dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Grupa Wrocławska
  1. ellaj ELITA FORUM (min. 1000)
    ellaj Zarejestrowany: 07.06.2008 Posty: 1875
    Wszystkiego Najlepszego w Nowym 2013 Roku!!!
  2. Olleo ELITA FORUM (min. 1000)
    Olleo Zarejestrowany: 05.08.2005 Posty: 1299
    Cytat Napisał SUSPENSER
    Socjalizm rządzący europą opodatkowuje wszystko co się da - już płacimy za "globalne oci[e]p[l]ienie" i emisję CO2 co jest totalnym frajerstwem w skali światowej [obniżanie konkurencyjności własnej gospodarki nie mające znaczącego wpływu na globalną emisję bo najwięksi emitenci olewają temat], teraz zapłacimy za wykoszenie konkurencji z branży wywozu śmieci, ciekawe jak długo ludzie dadzą się jeszcze gnębić zanim wyjdą na ulice jak w Grecji, Włoszech itd.
    Akurat tam wychodza na ulice w obronie socjalizmu, wiec troche nietrafiony przyklad
  3. Mila_Wroc DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Mila_Wroc Zarejestrowany: 04.02.2012 Posty: 539
    Wiem, że tamat był pewnie ale czytam, czytam i sama nie wiem czego chcę..

    ..czy robić rekuperację?
    Bo mnie temat ciągle męczy...
    I raz jestem na tak (że podobno do około 20% zysków na ogrzewaniu, plus wiadomo komfort świeżego powietrza itd) a z drugiej strony koszt to +/- 15 tys pewnie wiec nie wiem czy mi to aż tak do szczscia potzrebne.

    Napiszcie mi wiec czy Wy robiliście i jaki największy plus tej rekuperacji jest dla Was.
    Może Wasze opinie pomogą mi podjąć decyzję czy robic ten rekuperator czy moze tylko sobie rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka zrobić.

    U nas bedzie ogrzewanie gazowe (mamy gazociąg czy jak to się tam zwie) + kominek w którym zamierzam palic bo lubię palic
    Podłogówka tylko w łazienkach będzie i moze w pokoju nad garząem bo on taki najchłodniejszy bedzie.
    Jestem raczej ciepłolubna.

    Napiszcie coś bym potem nie ząłowała że nie zrobiłam albo że zrobiłam
    Albo dajcie linki do mądrych artykułów, obliczeń itp.
  4. SUSPENSER OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    SUSPENSER Zarejestrowany: 29.09.2006 Posty: 7106
    Cytat Napisał Mila_Wroc
    Wiem, że tamat był pewnie ale czytam, czytam i sama nie wiem czego chcę..

    ..czy robić rekuperację?
    Bo mnie temat ciągle męczy...
    I raz jestem na tak (że podobno do około 20% zysków na ogrzewaniu, plus wiadomo komfort świeżego powietrza itd) a z drugiej strony koszt to +/- 15 tys pewnie wiec nie wiem czy mi to aż tak do szczscia potzrebne.

    Napiszcie mi wiec czy Wy robiliście i jaki największy plus tej rekuperacji jest dla Was.
    Może Wasze opinie pomogą mi podjąć decyzję czy robic ten rekuperator czy moze tylko sobie rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka zrobić.
    Mam rekuperator z GWC i sobie to chwalę [sąsiad mówi, że jakby budował drugi raz to na pewno też by zrobił u siebie].

    Zalety:

    - sprawna, łatwa w regulowaniu wentylacja [np. gdy dom stoi pusty daję na minimum, a gdy jest impreza z wieloma gośćmi na maksimum, na co dzień wg własnego widzimisię ],
    - mniej kurzu oraz brak dymu w domu np. gdy ktoś w okolicy podpalił śmietnik lub pali w piecu śmieciami [zależy jak dokładne filtry są w centrali - ja stosuję F5 co w zupełności wystarcza],
    - oszczędności w ogrzewaniu [do około 80% odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego - w dobrze ocieplonych domach wentylacją ucieka nawet 40-50% energii],
    - możliwość chłodzenia domu latem [gdy ma się tylko GWC działa to średnio, dlatego planuję wiosną kupić powietrzną pompę ciepła do CWU, która grzejąc wodę będzie chłodzić dom w upały],

    Wady:

    - droższa w budowie od grawitacyjnej [od jej kosztów trzeba odjąć koszt kominów wentylacyjnych grawitacyjnej],
    - trzeba wymieniać filtry [u mnie co 2 miesiące]

    Podsumowując: po ponad 4 latach użytkowania wiem, że budując dzisiaj dom na pewno zamontował bym rekuperator i GWC.

    Na pewno zrobiłbym także ogrzewanie podłogowe w całym domu bo teraz mam wybór: albo długie zasłony [podobające się żonie] i pogodzenie się z tym, że grzejniki zamiast emitować ciepło do pomieszczeń większość wysyłają wprost na okna albo krótkie zasłony [i spór o nie z żoną] i grzanie pomieszczeń jak należy - zgadnij co wybieram
  5. SUSPENSER OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    SUSPENSER Zarejestrowany: 29.09.2006 Posty: 7106
    Cytat Napisał Olleo
    Akurat tam wychodza na ulice w obronie socjalizmu, wiec troche nietrafiony przyklad
    Tam jest jeszcze ciekawiej bo walczą z socjalizmem w obronie zdobyczy socjalnych - to dopiero paranoja
  6. czuszka DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    czuszka Zarejestrowany: 30.01.2009 Posty: 669
    my zrezygnowaliśmy z rekuperacji. znajomi mają, mieszkają z nią prawie rok i mają takie obserwacje-ze teraz zimą jest fajnie, bardzo mało im idzie opału (mają pelet) a mają b.ciepło w domu. z kolei latem było kiepsko-z instalacji wiało nagrzanym powietrzem, niezbyt byli zadowoleni.
    wniosek jest taki ze jak robić to z GWC m.in. zeby latem schładzać pomieszczenia.
  7. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Cytat Napisał SUSPENSER
    Na pewno zrobiłbym także ogrzewanie podłogowe w całym domu bo teraz mam wybór: albo długie zasłony [podobające się żonie] i pogodzenie się z tym, że grzejniki zamiast emitować ciepło do pomieszczeń większość wysyłają wprost na okna albo krótkie zasłony [i spór o nie z żoną] i grzanie pomieszczeń jak należy - zgadnij co wybieram
    Nie sądzę, żeby długie zasłony radykalnie pogarszały efekt finansowy, a to że ciepłe powietrze idzie na okno, to nawet pożądane jest.
    Co do ogrzewania podłogowego, to generalnie się zgadzam. Nie robiłem jeszcze testów ile gazu spalam jadąc samymi grzejnikami, a ile z podłogówką, ale oczywiście duuuuużo niższa temperatura (nie mam jeszcze żadnego sterownika) jest kiedy jadę na podłogówce, a komfort o wiele większy. Do tego brak grzejników i luz w aranżacji wnętrza.
  8. bacardi ELITA FORUM (min. 1000)
    bacardi Zarejestrowany: 30.07.2011 Posty: 1078
    Mila_Wroc a tak z ciekawości, to dlaczego nie pełna podłogówka?

    Co do wentylacji mechaniczną z rekuperacją, to temat rzeka :]
    My robimy głównie dla dobrej wentylacji i świeżego powietrza, latem może się przydać aby wieczorem nie bawić się z komarami bez moskitiery (na Twoim przyszłym osiedlu bywają lata gdy jest ich sporo gdy nie zrobią dobrego odkomarzania . Poza tym wydaje mi się bardziej rozwojowa jakby się chciało w przyszłości podpiąć jakiś centralny system chłodzenia. Koszt można trochę ograniczyć wyrzucając kominy wentylacyjne, poza tym można pomyśleć o dużo tańszych elastycznych kanałach np. jak u Tatarak.
    Poza tym dużo zależy od wykonania, jednemu koledze zrobili na sztywnym spiro bez tłumików i narzekał że trochę słychać, inny dał centralę na nieocieplonym poddaszu i faktycznie w lecie mu grzało (tu jeszcze zależy od rodzaju bypassu i grzania się wentylatorów w danej centrali). Ale dobrze wykonana to jak dla mnie komfort, jego cena może być bardzo różna i cena nie koniecznie musi równać się jakość :]
  9. bacardi ELITA FORUM (min. 1000)
    bacardi Zarejestrowany: 30.07.2011 Posty: 1078
    A ja mam inne pytanie, szczególnie do osób które już to przechodziły i mogą podpowiedzieć z doświadczenia. Czy bramę garażową zamontować przed tynkami i wylewkami razem z oknami czy lepiej jednak trochę zaczekać?
    Z jednej strony dostawca zapewnia mnie, że po ustaleniu poziomu podłogi i wykończeniu tynku samej ściany wokół otworu nie ma żadnych przeciwwskazań, ale z drugiej trochę się boję... na pewno byłby to najprostszy sposób na zamknięcie sporego otworu 5m i przy okazji wygodna sprawa aby łatwo schować coś większego bezpośrednio do garażu podczas budowy...
  10. Mila_Wroc DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Mila_Wroc Zarejestrowany: 04.02.2012 Posty: 539
    Bacardi, no włąsnie z tym świeżym powietrzem wszyscy przekonują mnie, ale ja jak bedę miała ochote na swieże powietrze to wyjdę na ogród
    A zimą to mnei interesuje tylko ciepłe powietrze a nie świeże

    Bo ja jestem nie tylko ciepłolubna ale też świeże powietrze to dla tych co np. lubią spacerować a ja przyznaję się bez bicia że dla mnie spacerować = łazic bez celu i wybitnie tego nie lubię. Nawet dzieci jak były małe to spacerowały głownie na balkonie albo w ogrodzie u dziadków..

    Tak czy inaczej moze położymy instalacje a na razie odpuścimy kupno jednostki centralnej.
  11. Mila_Wroc DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Mila_Wroc Zarejestrowany: 04.02.2012 Posty: 539
    A pełnej podłogówki chyba nie zrobimy ze wzgl. na koszty.
  12. czuszka DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    czuszka Zarejestrowany: 30.01.2009 Posty: 669
    Cytat Napisał bacardi
    A ja mam inne pytanie, szczególnie do osób które już to przechodziły i mogą podpowiedzieć z doświadczenia. Czy bramę garażową zamontować przed tynkami i wylewkami razem z oknami czy lepiej jednak trochę zaczekać?
    Z jednej strony dostawca zapewnia mnie, że po ustaleniu poziomu podłogi i wykończeniu tynku samej ściany wokół otworu nie ma żadnych przeciwwskazań, ale z drugiej trochę się boję... na pewno byłby to najprostszy sposób na zamknięcie sporego otworu 5m i przy okazji wygodna sprawa aby łatwo schować coś większego bezpośrednio do garażu podczas budowy...
    akurat my woleliśmy poczekać. jednak trochę ta brama i jej mechanizm kosztuje. w końcu dostawca nie ryzykuje, jak jej coś zaszkodzi to i tak inwestor będzie stratny.
  13. czuszka DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    czuszka Zarejestrowany: 30.01.2009 Posty: 669
    Cytat Napisał Mila_Wroc
    Bacardi, no włąsnie z tym świeżym powietrzem wszyscy przekonują mnie, ale ja jak bedę miała ochote na swieże powietrze to wyjdę na ogród
    A zimą to mnei interesuje tylko ciepłe powietrze a nie świeże

    Bo ja jestem nie tylko ciepłolubna ale też świeże powietrze to dla tych co np. lubią spacerować a ja przyznaję się bez bicia że dla mnie spacerować = łazic bez celu i wybitnie tego nie lubię. Nawet dzieci jak były małe to spacerowały głownie na balkonie albo w ogrodzie u dziadków..

    Tak czy inaczej moze położymy instalacje a na razie odpuścimy kupno jednostki centralnej.
    świeże powietrze jest ważne nie tylko dlatego ze się je lubi czy nie, ale też dlatego aby nie było wilgoci i zeby się ciąg wsteczny nie robił z wentylacji. sporo znajomych którzy mają wentylację grawitacyjną narzeka na zimne powietrze ciagnące przez kanały. po prostu w domu jest za mało powietrza.
  14. Mila_Wroc DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Mila_Wroc Zarejestrowany: 04.02.2012 Posty: 539
    Wiem, że wilgotnosc, mniej kurzu, plesni itd. takze stad też te rozważania były.
    Zwłaszcza mniej kurzu = mniej sprzątania
  15. bacardi ELITA FORUM (min. 1000)
    bacardi Zarejestrowany: 30.07.2011 Posty: 1078
    Cytat Napisał Mila_Wroc
    Bacardi, no włąsnie z tym świeżym powietrzem wszyscy przekonują mnie, ale ja jak bedę miała ochote na swieże powietrze to wyjdę na ogród
    A zimą to mnei interesuje tylko ciepłe powietrze a nie świeże
    ....
    Tak czy inaczej moze położymy instalacje a na razie odpuścimy kupno jednostki centralnej.
    ale chodzi o to, aby świeże powietrze mieć nie tylko na ogrodzie ale i w domu, a zimą nie ma to jak ciepłe i świeże powietrze :]
    Generalnie problem jest taki, że obecnie buduje się coraz cieplejsze domy, grube ocieplenie z styro, okna 3 szyby, wszystko szczelne, zimą najlepiej jeszcze zatkać kratki bo wieje... po co robić w tych pięknych energooszczednych oknach dziury i zakładać nawietrzniki? a z kolei brak wentylacji może też powodować pleśnie, alergie itp... Z drugiej strony nie neguje też tego co często można przeczytać, że zawsze przecież można otworzyć okna :]

    Natomiast rozwiązanie z samymi kanałami na początek też wydaje się dobre, znajomy tak 3 lata bez jednostki mieszkał, wstawił sobie tylko jakieś wentylatory z castoramy...

    Cytat Napisał Mila_Wroc
    A pełnej podłogówki chyba nie zrobimy ze wzgl. na koszty.
    Poczytaj ile osób nie znających się na budowaniu samych rozłożyło rurki do podłogówki aby obniżyć koszty, pewnie też tak zrobię...

    Cytat Napisał czuszka
    akurat my woleliśmy poczekać. jednak trochę ta brama i jej mechanizm kosztuje. w końcu dostawca nie ryzykuje, jak jej coś zaszkodzi to i tak inwestor będzie stratny.
    No właśnie, najbardziej się boję, że któryś z robotników np. przerysuje mi tą piękną bramę... napęd ewentualnie można by pewnie zamontować w późniejszym etapie aby nikogo nie kusił. Poza tym jeśli posadzkarz nie trafi, to też będzie problem. Z tego co rozmawiałem, przy bramie segmentowej ustawia się ją co do 1 a nawet pół centymetra aby panel się równo i szczelnie domknął, inaczej trzeba praktycznie bramę przestawiać na wszystkich zaczepach na nowo.
  16. Moorela ELITA FORUM (min. 1000)
    Moorela Zarejestrowany: 19.11.2011 Posty: 2300
    Mila, my robiliśmy, jeszcze nie uruchamialiśmy więc Ci nie powiem, czy warto było, ale zdecydowaliśmy się ze względu na sprawy, o których napisał suspenser.

    Bacardi - u mnie było tak: najpierw brama tymczasowa z osb , potem tynki (w tym obróbka sufitu garażu, potem jak masz cały ten system prowadzenia bramy to można zaciapać łożyska, itd.) + obróbka tynkarska otworu na bramę garażową, potem montaż bramy i spuszczanie jej na pustaki udające wylewkę , potem wylewka i teraz ma przyjechać Pan od bramy na regulację, smarowanie (teraz chodzi na sucho), itd.
  17. SUSPENSER OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    SUSPENSER Zarejestrowany: 29.09.2006 Posty: 7106
    Cytat Napisał czuszka
    my zrezygnowaliśmy z rekuperacji. znajomi mają, mieszkają z nią prawie rok i mają takie obserwacje-ze teraz zimą jest fajnie, bardzo mało im idzie opału (mają pelet) a mają b.ciepło w domu. z kolei latem było kiepsko-z instalacji wiało nagrzanym powietrzem, niezbyt byli zadowoleni.
    wniosek jest taki ze jak robić to z GWC m.in. zeby latem schładzać pomieszczenia.
    Z GWC lub z klimatyzatorem kanałowym
  18. SUSPENSER OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    SUSPENSER Zarejestrowany: 29.09.2006 Posty: 7106
    Cytat Napisał bacardi
    No właśnie, najbardziej się boję, że któryś z robotników np. przerysuje mi tą piękną bramę... napęd ewentualnie można by pewnie zamontować w późniejszym etapie aby nikogo nie kusił. Poza tym jeśli posadzkarz nie trafi, to też będzie problem. Z tego co rozmawiałem, przy bramie segmentowej ustawia się ją co do 1 a nawet pół centymetra aby panel się równo i szczelnie domknął, inaczej trzeba praktycznie bramę przestawiać na wszystkich zaczepach na nowo.
    U mnie brama była montowana po tynkach i wylewkach [o ile dobrze pamiętam].

    Co do regulacji to w Hormann na dole jest tak gruba uszczelka, że 2 cm załapie.

    Regulacja jest łatwa - w pewnym momencie sam ją sobie doregulowałem, żeby blokada się zatrzaskiwała łagodniej bo fachowcy tak ją ustawili, że strasznie strzelała przy zamykaniu i otwieraniu i prędzej czy później by się coś wytarło.
  19. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Cytat Napisał bacardi
    A ja mam inne pytanie, szczególnie do osób które już to przechodziły i mogą podpowiedzieć z doświadczenia. Czy bramę garażową zamontować przed tynkami i wylewkami razem z oknami czy lepiej jednak trochę zaczekać?
    Bezwzględnie poczekaj na tynki, potem posadzki, brama, ew. wyprawki, malowanie.
    Jak dasz przed tynkami, to na bank ktoś Ci potem uszkodzi.
    Ja zatykałem otwór (co prawda pojedynczy, ale to żaden problem zatkać większy) płytą OSB z nabitą wełną na zimę.
  20. SUSPENSER OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    SUSPENSER Zarejestrowany: 29.09.2006 Posty: 7106
    Cytat Napisał Frankai
    Nie sądzę, żeby długie zasłony radykalnie pogarszały efekt finansowy, a to że ciepłe powietrze idzie na okno, to nawet pożądane jest.
    Wg mnie utrzymywanie podwyższonej temperatury pomiędzy zasłoną a szybą nie jest pożądane przeze mnie - ma być ciepło w pokoju a przy oknie chłodniej to mniej ciepła ucieknie [mniejsza delta T].

    Co do podłogówki to daje ona jeszcze komfort bo np. u mnie w kuchni od strony ściany zewnętrznej podłoga jest chłodna pomimo temperatury w kuchni około 23 st C .
Pokaż wyniki od 56621 do 56640 z 59634