dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Przepis połowy budynku

    Rodzice chcą przepisać część budynku mieszkalnego i część budynku gospodarczego i troszkę działki na mnie a resztę sobie zostawić i mam takie pytanie co będzie mi do tego potrzebne, gdzie mam się z tym udać i mniej więcej ile coś takiego może kosztować? Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Będzie współwłasność czy wydzielenie geodezyjne nowej nieruchomości (Twojej)?
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  3. #3

    Domyślnie

    podwórko czyli zajazd będzie wspólny a część budynku mieszkalnego i gospodarczego i kawałek działki będzie moje własne a reszta im zostanie i zapomniałem mam jeszcze dwójkę rodzeństwa ani chyba też muszą się tej mojej części zrzec czy coś takiego? A jeśli by to była współwłasność to ile by to kosztowało i co to dokładnie oznacza?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Jest kilka możliwości:
    1) współwłasność działki z rodzicami (akt notarialny) z ewentualnym zapisem, kto będzie gospodarował w określonej jej części. Formuła moim zdaniem bardzo niewygodna, tym bardziej, że masz rodzeństwo. Może to być jednak jedyne rozwiązanie, gdy działki nie da się podzielić (patrz na zakończenie następnego punktu),
    2) część działki i domu na niej pozostanie własnością rodziców, część, na której będzie Twoja część domu i jakiś kawałek działki rodzice darują Ci lub sprzedadzą. Zajazd i podwórko będą albo we współwłasności, albo ktoś, kto będzie ich właścicielem (ty albo rodzice) ustanowi służebność gruntową na rzecz drugiego właściciela. Ważne, jest, abyś sprawdził, czy taka operacja jest w ogóle możliwa, tzn. czy można podzielić działkę rodziców, tzn. czy po podziale powstaną działki większe niż przewiduje plan zagospodarowania lub warunki zabudowy. Jeśli nie - wójt nie wyda zgody na podział.
    Co do kosztów: mogą być różne w zależności od podjętych działań. Przy współwłasności będą to zapewne tylko koszty aktu notarialnego. Przy podziale - również koszt geodety (cena umowna).
    Co do rodzeństwa, to z punktu widzenia prawa nie jest to problem (raczej jest to problem ewentualnych zadrażnień wewnątrz rodziny spowodowany uszczupleniem przez Ciebie przyszłej schedy w spadkobraniu po śmierci rodziców). Obecnie właścicielami są rodzice i mogą swobodnie rozporządzać swoim majątkiem (darować go, sprzedać itp.). Wasze prawa dysponowania majątkiem, jako dzieci właścicieli, zaczną się wtedy, gdy zostaniecie spadkobiercami.
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  5. #5

    Domyślnie

    Nie rozumiem tego
    "tzn. czy po podziale powstaną działki większe niż przewiduje plan zagospodarowania lub warunki zabudowy."
    Gdzie to można sprawdzić i jeszcze jedno gdzie mam się udać po kolei czy to załatwię w gminie z wójtem czy muszę iść gdzieś indziej i jakie dokumenty mi będą do tego wszystkiego potrzebne i co by było lepsze żeby rodzice mi darowali tą część czy lepiej żeby sprzedali?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Żadna z działek powstałych z podziału nie może być mniejsza od minimum zapisanego w planie zagospodarowania (musisz to znaleźć - jeśli jest plan dla Twojej okolicy. Jeśli planu nie ma, to ta minimalna powierzchnia może być określona, na wasz wniosek, w WZ. Jeśli takiego zapisu w WZ nie będzie, to działka powstała z podziału nie może mieć mniej niż 3000 m kw.
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  7. #7

    Domyślnie

    Za tamto wielkie dzięki a jeśli byś mógł mi podać gdzie po kolei mam się udać i jakie dokumenty mam załatwiać? Czy wystarczy wszystko u wójta załatwić czy jeszcze gdzieś się trzeba udać? Za wszystko będę bardzo wdzięczny.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Podziału działki dokonujesz w gminie. W gminie dowiesz się też czy jest plan miejscowy i weźmiesz z niego wypis. Tam też, gdy nie ma planu, występujesz o WZ.
    Ustal na początek, czego Ci potrzeba (czyli inaczej - jaka jest sytuacja w zakresie planu). Następne działania będą od tych ustaleń zależały...
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  9. #9

    Domyślnie

    wielkie dzięki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony