dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie
  1. Ewus DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Ewus Zarejestrowany: 23.05.2008 Posty: 790
    Cytat Napisał Daga&Adam
    A te sterowniki pokojowe co pokazuja - pokazuja, ze grzanie jest wlaczone ? Maja one jakies wyswietlacze czy tylko pokretlo nastawy temperatury ?

    Mają pokrętła - odkręciłam na maksa

    Jezeli belka jest nagrzana, a rurki nie, a dodatkowo nie widzisz przeplywu w rurce na rotametrze to znaczy ze termostat (ten pokojowy) zamknal zawor/zawory i w podlogi nie idzie wogole woda. One dzialaja prosto - wlacz/wylacz. Albo przeplyw jest albo go nie ma.

    No powinno działać bo odkręcone na maksa mają się zamykać przy 23 stopniach zdaje się a ja mam na razie 20


    Jezeli masz sterowniki pokojowe / termostaty w pokojach to powinnas te rotametry calkiem miec wszystkie poodkrecane. Tylko ze one powinny byc na zasilaniu - jak sa na powrocie to wskazniki nie beda nigdy nic pokazywac i nie beda dzialac prawidlowo. Ktora belka jest cieplejsza - ta gdzie sa rotametry, czy ta gdzie sa zawory z czapkami i kablami do sterownika ? Jezeli ta z czapkami to jakis matol podlaczyl odwrotnie zasilanie z powrotem Nic to nie zmienia w sensie grzewczym ale rotametry sa tam wtedy zupelnie zbedne bo i tak nic nie pokaza (wskazniki beda zawsze na samej gorze). W tej rurce jest taki czerwony plasikowy plywaczek ktory sie unosi i opada i on pokazuje wartosc. Wody tam wogole moze nie byc.

    Te rotametry są na powrocie na pewno (( poodkręcałam ale nie za rurki szklane bo się nie dało, za tę nakrętkę dało się i woda nie trysła, natomiast przesuwał się tłoczek czy coś tam.

    Tzn. tak. Rotametry musisz odkrecic na maks - tj. krecisz sama ta rurka! Krec bez obaw, nic nie zepsujesz Odwrotnie do wskazowek zegara.Tylko szklana czesc ma sie krecic - ona jest osadzona w takiej mosieznej nakretce, a ta nakretka jest wkrecona w belke. Ta nakretka nie moze sie krecic - bo rzeczywiscie wykrecisz sobie z belki caly rotametr i trysnie woda
    Chyba najprościej będzie jak foto cyknę tego badziewia

    Do tego rozebrałam tę czapkę z tego zaworu na zasilaniu i pojęcia nie mam jak ta czapka niby kręci tym zaworem (
  2. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał Ewus
    Chyba najprościej będzie jak foto cyknę tego badziewia

    Do tego rozebrałam tę czapkę z tego zaworu na zasilaniu i pojęcia nie mam jak ta czapka niby kręci tym zaworem (
    Ona nie kreci - ona wysuwa trzpien ktory zamyka obwod. Jak jest odkrecony - to obwod masz calkiem teraz otwarty!

    Cyknij foty to bedzie latwiej tlumaczyc, a kto wie czy Ty tam nie masz jakiegos innego "systemu" i ja o jednym a to moze byc zupelnie co innego

    AAAA! I uwazaj na te czapki i kable - niektore zawory sa zasilane 230V zebys sobie krzywdy nie zrobila !
  3. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    pozwolicie ze nie czytam o regulacji podlogowki bo nie mam sily

    ale wiecie co ... udalo nam sie dzis wysprzatac z mama caly dol ... wszystkie okna pomyte!! posprzatana kuchnia!! odkurzone wszystko 2 razy ... jutro skonczymy lazienki pomyjemy cale podlogi ... po malutku wychodzimy na prosta
  4. Ewus DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Ewus Zarejestrowany: 23.05.2008 Posty: 790
    Dzięki chłopaki, mąż zamówił fachowca - przyjechał od ręki - chyba problem w krzywej grzewczej poregulował kocioł bo zawory ponoć działają dobrze
    szlag by, i za pół godziny skoczyła tempka o pół stopnia
    a ja się tak nakręciłam jak durna i chyba osobisty się wystraszył , że dzięki moim działaniom zmarzniemy

    ale i tak zrobię fotkę tego, Pan się nie tykał tej elektroniki bo się nie zna, sama będę musiała się poznać, bo ten co zrobił też się nie zna aaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!
    Może wspólnie cos wymyślimy bo jeszcze nie intryguje pompa pomiedzy listwą zasilającą i powrotem - po co ona pojęcia nie mam.
    Gdzieś po drodze jest jeszcze jeden obieg który się nie załącza - tam gdzie termometr - bo ograniczenie do 27 stopni podłoga, a na poworocie chyba jest 25 więc pewnie zamyka mi ten obwód.

    Ale dzisiaj już mam po kokardki ogrzewania
  5. Ewus DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Ewus Zarejestrowany: 23.05.2008 Posty: 790
    Cytat Napisał mea
    pozwolicie ze nie czytam o regulacji podlogowki bo nie mam sily

    ale wiecie co ... udalo nam sie dzis wysprzatac z mama caly dol ... wszystkie okna pomyte!! posprzatana kuchnia!! odkurzone wszystko 2 razy ... jutro skonczymy lazienki pomyjemy cale podlogi ... po malutku wychodzimy na prosta

    Szacun wielki, my byłysmy w trójkę i myślałam, że uświrnę - dwa dni to trwało.
  6. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:

    to jedna z tych rzeczy na których lepiej się znać w domu
    miałem na myśli sterowanie CO
  7. fotohobby REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    fotohobby Zarejestrowany: 19.08.2011 Posty: 18637
    Cytat Napisał adiqq
    to tak nie do końca - koszt 1t węgla to prawie koszt 1t pelletu. Ale pellet ma mniejszą kaloryczność - energetycznie 1t węgla=1,5t pelletu. Pellletu potrzebujesz więcej, więc musisz tez mieć więcej miejsca na jego składowanie. Koszta palenia pelletem na pewno wyższe niż węglem.
    To, co napisałeś o cenie i kaloryczności, to fakty, ale zapomniałeś o czymś bardzo istotnym - o sprawnosci.
    W przypadku pieców na pellet jest to ~94% przy mocy nominalnej, w przypadku pieców na ekogroszek średnio o 10% mniej - to już część strat odrobiona.
    Poza tym - kocioł na pellet może rozpalić się sam, pracować na 90%mocy przez 1,5h, zagrzać w tym czasie bufor i wyłączyć się na kilka (kilkanaście) godzin, piec na ekogroszek musi chyba pracować cały czas (na podtrzymaniu) a wtedy sprawność znów spada.
    Wydaje mi sie, ze różnica w kosztach spada do jakiś 20%.
  8. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    fotohobby - to nie tak - tak naprawde energetycznie to jest nawet gorzej dla pellet 1t węgla = prawie 2t pelletu, ale uwzględniłem już fakt, że węgiel może być mokry, a pellet będzie suchy i uwzględniłem sprawność kotła.
    A co do tego automatycznego rozpalania się pelletu - to jak 2 lata czytałe wątek o tym, to więcej w tym było reklamy...większość i tak rozpalała ręcznie, bo z tymi zapalarkami tylko problemy były...nie wiem, może od tego czasu coś się zmieniło....
  9. fotohobby REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    fotohobby Zarejestrowany: 19.08.2011 Posty: 18637
    Ekogroszek:
    PIEKLORZ PIEKARSKI |(ponoć jeden z lepszych)

    • granulacja (uziarnienie): 5-25mm
    • wartość opałowa (kaloryczność) > 26 MJ/kg
    • zawartość popiołu (części niepalnych) 7%
    • zawartość wilgoci 6-8%
    • spiekalność poniżej 10
    • zawartość siarki 0,8%
    900zł/tona

    pellet Stelmet Lava (jeden z lepszych):

    * Charakteryzuje sie wysoką kalorycznoscią - 18MJ/kg (5kWh/kg)
    * Popiół (0,5% masy pelletu) można stosować do nawożenia ogrodu.
    * bardzo niska zawartość w spalinach dwutlenku siarki i innych szkodliwych substancji.
    cena: 790zł/t

    Nie widziałem ekogroszku, którego kaloryczność miałaby wynosić 35MJ
    Tu mamy 26/18, czyli 1,44 na korzyść węgla.
    O cenie nie wspominam, bo tu i tu waha sie og 650 to ponaz 900 za tonę

    Przy czym - spotkałem się z ofertami na ekogroszek, gdzie podawana byłą kaloryczność 29MJ, oraz na pellet, gdzie podawano 20,5MJ

    Co do rozpalania się - to posiadacz Kostrzewy Mini Bio, z któym koresponduję, nie ma z tym problemów - a grzeje też latem cwu.
    Tyle, ze trzeba liczyć się z tym, że przy takim schemacie pracy co dwa sezony trzeba będzie wymienić spiralkę grzewczą (jakieś 100zł)
  10. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    dla mnie raczej te dane na temat kaloryczności pelletu są trochę zawyżone...
    no ale nie będę się upierać przy swoim, bo nie jestem na bieżąco w temacie....
    a jak wygląda sprawa z dostępnością pelletu w naszym regionie?
    jak z daleka trzeba ściągać, to dochodzą koszty transportu...

    jedno jest pewne - na pewno jest to ciekawa alternatywa
    myślałem że te kotły są droższe od tych ekogroszkowych , ale ten Mini Bio wygląda ciekawie(cena porównywalna do pieców na ekogroszek), pozytywnie mnie zaskoczyło że mają w ofercie kocioł o tak małej mocy
  11. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał adiqq
    dla mnie raczej te dane na temat kaloryczności pelletu są trochę zawyżone...
    no ale nie będę się upierać przy swoim, bo nie jestem na bieżąco w temacie....
    a jak wygląda sprawa z dostępnością pelletu w naszym regionie?
    jak z daleka trzeba ściągać, to dochodzą koszty transportu...
    http://allegro.pl/pellet-drzewny-70-...915183678.html

    Rzeczywiscie swietna alternatywa dla ekogroszku moim zdaniem. Przede wszystkim mniej brudu / pylu i chyba mniejsze ryzyko zakleszczenia podajnika bo pewnie te paleczki sa dosc miekkie
  12. fotohobby REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    fotohobby Zarejestrowany: 19.08.2011 Posty: 18637
    Rybnik, Barlinek (czyli top)
    http://allegro.pl/okazja-pelet-barli...924116450.html
    niestety 900zł

    Skoczów (słoma, czyli 5x więcej popiołu)
    http://allegro.pl/pellet-i1926740763.html
    za to tylko 650zł

    no i Racibórz:
    http://www.pellet-polska.info/

    i jeszcze Żory, Racibórz
    http://www.ekoplex.pl/sprzedaz.asp
  13. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    biorąc pod uwagę te ceny - szczególnie te pellety ze skoczowa - to się dziwię, że tyle ludzi poszło w ekogroszek...
  14. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał adiqq
    biorąc pod uwagę te ceny - szczególnie te pellety ze skoczowa - to się dziwię, że tyle ludzi poszło w ekogroszek...
    Ja sie nie dziwie Nikt nie bral pod uwage nic innego niz wegiel. Juz pisalem - tradycja
  15. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    chyba masz rację z tą tradycją....
    ja swego czasu jak jeszcze byłem na etapie prawdziwej kotłowni, to myślałem o sadzeniu wierzby energetycznej i kupnie pelleciarki...ale jak widać dałem sobie z tym spokój
  16. fotohobby REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    fotohobby Zarejestrowany: 19.08.2011 Posty: 18637
    adiqq - bo dla wielu ekogroszek, to już synonim postępu - bo nie jest to muł (miał), a piec ma podajnik i można nie "dokładać" przez 5 dni (o ile podajnik się nie zerwie)


    Gaz, elektrycznośc to synonim olbrzymich rachunków, pompa ciepła to jakaś magia, a pellet jest zupełnie nieznany.
    A wystarczyłoby, aby Miasto podziałało trochę i zamiast solarów dofinansowało na rozsądnych warunkach kotły na pellet - przeprowadzając jednocześnie akcję informacyjną.
    Nie mówię, żeby zamiest pieców na ekogroszek, bo lobby górnicze mogłoby Fudalego zjeść

    Pellety (fakt, że gorszej jakości) da się też produkować z trawy (siana). Nie wiem, ile mogłyby dać tereny zielone z Rybniku, ale moze opłacałoby się kosić je (plus rybnickie nieużytki) i dałoby się w okresie wegetacyjnym trochę ton tego pelletu natrzaskać i sprzedać mieszkańcom miasta z symbolicznym zyskiem ?
    Rozmarzyłem się

    A Kostrzewa 10kW jest ok - biorąc pod uwagę wymiary, konsumpcję paliwa, sterownik. W sam raz pasuje do niewielkich, dobrze ocieplonych domków i małych kotłowni.
  17. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał adiqq
    chyba masz rację z tą tradycją....
    ja swego czasu jak jeszcze byłem na etapie prawdziwej kotłowni, to myślałem o sadzeniu wierzby energetycznej i kupnie pelleciarki...ale jak widać dałem sobie z tym spokój
    Ja zasadzilem 1000 sadzonek i ani jedna nie wyrosla No costam puscilo ale lichoooo! Moze na wiosne odbija Ale sadzilem to jako dodatkowy plot, 1m za moim ogrodzeniem (ale jeszcze u siebie), w dwoch rzedach.. Moze w przyszlym roku puszcza zobaczymy
  18. viperolo FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    viperolo Zarejestrowany: 20.05.2009 Posty: 267
    jakie macie systemy rynnowe? ktoś może coś powiedziec na temat systemu rynnowego Bryza firmy cellfast
  19. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał fotohobby

    A Kostrzewa 10kW jest ok - biorąc pod uwagę wymiary, konsumpcję paliwa, sterownik. W sam raz pasuje do niewielkich, dobrze ocieplonych domków i małych kotłowni.
    dokładnie to miałem na myśli pisząc że mi się podoba...
    inna kwestia, że do niektórych pieców na ekogroszek, można też stosować pellet....
  20. Arturo72 Guest
    Arturo72 Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał Daga&Adam
    Rzeczywiscie swietna alternatywa dla ekogroszku moim zdaniem. Przede wszystkim mniej brudu / pylu i chyba mniejsze ryzyko zakleszczenia
    No właśnie dlatego nie zastanawiałbym się nawet przez chwilę
    Cytat Napisał fotohobby
    Gaz, elektrycznośc to synonim olbrzymich rachunków, pompa ciepła to jakaś magia, a pellet jest zupełnie nieznany.
    No przepraszam,dla mnie pellet był znany od "zaczątków" myślenia o budowie,jako alternatywa na gaz,węgiel nie był wogóle brany pod uwagę
    Skończy się na "olbrzymich" rachunkach za prąd
    No ale ja pierwszy dom buduje dla siebie nie dla wroga
Pokaż wyniki od 24101 do 24120 z 34093