dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Problem z WZ

  1. #1

    Domyślnie Problem z WZ

    Witam i proszę o pomoc w następującym temacie.
    Od prywatnej właścicielki chciałem kupić fragment działki nr 1642/1 od granicy działki 1642/2 do przedłużenia granicy działek 1655 ( której jestem właścicielem) i 1654. Jest to obszar odpowiadający w przybliżeniu wielkości mojej działki. Działka 1642/1 jest rolą i dlatego aby kupić tak mały fragment ( około 7 arów) muszę uzyskać od gminy decyzję o warunkach zabudowy. Właścicielem działki 1642/2 jest mój kolega, który już takową decyzję posiada. W moim przypadku urzędnicy gminni widzą problem, ponieważ nie spełniam warunków dobrosąsiedzkich. Ten warunek spełnię, gdy sąsiad uzyska pozwolenie na budowę, ewentualnie, gdy w swoim wniosku obejmę działkę kolegi.
    Mapka terenu:
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...965f3d446.html

    Z gór dziękuję za wszelką pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Czyli dobrze urzędnicy mówią, dopóki działka sąsiednia nie będzie zabudowana (ewent. miała pozwolenie na budowę) to Urbanista nie ma się do czego odnieść. Chociaż mi się wydawało że sąsiednia działka powinna już być zabudowana
    Poczytaj tutaj http://www.domnahoryzoncie.pl/plik/b..._dom_krok2.pdf
    stan prawie deweloperski
    "...każdy kilogram Obywatela z wyższym wykształceniem - szczególnym dobrem Narodu.."

  3. #3

    Domyślnie

    Jak zatem wytłumaczyć to, że kolega uzyskał takie warunki i kupił fragment tego pola - teraz jest to działka 1642/2

  4. #4

    Domyślnie

    Niestety mapka jest nie czytelna tzn. nie widzę nr działek , a może kolegi działka sąsiaduje z działką zabudowaną?
    Niestety bez mapki to ciężko do wyobrażenia.... przynajmniej dla mnie
    stan prawie deweloperski
    "...każdy kilogram Obywatela z wyższym wykształceniem - szczególnym dobrem Narodu.."

  5. #5

    Domyślnie

    jeśli wystąpisz o wz to /ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym/
    Art. 61.
    1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
    1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
    jest zabudowana na 165,
    2) teren ma dostęp do drogi publicznej;
    ma dostęp do drogi publicznej, może być przez drogę wewnętrzną chyba 1543 albo 1643 niewyraźnie na mapie ale wewnętrznymi prywatnymi do publicznej, art. 2 pkt 14 ww ustawy
    3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
    ? wystąpienie o promesę
    4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
    ? sprawdź czy kiedyś był plan zp i była tam zabudowa mieszkaniowa, jeśli nie to starasz się o siedlisko, chyba że grunt jest budowlany na mapie nic nie ma, tylko jakiś fr. Ps
    5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

    poczytaj
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

    Działka póki co nie jest wydzielona, a wystąpić musisz o wz na konkretną działkę.
    może niech ktoś jeszcze na to popatrzy
    Pozdrawiam Duśka

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Mogę poradzić jak powyżej.
    Z tego, co udało mi się zobaczyć na skanie mapy, to:
    a) dz. nr ew. 1642/1 jest położona wzdłuż drogi (nie ma problemu z dostępem),
    b) po przeciwnej stronie tej drogi są zabudowania, z kształtu można wywnioskować, że są to domy, z tego jeden na Twojej działce (vis a vis). Problemu z "dobrym sąsiedztwem" też w zasadzie nie powinno być, tzn. gminy w takich sytuacjach (zabudowa po drugiej stronie drogi) odmawiają, ale SKO uznają istnienie sąsiedztwa.
    Twój problem wynika najprawdopodobniej z tego, że gmina kieruje się zapisem, że nowo wydzielona działka rolna (tam, gdzie nie istnieje plan) może mieć nie mniej niz 0,3 ha (a ty chcesz tylko 700 m kw.). Gmina nie chce więc wydać zgody na podział (pozytywnie zaopiniować projektu podziału) - i jeśli nie ma WZ (które, w zastępstwie brakującego MPZP okraślałby dane powierzchniowe o działce, na której można budować) i wtym przypadku ma rację. Ale kółko się zamyka: mogłaby wydać zgodę, gdyby istniały takie WZ. A ta sama gmina (czytaj: wójt) nie chce ich wydać, bo cały kwartał (co najmniej kilka hektarów między czterema ulicami) jest niezabudowany.
    Kolega z dz. nr ew. 1642/2 ma lepszą sytuację, bo jego dobrego sąsiedztwa nie da sie zakwestionować (przynajmniej w I instancji) - przy "jego ulicy", poprzecznej do tej, przy której sa "Twoja" obecna i planowana działki, po tej samej stronie, jest zabudowa (w obszar zabudowany "łapią się" dwa domy).
    Nie jest w Twoim przypadku konieczne sprawdzanie, czy grunty w dawnym planie były odrolnione - jak udało mi sie odczytać, jest tam V klasa gleby (pastwisko i rola).
    Pozostają Ci dwa wyjścia: poczekać, aż kolega spełni określone przez gminę, brzegowe dla Ciebie, warunki, tzn. uzyska pozwolenie na budowę, albo przekonać gminę, że sąsiedztwo zza drogi Twojego domu, to jednak dobre a nie przypadkowe sąsiedztwo. Jeśli gmina odmówi, odwołaj się, korzystając z argumentów z tego forum i nie tylko(np. w UM w Poznaniu jest na ich stronie prezentacja graficzna sytuacji w których ma miejsce dobre sąsiedztwo).
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  7. #7

    Domyślnie

    Ślicznie Wam dziękuję. Posłucham Waszych porad a być może uzyskam te WZ.
    Poprawiłem mapę, oto ona:
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...8bd466e8c.html
    Zastanawiam się co by było gdybym swoim wnioskiem objął działkę 1642/2 i część działki 1642/1 (do granicy z moją) oraz fragment działki 1641 (także do przedłużenia tej granicy)? Oczywiście po to staram się o WZ, żeby kupić mniej niż te wymagane 30 ar. ( ok. 7 - jak słusznie zauważyłeś oskar0259).
    Posiadam już uzgodnienia z zakładu energetycznego i gospodarki komunalnej. Czepiają się tylko braku spełnienia warunku "dobrosąsiedztwa" - to przez ta drogę dzielącą obie działki, a nie chcą zrozumieć, że lepszego sąsiada od siebie samego mieć nie mogę. Oskar0259 pisze, że z tym nie powinno być problemów, jednak chciałbym ich uniknąć - odwołań.

  8. #8

    Domyślnie

    Znalazłem jak myślę inny sposób na kupno tej działki. Jak mi wyjdzie to go opiszę.

  9. #9

    Domyślnie

    Kupiłem działkę a właściwie interesującą mnie część na współwłasność i teraz sądownie rozdzieliłem ją na część moją i pozostałą dotychczasowej właścicielki. Nie mama co prawda WZ na interesującą mnie część ale to jest sprawa długoterminowa i mylę, że przy okazji tworzenia GPZP moja działka zostanie nim objęta i tym samym uzyskam możliwość jej zabudowy.
    Za pomoc dziękuję i pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony