dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie wiejska sielanka :-)

    Witam,
    trochę nieśmiało chciałabym zaprosić Państwa do mojego ogrodu i poprosić o radę.
    Na wiosnę chciałabym się zmierzyć z nasadzeniami przynajmniej na połowie mojej działki. Więcej pewnie się nie uda. Cały ogród to 23 ary, to co widać przed domem to około 7-8arów. Mam już w głowie kilka koncepcji (m.in. to małe drzewko, o które pytałam kiedyś). Cały czas mam jednak wątpliwości, jaki ma być ogród frontowy. Chciałabym aby pasował do charakteru domu. No i nie mogę pozbyć się natrętnej myśli aby sadzić wszystko co mi się podoba. Z pewnością powstałaby niezła szkółka wszystkich okazów z okolicy.
    Chciałabym aby ogród miał charakter (niedoścignionym wzorem jest pod tym względem ogród Zygmora).
    Ziemia w ogrodzie jest nieco piaskowa. Kiedyś były tu piękne sady owocowe.
    No więc proszę o radę, co posadzić w miejscu gdzie rosną juki (cały pas, aż do garażu) oraz pod domem (północ).

    będę wdzięczna za każdą opinię


  2. #2

    Domyślnie Re: wiejska sielanka :-)

    Cytat Napisał Inez_30
    No więc proszę o radę, co posadzić w miejscu gdzie rosną juki (cały pas, aż do garażu) oraz pod domem (północ).
    Odnośnie roślin z północnej strony: nie podpowiem co sadzić, lecz podzielę sie naszymi doświadczeniami. Mamy w takim miejscu rabatę z hostami i rododendronami. I jest problem: zsuwajacy sie z dachu śnieg - prosto na rododendrony. Nie mamy płotków przeciwsnieznych. U Ciebie tez ich na zdjeciu nie widzę.
    Reasumując: weź pod uwage i ten aspekt

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    MajaK

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    117

    Domyślnie

    maciejon
    Jestem pod wrażeniem Twojego interaktywnego planu ogrodu i samego ogrodu też

    Inez
    Obejrzyj go koniecznie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał MajaK
    maciejon
    Jestem pod wrażeniem Twojego interaktywnego planu ogrodu i samego ogrodu też

    Inez
    Obejrzyj go koniecznie.
    Ja też jestem zachwycony .
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  5. #5

    Domyślnie

    Mój ogród to 1500m.Jestem tradycjonalistą i uwielbiam klimaty leśne.A więc na całej nieomal przestrzeni posadziłem drzewa liściaste, iglaste .Nie lubię pstrokacizny a więc z krzewów wybieram te o kwiatach pastelowych o gałęziach wiotkich przewieszających się.Nie lubię wytyczonych przez różne ograniczniki grup kwiatów czy też krzewów, wszystko ma rosnąć tak jakby natura sama je posadziła.Mam też kawałek przestrzeni na warzywniak i drzewa owocowe. Z tymi drzewami to jest tak że jak będą duże to nie będę musiał kosić trawy przez 2 godziny./co obecnie czynię/.Nie lubię też drzew szczepionych, to takie nienaturalne. Co do klimatów,to mój ogród jest polski a nie japoński czy chiński..Kupuję te rośliny które mi się podobają niekoniecznie te które są modne. Nie zależy mi czy mój ogród będzie się komuś podobał czy nie, ważne że mi się podoba. Ale się rozpisałem być może nie na temat który Cię nurtuje. Moja myśl przewodnia to taka że Twój ogród ma wyrażać Twoje walory estetyczne a nie sąsiadów czy rodzinki.Mój ogród jest prosty bez żadnych wydziwień bo i ja taki jestem

  6. #6

    Domyślnie

    podpisuję się pod tym rękami i nogami
    mój ogród jest mocno dziki a wiosną zawsze ubolewam że tak mało mleczyków urosło
    ....i myśli sobie Ikar,
    co nieraz już w dół runął
    jakby powiało zdrowo,
    tobym jeszcze raz pofrunął......
    A Osiecka

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    MajaK

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    117

    Domyślnie

    Cytat Napisał matka dyrektorka
    ... a wiosną zawsze ubolewam że tak mało mleczyków urosło
    ...mleczyków, stokrotek, fiołków, macierzanek, rumianków i... Bóg jeden wie, czego jeszcze...

  8. #8

    Domyślnie

    te wszystkie bóg wie co można posadzić a mleczyków się chyba nie da zmusić żeby rosły tam gdzie nie lubią
    ....i myśli sobie Ikar,
    co nieraz już w dół runął
    jakby powiało zdrowo,
    tobym jeszcze raz pofrunął......
    A Osiecka

  9. #9

    Domyślnie

    Mniszek, mój ulubiony klimat wiosenny, takie łąki mam wiosną po domem.....


  10. #10

    Domyślnie

    ale ci zazdroszczę! ja muszę iść na duży spacer żeby sobie obejrzeć aż tyle a teraz jak popatrzyłam to mi się tak majowo i miło zrobiło
    dzięki
    ....i myśli sobie Ikar,
    co nieraz już w dół runął
    jakby powiało zdrowo,
    tobym jeszcze raz pofrunął......
    A Osiecka

  11. #11

    Domyślnie

    chyba zachwaściliśmy wątek
    ale zgodnie z tytułem
    ....i myśli sobie Ikar,
    co nieraz już w dół runął
    jakby powiało zdrowo,
    tobym jeszcze raz pofrunął......
    A Osiecka

  12. #12

    Domyślnie

    Jakże się cieszę że ropoczęła się dyskusja
    Nawet temat mleczy nie jest mi obcy. Za moją działką mamy obsadzone pół hektara lasem mieszanym (lipy, jawory, sosny, świerki, dęby). Więc las już rośnie. Na razie mlecze mają raj i na wiosnę jest tak jak na zdjęciu powyżej. Ale w ogrodzie ich nie chcę. Stokrotki, fiołki, macierzanki - bardzo chętnie.

    Maciejon,
    z tym śniegiem rzeczywiście jest problem, dzięki że mi o tym przypomniałeś, będę obserwować jaki jest jego zasięg.

    Co do charakteru ogrodu to zdecydowanie ma być polski, przynajmiej w przeważającej części, bo drobnych zapożyczeń chyba sobie nie odmówię

    Na pewno będę chciała zasadzić rośliny które kojarzą mi się z ogródkiem babci. Piwonie, róże, klematisy, ostróżki, dalie, tawuły, dereń jadalny, kalina koralowa, bez. Pojawią się kwitnące jabłonie, śliwy, wisienki. No i malwy, koniecznie.
    Iglaki tworzą linię graniczną: tuje, ale również świerki, sosny, jodły i modrzewie. Posadziłam też jednego miłorzęba.
    W środku ogrodu nie zabraknie jałowców - jest ich taka różnorodność, że można by urządzić ogród tylko nimi.
    Nie zabraknie kompozycji azalii i różaneczników oraz bylin cieniolubnych (mam ich już sporą kolekcję)

    Czekam na wasze kolejne uwagi i rady.
    WIEKLIE DZIĘKI!!!

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaki
    Mój ogród to 1500m.Jestem tradycjonalistą i uwielbiam klimaty leśne.A więc na całej nieomal przestrzeni posadziłem drzewa liściaste, iglaste .Nie lubię pstrokacizny a więc z krzewów wybieram te o kwiatach pastelowych o gałęziach wiotkich przewieszających się.Nie lubię wytyczonych przez różne ograniczniki grup kwiatów czy też krzewów, wszystko ma rosnąć tak jakby natura sama je posadziła.Mam też kawałek przestrzeni na warzywniak i drzewa owocowe. Z tymi drzewami to jest tak że jak będą duże to nie będę musiał kosić trawy przez 2 godziny./co obecnie czynię/.Nie lubię też drzew szczepionych, to takie nienaturalne. Co do klimatów,to mój ogród jest polski a nie japoński czy chiński..Kupuję te rośliny które mi się podobają niekoniecznie te które są modne. Nie zależy mi czy mój ogród będzie się komuś podobał czy nie, ważne że mi się podoba. Ale się rozpisałem być może nie na temat który Cię nurtuje. Moja myśl przewodnia to taka że Twój ogród ma wyrażać Twoje walory estetyczne a nie sąsiadów czy rodzinki.Mój ogród jest prosty bez żadnych wydziwień bo i ja taki jestem
    Jaki pochwal się zdjęciami ze swojego ogrodu. Opis jest interesujący

  14. #14

    Domyślnie

    popieram prośbę inez_30 prosimy
    ....i myśli sobie Ikar,
    co nieraz już w dół runął
    jakby powiało zdrowo,
    tobym jeszcze raz pofrunął......
    A Osiecka

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie.Ogród ma niecałe 2 lata roślinki małe no i jesień.Kiedy to wszystko wyrośnie to może i mnie się spodoba/ sorry/ Rośliny posadzone grupami.Drzewa iglaste i liściaste to te które rosną w naszych lasach. Kwiaty typowo babcine. Krzewy takie jak w naszych parkach miejskich. Poza tym jeżyny maliny, winogrona,borówki,jagody,melisa, mięta. Rośliny "zagraniczne" to te które są mi podarowane i nie wypadałoby ich nie zasadzić, ale i tak mi się podobają, bo czego one winne że takie ładne.
    Bluszczyk - gdybym miał takie widoki za oknem to w ogóle bym ogrodu nie urządzał niech ta przyroda weszłaby i na mają posesję

  16. #16

    Domyślnie

    już mi się Twój ogród podoba
    mój jest na razie starym dzikim sadem ale szczerze mówiąc niewiele będę tam zmieniać
    ....i myśli sobie Ikar,
    co nieraz już w dół runął
    jakby powiało zdrowo,
    tobym jeszcze raz pofrunął......
    A Osiecka

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaki
    Kwiaty typowo babcine. Krzewy takie jak w naszych parkach miejskich.
    wiesz.......niejedna babcia opowiedziałaby o kwiatach, drzewach i o parkach tych sprzed wielu wielu lat
    no i jaki dom taka sielanka, może też być odwrotnie

    Inez_30 bardzo Ci polecam książki Drzewa i krzewy, Drzewa i krzewy iglaste W. Bugała, trudno je zdobyć ale warto
    Pozdrawiam Duśka

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaki
    Bluszczyk - gdybym miał takie widoki za oknem to w ogóle bym ogrodu nie urządzał niech ta przyroda weszłaby i na mają posesję
    Musieliśmy przyrodzie pomóc. W naszym przypadku kupiliśmy pole orne, bez drzew, krzewów. Wszystko zaczynaliśmy od nowa, pierwsze były brzozy i parę drzew owocowych. Potem systematycznie dochodziły nowe nasadzenia. Potem pojawił się mniszek, teraz dominuje, dokładnie jest tak jak na tym zdjęciu. Jest z nim tylko mały problem. Rozsiewa się niemiłosiernie, coraz więcej mam nowych siewek w skalniakach, czasem tak się umiejscowi, że trudno go wyplewić. Nasz ogród ma charakter spontaniczny, rozwija się i starzeje wraz z nami. Nie można tego wszystkiego zostawić tak aby się samo kształtowało, to jest niemożliwe. Każde nowe nasadzenie, drzewo, krzew, bylina wymaga ingerencji, prędzej czy później, nawet łąkę trzeba od czasu do czasu skosić. Też mamy kwiaty, tradycyjne, muszą sobie poradzić same (no, może z odrobina pomocy)

    Cytat Napisał matka dyrektorka
    mój jest na razie starym dzikim sadem ale szczerze mówiąc niewiele będę tam zmieniać
    Bardzo podobają mi się ogrody i sady w tych klimatach. Można przy odrobinie cierpliwości zostawić to co jest, odpowiednio uformować i wkomponować nowe nasadzenia. Osobiście traktuję stare sady w kategoriach dziedzictwa pokoleniowego, coraz mniej już takich. Dla niektórych taki ogród jest nie do przyjęcia, wiec jest wycinany a to przecież element krajobrazu. Zastanawiam się jak będzie wyglądał kiedyś krajobraz Polski, bez wierzby rosochatej, starych sadów przydomowych...

  19. #19

    Domyślnie

    Ale nam się sielsko zrobiło i patriotycznie.U mnie oczywiście nie jest tak że rośliny rosną sobie tak mimo woli. Porządnie się naharuje żeby toto wyglądało schludnie.Wszystkie moje formułowiczki piszecie o ogrodach w moim klimacie, a już myślałem że jestem staroświecki
    Pozdrawiam. byle do wiosny z uczuciem że nic nam tej zimy nie pójdzie na zmarnowanie

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Wy tu gadu gadu a ja po budowie zamiast trawy mam jedną wielką breję. W miejscu sadu stanął dom. Dzialka 4300m2. Na jednej części POS. Wiosną chyba wreszcie bedzie czas na działkę. Marzą mi sie trawy szumiące, paprocie. Obok domu mam 20-paro letenie brzozy które też szumią ładnie. Teren piaszczysty, gleba nieurodzajna. To oczywiste, ze wiele nie zdziałam. Na samą ziemie uprawną musiałabym wydać majatek A za co sadzonki?
    Trochę rozmnażam sama. Zbieram nasionka, rozsadzam. Ale po tej budowie to wszsytko jakieś takie nijakie. Kupy sie nie trzyma. Muszę znaleśc motywacje by sie tym zająć. Ale jakoś nie wiem od czego zacząć...
    Macie piękne ogrody. Gratuluję bo wiem ile pracy to kosztuje!
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony