dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Grupa Wrocławska
  1. ellaj ELITA FORUM (min. 1000)
    ellaj Zarejestrowany: 07.06.2008 Posty: 1875
    Cytat Napisał forgetit
    Internet w Ozorowicach miałem z Plusa, ale zrezygnowałem ze względu na limity. Teraz mam z Playa (przez BTS Orange) i NjuMobile (to też Orange).
    O okna też kiedyś pytałem w Exterm2 (to chyba w Psarach), ale nawet nie odpowiedzieli. Finalnie mam z Oknoplastu.

    Wlasnie czytalam o Oknoplascie
    Do Psar mam niedaleko, to sobie podjade. Chyba maja taniej niz Oknoplast.

    Dziekuje, Forgetit. Wesolych Swiat
  2. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Korekta informacji:

    Moja instalacja PV właśnie skończyła roczek. Rozmawiałem wcześniej z kolegą który ma taką "od zawsze". Mamy ten sam wniosek - uzysk przekracza wartości teoretyczne.

    Najdokładniejsza strona jaką znalazłem do obliczeń energii z fotowoltaiki to https://globalsolaratlas.info/]Global Solar Atlas[/url]. Wg niej moja instalacja skierowana pod kątem 120 stopni (południowy-wschód) a dach nachylony 40 stopni. Optymalne warunki to 180 stopni i 37 stopni.

    W mojej lokalizacji przy takim kierunku instalacji powinienem wyprodukować 6,084 MWh. Wyprodukowałem... 6,906 MWh czyli 13.50% ponad wyliczoną wartość. Nie wiem jak to obliczają. Podaje się kąty i kWp. Można się domyślić, że kWp przekłada się mocno na całkowitą moc generowaną, ale nie wiem czy idealnie, czy bywają panele które radzą sobie lepiej w określonych warunkach (np. tracą mniej przy wyższej temperaturze, czy wymagają mniejszego światła by rozpocząć generację). Prędzej chyba należałoby wskazać lepszą pogodę jako czynnik który spowodował przekroczenie. Czy to jest efekt globalnego ocieplania?

    Opłacalność - jeszcze muszę dokładnie przeliczyć. Kto chce sam - koszt instalacji 26 700 zł, rata kredytu na 10 lat: 301.94 zł. 26 700 zł podlega odliczeniu od przychodu, a więc pomniejszeniu o 18, 19 lub 32%. U mnie 18.5%. Po nadpłaceniu zwrotem powinno być niecałe 260 zł. Część rachunków których nie zapłacę to bodajże 207 zł w zeszłym roku, a średnie roczne zużycie za ostatnie 3 lata miałem 3,5 MWh. Zamierzałem (nie zdążyłem założyć ) powiększyć zużycie o 0.9 MWh na klimatyzację, czyli o prawie 25%. Dołożyłoby to 50 zł do rachunków. W tym momencie rata za kredyt zrównałaby się z opłatą za energię. Nadwyżka generacji poszłaby na ogrzewanie klimatyzacją pomieszczeń na piętrze. Klimatyzacja ma pompę ciepła o współczynniku SCOP=4.2, czyli potrzebuje 4.2 raza mniej energii niż grzejnik (pompa ciepła nie grzeje - ona je "pompuje"). Ten rok jest lepszy niż ten używany do obliczeń SCOP. Zysk byłby jeszcze wyższy - może nawet 6. Przy cenie 4.2 przy ubiegłorocznej cenie energii nawet w taryfie G11 wychodziło taniej niż gazem sieciowym!!! W dodatku ja bym "spalał" nadwyżki, które mogą przepaść.

    Przy zmianie taryfy na G12 czy G12w, zyski (z dogrzewaniem) będą spore (20% rachunków za energię?), choć nie zainwestowałem własnych środków. Po 10 latach mam darmową energię i część ogrzewania.

    Gdybym kiedykolwiek miał budować nowy dom, będzie on ogrzewany/chłodzony pompą ciepła zasilaną z fotowoltaiki.
    Zastanawiam się też nad zakupem auta PHEV, bo jest jeszcze trochę miejsca na dachu, a ma stanąć jeszcze wiata
  3. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Jak znajdę czas to popełnię chyba jakiś artykuł na ten temat.
  4. wojgoc OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc Zarejestrowany: 27.01.2010 Posty: 6941
    Cytat Napisał Frankai
    Jak znajdę czas to popełnię chyba jakiś artykuł na ten temat.
    Chetnie przeczytam.
  5. ellaj ELITA FORUM (min. 1000)
    ellaj Zarejestrowany: 07.06.2008 Posty: 1875
    Gdyby ktos mial ochote wspomoc moich rodzicow, ktorym wczoraj spalila sie czesc domu
    https://zrzutka.pl/nb9mfd
    https://gazetawroclawska.pl/pozar-na...ar/c1-14888127
  6. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Droga Wymarła Grupo - to ja namówiłem Ellaj na wrzucenie tej prośby. Wiem że są osoby, które od czasu do czasu się dzielą z potrzebującymi, więc mam nadzieję, że ktoś jeszcze pomógł rodzicom Ellaj. Kiedyś nasza grupa była bardzo prężna i mam nadzieję, że zostało to choćby w takiej postaci, by pomóc grupowiczom.

    Aczkolwiek zalogowałem się w innym celu - jak się czuliście w tym zamknięciu? Czy zauważyliście, że mieliście jednak lepiej niż osoby mieszkające w kamienicy czy bloku? Można było wyjść na ogródek, zrobić przysłowiowego grilla (choć niestety bez znajomych), poskakać, pobiegać (ponoć byli i tacy, co przebiegli maraton na działce długości 40 m )?
  7. ellaj ELITA FORUM (min. 1000)
    ellaj Zarejestrowany: 07.06.2008 Posty: 1875
    Frankai, dziekuje bardzo za tego posta.

    A tym, ktorzy wplacili za pomoc.

    Pamietam, jak sama kiedys wsparlam osobe z Forum Muratora, ale nie z naszej grupy, ktora stracila caly, nowiutenki i ledwo wykonczony dom.

    Uczucie jest straszne stac i patrzec, jak pali sie dom i w sumie nic wiecej nie moc zrobic. Moi rodzice byli w takim szoku, ze tato (82 lata) chcial wejsc do domu i ratowac cokolwiek. Z bratem zaczelismy gasic dach zanim straz przyjechala. Tato ma weze strazackie i mamy wybudowany hydrant na podworku. Staz przyjechala po okolo 20 minutach, bardzo szybko, ale musieli powylaczac prad, gaz, sprawdzic czy wszyscy sa bezpieczni, rozlozyc sprzet. W tym czasie, my gasilismy. W przeciwnym wypadku, spalilo by sie znacznie wiecej, bo juz zaczal sie palic styropian, ktorym jest ocieplony dom. Pozniej to juz poszlo by szybko...
    Iskra z komina wpadla pod dachowke i zaczely palic sie wiezby.
    Kilka lat temu huragan zerwal rodzicom dach i musieli robic nowy i teraz znowu. Miejmy nadzieje, ze to juz ostatni raz cos sie dzieje z tym dachem
  8. ellaj ELITA FORUM (min. 1000)
    ellaj Zarejestrowany: 07.06.2008 Posty: 1875
    Szukam super dokladnego kafelkarza, gdyby ktos mial.

    Moge polecic dekarzy, ktorzy w tydzien odbudowali rodzicom dach. Najlepsza ekipa, jaka widzielismy. Perfekcjonisci w kazdym calu. Drodzy i maja bardzo odlegle terminy, ale sasiad odstapil swoje miejsce, zeby nam pomoc. Super zorganizowana praca grupy dziesiecioosobowej. Material tez zalatwiaja.
  9. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Cytat Napisał ellaj
    Szukam super dokladnego kafelkarza, gdyby ktos mial.
    Tak jak polecałem w "Moich ekipach" - Robert 602 304 115 i Marek (602) 121 093. Nie wiem czy ciągle razem to już 10 lat temu jak u mnie robili. Robert był osobą kontaktową, choć większość płytek kładł chyba Marek. Jak pytałem kiedyś, to z pracą we Wrocławiu nie mieli problemów.
  10. ellaj ELITA FORUM (min. 1000)
    ellaj Zarejestrowany: 07.06.2008 Posty: 1875
    Cytat Napisał Frankai
    Tak jak polecałem w "Moich ekipach" - Robert 602 304 115 i Marek (602) 121 093. Nie wiem czy ciągle razem to już 10 lat temu jak u mnie robili. Robert był osobą kontaktową, choć większość płytek kładł chyba Marek. Jak pytałem kiedyś, to z pracą we Wrocławiu nie mieli problemów.

    Dzieki, Frankai
  11. miro72 SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miro72 Zarejestrowany: 09.09.2010 Posty: 79
    Częstotliwość zamieszczania nowych postów powala
    Niemniej spróbuję - chciałbym zamontować markizę tarasową. Z tym że temat dość ciężki bo musiałyby być chyba dwie, zachodzące na siebie. Ponieważ nie jestem także w stanie samemu określić sposobu mocowania (elementy drewniane) chętnie zaprosiłbym jakąś ogarniętą firmę. Dlatego zapytuję, czy ktoś zlecał i może polecić kogoś? Dzięki.
  12. AW1971 SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AW1971 Zarejestrowany: 26.09.2006 Posty: 19
    [quote=ellaj]Frankai, dziekuje bardzo za tego posta.

    A tym, ktorzy wplacili za pomoc.


    Długo mnie tu nie było. Ellaj mam nadzieję że wszystko zakończyło się szczęśliwie. Gdyby była potrzebna pomoc w sprawach ubezpieczeniowych to pisz.
  13. yaro137 STAŁY BYWALEC (min. 300)
    yaro137 Zarejestrowany: 10.11.2016 Posty: 458
    Poszukuję ekipy do wykonania tarasu z płyt betonowych na podbudowie betonowej. Budynek wyniesiony nad poziom gruntu więc wchodzą w to również schodki. Czy ma ktoś namiar na fachowców sprawdzonych w temacie?
  14. pierwek Lider FORUM (min. 2800)
    pierwek Zarejestrowany: 23.02.2005 Posty: 4729
    Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć gdzie we Wrocławiu mógłbym kupić w rozsądnej cenie profile aluminiowe do paneli FV 40x40. jest fajna firma w Jeleniej Górze ale to trochę za daleko tam się tarabanić. Szukam czegoś we Wrocławiu lub najbliższych okolicach i to jest w ogóle porażka. Same firmy instalatorskie albo ceny z kosmosu 2 x drożej niż w Jeleniej Górze.
Pokaż wyniki od 59621 do 59634 z 59634