dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 59
  1. #1

    Domyślnie Termostat pokojowy kontra głowice termostatyczne

    Przewertowałem już parę tematów na forum ale nie znalazłem ja dotychczas konkretnej informacji na ten temat.

    Zwalczyłem już problem wilgotności w moim dmu ale pozostała jeszcze sprawa sterowania ogrzewaniem, bo w efekcie osiągnąłem dom w którym 23 *C to norma a czasami i więcej niestety, stąd niepotrzebne zużycie groszku (ok 12kg/doba) a dom 20 cm styro podłoga, 20 ściana i 35 wełny na górze i niepotrzebne przegrzewanie pomieszczeń...

    Generalnie zastanawiam się nad różnicą i mozliwościami zastosowania głowic termostatycznych i sterownika pokojowego. Pytanie co gdy założę wszędzie głowice termostatyczne , na każdym grzejniku.

    Teoretycznie wtedy będą one regulowały temperaturę w każdym pomieszczeniu oddzielnie i jakgdyby montaż sterownika pokojowego jest zbędny.

    Ale w układzie są też podłogówki, Łazienki, salon i one nadal będą grzały budynek... to wetedy wypadało by jednak sterownik

    Sterownik wypadałoby w salonie zamontować ale... w salonie kominek bez DGP itd itd rekreacyjny, Co gdy napalę i temp salonu wzrośnie a w innych pomieszczeniach zrobi się zimno?? Bedzie kulawo.

    Z chęcią jeśli tyklko ktoś zeche bym podyskutował na ten temat bo się zapętliłem i sam już nie za bardzo wiem które rozwiązanie byłoby najkorzystniejsze.
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  2. #2

    Domyślnie

    Najkorzystniej, tak ogólnie, jest zastosować sterownik pomieszczeniowy programowalny, dzięki któremu mozesz sobie zaprogramować obniżenie temperatury na noc i w okresa kiedy nikogo nie ma w domu. Sterownik taki należy zamontować w najtrudniej nagrzewalnym pomieszczeniu, bądź obszarze (bo przy otwartych nasalony kuchniach i jadalniach trudno mówić o pomieszczeniu, u mnie obecnie parter to prawie w całości jedno otwarte pomieszczenie). Tam gdzie on będzie zamontowany, tam nie daje się absolutnie głowic termostatycznych.
    W pozostałych pomieszczeniach zamontować należy głowice termostatyczne któe będą zabezpieczały przed przegrzaniem danego pomieszczenia.
    W takim układzie rolę nadrzędnego regulatora pełni sterownik pokojowy, decydując o uruchomieniu ogrzewania dla całego domu, a głowiece stanowią elementy doregulowujące temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.
    W twoim przypadku kluczową kwestią będzie wybranie miejsca umieszczenia regulatora, wąśnie ze względu na wspomniany przez ciebie kominek. Nie wiem czy nie byłoby warto zainwestować w regulator bezprzewodowy, np taki:
    http://www.auraton.pl/index.php/pl/produkt/50/
    bo wtedy mozęsz go sobie przemieszczeć i troszkę poeksperymentować. Skoro masz podłogówkę w salonie, to komfort będzie tu odczuwalny przy innej temperaturze niż w innych pomieszczeniach, to dodatkowy czynik, który trzeba uwzględnić.

    Innym rozwiązaniem jest zastosowanie pomieszczeniowych regulatorów w każdym pomieszczeniu, ale to już rozwiązanie droższe i bardziej skomplikowane, dla zapaleńców takich jak ja, nie namawiam nikogo do tego rozwiązania.

    Chciałbym zaznaczyć jedno: KONIECZNIE musisz zrobić coś ze sterowaniem ogrzewaniem, bowiem masz bardzo dobrze zaizolowany dom, a instalacja jest jak z początków XX wieku. Marnujesz przez to sporo kasy, co prawda paliwo masz dość tanie, ale skoro już władowałeś taką kase w ocieplenie, to aż żal pozostawić w takaim stanie ogrzewanie. No i przy takim przegrzewie pomieszczeń komfort przebywanie może być dyskusyjny, zwłaszcza w obszarach gdzie jest podłogówka.
    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  3. #3

    Domyślnie

    Mam tak.
    Sterowniki w każdym pokoju. Głowice na grzejnikach.
    Sterowniki ustawione na 20C a głowice na 22C.
    Jeszcze się nie zdarzyło aby w którymś pokoju było 22C no chyba że palę w kominku.
    Grzejąc samym gazem spalam teraz 1m3 propanu na dobę.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał siwy z gosławic
    Mam tak.
    Sterowniki w każdym pokoju. Głowice na grzejnikach.
    Sterowniki ustawione na 20C a głowice na 22C.
    Jeszcze się nie zdarzyło aby w którymś pokoju było 22C no chyba że palę w kominku.
    Grzejąc samym gazem spalam teraz 1m3 propanu na dobę.
    Czegoś tu nie kumam...
    Czym steruje ci sterownik w każdym pokoju, skoro masz w tym samym pomieszczeniu głowicę termostatyczną?
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Talbot
    Najkorzystniej, tak ogólnie, jest zastosować sterownik pomieszczeniowy programowalny, dzięki któremu mozesz sobie zaprogramować obniżenie temperatury na noc i w okresa kiedy nikogo nie ma w domu. Sterownik taki należy zamontować w najtrudniej nagrzewalnym pomieszczeniu, bądź obszarze (bo przy otwartych nasalony kuchniach i jadalniach trudno mówić o pomieszczeniu, u mnie obecnie parter to prawie w całości jedno otwarte pomieszczenie). Tam gdzie on będzie zamontowany, tam nie daje się absolutnie głowic termostatycznych.
    W pozostałych pomieszczeniach zamontować należy głowice termostatyczne któe będą zabezpieczały przed przegrzaniem danego pomieszczenia.
    W takim układzie rolę nadrzędnego regulatora pełni sterownik pokojowy, decydując o uruchomieniu ogrzewania dla całego domu, a głowiece stanowią elementy doregulowujące temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.
    To wiedziałem ale sobie utrwaliłem

    Cytat Napisał Talbot
    W twoim przypadku kluczową kwestią będzie wybranie miejsca umieszczenia regulatora, wąśnie ze względu na wspomniany przez ciebie kominek. Nie wiem czy nie byłoby warto zainwestować w regulator bezprzewodowy, np taki:
    http://www.auraton.pl/index.php/pl/produkt/50/
    bo wtedy mozęsz go sobie przemieszczeć i troszkę poeksperymentować. Skoro masz podłogówkę w salonie, to komfort będzie tu odczuwalny przy innej temperaturze niż w innych pomieszczeniach, to dodatkowy czynik, który trzeba uwzględnić.
    No właśnie to jest pewna zagwosta, gdzie sterownik temperatury. Po wstępnej burzy mózgu wydaje mi się że najodpowiednim miejscem do tego będzie pokój syna który posiada 3 ściany wewnętrzne i jest pokojem najbardziej wysiniętym na południe. W dni pochmurne będzie najbardziej narażony na wiatry i utratę temperatury z tytułu 3 ścian zewnętrznych a w dni słoneczne będzie "zbierał informacje" o nagrzewaniu pomieszczenia przez promienie słoneczne.
    Kuchnia (gotowanie), holl (wychładza się najpóźniej), salon (kominek) odpada. Sypialnia od strony zachodniej równierz.
    Zagwostkę mam też z tą podłogówką. Zupełnie nie wiem jak rozwiązać jej sterownie.

    Cytat Napisał Talbot
    Innym rozwiązaniem jest zastosowanie pomieszczeniowych regulatorów w każdym pomieszczeniu, ale to już rozwiązanie droższe i bardziej skomplikowane, dla zapaleńców takich jak ja, nie namawiam nikogo do tego rozwiązania.
    Nie bądż taki podziel się posiłkiem
    Też nad tym zsię zastanawiałem i chętnie bym poznał te ta te takiego systemu.

    Cytat Napisał Talbot
    Chciałbym zaznaczyć jedno: KONIECZNIE musisz zrobić coś ze sterowaniem ogrzewaniem, bowiem masz bardzo dobrze zaizolowany dom, a instalacja jest jak z początków XX wieku. Marnujesz przez to sporo kasy, co prawda paliwo masz dość tanie, ale skoro już władowałeś taką kase w ocieplenie, to aż żal pozostawić w takaim stanie ogrzewanie. No i przy takim przegrzewie pomieszczeń komfort przebywanie może być dyskusyjny, zwłaszcza w obszarach gdzie jest podłogówka.
    Pozdrawiam
    Dobrze mówisz. To co się teraz wyprawia to porażka. Wczoraj w kuchni ponad 25 *C się zrobiło (gotowanie) śłońce nagrzało salon (ciemna podłoga) u syna też ukrop, generalnie piec dostarcza ciepło które tylko męczy użytkowników.
    Generalnie nie miałem czasu na dogranie ogrzewania, a teraz żałuję że nie poczyniłem pewnych kroków cześniej (podłogówka na oddzielnym rozdzielaczu) no ale mam co mam, trzeba zbudować na tej bazie rozwiązanie.
    Pytanie jakie.
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  6. #6

    Domyślnie

    Po co sterownik jak są głowice
    Ja mam podłogówkę nastawioną na zasilaniu 30st a resztą zajmują się grzejniki z głowicami i mam temperaturę średnio 22-22,5st, nic mnie więcej nie obchodzi, żadnych ustawień nocnych cała doba ta sama temperatura.Zmniejszanie na noc to tylko złudne myślenie, wciągu doby u mnie wychodzi to samo zużycie, to co że w nocy mniej pracuje piec, jeżeli w dzień musi to nadrobić. U mnie też w listopadzie wychodzi 12kg na dobę 140m2 do grzania

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszko
    Po co sterownik jak są głowice
    Ja mam podłogówkę nastawioną na zasilaniu 30st a resztą zajmują się grzejniki z głowicami i mam temperaturę średnio 22-22,5st, nic mnie więcej nie obchodzi, żadnych ustawień nocnych cała doba ta sama temperatura.Zmniejszanie na noc to tylko złudne myślenie, wciągu doby u mnie wychodzi to samo zużycie, to co że w nocy mniej pracuje piec, jeżeli w dzień musi to nadrobić. U mnie też w listopadzie wychodzi 12kg na dobę 140m2 do grzania
    Generalnie przy temperaturze nocnej raczej chodzi o komfort użytkowania niż o oszczędność (chciarz to jedno za drugim idzie)
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kryspin
    Cytat Napisał Leszko
    Po co sterownik jak są głowice
    Ja mam podłogówkę nastawioną na zasilaniu 30st a resztą zajmują się grzejniki z głowicami i mam temperaturę średnio 22-22,5st, nic mnie więcej nie obchodzi, żadnych ustawień nocnych cała doba ta sama temperatura.Zmniejszanie na noc to tylko złudne myślenie, wciągu doby u mnie wychodzi to samo zużycie, to co że w nocy mniej pracuje piec, jeżeli w dzień musi to nadrobić. U mnie też w listopadzie wychodzi 12kg na dobę 140m2 do grzania
    Generalnie przy temperaturze nocnej raczej chodzi o komfort użytkowania niż o oszczędność (chciarz to jedno za drugim idzie)
    dodam że w sypialni mam grzejnik zamknięty na* i od paru lat go nie otwierałem (właściwie to niepotrzebny grzejnik) bo temperatura jest średnio 19st.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszko
    Po co sterownik jak są głowice
    Ja mam podłogówkę nastawioną na zasilaniu 30st a resztą zajmują się grzejniki z głowicami i mam temperaturę średnio 22-22,5st, nic mnie więcej nie obchodzi, żadnych ustawień nocnych cała doba ta sama temperatura.Zmniejszanie na noc to tylko złudne myślenie, wciągu doby u mnie wychodzi to samo zużycie, to co że w nocy mniej pracuje piec, jeżeli w dzień musi to nadrobić. U mnie też w listopadzie wychodzi 12kg na dobę 140m2 do grzania
    Masz sytem jaki masz, ale uwierz mi, zaprawdę nie jest to układ, jakim należałoby sie chwalić i z jego poziomu krytykować zasadnosć stosowania bardziej złożonych rozwiązań.
    To co piszesz o ustawieniach dziennych i nocnych to stereotypy pokutujące w powszechnej świadomości, niestety nieprawdziwe.

    Przepraszam że może trochę ostro reaguję, ale zajmuję sie tym zawodowo i wiem na ten temat nieco wiecej od przeciętnego "użytkownika pieca".
    Doświadczenia tej czesci świata, któa jest technologicznie kilkanaście lat przed nami w niektórych dziedzinach pokazują jednoznacznie, ze ogrzewanie trzeba automatyzować i optymalizować. Jest to najbardziej efektywny enekonomicznie sposób zmniejszania kosztów utrzymania budynków.
    Uwierz mi, zaufaj, spróbuj, zaryzykuj, załóż sobie sterownik pomieszczeniowy, zaprogramuj go sensownie, a z 12 kg zrobi ci się 9,5kg.

    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  10. #10

    Domyślnie

    Zgadzam się z poprzednikiem, sterownik powinien być zainstalowany w pomieszczeniu jak najdalej od źródła ciepła, u mnie w korytarzu. Zastanawiam się nad zainstalowaniem drugiej pompy na poddasze z osobnym sterownikiem, aby niezależnie sterować ogrzewaniem na piętrze.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kryspin
    Generalnie nie miałem czasu na dogranie ogrzewania, a teraz żałuję że nie poczyniłem pewnych kroków cześniej (podłogówka na oddzielnym rozdzielaczu) no ale mam co mam, trzeba zbudować na tej bazie rozwiązanie.
    Pytanie jakie.
    Oki, to lecimy po kolei z problemami:
    Ten pokój syna jako pomieszczenie na sterownik ma tę zaletę że ma dużo ścian zewnętrznych, ale ma też potężną wadę: jest od południa i jak sam napisałeś, będize zbierał info o nasłonecznienieu. Skutek będzie taki, że pokój ten złapie dużo słońca, nagrzeje się i sterownik, będący "masterem" dla całego układu wyłączy ci grzanie. Wtedy te pokoje, które będą nienasłonecznione będą chłodne, głowiece będą otwarte, ale nei dostaną ciepłego czynnika i mozliwe będzie wystąpienie niedogrzania tych pomieszczeń, do których słońce nie wpada przez okna. Zasada jest taka, że te pomieszcenia, które miewająduże zyski ciepła, np od słońca należy wyposażyć w głowice, które pełnią rolę "slave" w ukłądize i są w stanie jedynie ograniczać temperaturę.
    Tutaj musisz rozpatrzyć co sie częściej zdarzy, czy słońce czy wiatr i co bardziej będzie wpływać na ten pokój.
    Coraz bardziej przybliżamy się do wniosku że sterownik powinien być przenosny-bezprzewodowy, ale nie przesądzajmy jeszcze. Pisałeś o sypailni od zachodu. Moze to ona będzie tym najchłodniejszym miejscem, niestety Ty będziesz to weidział najlepie, bo znasz swój dom najlepiej.

    Podłogówka to problem i nie problem. Jak ją masz teraz wykonaną, z tego samego rozdzielacza co grzejniki, jak jest obniżana temperatura, czy masz na pętlach jakiś zawór odcinajacy (czy da sie podpiąc głowicę RTL)?
    I czy w pomieszczeniach w których masz podłogówkę (głownie pytam o "nie łązienki" bo tam zawsze praktycznie stosuje sie dodatkowo drabinki) masz też grzejniki?

    System indywidualnego sterownia (nazywany indywidulaną regulacją pomieszczeniową) ma generalnie za zadanie umożliwiać indywidualne sterownie temperatury w każdym pomieszczeniu (czyli prawie to samo co nam umożliwiają głowice, ale nie do końca, bo mamy też możliwość dogrzania oddzielnie każdego pomieszczenia, a nie tylko ograniczenia jego temperatury) z możliwością zaprogramowania indywidualnych harmonogramów czasowych dla każdego z tych pomieszczeń.
    Sterowanie może być oparte na centralnym sterowniku, podłaczonych do niego indywidualnych czujniakch temperatury w każdym pomieszczeniu, bądź na indywidualnych sterownikach programowalnych w każdym pomieszczeniu. Różnice to koszty urządzeń i sposoby programowania nastaw i to który jest lepszy zależy od indywidualnych warunków i preferencji użytkownika.
    Poziom wykonawczy to siłowniki termoelektryczne na zaworach grzejników lub rozdzielaczy. Siłowniki dostają sygnał z przypisanego im sterownika i otwierają zawory w konkretnych pomieszczeniach.
    Żródło ciepła może tu współpracować w dwojaki sposób:
    - ma zadaną temperaturę małego obiegu i cału czas pracuje, a poszczególne obwody c.o pobieraja sobie z tego obiegu tyle ciepła ile im potrzeba - wymagany odpowiedni ukąłd hydrauliczny, najlepiej sprawdza sie z 100%'ową podłogówką ze względu na niskie temperaturu (starty małego obiegu)
    - jest połaczone ze sterownikami i załącza sie wtedy, kiedy któryś z nich zgłasza zapotrzebowanie na ciepło dla swojego obwodu i go otwiera. Tutaj można stosować układ master-slave, czyli decydować, któy sterownik ma prawo załaczyć źródło ciepła (master), a który tylko zgłosić zapotrzebowanie(slave), ale musi czekać aż master uruchomi żródło. W układzie master'ów, slave'ów mozę być dowolna ilosć w dowolnej kombinacji, zależy to od istotności danych pomieszczeń.
    Jak to sie realizuje:
    Zależnie od zasobności portfela.
    Można stosowac dedykowane rozwiązania, np takie: http://www.bmr.cz/en/main.htm?2
    lub innych firm Moeller, Siemens (drogie systemy).
    Mozna zastosować niedrogie sterowniki PLC i czujniki np. www.telmatik.pl
    Można w końcu zastosować zwykłe sterowniki pomieszczeniow euroster czy auraton, z odpowiednią ilością dodatkowych przekaźników.
    Mam nadzieję że w miarę jasno opisałem zagadnienie.

    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  12. #12

    Domyślnie

    To po kolei, aczkolwiek temat już zaczyna naprawdę robić się ciekawy

    Wybór pomieszczenia. Mam tu do dyspozycji jeszcze jednen pokój (między pokojem syna a sypialnią), nieużywany w zasadzie przez nikogo, jedna ściana zewnętrzna w niej okno i pokój od zachodu więc zyski cieplne z nasłonecznienia w okresie grzewczym zerowe. Obecnie jest tam 21 *C a grzejnik wogóle zakręcony.

    Może tam w zadzadzie to dwa alternatywne pomieszczenia zainstalowania sterownika i tylko te dwa...

    Generalnie bardzo mnie by interesowało rozwiązanie oparte o centralny system sterowania każdym pokojem ale o tym dalej...

    Podłogówki wysterowane są głowicami RTL HERH'a, a to wszystko na tych samych rozdzielaczach co grzejniki niestety.

    Podłogówka jest tylko w salonie ok30m2
    Dwa duże okna jedno 3,60 x2,30 i wzdłuż niego jest jedna pętla podłogówki w sumie 1mx5m druga na środku pomiesczenie 1,5 m x 2,5 m
    Pod drugim oknem grzenik aluminowy (zeberkowy) badaj że 10 czy 11 żeber..

    Łazienki tak podłogówka + drabinki.

    Co do systemu centalnego sterowania to:
    Uważam to ża bardzo korzystne rozwiązanie tym bardziej przy domu dobrze docieplonym gdzie łatwo uzyskać straty w postaci przegrzewania pomieszczeń.

    Rozważał bym system który umożliwiłby programowanie tempertury w poszczególnych pomieszczeniach. Podejrzewam jednak że to już konkretne dawki cenowe ale może warto spytać ekseprta jednak o taki system.
    Nieukrywam że bym się opierał o najekonomiczniejsze rozwiązanie dla portwela.
    Co byś polecał?
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Talbot
    Cytat Napisał Leszko
    Po co sterownik jak są głowice
    Ja mam podłogówkę nastawioną na zasilaniu 30st a resztą zajmują się grzejniki z głowicami i mam temperaturę średnio 22-22,5st, nic mnie więcej nie obchodzi, żadnych ustawień nocnych cała doba ta sama temperatura.Zmniejszanie na noc to tylko złudne myślenie, wciągu doby u mnie wychodzi to samo zużycie, to co że w nocy mniej pracuje piec, jeżeli w dzień musi to nadrobić. U mnie też w listopadzie wychodzi 12kg na dobę 140m2 do grzania
    Masz sytem jaki masz, ale uwierz mi, zaprawdę nie jest to układ, jakim należałoby sie chwalić i z jego poziomu krytykować zasadnosć stosowania bardziej złożonych rozwiązań.
    To co piszesz o ustawieniach dziennych i nocnych to stereotypy pokutujące w powszechnej świadomości, niestety nieprawdziwe.

    Przepraszam że może trochę ostro reaguję, ale zajmuję sie tym zawodowo i wiem na ten temat nieco wiecej od przeciętnego "użytkownika pieca".
    Doświadczenia tej czesci świata, któa jest technologicznie kilkanaście lat przed nami w niektórych dziedzinach pokazują jednoznacznie, ze ogrzewanie trzeba automatyzować i optymalizować. Jest to najbardziej efektywny enekonomicznie sposób zmniejszania kosztów utrzymania budynków.
    Uwierz mi, zaufaj, spróbuj, zaryzykuj, załóż sobie sterownik pomieszczeniowy, zaprogramuj go sensownie, a z 12 kg zrobi ci się 9,5kg.

    Pozdrawiam
    Mam drugie mieszkanie z CO na gaz ze sterownikiem i nie jestem tym bardzo zachwycony. Ja chcę mieć stałą temperaturę w pomieszczeniach bez żadnej histerezy, no może max 0,5 stopnia. Po drugie nie ma że jeden sterownik ustawi ci jednakową temperaturę w całym domu, a głowicami jestem w stanie to osiągnąć i tak mam.Może według Ciebie to nie na czasie, ale dla mnie skuteczne.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszko
    [Mam drugie mieszkanie z CO na gaz ze sterownikiem i nie jestem tym bardzo zachwycony. Ja chcę mieć stałą temperaturę w pomieszczeniach bez żadnej histerezy, no może max 0,5 stopnia. Po drugie nie ma że jeden sterownik ustawi ci jednakową temperaturę w całym domu, a głowicami jestem w stanie to osiągnąć i tak mam.Może według Ciebie to nie na czasie, ale dla mnie skuteczne.
    W porządku, skoro jedynym wymaganiem co do systemu jest utrzymywanie stałej temperatury to jak najabardziej masz rację.
    Ale autorowi wątku chodziło chyba o coś innego, tak przynajmniej odczytałem jego wypowiedź. Szuka najkożystniejszego rozwiązania, co jak rozumeim ma się wiązać z rozwiązaniem najkożystniejszym ekonomicznie.
    Nie postawił zagadnienia w sposób taki: jak zlikwidować przegrzewy w pomieszczeniach. Gdyby tak było, to twoje rozwiązanie rzeczywiście jest wystarczające.
    Jednak większość użytkowników oprócz komfortu szuka też oszczędności i to trzeba próbować pogodzić. Dlatego właśnie stosuje się miedzy innymi obniżenia temperatur, o których Ty wyraziłęś sie bardzo krytycznie.
    Mógłbyś rozwinąć kwestię twojego niezadowolenia ze sterowanie kotłem c.o., co dokładnie było dla Ciebie nie tak?

    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  15. #15

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że najkorzystniejszym, ze względów oszczędnościowych, rozwiązaniem byłoby nie sterowanie pieca z regulatorów pokojowych, lecz sterowanie grzejników w pomieszczeniach. Dzięki zaprogramowaniu różnych nastaw w różnych pomieszczeniach i o różnych porach osiągnelibyśmy komfort termiczny, a kocioł musiał by się dostosować do ociążenia całej instalacji. Aby to osiągnąć trzeba by mieć nie te zwykłe głowice termoststyczne, jakie są wykorzystywane w typowych instalacjach, ale automatyczne zawory grzejnikowe, sterowane sygnałami z programatorów. No i właśnie: nie wiem, czy są takie zawory (dotąd się tym tematem nie interesowałem)! Jeżeli są, to chętnie bym się coś o nich dowiedział.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kryspin
    To po kolei, aczkolwiek temat już zaczyna naprawdę robić się ciekawy

    Wybór pomieszczenia. Mam tu do dyspozycji jeszcze jednen pokój (między pokojem syna a sypialnią), nieużywany w zasadzie przez nikogo, jedna ściana zewnętrzna w niej okno i pokój od zachodu więc zyski cieplne z nasłonecznienia w okresie grzewczym zerowe. Obecnie jest tam 21 *C a grzejnik wogóle zakręcony.

    Może tam w zadzadzie to dwa alternatywne pomieszczenia zainstalowania sterownika i tylko te dwa...

    Generalnie bardzo mnie by interesowało rozwiązanie oparte o centralny system sterowania każdym pokojem ale o tym dalej...

    Podłogówki wysterowane są głowicami RTL HERH'a, a to wszystko na tych samych rozdzielaczach co grzejniki niestety.

    Podłogówka jest tylko w salonie ok30m2
    Dwa duże okna jedno 3,60 x2,30 i wzdłuż niego jest jedna pętla podłogówki w sumie 1mx5m druga na środku pomiesczenie 1,5 m x 2,5 m
    Pod drugim oknem grzenik aluminowy (zeberkowy) badaj że 10 czy 11 żeber..

    Łazienki tak podłogówka + drabinki.

    Co do systemu centalnego sterowania to:
    Uważam to ża bardzo korzystne rozwiązanie tym bardziej przy domu dobrze docieplonym gdzie łatwo uzyskać straty w postaci przegrzewania pomieszczeń.

    Rozważał bym system który umożliwiłby programowanie tempertury w poszczególnych pomieszczeniach. Podejrzewam jednak że to już konkretne dawki cenowe ale może warto spytać ekseprta jednak o taki system.
    Nieukrywam że bym się opierał o najekonomiczniejsze rozwiązanie dla portwela.
    Co byś polecał?
    Co do pomieszczenia:
    Jeśli przy wyłączonym grzejniku jest tam 21stC, to nie jest to dobre pomieszczenie reprezentatywne. Musi wymagać grzania do utrzymania właściewej temperatury, wtedy sterownik w nim umieszczony będzie spelniał spwje zadanie. Polcałbym ci jednak bezprzewodową wersję toego urządzenia, zebyś nie pozostał bez możliwości manewru w przyszłość. Nie jestem w stanie odpowiedzialnie podpowiedzieć Ci które z tych pomieszczeń będzie odpowiednie.

    Co do podłogówki, to z tego co widzę, aby dało sie coś posterować, to albo musisz mieć na belkach rozdzialaczy zawór pod siłownik/głowicę na każdej pętli, albo trzeba by taki zawór doinstalować (ingerencja w układ hydrauliczny). W przeciwnym przypadku pętle podłogówki będą grzały wtedy kiedy będize grzał kocioł. W łazienkach zostawił bym na stałe otwarte, po to prawdopodobnie nieduże pętle, ew. głowice termostatyczne na drabinkach jeśli się da.

    Co do centralnego sterowania, to tańsze rozwiązanie wymaga nakładu pracy i wkładu myśli technicznej własnej (sterownik PLC lub sterowniki pomieszczeniowe + przekaźniki i siłowniki) koszt około 250-300zł/pomieszczenie.
    Kablowanie niestety często jest problematyczne ze względów estetycznych

    Dedykowane sytemy bezprzewodowe renomowanych firm to koszt 4-6kzł na 3-4 pomieszczenia.

    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Talbot
    Cytat Napisał siwy z gosławic
    Mam tak.
    Sterowniki w każdym pokoju. Głowice na grzejnikach.
    Sterowniki ustawione na 20C a głowice na 22C.
    Jeszcze się nie zdarzyło aby w którymś pokoju było 22C no chyba że palę w kominku.
    Grzejąc samym gazem spalam teraz 1m3 propanu na dobę.
    Czegoś tu nie kumam...
    Czym steruje ci sterownik w każdym pokoju, skoro masz w tym samym pomieszczeniu głowicę termostatyczną?
    Pracą kotła aby pokój za bardzo się nie oziębił

    System mam przygotowany pod

    System indywidualnego sterownia (nazywany indywidulaną regulacją pomieszczeniową) ma generalnie za zadanie umożliwiać indywidualne sterownie temperatury w każdym pomieszczeniu (czyli prawie to samo co nam umożliwiają głowice, ale nie do końca, bo mamy też możliwość dogrzania oddzielnie każdego pomieszczenia, a nie tylko ograniczenia jego temperatury) z możliwością zaprogramowania indywidualnych harmonogramów czasowych dla każdego z tych pomieszczeń.
    Sterowanie może być oparte na centralnym sterowniku, podłaczonych do niego indywidualnych czujniakch temperatury w każdym pomieszczeniu, bądź na indywidualnych sterownikach programowalnych w każdym pomieszczeniu. Różnice to koszty urządzeń i sposoby programowania nastaw i to który jest lepszy zależy od indywidualnych warunków i preferencji użytkownika.
    Poziom wykonawczy to siłowniki termoelektryczne na zaworach grzejników lub rozdzielaczy. Siłowniki dostają sygnał z przypisanego im sterownika i otwierają zawory w konkretnych pomieszczeniach.
    Żród


    A głowica założyłem dlatego bo nie wiedziałem że każdy producent robi zawory pod swoje głowice i nie mogę teraz dostać siłowników termoelektrycznych, które pasowałyby gwintami do moich zaworów. A zresztą dostać komplet to też jest sztuka bo w sklepach dla nich czarna magia.
    Chociaż znalazłem też wadę takiego rozwiązania. Mianowicie moc kotła jest zbyt duża dla jednego grzejnika i chyba generuje to straty na ciągłym włączaniu i wyłączaniu płomienia, no chyba że ktoś ma kocioł który potrafi zejść z mocą do 2KW. I narazie działa to tak że sterowniki pilnują minimalnej temp. w pomieszczeniu a głowice nie dopuszczają do przegrzania danego pomieszczenia. Aczkolwiek głowice musimy ustawić około 2 stopnie więcej niż programatory aby nie występowało zjawisko że programator chce ciepła a głowica już nie puszcza i tutaj najbardziej sprawdziłyby się siłowniki ale patrz wyżej.

  18. #18

    Domyślnie

    1) Sterownik w pomieszczeniu - pewnie najkorzystniej będzie zakupić beazprzewodowy bo ma tą jedną zaletę jest mobilny, można go też przemieszczać sezonowo jak coś itd itd.

    2) Co do podłodówki to na każdym powrocie mam zawór i głowicę HERH, a którą można regulowac temperaturą na powrocie z pętli.
    Co masz na myśli mówiąc doinstalować?? Co doinstalować?? Może jakieś foto ?? Czyki do sterowania byłyby 2 obwody w salonie i tylko te dwa.
    Łazienki jak najbardziej myślę że mogłyby zostać. Co prawda teraz podłogówka w dużej łazience grzeje na tyle , że grzejnika jeszcze w sezonie poza sprawdzeniem nie odkręcałem, jak narazie grzejnik jest bezużyteczny, natomiast w małej łazience istnieje pewien problem. Podłogówka jest połaczona z tą z dużej , jedna pętle i niestety z tytułu powierzchni i jeszcze niezaizolowanej ściany z garażem nie dogrzewa wystarczjąco, wystarczająco jak na poranek (wchodząc rano do łazienki jest za chłodno a odkręcenie grzejnika jest za póżnym w działaniu chodzi mi po głowie głowica programowalna) , użytkując łazienkę w dzień jest oki nie potrzeba wyższej temperatury.

    3) System centralnego sterowania.
    Mam w zasadzie 8 pomieszczeni (poza łazienkami) gdzie trzebaby zrobić sterowanie.
    I teraz podchodząc od kwesti portfelowej
    8 x 300 = 2400 pln
    Średnio licząc 17 kg dziennie (bez sterowania) to jest licząc że sezon będzie trwał 6 miesięcy to mamy około 3000kg rok

    zakładając oszczędność 1 tony w roku to mam 5 lat czas zwrotu... ale za wcześnie oś przesądzać

    Obecnie "bawiąc" się w ręczne zamykanie i otwieranie rozdzielaczy zszedłem na około 12 kg/doba a w domu nadal ciepełko. (5 kg dziennie )
    Zakładam że podobne zyski byłby by przy głowicach termostatycznych.
    Czy zakładając że ma być to co opisuję dalej układ centralnego sterowania obniży koszty??
    To jeśli chodzi o kwestir portwelowe.

    Rozmawiałem jeszcze z drugim domownikiem (bo w tym wszystkim jakże ważny jest komfort dla użytkowników) czyli żonką, synek na razie za mały na konstruktywne decyzje, czy różniece temperatur między pokojami bedą oki, czy różniece temperatury dla danego pokoju w systemie dobowym będą oki. W efekcie rozmowy jak i wcześniejszych doświadczeń wyszło że najbardziej komfortowym dla nas rozwiązaniem będzie utrzymywanie stałej zadanej temperatury w systemie dobowym dla danego pokoju z pewnym małym zróżnicowaniem dla poszczególnych pokoi.

    Dalej podejmując kofrontacje ze sposobem regulacji pytanie czy układ "inteligentny" jest potrzebny dla moich potrzeb? Jeśli tak to dlaczego?
    Potam bo chciałbym podjąc decyzję w sposób pełni świadomy
    Czy nie wystarczy rozwiązanie oparte o głowice termostatyczne w całym budynku, + w małej łazience programowalna. Co wtedy zrobić z podłogówkami??
    Co osiągnę więcej montując system centralnego sterowania...

    Oj wiele tego ale już pomału tworzy mi się wizja sterowania ogrzewania w moim domu, a napewno już znam swoje i domowników oczekiwania w tym zakresie.
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  19. #19

    Domyślnie

    Pytanie do Talbot-a:

    Co sądzisz o programowalnych głowicach termostatycznych np.
    http://allegro.pl/item270978380__glo..._30_okazj.html

    Układ mam taki, domek piętrowy bliźniak, w sumie po 5 grzejników na piętro + groszkowiec. Zastanawiałem się nad oszczędzaniem w czasie nocy.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kryspin
    2) Co do podłodówki to na każdym powrocie mam zawór i głowicę HERH, a którą można regulowac temperaturą na powrocie z pętli.
    Co masz na myśli mówiąc doinstalować?? Co doinstalować?? Może jakieś foto ?? Czyki do sterowania byłyby 2 obwody w salonie i tylko te dwa.
    Łazienki jak najbardziej myślę że mogłyby zostać. Co prawda teraz podłogówka w dużej łazience grzeje na tyle , że grzejnika jeszcze w sezonie poza sprawdzeniem nie odkręcałem, jak narazie grzejnik jest bezużyteczny, natomiast w małej łazience istnieje pewien problem. Podłogówka jest połaczona z tą z dużej , jedna pętle i niestety z tytułu powierzchni i jeszcze niezaizolowanej ściany z garażem nie dogrzewa wystarczjąco, wystarczająco jak na poranek (wchodząc rano do łazienki jest za chłodno a odkręcenie grzejnika jest za póżnym w działaniu chodzi mi po głowie głowica programowalna) , użytkując łazienkę w dzień jest oki nie potrzeba wyższej temperatury.

    3) System centralnego sterowania.
    Mam w zasadzie 8 pomieszczeni (poza łazienkami) gdzie trzebaby zrobić sterowanie.
    I teraz podchodząc od kwesti portfelowej
    8 x 300 = 2400 pln
    Średnio licząc 17 kg dziennie (bez sterowania) to jest licząc że sezon będzie trwał 6 miesięcy to mamy około 3000kg rok

    zakładając oszczędność 1 tony w roku to mam 5 lat czas zwrotu... ale za wcześnie oś przesądzać

    Obecnie "bawiąc" się w ręczne zamykanie i otwieranie rozdzielaczy zszedłem na około 12 kg/doba a w domu nadal ciepełko. (5 kg dziennie )
    Zakładam że podobne zyski byłby by przy głowicach termostatycznych.
    Czy zakładając że ma być to co opisuję dalej układ centralnego sterowania obniży koszty??
    To jeśli chodzi o kwestir portwelowe.

    Rozmawiałem jeszcze z drugim domownikiem (bo w tym wszystkim jakże ważny jest komfort dla użytkowników) czyli żonką, synek na razie za mały na konstruktywne decyzje, czy różniece temperatur między pokojami bedą oki, czy różniece temperatury dla danego pokoju w systemie dobowym będą oki. W efekcie rozmowy jak i wcześniejszych doświadczeń wyszło że najbardziej komfortowym dla nas rozwiązaniem będzie utrzymywanie stałej zadanej temperatury w systemie dobowym dla danego pokoju z pewnym małym zróżnicowaniem dla poszczególnych pokoi.

    Dalej podejmując kofrontacje ze sposobem regulacji pytanie czy układ "inteligentny" jest potrzebny dla moich potrzeb? Jeśli tak to dlaczego?
    Potam bo chciałbym podjąc decyzję w sposób pełni świadomy
    Czy nie wystarczy rozwiązanie oparte o głowice termostatyczne w całym budynku, + w małej łazience programowalna. Co wtedy zrobić z podłogówkami??
    Co osiągnę więcej montując system centralnego sterowania...

    Oj wiele tego ale już pomału tworzy mi się wizja sterowania ogrzewania w moim domu, a napewno już znam swoje i domowników oczekiwania w tym zakresie.
    Jeśli chodzi o podłogówkę, to potrzebny byłby zwór odcinajacy, na który możnaby ząłożyć siłownik i odcinać pętlę podłogówki. Głowica RTL musi zostać, żeby pilnowała temperatury w pętli.

    Łazienki zrobiłbym tak jak opisujesz.

    Skoro jako użytkownicy doszlisćie do wniosku, ze zalezy wam na stałym zróznicowaniu temperatur pomiędzy pomieszczeniami, bez wprowadzania harmonogramó, to głowice termostatyczne spełnią to zadanie. Wobec tak postawionych wymagań ukłąd, jak go nazwałeś "inteligentny" jest rzeczywiście niepotrzebny. Nie będzie on przynosił wiiększej oszczędności, bo będzie zaprogramowany na proste utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach.
    Przy tak postwaionych założeniach głowice spełnią twoje oczekiwania.
    Przy problemie z lokalizacją sterowniaka i powyższych wymaganiach, jakie stawiasz temu systemowi, załozyłbym teraz głowice i zobaczył jak to będzie śmigać. Podłogówkę zostawiłbym jak jest.
    Sterownik zawsze możesz dokupić w późniejszym terminie, jeśli uznasz że warto. Za sterwonikiem przemawaiłby teraz (w obliczu wymagań twojej rodziny) że kiedy on będzie, to wtedy będzie wyłączał piec i nie będzie wtedy działać podłogówka (ale inne grzejniki też).
    Przy obecnych oczekiwaniach twoich i domowników system bardziej złożny nie przyniesie wam korzyści wartych jego instalowania.

    Mam nadzieję że wszytko to racem daje ci jakiś obraż przyszłości jśli chodzi o kwestie sterowani ogrzewaniem. W razie czego pytaj dalej.

    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony