dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Grupa Wrocławska
  1. Mila_Wroc DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Mila_Wroc Zarejestrowany: 04.02.2012 Posty: 539
    No tak ale deski to jednak wyzszy koszt niż panele, ale fakt- teak jest super..
  2. Spirea OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Spirea Zarejestrowany: 27.08.2007 Posty: 5364
    Mam WM z rekuperatorem i podłogówkę na całości:
    - wentylacja mechaniczna - jak dla mnie jak najbardziej warto. Nie umiem na razie ocenić, jak wpływa na rachunki za ogrzewanie (chociaż to był istotny argument przy podejmowaniu decyzji), bo liczniki mi szaleją i na razie szukamy najkorzystniejszych ustawień. Nie wiem też na razie, jak to sprawdzić (temperatury wejścia, wyjścia itd. nawet nie wiem, czy przy posiadanym sterowniku mogę to zrobić). Jednak plusem jest regularna wymiana powietrza, która zapewnia dobry klimat w domu. W zasadzie ogóle nie otwieram okien - w zasadzie, bo ostatnio RAZ się zdarzyło - była u nas Wigilia, cztery garnki na płycie i siostra otworzyła okno. Dlatego też mogłam kupić więcej fix-ów, które są nieco tańsze niż otwierane skrzydła. Z oszczędności - mogłam też zrezygnować z okna dachowego w pralni. Pranie schnie szybciej niż w mieszkaniu, w którym wentylacja była beznadziejna. Okna dachowe mam też bez nawiewników (szczelniejsze). Zaznaczam, że jak je kupowałam to tylko Roto miało w standardzie brak nawiewników. W Fakro i Velux trzeba było dopłacać za ich brak. Brak kominów wentylacyjnych. Nie mam kominka, więc w ogóle mam jeden komin, taniej wyszedł też odbiór kominiarski. Latem, zanim uruchomiliśmy wentylację, trzeba było otwierać okna. Śmierdziało też wszystkimi farbami, chemią itd. Mieszkamy na wsi, mamy białe ściany i nigdy nie widziałam tyle owadów, co w te noce, kiedy wietrzyliśmy dom. Mnóstwo tego zlatywało z łąk. Odkąd ruszyła wentylacja, okna zamknięte i zero owadów. Przy wymianie filtrów przeraziliśmy się, ile tego wszystkiego zatrzymuje się na nich i nie leci dalej. Reasumując, jestem jak najbardziej za. Tylko musi być dobrze zaprojektowana. Nie trzeba pewnie wydawać od razu kilkunastu tysięcy. Tatarak np. zamówiła projekt i robił jej instalację jeden z forumowiczów i coś robili sami. Nie wiem ile finalnie Jej wyszło.
    - podłogówka - mam w całym domu. Nie mam żadnego grzejnika (również w łazienkach). Zrobiliśmy jedynie podejścia na grzejniki w kotłowni i garażu, gdyby okazało się tam za zimno (w kotłowni jest rekuperator, a z OZC wychodziło, że może być tam ujemna temperatura - przy największych mrozach, jakie tej zimy były ok. -12 stopni temperatura była na poziomie 10 stopni). Jestem podłogówką zachwycona. Wydaje mi się, że koszty są porównywalne z grzejnikami. Zawsze w jakimś reprezentacyjnym miejscu czy łazience kupuje się ładniejsze grzejniki, a te potrafią już sporo kosztować. Co jest ważne - przy oknach dachowych trzeba zadbać o prawidłową obróbkę. Są wpisy na forum, żeby nie robić podłogówki, bo pod oknem musi być grzejnik - inaczej się skrapla się woda. Padały odpowiedzi, że trzeba mieć dobrą wentylację. Ktoś inny z kolei pisał, że ma WM, a i tak mu się skrapla. Finalnie kończy się na prawidłowej obróbce, aby zapewnić prawidłowy ruch powietrze (ja przynajmniej tak z tego zrozumiałam). Pilnowałam więc tej obróbki (wykonawca po zrobieniu wg siebie wszystkie okna poprawiał). Rozważałam też pociągnięcie na wszelki wypadek rurek pod grzejnik, ale uznaliśmy, że to jednak zbędny koszt. Do dnia dzisiejszego nie było ani razu na żadnym z okien zacieków. W łazience zwykle suszy się na grzejnikach ręczniki. Dla mnie jednak to nie argument do robienia grzejnika (a takie uzasadnienia czytałam na forum). Mogę sobie kupić ładny stojak na ręczniki. Fakt, że o ładny trudno, bo do dzisiaj nie mogę znaleźć I znowu ważne - projekt podłogówki. Nie, że przyjdzie wykonawca i powie, że "robi się odstępy co 20 cm, a pod oknem zagęścimy". Jak powiedziałam w rodzinie i wykonawcy o projekcie podłogówki, to za głowę się łapali, bo po co i że wydziwiam. Jednak trzeba zlecić OZC (tak i tak trzeba mieć świadectwo energetyczne, więc koszty się rozłożą), z OZC wynika zapotrzebowanie na ciepło - mamy dane, które przydadzą się do wybrania mocy kotła, ale też jest to podstawą do dobrania liczby metrów rurki i odstępów dla każdego pomieszczenia. Wbrew pozorom, to nie są duże koszty. Dobry projekt i wykonanie wg niego (tu też wykonawcy potrafią być uparci) powinno uchronić nas przed sytuacjami typu "jest za zimno, bo za rzadko/mało rurek" czy "jest za gorąco, bolą nogi, bo jest za dużo/gęsto rurek". Do tego pewnie dochodzi nauczenie się regulacji tym wszystkim.

    Co ponadto:
    - przy połączeniu podłogówka + grzejniki musi być mieszacz przy kotle. Jest to bowiem połączenie ogrzewania niskotemperaturowego z wyższym (obojętnie średnim/wysokim). W efekcie na grzejniki musi iść wyższa temperatura wody niż na podłogówkę, chyba, że przewymiaruje się grzejniki (ale nie wszędzie to chyba zda egzamin). Do tego kocioł kondensacyjny, dla użytkowników gazu chyba teraz głównie wybierany, współpracuje najlepiej z podłogówką. Im mniej tej podłogówki, tym mniejszy sens kupowania kondensata.
    - w domu mam mniej więcej po połowie kafli i paneli. Panele i podkład dobierałam pod kątem podłogówki (Quick Step ma instrukcję do kładzenia paneli na podłogówce i są tam podane dane dla każdego modelu panela i podkładu z nich wynika, czy można dać czy nie).
    - starałam się budować szczelny i dobrze ocieplony dom. Doszłam do wniosku, że nie ma szans, aby zapewnić odpowiedni klimat w domu, brak różnych wykwitów itp. bez dobrej wentylacji. Tak jak napisał chyba Frankai wyżej - zrobi się termos, a potem nie zapewni powietrza, będzie problem. Finalnie - zwiększenie ocieplenia, szczelności dla mnie było tożsame z WM i reku. Mój proces myślowy jest chyba gdzieś w dzienniku na pierwszych stronach. Można zrobić samo WM bez reku (jest chyba taki wywód Adama_mk (do poczytania http://forum.muratordom.pl/showthrea...ż-i-w-poprzek!). Ostatnio ktoś na forum napisał, że nie robiłby wentylacji (chyba Claris), ale nie pamiętam czemu. Można zajrzeć do Jej dziennika/komentarzy.
    - warto o WM pomyśleć już przy projekcie, aby potem nie okazało się, że dla zmieszczenia rur trzeba np. obniżać sufit i jest niskie pomieszczenie.
    - rekuperator mamy w kotłowni, nie słyszę go, jak jestem w domu.
  3. Spirea OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Spirea Zarejestrowany: 27.08.2007 Posty: 5364
    Cytat Napisał Olleo
    Potrzebuje rzeczoznawce budowlanego z uprawnieniami inspektora nadzoru - chodzi o ocene jakosci wykonania robot budowlanych (tynki), ktora moglaby byc dowodem w sprawie sadowej. Macie moze jakis namiar?
    Olleo, pamiętaj tylko, że taka ocena/ekspertyza będzie i tak uznana jako dowód prywatny. Oczywiście możesz ją zrobić, ale potem przed sądem, jak druga strona ją będzie kwestionować, trzeba będzie powołać biegłego i jego opinia będzie wiążąca. Oczywiście będzie to kosztować, a w związku z tym, że pewnie Ty będziesz o to wnosić, to sąd Ciebie wezwie o zaliczkę na poczet wynagrodzenia biegłego.
  4. SUSPENSER OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    SUSPENSER Zarejestrowany: 29.09.2006 Posty: 7106
    Cytat Napisał Frankai
    Gdyby była mowa o jakiejś sporej przesłonie, to bym się jeszcze zgodził, ale zasłona? Rozumiem, że kurtyny teatralnej tam nie masz i z boków nie jest przytwierdzona. Powietrze samo się będzie przemieszczać. Obstawiam, że stracisz nie więcej niż paręnaście złotych rocznie.
    Jeżeli zasłona miałaby tak wpływać negatywnie na bilans, to roleta od zewnątrz musiałaby kilka razy mocniej pozytywnie wpłynąć
    Pocieszyłeś mnie - może faktycznie niewiele tracę na tych zasłonach
  5. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Cytat Napisał czuszka
    sporo masz tych nawiewników....my własnie się zastanawiamy nad zamontowaniem ze 3 dodatkowych nawiewników w ścianach, bo teraz mamy tylko w 3 oknach a to jednak może się okazać za mało.
    Teoretycznie mógłbym na parterze mieć więcej, bo mam nieobsadzone okna. Było to jednak liczone (pewnie raczej szacowane) przez Aereco. Na forum pisywał jak się okazało jeden z dyrektorów i skorzystałem z zaproszenia. Póki co jestem zadowolony, bo ani nie czuję dmuchania, ani mi się nic nie wykrapla na dochowych, a nie mam pod nimi grzejników. Zobaczymy jak będzie, kiedy życie toczyło się będzie pełną parą
  6. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Cytat Napisał Mila_Wroc
    A powiedz mi jako ignorantce - czyli jak zrobię podłogówkę to już grzejników nie robie wcale? Nawet w łazience?
    Najpierw 2 pytania upewniające się, że jest Ci zbędny:
    1. Czy nie interesuje Cię dosuszanie ręczników czy czegoś innego?
    2. Czy nie masz potrzeba chwilowego podniesienia temperatury na czas kąpieli?
    Jeżeli 2 x NIE, to bierz w rękę miarę. Jak się pomylę, bo o tym myślałem ładnych kilka lat temu, to niech mnie ktoś skoryguje. Typowy ocieplony dom potrzebuje 60W/m2. Podłogówka daje 60W/m2 a wyżyłowana 100W/m2. Jeżeli masz prysznic a łazienkę dużą, to spokojnie Ci starczy, ale jak masz małą łazienkę i to z dużą wanną, to może być kiszka. Wtedy trzeba sobie pomóc grzejnikiem lub... ścianą. Wypadałoby też pamiętać, że to 60W/m2 to ogólnie, a w łazience potrzeba więcej, bo chcemy 23 a nie 20 stopni. Niestety jak będziesz miała wszędzie podłogówkę i źródło nieskotemperaturowe (PC lub kocioł kondensacyjny), to nie opłaca się kombinować z jedną drabinką - kupa elementów instalacyjnych (zawory, mieszacz, etc.) i gorsza sprawność przy wyższych temperaturach. Wtedy w razie potrzeby lepiej już chyba dać drabinkę elektryczną.
    Co do ogrzewania ściennego, to warto wiedzieć, że...wmontowanie ogrzewania pod lustrem zapobiegnie jego zaparowywaniu. Trzeba tylko sobie dobrze rozplanować, gdzie będzie kran, oświetlenie, wieszaki do umywalki i na akcesoria.
  7. Z***y FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Z***y Zarejestrowany: 28.09.2009 Posty: 233
    Cytat Napisał Mila_Wroc
    Tatarak, ja w łazienkach na pewno chcę panele shipdeck - no jestem w nich totalnie akochana, bo przypominają mi pokłąd jachtu a że żeglarstwo to nasza rodzinna pasja to nie ma innej opcji. Np. tu zobacz http://bel-pol.pl/catalog/products/1248


    A powiedz mi jako ignorantce - czyli jak zrobię podłogówkę to już grzejników nie robie wcale? Nawet w łazience?

    A liczyłaś jak to wyglada cenowo podłogówka - grzejniki? Bo wczoraj jak napisaliście mi tu o tej łatwiejszej aranżacji wnętrza bez uroczych grzejnikó na scianach to zaczełam rozważać, i chyba w salonie jako miejscu eksponowanym też zrobimy podłogówkę.



    A, mam pytanie - czy ktoś z Was zna tartak ISKRA? Bo oferują wieźbę chyba w niezłejh cenie (750 zł) ale wolałabym usłyszeć że znacie, lubicie, polecacie
    Mila_Wroc zadzwoń do Tartaku Chrabański - wycenili mi dużo korzystniej drewno na strop i więźbę - Iskra doliczała sobie za większe przekroje.
  8. bacardi ELITA FORUM (min. 1000)
    bacardi Zarejestrowany: 30.07.2011 Posty: 1078
    Cytat Napisał Frankai
    Najpierw 2 pytania upewniające się, że jest Ci zbędny:
    1. Czy nie interesuje Cię dosuszanie ręczników czy czegoś innego?
    2. Czy nie masz potrzeba chwilowego podniesienia temperatury na czas kąpieli?
    Jeżeli 2 x NIE, to bierz w rękę miarę. Jak się pomylę, bo o tym myślałem ładnych kilka lat temu, to niech mnie ktoś skoryguje. Typowy ocieplony dom potrzebuje 60W/m2. Podłogówka daje 60W/m2 a wyżyłowana 100W/m2. Jeżeli masz prysznic a łazienkę dużą, to spokojnie Ci starczy, ale jak masz małą łazienkę i to z dużą wanną, to może być kiszka. Wtedy trzeba sobie pomóc grzejnikiem lub... ścianą. Wypadałoby też pamiętać, że to 60W/m2 to ogólnie, a w łazience potrzeba więcej, bo chcemy 23 a nie 20 stopni. Niestety jak będziesz miała wszędzie podłogówkę i źródło nieskotemperaturowe (PC lub kocioł kondensacyjny), to nie opłaca się kombinować z jedną drabinką - kupa elementów instalacyjnych (zawory, mieszacz, etc.) i gorsza sprawność przy wyższych temperaturach. Wtedy w razie potrzeby lepiej już chyba dać drabinkę elektryczną.
    A nie lepiej po prostu jak napisała Spirea zrobić od razu projekt przy okazji wyliczeń OZC? Świadectwo energetyczne i tak trzeba mieć do odbioru a sam papierek kosztuje niewiele mniej niż pełne OZC, do tego w pakiecie projekt podłogówki z uwzględnieniem OZC i określonych temperatur w pomieszczeniach nie jest już dużym wydatkiem i może się zwrócić choćby brakiem nadmiarowych rurek...

    Drabinkę w łazience można też podpiąć niskotemperaturową na oddzielnej pętli, choć sam się właśnie zastanawiam czy ją dawać, czy może awaryjną elektryczną albo w ogóle zrezygnować...
  9. bacardi ELITA FORUM (min. 1000)
    bacardi Zarejestrowany: 30.07.2011 Posty: 1078
    Cytat Napisał Spirea
    ... Okna dachowe mam też bez nawiewników (szczelniejsze). Zaznaczam, że jak je kupowałam to tylko Roto miało w standardzie brak nawiewników. W Fakro i Velux trzeba było dopłacać za ich brak.
    ...
    Ja mam Veluxa GGL z wentylacją, ale ona jest zintegrowana w klapie z górnym uchwytem i aby działała trzeba otworzyć klapę. Z tego co się dowiadywałem (chciałem bez do WM), to nie było opcji bez tego nawiewnika...
  10. Tatarak OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Tatarak Zarejestrowany: 13.12.2009 Posty: 8719
    a ja się odniosę do kwestii obróbki okien dachowych i problemu skraplania wody na nich. przed uruchomieniem WM mieliśmy wszystkie okna mokre, a po uruchomieniu WM wszystkie okna są suche - włącznie z tym, które wg specjalistow od okien dachowych jest wykończone w sposób totalnie utrudniający cyrkulację powietrza. w dodatku jest to okno w pralni. a więc tak naprawdę wszystko rozbija się o prawidłowo zaprojektowaną i wykonaną wentylację.
  11. Kampia WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kampia Zarejestrowany: 03.12.2012 Posty: 4
    Cześć, jestem tutaj nowa, kupiliśmy włąsnie dom w stanie surowym otwartym i się zaczęło... Chcemy ogrzewanie na pompę ciepła z rekuperatorem, podobno na naszej działce (piach suchy) tylko kolektor pozimy w chodzi w grę, do tego na praktycznie całej działce. Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
  12. Tatarak OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Tatarak Zarejestrowany: 13.12.2009 Posty: 8719
    Czesc Kampia
    A dlaczego nie może być odwiertów (kolektora pionowego)? Przy suchych piaskach to już prędzej brałabym pod uwagę pompę powietrzną niż kolektor płaski/poziomy, bo suchy piasek jest marnym nośnikiem ciepła
  13. Olleo ELITA FORUM (min. 1000)
    Olleo Zarejestrowany: 05.08.2005 Posty: 1299
    Cytat Napisał Spirea
    Olleo, pamiętaj tylko, że taka ocena/ekspertyza będzie i tak uznana jako dowód prywatny. Oczywiście możesz ją zrobić, ale potem przed sądem, jak druga strona ją będzie kwestionować, trzeba będzie powołać biegłego i jego opinia będzie wiążąca. Oczywiście będzie to kosztować, a w związku z tym, że pewnie Ty będziesz o to wnosić, to sąd Ciebie wezwie o zaliczkę na poczet wynagrodzenia biegłego.
    No to jest to powazny problem, bo musialbym czekac z naprawa tynkow do konca rozprawy, a to oznacza pewnie nawet pare lat. Dlatego chce skorzystac z art. 636 kc, zeby skorzystac z wykonastwa zastepczego bez wyroku sadu i jechac dalej z budowa, a o zwrot kosztow ubiegac sie post factum.
  14. Spirea OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Spirea Zarejestrowany: 27.08.2007 Posty: 5364
    Olleo, jak chcesz zabezpieczyć się na maksa, to złóż do sądu wniosek o zabezpieczenie dowodu w postaci opinii biegłego oceniającej jakość prac, wady, zakres napraw itp.
  15. haku FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    haku Zarejestrowany: 01.07.2008 Posty: 250
    Powiedzcie mi, jaki macie pomysł na wykończenie filara w środku domu. Mam taki średnicy 25 cm między dwoma pokojami.
  16. Mila_Wroc DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Mila_Wroc Zarejestrowany: 04.02.2012 Posty: 539
    Spirea, Frankai - wielkei dzięki za wpisy, dały mi trochę do myslenia
  17. SUSPENSER OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    SUSPENSER Zarejestrowany: 29.09.2006 Posty: 7106
    Cytat Napisał bacardi
    Drabinkę w łazience można też podpiąć niskotemperaturową na oddzielnej pętli, choć sam się właśnie zastanawiam czy ją dawać, czy może awaryjną elektryczną albo w ogóle zrezygnować...
    U mnie drabinka przy ogrzewaniu podłogowym w łazience i wentylacji mechanicznej jest całkowicie zbędną - ręczniki pięknie dosychają na wieszakach, więc jest prawie bezużyteczna [korzystam tylko z jej termostatu regulując nim temperaturę podłogówki, która jest na powrocie grzejnika] a kosztowała 750 zł [żonie taka się spodobała i nie było wyjścia].

    Do tego miałem mały grzejnik - już go zdemontowałem bo był zbędny - i tak mam tam ponad 26 st.
  18. SUSPENSER OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    SUSPENSER Zarejestrowany: 29.09.2006 Posty: 7106
    Cytat Napisał Kampia
    Cześć, jestem tutaj nowa, kupiliśmy włąsnie dom w stanie surowym otwartym i się zaczęło... Chcemy ogrzewanie na pompę ciepła z rekuperatorem, podobno na naszej działce (piach suchy) tylko kolektor pozimy w chodzi w grę, do tego na praktycznie całej działce. Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
    Cześć,

    Najlepiej w kwestii pomp ciepła doradzą Ci w wątku:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...e-woda/page308
  19. SUSPENSER OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    SUSPENSER Zarejestrowany: 29.09.2006 Posty: 7106
    Cytat Napisał haku
    Powiedzcie mi, jaki macie pomysł na wykończenie filara w środku domu. Mam taki średnicy 25 cm między dwoma pokojami.
    Rura chromowana

    A tak na poważnie to zależy jaki planujesz wystrój - ważne, żeby do niego pasował.
  20. haku FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    haku Zarejestrowany: 01.07.2008 Posty: 250
    Taki pomysł też był, nawet miała być rura od podłogowki na niego nawinięta. Widziałem coś w wyglądem przypominające marmur, pewnie jakaś mieszanka żywiczna bo twarde to było niesamowicie.
Pokaż wyniki od 56661 do 56680 z 59635