dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Czy da się podzielić działkę budowlaną 800m2 na połowę????

    Witam
    Rodzice żony mają działkę o powierzchni 800m2.
    Jest to działka o wymiarach 20x40m, w jednej części stoi dom, dojazd jest po obydwóch stronach działki.
    Chcieliśmy aby rodzice przepisali nam połowę działki, czyli 20x20 i tam chcieliśmy sie wybudować.
    Ale w gminie powiedziano nam że niema możliwości... bo wydzielona działka musi mieć min 1000m2.

    Czy jest możliwość obejścia tego przepisu... bo chcemy wziąć kredyt na budowę domu, a jeśli nie jesteśmy właścicielami gruntu to nie dostaniemy kredytu.

    Nie chcemy być właścicielami całej działki i domu rodziców...dlatego nie wiemy co robić.

    Pozdrawiam i dzięki za info

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Jeżeli plan zagospodarowania przewiduje wielkość działki min. 1000 m to nic nie zrobisz. Chyba ,że wybudujecie drugi dom obok - jest to jakieś wyjście.My też mamy działkę o bardzo szerokim froncie i ewentualnie nasza córka będzie mogła budować dom na drugiej połówce działki.

  3. #3
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez Gosc*** ; 13-04-2013 o 08:34 Powód: znikam z tego forum

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wiem, jak z kredytem, ale obejście tego przepisu jest możliwe: rodzice dopuszczają Was do współwłasności działki, budujecie dom, potem dzielicie działkę (bo są dwa budynki dwóch rodzin) i znosicie współwłasność.

  5. #5

    Domyślnie

    No cóż. Wszystko zależy od rodziców. W moim przypadku była to działka 1700 m2, której nie dało się podzielić przed wybudowaniem domu. Tak więc najpierw był wybudowany dom. Rodzice byli współinwestorami i współkredytobiorcami. Do dnia podziału mieli hipotekę również na swoim domu. Hipoteka dotyczyła całości. Tak więc staruszkowie musieli podjąć trudną dla nich decyzję. Trzeba pamiętać, że po pierwsze bank później musiał wyrazić zgodę na zmianę zabezpieczenia - na szczęście mój nie robił problemu . Trzeba było podpisać aneks do umowy kredytowej (zmiana kredytobiorców). Za aneks trzeba było dodatkowo wybulić. Po drugie dom musiał być poźniej przekazany w formie darowizny - ja robiłam to wg starych przepisów więc wybuliłam niezły podatek. To tyle jeśli chodzi o moje doświadczenia.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał lakk
    Nie wiem, jak z kredytem, ale obejście tego przepisu jest możliwe: rodzice dopuszczają Was do współwłasności działki, budujecie dom, potem dzielicie działkę (bo są dwa budynki dwóch rodzin) i znosicie współwłasność.
    nasprawdę to jest takie proste i da się w ten sposób obejść minimalną wielkość działki?!?
    Minus jest taki, że zapewne także i rodzice musieliby "wejść" w takim rozwiązaniu w kredyt.

  7. #7

    Domyślnie

    Radzę tę procedurę wykonać przed budową.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Cytat Napisał dorianna
    Radzę tę procedurę wykonać przed budową.
    Nie rozumiem. Co należałoby zrobić przed budową?
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  9. #9

    Domyślnie

    Poradźcie Proszę jak mogę odkupić około150m2 działki sąsiada, jego działeczka ma w tej chwili 800m2.
    Nie ma w tej miejscowości MPZP są wydawane tylko WZ?
    Ewentualnie jakie sa orientacyjne koszta całego przedwsięzięcia - koszty biurokratyczne oczywiście!!!

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Porozmawiaj z geodetą jaka jest "praktyka" podziałowa. Jeśli jest szansa na realizację, to niech zrobi wstępny projekt podziału i złóż go do wójta.
    Te 150 m kw. "pójdzie" na powiększenie działki sąsiedniej (czyli Twojej) - tu jest więc OK. Ale powierzchnia sąsiedniej zmaleje - i tu wszystko zależy od lokalnych uwarunkowań - gdzie jest ta działka, jakie są działki sąsiednie, jakie ma być jej przeznaczenie po podziale itp. Tego bez lokalnej wiedzy nie da się rozstrzygnąć.
    A ile kosztuje? Głownie to wynagrodzenie geodety.
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony