dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    morot

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    6

    Domyślnie Jaki współczynnik U dla ściany Porotherm 25 P+W ?

    Witam

    Posiadam projekt, który zakłada ściany zewnętrzne Porotherm 25 P+W + ocieplenie 15 cm.

    Mam pytania:
    1. Jaki współczynnik U osiąga taka ściana ? Nie mogę znaleźć tej informacji.
    2. Czy w tym przypadku jest sens stosować ciepłą zaprawę zamiast zwykłej ? Czy zastosowanie ciepłej zaprawy poprawi współczynnik U ? Jeżeli tak to o ile ?
    3. Czy warto rozważyć zwiększenie grubości ocieplenia do 18cm ? Jaki U wówczas będzie i czy jest to jeszcze ekonomicznie uzasadnione ?
    4. Czytałem, że Porotherm 25 P+W ze względu na swoją konstrukcję stwarza pewne problemy (np. trudności z powieszeniem czegoś na ścianie). Czy to jest prawda i jak można sobie z tym radzić ?

    pozdrawiam
    M.

  2. #2

    Domyślnie Re: Jaki współczynnik U dla ściany Porotherm 25 P+W ?

    Cytat Napisał morot
    Witam

    Posiadam projekt, który zakłada ściany zewnętrzne Porotherm 25 P+W + ocieplenie 15 cm.

    Mam pytania:
    1. Jaki współczynnik U osiąga taka ściana ? Nie mogę znaleźć tej informacji.
    2. Czy w tym przypadku jest sens stosować ciepłą zaprawę zamiast zwykłej ? Czy zastosowanie ciepłej zaprawy poprawi współczynnik U ? Jeżeli tak to o ile ?
    3. Czy warto rozważyć zwiększenie grubości ocieplenia do 18cm ? Jaki U wówczas będzie i czy jest to jeszcze ekonomicznie uzasadnione ?
    4. Czytałem, że Porotherm 25 P+W ze względu na swoją konstrukcję stwarza pewne problemy (np. trudności z powieszeniem czegoś na ścianie). Czy to jest prawda i jak można sobie z tym radzić ?

    pozdrawiam
    M.
    ad.1. bo to trzeba sobie policzyć. Ze strony producenta weź sobie parametry pustaka. Wzór U=1/R, gdzie R to suma oporów materiałów w przekroju ściany. R=grubość/lambda, ponownie lambda ze strony producenta, średnio dla styropianu można przyjąć 0,04.
    ad.2. Nie
    ad.3. Obliczenia jak wyżej, sens ekonomiczny najogólniej wyjdzie w momencie jak będziesz znać zapotrzebowanie na ciepło domu i podstawisz ilość*cenę konkretnego paliwa vs. koszty tych 3cm ocieplenia.
    4. Da sie, są potrzebne dobre kołki i tyle.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    U przegrody policz dowolnym programem dostępnym w necie.
    Ściany mam z PH i żadnych kłopotów z wieszaniem.
    Z tą grubością styro też nie przesadzaj, bo sądząc z dyskusji na forum pow. 15 cm nie daje to już wymiernego efektu, większe straty oknami, mostami, drzwiami, wentylacją ....
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Z U dasz sobie spokój za miesiąc - ważne, żeby warstwa izolacji była ciągła, a wentylacja sprawna. Mam PTH 25 P+W, 15 cm styropianu, murowane na zwykłej zaprawie i dom jest bardzo ciepły.
    Z wieszaniem czegokolwiek w środku nie ma problemu.
    Bardziej dopilnuj - niech ekipa od styropianu kupi dobre długie kołki.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam

    Posiadam projekt, który zakłada ściany zewnętrzne Porotherm 25 P+W + ocieplenie 15 cm.

    Mam pytania:
    1. Jaki współczynnik U osiąga taka ściana ? Nie mogę znaleźć tej informacji.
    Ściana bez tynków ma U = 0.223 W/m2*K liczone programem Audytor OZC
    2. Czy w tym przypadku jest sens stosować ciepłą zaprawę zamiast zwykłej ? Czy zastosowanie ciepłej zaprawy poprawi współczynnik U ? Jeżeli tak to o ile ?
    Jeśli dobrze pamietam Wienerberger nie przewiduje do tego pustaka zaprawy ciepłoochronnej, bo jest on za cienki na ściane jednowarstwową.
    Podanyywyżej U liczone jest dla ściany ze zwykła zaprawą i nie ma sensu murować ciepłoochronną, bo jest on bardzo niski w stosunku do przenikalności cieplnej innych elementów domu, np. okien czy drzwi.

  7. #7

    Domyślnie Re: Jaki współczynnik U dla ściany Porotherm 25 P+W ?

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał morot
    Czy warto rozważyć zwiększenie grubości ocieplenia do 18cm ?
    Ja mam 20 cm styropianu na U-220 bo tak wyszło najtaniej i ściana jest bardzo ciepła, kupiłem styropian za 5 tyś, gdybym przyklejał tylko 10 cm to bym wydał na styropian 2,5 tyś, ale na robociznę wydałem 10 tyś + jeszcze ok 2,5 tyś na klej i siatkę niezależnie czy styropian 10 cm czy 20 cm, a więc pogrubienie styropianu wyszło jakieś grosze w porównaniu do robocizny kleju i siatki

    jednym słowem zamiast PTH kup tańszy U-220 a za zaoszczędzone pieniądze kup grubszy styropian, będzie na pewno cieplej za te same pieniądze
    Jaki zastosowałeś styropian? Ja się przymierzam do Platinium Plus Thermoorganiki - ma bardzo dobre właściwości...

  8. #8

    Domyślnie

    Porotherm 25cm ma jedną poważną wadę.
    Układ szczelin jest prostopadły do ściany, przez co ma minimalnie gorsze własności cieplne i przede wszsytkim trudniej jest cokolwiek wieszać niż w np. w poro30.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    a jak ta poważna wada wpływa na opór całej ściany
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  10. #10

    Domyślnie

    To zależy od ocieplenia. Im lepsze ocieplenie tym wpływ parametrów cieplnych ściany nośnej jest mniejszy. W podanym przykładzie - 15cm styropianu - myślę że zmniejsza k o jakieś 0.01.
    Warto sobie policzyć lambdę dla Porothermu 25,30,44 . Niby ten sam materiał czyli lambda powinna być podobna. Jednak lambda jest wyraźnie gorsza dla Poro25 - właśnie na skutek innego układu przegród.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    nie bardzo rozumiem
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  12. #12

    Domyślnie

    czego nie rozumiesz?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    następnym razem zacytuję to będziesz wiedział;
    czyli procentowo jaki ma poro wplyw na opór takiej przegrody?
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  14. #14

    Domyślnie

    O tej porze - takie obliczenia
    Ale spróbujmy:

    R dla Poro30 wynosi 1.43 - lambda 0,21
    R dla Poro25 wynosi 0.82 - lambda 0,30

    Gdyby Poro25 miał taka samą budowę jak Poro30 to miałby R=1,19

    Czyli róznica w oporze to 0,37.
    Dla ściany która ma K=0.25 to można przyjąć że inaczej ustawione szczeliny wpływają na pogorszenie izolacyjności ściany o około 9%.

    Obliczenia są wykonane na kolanie , więc mogłem się gdzieś pomylić.

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    morot

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dziękuję za wyjaśnienia dotyczące ocieplenia. To jest to czego potrzebowałem.

    Nie do końca rozumiem jeszcze jakie są potencjalne problemy z wieszaniem czegoś na ścianie. Widzę, że zdania są podzielone.

    pozdrawiam
    M.

  16. #16

    Domyślnie

    Nie ma żadnego problemu, ciut dłuższe kołki do zwykłych obrazków i specjalne do szafek.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony