dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
wgrupiekupie ;) nagrzewnica do GWC wodnego
Strona 1 z 6
  1. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Hej!

    Poniewaz jest nas juz trzech, a kto wie czy nie bedzie nas wiecej - utworzylem nowy watek dla zainteresowanych zakupem nagrzewnicy, tj. wymiennika woda(glikol)-powietrze, zainstalowanego na czerpni rekuperatora jako element GWC.

    Temat zostal juz rozgryziony dosc dokladnie w tym watku:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...i-quot-robiony

    Tutaj wiec nie ma juz za bardzo co roztrzasac spraw technicznych, trzeba tylko ustalic ilu nas chetnych z grupy rybnickiej jest i porozsylac zapytania do firm tym sie zajmujacych. Z tytulu ilosci (3+) mozemy dostac chocby symboliczny rabacik (i moze oszczedzic na ew. kosztach wysylki) ale przede wszystkim firmy moga chetniej do takiej naszej malutkiej produkcji podejsc - dokladniej przysiasc nad projektem, tj. doborem elementow nagrzewnicy do wymaganych przez nas parametrow. Pozatym w kupie razniej - samemu mi by sie nie chcialo ruszyc tylka i temat lezalby odlogiem przez najblizsze miesiace, a tak jest jakas motywacja -> a lato juz za 4-5 miesiecy! ;D

    Wiec.. Poki co - wpisujcie sie chetni. Jak macie juz sprecyzowane techniczne wymagania co do tej nagrzewnicy -> podawajcie. Jezeli macie namiary na firmy ktore takie wymienniki produkuja - tez dawajcie. Skleci sie zapytanie ofertowe i rozesle do wszystkich.
    pozdr.
  2. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    jeśli chodzi o wymagania techniczne, to nie mam pojęcia właśnie...myślałem że coś doradzisz
  3. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał adiqq
    jeśli chodzi o wymagania techniczne, to nie mam pojęcia właśnie...myślałem że coś doradzisz
    Tak naprawde to nagrzewnice wykonuje producent po podaniu mu kilku danych, tj:

    - przeplyw powietrza przez wymiennik -> u nas 300-350m3
    - temperature powietrza wpadajacego do nagrzewnicy -> -20stC
    - temperatura czynnika grzewczego, czyli glikolu - mysle ze realnie trzeba liczyc ok 5-6stC
    - moc wymiennika - 2,5kW
    - wielkosc - tutaj im wieksze okno, tym mniej rzedow rurek. Im mniej rzedow rurek tym moze byc taniej, jednak im wieksze okno tym trudniej (i drozej) potem bedzie zrobic przejscie z takiego kanalu kwadratowego do okraglego jakie mamy w rekuperatorach / czerpniach Optimum wychodzi 40x40cm.

    Co do producentow - ludzie z forum korzystali z Juwentu (www.juwent.com.pl), Promontu (www.pwpot-promont.com.pl) i Solano (www.solano.net.pl). Producentow na pewno jest znacznie wiecej ale Ci trzej sa sprawdzeni

    W najblizszym czasie (moze w nocy jak sie uda) przygotuje zapytanie ofertowe na w/w parametry, zrobie jakas dluzsza liste z googla / zumi producentow takich wymiennikow i porozsylam zapytania
    pozdr.
  4. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    no widzisz, masz wszystkie dane, a ode mnie ich wymagasz
    ja jeszcze dodatkowo chcę przełącznik zrobic z GWC na czerpnię bezpośrednią...
    ten przepływ który tu podajesz...masz taki? teraz to w 95% czasu mam 100m3/h...nie wiem jak będzie latem....
  5. navi FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    navi Zarejestrowany: 11.07.2010 Posty: 155
    Cytat Napisał Daga&Adam
    Tak naprawde to nagrzewnice wykonuje producent po podaniu mu kilku danych, tj:

    - przeplyw powietrza przez wymiennik -> u nas 300-350m3
    - temperature powietrza wpadajacego do nagrzewnicy -> -20stC
    - temperatura czynnika grzewczego, czyli glikolu - mysle ze realnie trzeba liczyc ok 5-6stC
    - moc wymiennika - 2,5kW
    - wielkosc - tutaj im wieksze okno, tym mniej rzedow rurek. Im mniej rzedow rurek tym moze byc taniej, jednak im wieksze okno tym trudniej (i drozej) potem bedzie zrobic przejscie z takiego kanalu kwadratowego do okraglego jakie mamy w rekuperatorach / czerpniach Optimum wychodzi 40x40cm.
    [...]
    Ja mam rekuperator na max 400m3 i zakopane na głębokości 1,8-2m ok. 120m rury PP 25.
    Mam teren bardzo gliniasty i bardzo mokry więc myślę że mogę liczyć spokojnie na 3kW.
    Twoje założenia mi pasują. Myślę, że tu i tak nie można być aptekarzem.
    Wymiary nagrzewnicy też myślę że to optimum. 40 na 40cm to już są spore wymiary.
    Powiedzcie gdzie macie rekuperatory (strych, piwnica, garaż) ?
  6. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał adiqq
    no widzisz, masz wszystkie dane, a ode mnie ich wymagasz
    ja jeszcze dodatkowo chcę przełącznik zrobic z GWC na czerpnię bezpośrednią...
    PO CO !? !?

    Taka nagrzewnica to opor rzedu ok 20Pa. Skoro ma dzialac w instalacji, to znaczy ze instalacja jest na to przygotowana. Nasze reku (brinki) same dostosowuja predkosc wentylatorow do oporow w instalacji / czerpni / wyrzutni. Jezeli chcesz wylaczyc GWC to.. wylaczasz pompke obiegowa dolnego zrodla. Koniec Po co chcesz przelaczac na inna czerpnie ? Szkoda dodatkowych rur, przepustnic, miejsca, roboty, czasu Sterowanie to ukladzik za pare PLN ktory ponizej 4stC na zewnatrz i powyzej 20 stC na zewnatrz wlacza pompke obiegowa. I masz w pelni zautomatyzowane GWC, bezposrednia czerpnia jest kompletnie niepotrzebna!!

    Cytat Napisał adiqq
    ten przepływ który tu podajesz...masz taki? teraz to w 95% czasu mam 100m3/h...nie wiem jak będzie latem....
    Mam 100m3/h ale ja GWC biore (chyba jak wszyscy) przede wszystkim na lato!! I wymiennik MUSI taka ilosc energii odebrac przy takim przeplywie W tym wypadku to sa maksymalne parametry. Przy 100m3/h bedzie dzialal z duzym zapasem (ale wtedy ze znacznie mniejsza moca - poprostu taka ilosc powietrza nie jest w stanie odebrac wiecej energii).

    Cieplo wlasciwe powietrza to prawie rowne 1000J/kg*K, gestosc - 1,2kg/m3. Czyli jezeli w lato mamy np. 30stC, a glikol da nam 8stC mamy roznice temperatur 22stC. Przy predkosci 100m3/h jestesmy wiec w stanie przejac 1000J * 1,2kg * 22st * 100 = 2640000J = 733W.
    Przy 300m3 - 2,2kW, a przy moich maksymalnych 400m3 - 2,9kW.

    Nie ma wiec zadnego sensu zamawiac wymiennik na 100m3/h, bo to musialby byc wymiennik o mocy 0,7kW. Nie oplaca sie Do sensownego schlodzenia domu nie wystarczy!

    W lato (lipiec/sierpien) ja zamierzam wentylowac praktycznie non stop z maksymalnymi predkosciami - w domu powinno byc wyraznie chlodniej!

    Adiqq -> biorac pod uwage, ze masz pompe 8kW i takie zapotrzebowanie wystarcza w okresie zimowym zeby przy -20stC w domu zapewnic +20stC, tj. przy roznicy temperatur k=40 toooooo, ile kW trzeba zeby utrzymac w domu 20stC przy temperaturze 35stC na zewnatrz (K=15st) ? Na moje oko dokladnie 2,66 razy mniej czyli dokladnie 3kW

    Oczywiscie to tylko teoria, bo w lato zyski od slonca sa olbrzymie. Bez oslaniania sie od niego - na pewno takich temperatur nie uzyskamy. Ale i tak powinno byc sporo chlodniej niz bez GWC
    pozdr.
  7. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał navi
    Ja mam rekuperator na max 400m3 i zakopane na głębokości 1,8-2m ok. 120m rury PP 25.
    No i spoko, wystarczy. Ja mam zakopane 100mb PE32. Niepotrzebnie kopalem na 1,8mb bo teraz na to polozylem w najwyzszym miejscu jeszcze ze dwa metry gliny Ale w najnizszym juz nic

    Cytat Napisał navi
    Mam teren bardzo gliniasty i bardzo mokry więc myślę że mogę liczyć spokojnie na 3kW.
    Twoje założenia mi pasują. Myślę, że tu i tak nie można być aptekarzem.
    Pewnie. Ale jakies zalozenia i warunki trzeba w koncu przyjac i sie ich trzymac

    Cytat Napisał navi
    Wymiary nagrzewnicy też myślę że to optimum. 40 na 40cm to już są spore wymiary.
    Uzytkownik Rafał_ ma nagrzewnice z Promontu 400x200 (8 rzedow) - ale moim zdaniem lepiej 400x400, wydaje mi sie ze powietrze sie lepiej rozlozy, a i dorobienie przejsciowki z blachy powinno byc prostsze do kwadratu, niz prostokatu

    m-mormon ma wlasnie 400x400 i wyglada mu to tak:



    I ja bym sie do podobnej opcji sklanial (nawet jego uklad zamkniety mnie jakos bardziej przekonuje

    Cytat Napisał navi
    Powiedzcie gdzie macie rekuperatory (strych, piwnica, garaż) ?
    Ja mam w garazu. Sporo miejsca na montaz nagrzewnicy. Czerpnia przechodzi przez strop w gore, wiec mozliwe ze zawiesze ja na suficie zeby nie zajmowac sobie za duzo miejsca na scianie
    pozdr.
  8. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Adam, masz rację - zapomnialem ze mogę po prostu wyłączyć obiegówkę
    Adam i jeszcze jedno pytanie - pomożesz mi to poskładać do kupy? ty masz duże doświadczenie w tego typu robotach, a ja żadne
  9. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał adiqq
    Adam, masz rację - zapomnialem ze mogę po prostu wyłączyć obiegówkę
    Adam i jeszcze jedno pytanie - pomożesz mi to poskładać do kupy? ty masz duże doświadczenie w tego typu robotach, a ja żadne
    Jasne, nie ma problemu. To jest b. prosta instalacja



    Moja kotlownia jeszcze we wczesnym stadium byla troche bardziej skomplikowana he he

    Tutaj najtrudniejsze to zrobic kolnierze blaszane z przekroju okraglego do kwadratowego - ale to sie znajdzie tez jakiegos producenta, ewentualnie jak Adam_mk radzil - producenta rynien, ewentualnie moze moj kumpel dekarz cos wymysli
  10. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    OK Panowie - wyslalem zapytanie do 9-ciu producentow, cala reszta jaka znalazlem to juz ich dystrybutorzy. Zobaczymy co nam zaproponuja
    pozdr.
  11. navi FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    navi Zarejestrowany: 11.07.2010 Posty: 155
    Cytat Napisał Daga&Adam
    [...]

    Moja kotlownia jeszcze we wczesnym stadium byla troche bardziej skomplikowana he he

    Tutaj najtrudniejsze to zrobic kolnierze blaszane z przekroju okraglego do kwadratowego - ale to sie znajdzie tez jakiegos producenta, ewentualnie jak Adam_mk radzil - producenta rynien, ewentualnie moze moj kumpel dekarz cos wymysli
    Napisz cos więcej o twojej instalacji co. Widzę że masz bufor, wymiennik płytowy (chyba do kominka z płaszczem). Jest też chyba siłownik z zaworem trójdrożnym.
  12. navi FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    navi Zarejestrowany: 11.07.2010 Posty: 155
    Cytat Napisał Daga&Adam
    PO CO !? !?

    Taka nagrzewnica to opor rzedu ok 20Pa. Skoro ma dzialac w instalacji, to znaczy ze instalacja jest na to przygotowana. Nasze reku (brinki) same dostosowuja predkosc wentylatorow do oporow w instalacji / czerpni / wyrzutni. Jezeli chcesz wylaczyc GWC to.. wylaczasz pompke obiegowa dolnego zrodla. Koniec Po co chcesz przelaczac na inna czerpnie ? [..]
    pozdr.
    Faktycznie, nie ma sensu robić bypass by to ominąć ... Ja też mam brinka
  13. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    no to pozstaje czekać na wyceny
    swoją drogą napisałem do Piczmana - on też robił GWC glikolowe...
    napisał mi:

    "Przede wszystkim trzeba podać temp. powietrza za nagrzewnicą, czyli np. +1 C .
    Co do mocy to się nie podaje raczej, ona sama wychodzi z reszty informacji, Ja podałem i jedno z drugim było sprzeczne.
    Kupując w kilka osób bardzo mało prawdopodobne że będzie taniej, no chyba że kilkaset sztuk byście brali ,,,
    Realnie można liczyć na temp. glikolu o wiele wyższą, u mnie jest minimum +8 C w największe długotrwałe mrozy, no ale u mnie rurka leży w wodzie praktycznie więc warunki bardzo dobre.
    Jak temp. niewiele poniżej zera się utrzymuje to +12 C.

    Zdjęcia ostatnio wysyłałem Paplińskiemu z Muratora bo będą znowu pisać artykuł u moim domu, tym razem samo GWC .
    Podaj mi maila to wyślę Ci to co mam.
    W razie pytań służę pomocą ! "
  14. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał adiqq
    "Przede wszystkim trzeba podać temp. powietrza za nagrzewnicą, czyli np. +1 C .
    Co do mocy to się nie podaje raczej, ona sama wychodzi z reszty informacji, Ja podałem i jedno z drugim było sprzeczne.
    Jedno z drugiego wynika - ile odbierzesz energii (max moc wymiennka) o tyle podgrzejesz powietrze Generalnie mozna podawac jedno albo drugie. Im mocniejszy bedzie wymiennik, tym bedzie wyzsza temperatura powietrza za nim. Nam latwiej podac moc wymiennika bo wiemy jaka max moc jest w stanie odebrac powietrze.Temperatura za wymiennikiem bedzie od tej mocy zalezna

    Cytat Napisał adiqq
    Kupując w kilka osób bardzo mało prawdopodobne że będzie taniej, no chyba że kilkaset sztuk byście brali ,,,
    A to juz zalezy od umiejetnosci negocjacyjnych hehe

    Cytat Napisał adiqq
    Realnie można liczyć na temp. glikolu o wiele wyższą, u mnie jest minimum +8 C w największe długotrwałe mrozy, no ale u mnie rurka leży w wodzie praktycznie więc warunki bardzo dobre.
    Jak temp. niewiele poniżej zera się utrzymuje to +12 C.
    Lepiej jednak przyjac nizsza temperature projektowa.Przy wyzszych - wymiennik bedzie tylko mocniejszy. Pozatym u nas temperatury moga byc gorsze - zalezy od gruntu! W lato znowu lepsze bylyby nizsze temperatury Wiec samo dolne zrodlo trzeba wykorzystywac do oporu i w zimie (zeby sie wychlodzilo do lata) i w lato (zeby sie ogrzalo do zimy)
    pozdr.
  15. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał navi
    Napisz cos więcej o twojej instalacji co. Widzę że masz bufor, wymiennik płytowy (chyba do kominka z płaszczem). Jest też chyba siłownik z zaworem trójdrożnym.
    No instalacja w gruncie rzeczy jest prosta. Tak - to bufor 1000l (glownie dla kominka) - kominek z plaszczem w ukladzie otwartym wpiety w bufor przez wymiennik. To na fotce z rur / lacznikow PP to glowny rozdzielacz dla podlogowki na trzy poziomy (ten niebieski i czerwony zawor skierowany w dol jeszcze wtedy nie podlaczony to do rozdzielacza piwnicy). A z drugiej strony jest piecyk kospela 12kW (elektryczny). To moj drugi sezon grzewczy i tak glownie grzeje pradem ale popalam tez kominkiem zeby sie finansowo calkowicie nie zajechac (choc i tak ogrzewanie wychodzi zarypiscie drogo - 8k za prad, za caly zeszly rok, w tym bylo grzanie CWU i gotowanie, z tym ze wszystko w jednotaryfowej G11 W nastepnym sezonie stanie juz pompa ciepla jako podstawowe zrodlo ogrzewania i taryfa G12

    A no i oczywiscie zawor trojdrogowy jako glowne zasilanie podlogowki z bufora. Tam jeszcze widac sterownik stalotemperaturowy (trzyma wybrana temperature idaca na podlogi). Zastapie go sterownikiem pogodowym (kupiony rok temu lezy w szafce i czeka az znajde pare minut na jego podlaczenie Pogodowka to 180 pln
    pozdr.
  16. navi FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    navi Zarejestrowany: 11.07.2010 Posty: 155
    Cytat Napisał Daga&Adam
    [...] (choc i tak ogrzewanie wychodzi zarypiscie drogo - 8k za prad, za caly zeszly rok, w tym bylo grzanie CWU i gotowanie, z tym ze wszystko w jednotaryfowej G11 W nastepnym sezonie stanie juz pompa ciepla jako podstawowe zrodlo ogrzewania i taryfa G12 [...]
    Taki rachunek to rzeczywiście masakra. Możesz napisać z czego masz ściany i jako ocieplony dom ?
    PCi to domyślam się, że planujesz taką jak adiqq.

    Ja mocno się zastanawiam nad PCi. Niestety poziomy kolektor u mnie raczej odpada bo mam małą działkę (800m2) w dodatku blokuje mnie trochę rura z kanalizacji sanitarnej. Natomiast pionowe są strasznie drogie
  17. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał navi
    Taki rachunek to rzeczywiście masakra. Możesz napisać z czego masz ściany i jako ocieplony dom ?
    PCi to domyślam się, że planujesz taką jak adiqq.
    Sciany - porotherm 25 + 20cm styro. W piwnicach 15cm styro. Dach - 25cm welny (niziutka scianka kolankowa i wiecej cholera nie moglem dac - troche zaluje bo moglem podniesc o jeden pustak scianke i zrobic 30-35cm ocieplenia Aaaale, grzejac PCi to nie bedzie mialo az takiego znaczenia a i zwrot bylby dosc odlegly

    Powierzchni mam sporo - 140m2 piwnice, 140m2 parter i po odjeciu przedscianek zostanie ok 80m2 poddasza. 100% podlogowka.

    Cytat Napisał navi
    Ja mocno się zastanawiam nad PCi. Niestety poziomy kolektor u mnie raczej odpada bo mam małą działkę (800m2) w dodatku blokuje mnie trochę rura z kanalizacji sanitarnej. Natomiast pionowe są strasznie drogie
    A jaki grunt? 800m2 minus dom i powierzchnie utwardzone - rzeczywiscie nie zostaje za wiele ale jezeli masz dom b. dobrze ocieplony i niskie zapotrzebowanie to te 400m2 powinno wystarczyc! A rura? W czym Cie blokuje? Spokojnie mozesz przejechac nad/pod nia (mozna ew. pod/nad rure na dlugosci metra polozyc plyte styropianu 5cm lub rure z kolektora na odcinku metra nad ta rura kanalizacyjna wlozyc w inna rure (np. kanalizacyjna 50, czy 75, wypelniona dodatkowo np. pianka). Wszystko sie da zrobic ;D
    pozdr.
  18. agreston FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agreston Zarejestrowany: 04.03.2010 Posty: 271
    Hej
    Dołączam się choć sporo prac mam zrobionych. Nie kupie z Wami ale nagrzewnicy nie mam jeszcze i czeka mnie i tak jej obudowanie i zmontowanie całości. Mam zakopane 150m rurki wymiennika, reku 550m3 średnice przyłączeniowe fi 200. Bardzo mnie interesuje kto wam dorobi obudową żeby to fajnie się łączyło z rurkami reku bo to będzie główna zabawa dla mnie. Nie badałem tego kompletnie jeszcze, jakieś pomysły macie na tych gości od rynien czy cuś?
  19. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał agreston
    Hej
    Dołączam się choć sporo prac mam zrobionych. Nie kupie z Wami ale nagrzewnicy nie mam jeszcze i czeka mnie i tak jej obudowanie i zmontowanie całości. Mam zakopane 150m rurki wymiennika, reku 550m3 średnice przyłączeniowe fi 200. Bardzo mnie interesuje kto wam dorobi obudową żeby to fajnie się łączyło z rurkami reku bo to będzie główna zabawa dla mnie. Nie badałem tego kompletnie jeszcze, jakieś pomysły macie na tych gości od rynien czy cuś?
    Moze uda sie znalezc cos gotowego:

    http://www.amster.pl/files/katalog/r...ymetryczna.pdf

    Jak nie to sie porozsyla zapytania do producentow rynien (jakichs malutkich najlepiej).
    pozdr.
  20. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Jest tego wiecej:

    http://www.wentylacjaklimatyzacja.pl..._id=214&pk=200
    http://www.kamila-went.pl/przej-cia-kwadrat-ko-o

    Niewiadoma tylko bedzie cena Moze bedzie sie dalo zrobic cos takiego samemu hm.. bedziemy kombinowac!
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 116
Strona 1 z 6