dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 137
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar sys
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zygul
    Witam, Kolejne pytanko: nie wiem dokładnie jak to powinno działać. Mam dwa schodowe. Włączam pierwszym - wyłączam drugim. Włączam drugim - wyłączam pierwszym Niby proste.
    Czy możliwa jest sytuacja, że jeśli zapomnę włączyć drugiego, to potem nie włączę pierwszego. Mam wrażenie że uzyskałem taki efetkt po podłaczeniu. I teraz nie wiem czy tak ma być, czy nie do końca dobrze podłączyłem. Sytuację utrudnia fakt, że mam już tynki, nie wiem jak wyglądało łaczenie w puszkach więc cieżko zweryfikować ze schematem. Po prostu w każdym gnieździe wystają trzy kolorowe kable. ( uprzedzam pytania o elektryka - przepadł )
    ...najprościej... neonówka, porozkręcać wyłączniki, znaleźć puszkę od wyłącznika do którego dochodzi FAZA czyli neonówka zapali się , żyłę(z reguły czarna lub brązowa) na której neonówka zaświeci podłączyć w oznaczone miejsce na wyłączniku - z reguły widnieje przy śrubce podłączeniowej litera "P", resztą czyli pozostałe dwie żyły przykręcić w pozostałe styki, podejść do kolejnego wyłącznika i odszukać żyłę na której świeci się neonówka, wrócić do poprzedniego wyłącznika i kliknąć nim, wrócić do drugiej puszki i odszukać kolejną żyłę na której zaświeci się neonówka... te dwie żyły które wskaazała neonówka podłączyć na styki nie oznaczone na wyłączniku literką"P"...żyłę na której wogóle nie zaświeciła się neonówka podłączyć pod zacisk z literką "P"... i powinno być dobrze

    ...ogólnie elektrykowi nie zajmuje to więcej niż 2 min acha! nie podłączaj żył pod napięciem! zawsze wyłączaj bezpiecznik!

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi
    Krzyżowy wstawiasz tam gdzie te czarne przewody pomocnicze idą Wstawiasz tyle krzyżowych po drodze ile trzeba. Krzyżowy ma dwa wejścia od góry i dwa od dołu. Pomocnicze wchodzą od góry wychodzą od dołu i lecą dalej
    no, no...

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Sys, dzięki, Tobie też

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał sys
    ...najprościej... neonówka, porozkręcać wyłączniki, znaleźć puszkę od wyłącznika do którego dochodzi FAZA czyli neonówka zapali się , żyłę(z reguły czarna lub brązowa) na której neonówka zaświeci podłączyć w oznaczone miejsce na wyłączniku - z reguły widnieje przy śrubce podłączeniowej litera "P", resztą czyli pozostałe dwie żyły przykręcić w pozostałe styki, podejść do kolejnego wyłącznika i odszukać żyłę na której świeci się neonówka, wrócić do poprzedniego wyłącznika i kliknąć nim, wrócić do drugiej puszki i odszukać kolejną żyłę na której zaświeci się neonówka... te dwie żyły które wskaazała neonówka podłączyć na styki nie oznaczone na wyłączniku literką"P"...żyłę na której wogóle nie zaświeciła się neonówka podłączyć pod zacisk z literką "P"... i powinno być dobrze
    Dziękuję za wyjaśnienia. Może i troszkę łopatologicznie, ale na pewno zrozumiale . Pewnie w weekend dobiorę sie jeszcze raz...

  5. #25

    Domyślnie

    A ja dlatego lubię Legranda :-) bo jak kupisz włącznik schodowy to schemat podłączenia dwóch schodowych jest na opakowaniu, a jak kupisz krzyżowy to pełen schemat: 2 schodowe i krzyżowy w środku też jest namalowany :-)).

    Tak tylko sugeruję, że muszą być włączniki schodowe, na zwykłych się tego nie zrobi :-)) - chyba nikt tego wcześniej nie napisał. bo może zbyt oczywiste było.

    Pozdr
    Łukasz
    SPRZEDAM - 130 szt. cegły klinkierowej CRH Sahara
    mail: lukasz-s małpa o2 kropka pl

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz-s
    Tak tylko sugeruję, że muszą być włączniki schodowe, na zwykłych się tego nie zrobi ) - chyba nikt tego wcześniej nie napisał. bo może zbyt oczywiste było
    Ale są łączniki "schodowe", które się tak wcale nie nazywają. Ot po prostu dwubiegunowe, dwustanowe albo jeszcze inaczej. Z reguły to tańsze, dostępne w marketach

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał sys
    a tak też nie może być? hę?

    Może, ale podejżewam, że nik już nie ma starych wyłączników obrotowych albo pakieciaków. Tylko te wytrzymują. Nowe to do pierwszego załączenia. Tylko.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    dzieki za wyjasnienia dlatego pisalem ze ja nie elektryk i czasem mi sie zdazy cos pod pradem podlaczas pozdrawiam
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  9. #29

    Domyślnie

    Mam nadzieje, że to pytanie przejdzie bez złośliwych komentarzy
    ale jak powinno być poprawnie obsadzone gniazdko - bolcem uziemienia u góry czy u dołu?

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    mmmmmm ty nawt dobre pytanie
    sam nie wiem nigdy sie nad tym nie zastanawialem dlazcego bolec ma (CHYBA) byc na gorze
    co do twojego pytania wszedzie co widzialem to bolec jes na dole
    pytanie tylko dlaczego ? i teraz czekam i ja na odpowiedz na nie pozdrawiam
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    a bym zapomnial dlaczego na dole bolec
    bo zazwyczaj jest na dole ;)))))))))) chyba ze ktos stanie na glowie
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zygul
    Mam nadzieje, że to pytanie przejdzie bez złośliwych komentarzy :oops:
    ale jak powinno być poprawnie obsadzone gniazdko - bolcem uziemienia u góry czy u dołu?
    Bolec na górze, a faza z lewej strony.
    SPRZEDAM - 130 szt. cegły klinkierowej CRH Sahara
    mail: lukasz-s małpa o2 kropka pl

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zygul
    jak powinno być poprawnie obsadzone gniazdko - bolcem uziemienia u góry czy u dołu?
    Pewnie tak, by napis za gniazdkami nie był do góry nogami

  14. #34

    Domyślnie

    sami elektrycy

    bolec od uziemienia ma jakas podstawe logiczna - wg mnie tak absurdalna jak wychodzenie z domu przez garaz i wyjazd czolgiem w obawie na grad meteorytow z kosmosu

    w kazdym razie umiejscowienie jego na gorze przy nie calkowicie wysunietej wtyczce chroni przed porazeniem pradem w razie gdyby jakis przedmiot spadl na polaczenie gniazdko-wtyczka

    moze niezbyt profesjonalnie to opisalem ale nie lubie slownictwa urzedowo-prawniczego

    swoja droga do autora tematu - ile dales(jesli wogole) elektrykowi za taka fuche?

    jaka sume uwazalbys za rozsadna za taka usluge?

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Co do bolca - weź do ręki kilka wtyczek, które mają wejście na bolca. Zobacz jak będą wyglądać włożone w gniazdko w momencie, gdy bolec będzie na górze a jak gdy na dole.
    Dość fajnie to wygląda w przypadku kabli do komputera. Jak dasz bolec na górze to wtedy wszystko ładnie wygląda.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz-s
    Cytat Napisał Zygul
    Mam nadzieje, że to pytanie przejdzie bez złośliwych komentarzy
    ale jak powinno być poprawnie obsadzone gniazdko - bolcem uziemienia u góry czy u dołu?
    Bolec na górze, a faza z lewej strony.
    Dokładnie tak.
    dlaczego? bo tak uzgodniono w Unii.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    A swoją drogą jakie w europie rozwiązanie jest popularniejsze: z bolcem czy takie jak w gniazdach shuko(chyba tak to się nazywa?)?

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    to teraz musze przerobic dwa gniazdka u mnie w domu mam bolec na dole bo gniazdko przy samej ziemi i kabel komputerowy ni jak do podlaczenia pozdrawiam
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  19. #39

    Domyślnie

    mam nowe pytanie z gatunku podstawowych... instalowałem dzis włączniki Legrand'a, okazało się że z tyłu nie posiadają tradycyjnych śrubeczek do przykręcania zarobionych kabli, czy to znaczy ze wystarczy jedynie wsunąć kable w w dziurki i juz?


  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zygul
    czy to znaczy ze wystarczy jedynie wsunąć kable w w dziurki i juz?
    Dokładnie.

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony