dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Rów melioracyjny !

    Witajcie!
    Kto moze wykonać rów melioracyjny( nie zaznaczony na mapie geodezyjnej, samowolka wykopana przez X? )
    Czy moze być wykonany pośrodku drogi gminnej?
    Czy nowo powstały rów melioracyjny może graniczyć z działką budowlaną?
    Moze ktoś wie?
    Dzieki

  2. #2

    Domyślnie Re: Rów melioracyjny !

    Cytat Napisał Waleriana
    Witajcie!
    Kto moze wykonać rów melioracyjny( nie zaznaczony na mapie geodezyjnej, samowolka wykopana przez X? )
    Dziwnie zadane pytanie - rów może wykonać każdy, byle na swoim gruncie.


    Cytat Napisał Waleriana
    Czy moze być wykonany pośrodku drogi gminnej?
    Nie może.

    Cytat Napisał Waleriana
    Czy nowo powstały rów melioracyjny może graniczyć z działką budowlaną?
    Moze ktoś wie?
    Dzieki
    Może.

  3. #3

    Domyślnie

    Ok dzięki za odpowiedź. Faktycznie źle zadałam pytanie. Czy każdy może wykopać rów melioracyjny na drodze aby odprowadzić wodę ze swojej działki? tak dokładnie powinno brzmieć pytanie. Bo sąsiadka własnie to robi
    Czyli rów moze iśc na granicy mojej działki i drogi? (oczywiście samowolka nie ma tego rowu w planie zagospodarowania przestrzennego).

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Waleriana
    Ok dzięki za odpowiedź. Faktycznie źle zadałam pytanie. Czy każdy może wykopać rów melioracyjny na drodze aby odprowadzić wodę ze swojej działki? tak dokładnie powinno brzmieć pytanie. Bo sąsiadka własnie to robi
    Czyli rów moze iśc na granicy mojej działki i drogi? (oczywiście samowolka nie ma tego rowu w planie zagospodarowania przestrzennego).
    Troszkę lepiej
    Jeszcze tylko nie rozumiem jak można wykopac rów na drodze
    Jeżeli kopany jest rów "na granicy Twojej działki i drogi" to w rzeczywistości oznacza to, że:
    A) ktos kopie rów na Twojej działce,
    B) ktoś kopie rów na działce gminnej/powiatowej, czyli w obrębie drogi,
    C) ktoś kopie rów zarówno na Twojej działce jak i w obszarze drogi.

    Punkt A) i C) - bezprawne wejście na Twój tren. Pogoń, zasyp rów (najpierw rozmowa z kopaczem!!!!!!!).
    Punkt B) i C) - zadzwoń lub udaj się do zarządcy drogi i dowiedz sie czy oni coś o tym wiedzą.

    PS. Co ten rów przeszkadza Tobie??

  5. #5

    Domyślnie

    witam,
    swietnie, tez przymiezalem sie do podobnego tematu.

    Waleriana, tez nie rozumuje twego zdania: "Czy każdy może wykopać rów melioracyjny na drodze ......" ???
    reszta jak odpowiedzial Lukasz_K.

    jedynie moze dodatkowe pytanie do Lukasz_K:
    czy napewno mozesz wykopac rowy na swojej dzialce jak chcesz ??? prawie wszyskie rowy sa na mapach wskazane, czyli gdzies zameldowane i geodezyjnie uwzglednione. jesli je zrobisz jak i gdzie chcesz nie bedzie to samoawola budowlana ?
    jesli wziasc pod uwage ze stawek na dzialce nie moze byc wiekszy
    jak 25 m/2 bez zgloszenia czy nawet bez pozwolenia na budowe, to co z rowami 50, 100 czy 500 m. dlugimi.

    moj probem polega na tym ze dzialka 1,3 ha ktora chce podzielic 12x1000 m/2 , jest lekko podmokla. moj pomysl: kopac rowy np. 2m szerokie i 1m glebokie na granicach dzialek, to jest to ponad km. rowow melioracyjnych i co wykopie moge jeszcze rozprowadzic na dzialkach by podwyzszyc teren.

    Lukasz_K, nie obraz sie, ale wiele osob daje na forum propozycje poniewaz uwazaja ze jest tak ok., ale niestety niezgodnych z prawem.

    Lukasz_K czy twoim zdaniem moge zrobic jak mysle? jaka jest podstawa prawna twego mniemania?

    pozdrawiam
    viki

  6. #6

    Domyślnie

    viktoria271199, zauważ że autorka topicu nie pyta, co ma zrobic gdy chce wykopać rów melioracyjny, tylko czy każdy moze go wykopac, mając na uwadze to, że sąsiadka kopie rów w granicy działki autorki wątku. I starałem się odnieść bardziej do tej strony medalu.

    Ogólnie, od strony Prawa wodnego i Prawa ochrony środowska:
    Wykonywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych należy do właścicieli
    gruntów. Wykonać je możesz, ale .... potem musisz je gdzie odprowadzić, w ostateczności zretencjonować. To będzie wymagało już uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, ponieważ stanowi to szczególne korzystanie z wód.
    Przy meliorowaniu obszaru większego niż 20 ha, dojdzie dodatkowo decyzja środowiskowa.
    Samo wykonanie melioracji szczegółowych nie wymaga pozwolenia na budowę (art. 29 ust. 2 pkt 9 PB), jedynie zgłoszenia wykonywania robót budowlanych.

    Cytat Napisał viktoria271199
    Lukasz_K, nie obraz sie, ale wiele osob daje na forum propozycje poniewaz uwazaja ze jest tak ok., ale niestety niezgodnych z prawem.
    Prowadząc jakąś dyskusję, z reguły się nie obrażam. W powyższym przypadku odpowiadałem na (w miarę) konkretne pytanie, stąd brak cytowania podstaw prawnych
    Jeżeli proponuję obejscie prawa, to staram sie to zaznaczyć


    PS. viktoria271199, doradzałbym spotkanie z meliorantem w celu sprawdzeniu pomysłu kopania rowów melioracyjnych na granicach działek. W normalnych warunkach, przy odpowiednim spadku terenu, wystarczy o wiele mniejsza ilość rowów. A wizyta w zarządzie melioracji i tak pewnie cię nie minie, gdyż musisz sie dowiedzieć, gdzie odprowadzisz swoje wody.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziekuje Lukasz_K,

    nie bierz mojej uwagi doslownie, ale sam masz doswiadczenie z twoja iloscia postow co ludzie czasami tutaj wypisuja.

    co do rowow to, granica mojej dzialki jest maly stawek i rowy prowadzace do zalewu 200m i dalej do morza. polaczajac moje planowane rowy z stawem ktory jest mala czescia na mojej dzialce nie ma problemu z odprowadzeniem, albo ?

    co miales na mysli piszac: "wystarczy o wiele mniejsza ilosc rowow"

    dzialka nasza po rozbudowie drogi jest ok. 1-2m ponizej drogi, a prawie rowno z lustrem wspomnianego stawu. w lecie nie ma problemu, ale po opadach i zima 1/2 dziaki jest dosc podmokla. masz moze inny pomysl na rozwiazanie tegoz problemu ?
    nasypanie nie wchodzi w rachube !

    pozdrawiam
    viki

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał viktoria271199
    Dziekuje Lukasz_K,

    nie bierz mojej uwagi doslownie, ale sam masz doswiadczenie z twoja iloscia postow co ludzie czasami tutaj wypisuja.
    I właśnie dlatego wcale tego nie wziąłem do siebie tylko potraktowałem jako głos w dyskusji.

    Cytat Napisał viktoria271199
    co do rowow to, granica mojej dzialki jest maly stawek i rowy prowadzace do zalewu 200m i dalej do morza. polaczajac moje planowane rowy z stawem ktory jest mala czescia na mojej dzialce nie ma problemu z odprowadzeniem, albo ?
    Czy stawek jest legalny, czy z dokumentów wynika, że rzeczwiście jesteś cześciowo jego włascicielem?/ Pamiętaj że odprowadzanie wód na grunty sąsiednie (również stawek, czy rowy) jest zabronione. Jeśli nie, to problem moze być, szczególnie ze bedzie to zorganizowany odpływ wód.

    Cytat Napisał viktoria271199
    co miales na mysli piszac: "wystarczy o wiele mniejsza ilosc rowow"

    dzialka nasza po rozbudowie drogi jest ok. 1-2m ponizej drogi, a prawie rowno z lustrem wspomnianego stawu. w lecie nie ma problemu, ale po opadach i zima 1/2 dziaki jest dosc podmokla. masz moze inny pomysl na rozwiazanie tegoz problemu ?
    nasypanie nie wchodzi w rachube !
    Napisałem "W normalnych warunkach, przy odpowiednim spadku terenu, wystarczy o wiele mniejsza ilość rowów"
    Jak dobrze zrozumialem, podzielisz działke na 12 częsci i na granicy każdej z nich chcesz zrobic rów. Przy odpowednim spadku wystarczy mniejsza "częstotliowość" rowów, która zapewni odprowadzenie wody z działki. Ale na konkretną sytuację w terenie powinien rzucić okiem meliorant.

    również pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    hallo Łukasz_K,

    a jesli naprawde stawek np. tylko 2 m wchodzi na moja dzialke to nie bedzie problemu z polaczeniem jego z moimi rowami?
    co to jest "zarzad melioracji"? jaki to jest urzad, a moze jest on przy urzedzie miasta?

    viki

  10. #10

    Domyślnie

    to jeszcze ja
    Gmina wykopała nam rów wzdłuż 3 działek, dalej jest przepust i potem wzdłuz działki sąsiadki woda spływa sobie do rzeki. Rowy zostały wykopane po moim piśmie podpisanym przez sąsiadów. Teraz do tego rowu wylewam nadmiar wody ze studni (wąż 1 końcówka w studni i 1 w rowie) a jest tego sporo. Czy wszystko jest legalnie i mogę spac spokojnie, czy powinienem się martwić i coś zrobić?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał viktoria271199
    hallo Łukasz_K,

    a jesli naprawde stawek np. tylko 2 m wchodzi na moja dzialke to nie bedzie problemu z polaczeniem jego z moimi rowami?
    co to jest "zarzad melioracji"? jaki to jest urzad, a moze jest on przy urzedzie miasta?

    viki
    Nie rozumiemy sie dokładnie chyba Czy według papierków stawek należy częściowo do Ciebie, czy moze tylko nadmiernie sie rozlał i dlatego jest na Twoim gruncie??
    Według mnie potrzebujesz decyzji lokalizacyjnej i zgłoszenia robót budowlanych, ale co kraj to obyczaj, co urząd to moze być interpretacja inna.

    Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych to jest urząd, ale niezależny od gminy czy powiatu. Szukaj po googlach albo podaj dokładnie jaki teren ciebie interesuje i jakies wieksze miasto w pobliżu to postaram sie znaleźć jakiś namiar.

    eranet, nawet nie wiem czy to jest do końca legalne, jest to na tyle dziwne Jedno nie ulega wątpliwości - w razie kontroli wyjmujesz węża i mówisz ze co dopiero go tam umiesciłeś i robisz to raz na pewien czas

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz_K

    eranet, nawet nie wiem czy to jest do końca legalne, jest to na tyle dziwne Jedno nie ulega wątpliwości - w razie kontroli wyjmujesz węża i mówisz ze co dopiero go tam umiesciłeś i robisz to raz na pewien czas
    raczej nie, bo wąż zakopany metr pod ziemią.... wystaje tylko końcowka z której leje się woda

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz_K
    Jeszcze tylko nie rozumiem jak można wykopac rów na drodze

    Punkt A) i C) - bezprawne wejście na Twój tren. Pogoń, zasyp rów (najpierw rozmowa z kopaczem!!!!!!!).
    Punkt B) i C) - zadzwoń lub udaj się do zarządcy drogi i dowiedz sie czy oni coś o tym wiedzą.
    Dzięki za odpowiedź i już odpowiadam. Na planie zagospodarowania przestrzennego moja działka graniczy z drogą. Sąsiadka przy wjeżdzie na swoją posesję obnizyła sobie teren no i woda opadowa automatycznie zatrzymuję się przy jej wjeździe i aby odprowadzić od niego wodę wykopano na grancy drogi i naszej działki rów , który miał odpływ na działkę sąsiada ( też przecież niezgodne z prawem raczej). My z pewnych względów zasypaliśmy go. Wówczas sąsiadka wykopał rów wzdłuż naszej działki ale juz na drodze gminnej ale bliżej naszej granicy za zgodą wójta .
    Cytat Napisał Łukasz_K
    Co ten rów przeszkadza Tobie??
    przez ten rów mam utrudniony wjazd na działkę nie mówiąc o wejściu na działkę. Droga jest wąska i nieutwardzona, woda cały czas wydrąża i stale rów się poszerza . Prawdziwy rów melioracyjny mam z tyłu działki a teraz jeszcze z przodu który nawet nie odprowadza wody tylko gromadzi wodę na naszej działce i drodze, bo jest rów i wielka kałuża .

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Waleriana
    Cytat Napisał Łukasz_K
    Jeszcze tylko nie rozumiem jak można wykopac rów na drodze

    Punkt A) i C) - bezprawne wejście na Twój tren. Pogoń, zasyp rów (najpierw rozmowa z kopaczem!!!!!!!).
    Punkt B) i C) - zadzwoń lub udaj się do zarządcy drogi i dowiedz sie czy oni coś o tym wiedzą.
    Dzięki za odpowiedź i już odpowiadam. Na planie zagospodarowania przestrzennego moja działka graniczy z drogą. Sąsiadka przy wjeżdzie na swoją posesję obnizyła sobie teren no i woda opadowa automatycznie zatrzymuję się przy jej wjeździe i aby odprowadzić od niego wodę wykopano na grancy drogi i naszej działki rów , który miał odpływ na działkę sąsiada ( też przecież niezgodne z prawem raczej). My z pewnych względów zasypaliśmy go. Wówczas sąsiadka wykopał rów wzdłuż naszej działki ale juz na drodze gminnej ale bliżej naszej granicy za zgodą wójta .
    Cytat Napisał Łukasz_K
    Co ten rów przeszkadza Tobie??
    przez ten rów mam utrudniony wjazd na działkę nie mówiąc o wejściu na działkę. Droga jest wąska i nieutwardzona, woda cały czas wydrąża i stale rów się poszerza . Prawdziwy rów melioracyjny mam z tyłu działki a teraz jeszcze z przodu który nawet nie odprowadza wody tylko gromadzi wodę na naszej działce i drodze, bo jest rów i wielka kałuża .
    Hemmmmm, no to do właściciela rowu biegiem, czyli do wójta - napisać wniosek o przeprowadzenie konserwacji rowu z powodu na zakłócanie stosunków wodnych na Twojej działce.
    Jakby chyba na to nie patrzyć, wejdziesz w malutki konflikt z wójtem (bo z sąsiadką to coś mi mówi ze już weszłaś).
    Jak rozumiem, dojazd do działki masz, tyle że utrudniony, zostaje pogodzić sie z tym faktem albo wykonać mostek (z zgodą wójta jako właściciela drogi oczywiście). Ale to już inna bajka i inne papiery do załatwienia.

  15. #15

    Domyślnie

    Konflikt juz mam ale nie pozwolę na to, bo jeśli nawet droga jest gminy to na tej drodze tez obowiązują pewne przepisy, tak samo jak ja nie mogę postawić ogrodzenia na granicy mojej działki a 3 metry dalej, tak samo nie mozna na drodze gminnej kopac rowów, dojazd mam ale na wiosnę raczej go nie będę miała, a będe miała rzekę. Wojna trwa . Dzięki za porady.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Waleriana
    Konflikt juz mam ale nie pozwolę na to, bo jeśli nawet droga jest gminy to na tej drodze tez obowiązują pewne przepisy, tak samo jak ja nie mogę postawić ogrodzenia na granicy mojej działki a 3 metry dalej, tak samo nie mozna na drodze gminnej kopac rowów, dojazd mam ale na wiosnę raczej go nie będę miała, a będe miała rzekę. Wojna trwa . Dzięki za porady.
    Problemem moze być to, że na przykład zdaniem wójta rów jest wykopany nie w drodze, tylko na jej obrzeżu. Nikt nie wszedł na Twoją własność. MOżesz jeszcze spróbować napisac pismo z prośbą o wybudowanie przejazdu (mostu, kładki itp), motywujac to brakiem innego dojazdu do Twojej działki, choć skończyć sie może na tym, że dostaniesz zgodę na zrobienie tego we własnym zakresie.
    Nikt nie twierdzi że gmina musi sama zrobić rów na swojej działce. Jeżeli sąsiadka złożyła wniosek o wykonanie rowu motywując to umożłiwieniem odpływu z jej działki, to gmina mogłą wydać jej zgodę na prace na jej działce. Oczywiscie nie może to negatywnie oddziaływać na Twoją działkę.

  17. #17

    Domyślnie

    No własnie problemy na pewno będą, bo wójtowie niestety wybierani są przez ludzi i nie zawsze są kompetentni w tym czym się zajmują i niestety nie są obiektywni. Co do drogi to na mapie geodezyjnej wszystko jest zaznaczone. Droga graniczy dosłownie z ogrodzeniem sąsiadki i moją działką i jest wąska więc nawet nie ma miejsca na rów. Pozdrawiam i dziekuję raz jeszcze.

  18. #18

    Domyślnie

    Widzę że macie spore doświadczenie z rowami melioracyjnymi.Sprawa wygląda następująco. Moja działka przylega jednym z boków do drogi gminnej. Pomiędzy działką moją a drogą jest rów melioracyjny. Jest ładny spad i wszystko elegancko spływa w dół wzdłuż drogi. Jest tyko jeden problem - śmierdzi!
    Pewnie sąsiedzi coś do tego rowu wpuszczają, ale raczej tego nie ruszę.

    Wolałabym uzyskać zgodę w gminie na przeprowadzenie melioracji takiego rowu, czyli wyłożenie go rurami, którymi to co tam płynie spłynie w dół, nie śmierdząc.

    Co powinnam zrobić aby gmina położyła tam rury lub dała mi zgodę na wykonanie takich prac?
    Czy mam robić jakiś projekt i kosztorys czy gmina robi to sama i daje wytyczne?

    Dodam, ze chciałabym do tego rowu dołączyć również drenaż opaskowy z mojego domu, i pewnie tez będę występować o zgodę, czy można to jakoś połączyć?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony