywac i nie beda dzialac prawidlowo. Ktora belka jest cieplejsza - ta gdzie sa rotametry, czy ta gdzie sa zawory z czapkami i kablami do sterownika ? Jezeli ta z czapkami to jakis matol podlaczyl odwrotnie zasilanie z powrotem Nic to nie zmienia w sensie grzewczym ale rotametry sa tam wtedy zupelnie zbedne bo i tak nic nie pokaza (wskazniki beda zawsze na samej gorze). W tej rurce jest taki czerwony plasikowy plywaczek ktory sie unosi i opada i on pokazuje wartosc. Wody tam wogole moze nie byc.

    Cytat Napisał Ewus
    Chyba trzeba będzie siłę fachową zawezwać bo nie wiem na dodatek jak się te zawory odkręca tzn niby wiem ale boję się , że go wykręcę całkowicie z tej listwy. bo tak dziwnie się odkręca.
    .
    Tzn. tak. Rotametry musisz odkrecic na maks - tj. krecisz sama ta rurka! Krec bez obaw, nic nie zepsujesz Odwrotnie do wskazowek zegara.Tylko szklana czesc ma sie krecic - ona jest osadzona w takiej mosieznej nakretce, a ta nakretka jest wkrecona w belke. Ta nakretka nie moze sie krecic - bo rzeczywiscie wykrecisz sobie z belki caly rotametr i trysnie woda
Pokaż wyniki od 24081 do 24100 z 34093