dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie Vat na materiały

    Dzis sie własnie dowiedziałem ze najprawdopodobniej do konca trego roku bedzie trzeba sie rozliczyc z faktur za materiały kupowane na budowe z poprzednich lat. Od nowego roku 2008 odliczyc bedzie mozna faktury tylko z roku 2007 czy ktos moze to potwierdzic?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    podobno tak jest w nowelizacji

    musisz pogooglować
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  3. #3

    Domyślnie Re: Vat na materiały

    Cytat Napisał bladyy78
    Dzis sie własnie dowiedziałem ze najprawdopodobniej do konca trego roku bedzie trzeba sie rozliczyc z faktur za materiały kupowane na budowe z poprzednich lat. Od nowego roku 2008 odliczyc bedzie mozna faktury tylko z roku 2007 czy ktos moze to potwierdzic?
    Za zakupy materialow tylko do konca tego roku mozna odbierac roznice VAT. Nie wiem tylko czy wniosek tez musi byc zlozony w tym roku czy mozna w 2008 r. Tez mam pare groszy do odbioru wiec jakies nieuniknione zakupy na fakture lepiej zrobic jeszcze w tym roku. Ale pytasz o lata poprzednie, a tego nie wiem. Kiepsko by bylo w 2008 r. tylko za rok wstecz. Moze ktos to wie na pewno

  4. #4

    Domyślnie

    Ja większość zakupów robiłem w roku 2006 i zostało mi jeszcze sporo do kupienia, w tym roku nie kupiłem praktycznie nic bo zbierałem kasę. Ale czeka mnie zakup jeszcze kominka z pw, styropianu na ocieplenie i oczyszczalni, myślałem ze kupie to w 2008 roku, ale jak to jest prawda to będę musiał kupić to wszystko jeszcze w tym roku żeby nie strącić tej ulgi. Szkoda tylko że o takich rzeczach dowiaduje się człowiek przypadkowo od księgowych, a nie z prasy przecież miało kto dom buduje w jeden rok i podejrzewam ze dużo ludzi nawet nie ma pojęcia że ulga ta prawdopodobnie obowiązuje do końca roku!

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    Szkoda tylko że o takich rzeczach dowiaduje się człowiek przypadkowo od księgowych, a nie z prasy przecież miało kto dom buduje w jeden rok i podejrzewam ze dużo ludzi nawet nie ma pojęcia że ulga ta prawdopodobnie obowiązuje do końca roku!
    Niestety, panstwo nie jest zainteresowane naglasnianiem zmierzchu jakichkolwiek ulg czy zwrotow z wiadomych wzgledow, po pierwsze bo to malo popularne poltycznie ze ulga znika, po drugie pare osob zaspi z zakupami i w budzecie zostanie pare baniek wiecej...

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    O jakim rozliczeniu piszesz ? O zwrocie różnicy 22% vs. 7 % ? Jeżeli tak, to ta "ulga" absolutnie nie przestaje obowiązywać ! Mało tego, ostatnimi czasy została wydłużona bezterminowo w związku z wprowadzeniem def. budownictwa społecznego. Więc nie ma co się marwić, w przyszłym roku też będzie można ubiegać się o zwrot różnicy.

    A tak swoją drogą, to nie warto "kisić" faktur i czakać na jedno duże rozliczenie, ustawa daje możliwość rozliczenia raz rocznie. W końcu kasa się przyda wcześniej (i tak będziesz na nią czekać ok. 1/2 roku)

    Pzdr

    Dawid

  7. #7

    Domyślnie

    Z tego co się orientuje to można się tylko raz rozliczyć z faktur, ale może jestem w błędzie. Możliwe że ustawa się zmieniła i teraz chcą żeby rozliczać się z faktur co roku. Ja chciałem je zbierać i rozliczyć się z nich pod koniec budowy raz a porządnie.

  8. #8

    Domyślnie

    rany, o czym Wy mówicie?
    coś potajemnie zmieniono?

    czy o tym co uchwalono na ostatnim posiedzeniu sejmu poprzedniej kadencji? jeśli tak to nie było tam żadnych niespodzianek, przedłużono czas obowiązywania, wprowadzono regenerację limitów, itp. same plusy

    ps. lepiej do działu prawo i pieniądze... od razu by tam naprostowali.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Jak wolisz, kasa marnuje się w "skarbie państwa", nie lepiej żeby była u Ciebie na koncie ?

    Rozliczać można się nie częściej niż raz rocznie.

    Pzdr

    Dawid

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzabij
    O jakim rozliczeniu piszesz ? O zwrocie różnicy 22% vs. 7 % ? Jeżeli tak, to ta "ulga" absolutnie nie przestaje obowiązywać ! Mało tego, ostatnimi czasy została wydłużona bezterminowo w związku z wprowadzeniem def. budownictwa społecznego. Więc nie ma co się marwić, w przyszłym roku też będzie można ubiegać się o zwrot różnicy.

    A tak swoją drogą, to nie warto "kisić" faktur i czakać na jedno duże rozliczenie, ustawa daje możliwość rozliczenia raz rocznie. W końcu kasa się przyda wcześniej (i tak będziesz na nią czekać ok. 1/2 roku)

    Pzdr

    Dawid
    Aha dodam jeszcze że masz racje w tym co napisałeś ze ulga ta całkiem nie znika tylko że najprawdopodobniej jeśli ktoś nie rozliczy faktur z ubiegł uch lat to one przepadną, i rozliczać będzie można faktury tylko z ostatniego roku.
    A czy jesteś tego pewny że jak się raz rozliczysz to następnego roku tez będziesz mógł się starać ponownie o zwrot różnicy VAT ?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Wiesz, w przypadku kontaktów z US to nigdy tak do końca nie wiadomo.... Ale przepisy nic nie mówią na temat tego że nie można odliczyć faktur z lat poprzednich. Co do ilości rozliczeń to tak jak pisałem, nie częściej niż raz rocznie. Czyli można rozliczać co rok zgromadzoną porcję faktur.

    Pzdr

    Dawid

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar wasiek
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    2.964
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    360

    Domyślnie

    Vat można odliczyć tylko do czerwca 2008roku a zakupy można robic tylko do końca tego roku. Od nowego roku nie będzie już możliwości skorzystania z różnicy vat-u. Takie mam informację od mojej ksiegowej. Jeżeli macie fakturki od roku 2004 to mozna złożyc jeden wniosek jeszcze w tym roku a drugi z pozostałymi nie rozliczonymi fakturami tak jak napisałam wyżej tylko do czerwca przyszłego roku.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał wasiek
    Vat można odliczyć tylko do czerwca 2008roku a zakupy można robic tylko do końca tego roku. Od nowego roku nie będzie już możliwości skorzystania z różnicy vat-u. Takie mam informację od mojej ksiegowej. Jeżeli macie fakturki od roku 2004 to mozna złożyc jeden wniosek jeszcze w tym roku a drugi z pozostałymi nie rozliczonymi fakturami tak jak napisałam wyżej tylko do czerwca przyszłego roku.
    rany, gdzie wykopałeś tą księgową... oddaj do muzeum

    nie dobrze, jak w fundamentalnych sprawach nie jest na bieżąco... albo pytałeś kilka miesięcy temu.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wasiek
    Vat można odliczyć tylko do czerwca 2008roku a zakupy można robic tylko do końca tego roku. Od nowego roku nie będzie już możliwości skorzystania z różnicy vat-u. Takie mam informację od mojej ksiegowej. Jeżeli macie fakturki od roku 2004 to mozna złożyc jeden wniosek jeszcze w tym roku a drugi z pozostałymi nie rozliczonymi fakturami tak jak napisałam wyżej tylko do czerwca przyszłego roku.
    Własnie takie same informacje dziś usłyszałem od swojej znajomej ksiegowej, ale ma jeszcze sie dokładnie popytać i dac mi znać.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    rany, gdzie wykopałeś tą księgową... oddaj do muzeum

    nie dobrze, jak w fundamentalnych sprawach nie jest na bieżąco... albo pytałeś kilka miesięcy temu.
    Dokładnie, księgowej polecam lekturę Dobrej Firmy (dod. do Rzeczpospolitej) z dnia 22/10/2007. Wszystko jasno i na temat. To co mówi księgowa jest prawdą ale przed nowelizacją !!! Czyli kobiecina ma stare dane.

    Pzdr

    Dawid

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Zwrot VAT także w 2008 roku
    Wydatki związane z budownictwem mieszkaniowym

    Gazeta Prawna z dnia 2007-06-06
    Magdalena Majkowska

    Ministerstwo Finansów zdecydowało, że inwestorzy indywidualni będą otrzymywać zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych bezterminowo. Z ustawy o zwrocie VAT ma bowiem zniknąć graniczny termin ubiegania się o zwrot. Obecnie przepisy przewidują możliwość składania wniosków tylko do końca 2007r. Nowym warunkiem otrzymania zwrotu będzie złożenie oświadczenia, że nie dotyczy on materiałów budowlanych wykorzystanych do świadczenia usług budownictwa społecznego ani uwzględnionych przy wykonywaniu tych czynności, czy też takich, które wliczono w wartość usług świadczonych przez wykonawcę. Oznacza to, że podatnik nie będzie mógł ubiegać się o zwrot z tytułu wydatków na wymianę okien i drzwi wejściowych w lokalach mieszkalnych i domach jednorodzinnych zaliczonych do budownictwa społecznego. To samo dotyczy np. prac remontowych, w których wartość zużytych materiałów nie przekroczy 50 proc. kwoty należnej za wykonaną usługę.

    więcej na

    http://www.pit.pl/zwrot_vat_remont_i...prasa_1423.php

    PS
    leniuchy
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  17. #17

    Domyślnie

    Witam

    aby rozwiać wszystkie wątpliwości wyjaśniam:

    nowelizacja ustawy o zwrocie Vat od materiałów budowlanych

    http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Sear...D20071382L.pdf z 19 września 2007 (Dz.U. z 2007
    r. Nr 192, poz. 1382.)

    wprowadziła zmiany, które są juz opisane w ujednoliconej ustawie zapisanej pod tym linkiem:


    http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Sear...20051468Lj.pdf

    Zmiany które są zaznaczone pogrubioną czcionką wejdą w życie od 01.01.2008

    Czyli reasumując: ustawa jest bezterminowa, faktury muszą być od 01.05.2004, nie ma ograniczenia do kiedy mają być wystawione faktury ani kiedy można złożyć ostatni wniosek, wniosek można składać nie częściej niz raz w roku (znika ograniczenie 30.06.200, obowiązują limity pięcoletnie od daty złożenia pierwszego wniosku.

  18. #18

    Domyślnie

    No jeśli tak, to rzeczywiście miałem niezłe niedoinformowanie, nie tylko ja jak widzę. Czyli bezstresowo i nie trzeba gonić do urzędu co sił

  19. #19

    Domyślnie

    No niestety jak widac i ksiegowe czasem moga nas w bład wprowadzic i niezle nastraszyć naszczęscie jest forum. Uf jaka ulga że nie znika ta ulga .

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro'71
    No jeśli tak, to rzeczywiście miałem niezłe niedoinformowanie, nie tylko ja jak widzę. Czyli bezstresowo i nie trzeba gonić do urzędu co sił
    Ja też miałam wątpliwości -w tym roku już rozliczałam Vat za faktury od grudnia 2006 do lipca 2007r. Potem pędem po kredyt -bo chciałam WSZYSTKO kupic przed końcem roku -ale weszła nowelizacja -i luzik Wybraliśmy tylko 1szą transzę -reszta zakupów bedzie robiona na bieżąco (przynajmniej odpadnie problem gdzie to wszystko trzymac ). Co do doinformowania -to Panie w moim urzędzie skarbowym ode mnie dowiedziały się o nowelizacji . Acha -na kasę czekaliśmy około 1,5m-ca -nie pół roku. Ale może tylko u nas taki speed jest

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony