dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie Sypialnia rodziców na parterze czy na pietrze

    Widzę że obecnie panuje tendencja w gotowych projektach domów by
    sypialnie rodziców i główną łazienkę lokować na piętrze/poddaszu, a
    na parterze miejsce sypialni zajmuje gabinet (nie wiem dla kogo???)
    i zamiast łazienki jest malutkie pomieszczenie z kibelkiem.
    Osobiście u żadnego ze swoich znajomych którzy posiadają dom (mam na
    mysli domy niedawno budowane) nie spotkałem takiego rozwiązania. Dla
    mnie praktyczniejsze jest rozwiązanie gdzie i sypialnia i główna
    łazienka są na parterze. Najczęściej główne życie w domu odbywa się
    na parterze, w salonie. Zlokalizowanie "gabinetu" (zwał jak zwał)
    czyli pokoju w którym ktoś ma wykonywac swoją prace, podczas której
    najczęściej preferuje się spokój i skupienie, na parterze, gdzie
    jest największa wrzawa jest niepraktyczne. Podobnie z sypialnią i
    główną łazienką. Osobicie mam doświadczenia z mieszkaniem
    dwupoziomowym i wiem że każdy niechętnie chodzi "na góre" i
    preferuje się poruszanie po jednym poziomie.

    Mając sypialnie i główną łazienkę na piętrze zmuszam się do
    wielokrotnego, jałowego chodzenia po schodach, po których większość
    którzy je posiadają chodzą niechętnie. Jeżeli główne życie dzienne
    toczy się na parterze w salonie (gdzie jest główny tv, kominek, itp)
    to chcąc skorzystać z łazienki zlokalizowanej na piętrze (np.
    kapiel) musze już latać po schodach, będąc w sypialni zechce
    poczytać gazetę/książkę, którą czytałem w ciągu dnia, i zostawiłem w
    salonie, to musze znów latać po schodach. Takich prozaicznych
    czynności jest wiele i suma sumarum zmusza to domowników do
    niepotrzebnego "bicia kilometrów" chodząc po schodach.

    Być może wielu uzna to za pierdoły i przesade ale wiem, że ja i moim
    domownicy gdy sa "na dole" (niższym poziomie) i musza iść z byle
    powodu "na górę" to robia to z niechęcią i w ostateczności, gdy już
    poprostu muszą. I odrotnie będąc na górze niechętnie się schodzi, z
    byle powodu, "na dół"- robi się to dopiero wtedy gdy juz naprawdę
    zejśc trzeba.

    Chętnie zapoznam się z argumentami przemawiającymi za sypialnią i
    główną łazienką na pietrze. Zwłaszcza dlatego że wlasnie zabieram
    się za budowę domu, tzn. jestem w fazie wybierania/tworzenia
    projektu.

    Aha, też zapoznam się z sugestiami na co może być przeznaczony pokój (niby gabinet) zlokalizowany na parterze

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    jak znam zycie, to jesli masz wyrobione zdanie - a wyglada na to ze masz - to zadna sila cie nie przekona.

    wg mnie powinnas sobie zafundowac typowa parterowke.

  3. #3

    Domyślnie

    widziałem kiedyś projekt gdzie wejscie do kibelka bylo praktycznie z salonu. Dziwiło mnie to rozwiązanie i zastanawiałem się dla kogo to jest... a to był chyba projekt dla Ciebie himlaje skoro nie lubisz oddalać się za bardzo od salonu...

    BTW: ja będę miał sypialnię i główną łazienkę na parterze pokoje dzieci na poddaszu - a co? młode i mają siłę latać po schodach i tam też mała druga łazienka

    a pokój najmniejszy (niby gabinet) przy łazience na parterze - mam zamiar przeznaczyć dla gości którzy będą nocować u nas. A będzie się to prawdopodobnie zdarzać dość często...

  4. #4

    Domyślnie Re: Sypialnia rodziców na parterze czy na pietrze

    Cytat Napisał himlaje
    Widzę że obecnie panuje tendencja
    ...
    Być może wielu uzna to za pierdoły i przesade ale wiem, że ja i moim
    domownicy gdy sa "na dole" (niższym poziomie) i musza iść z byle
    powodu "na górę" to robia to z niechęcią i w ostateczności, gdy już
    poprostu muszą. I odrotnie będąc na górze niechętnie się schodzi, z
    byle powodu, "na dół"- robi się to dopiero wtedy gdy juz naprawdę
    zejśc trzeba.
    Co do chodzenia na górę z byle powodu, wystarczy nie chodzić z byle powodu
    skoro na dole jest łazienka czyli wc to nadal nie widzę powodu, żebym musiał koniecznie biec na górę bo nagle coś muszę zrobić
    dom to nie deptak warunki są w miarę stałe i przewidywalne

    Cytat Napisał himlaje
    Chętnie zapoznam się z argumentami przemawiającymi za sypialnią i główną łazienką na pietrze. Zwłaszcza dlatego że wlasnie zabieram
    się za budowę domu, tzn. jestem w fazie wybierania/tworzenia projektu.
    ja będę miał na końcu domu, nad garażem sypialnie oraz dużą łazienkę argumenty za : cisza spokój a jak dzieciaki dorosną to ...

    Cytat Napisał himlaje
    Aha, też zapoznam się z sugestiami na co może być przeznaczony pokój (niby gabinet) zlokalizowany na parterze
    ten gabinet stanie się naszą sypialnią
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  5. #5

    Domyślnie

    Tak na marginesie - uważam, że w obecnych czasach wszystkim, poza starymi i niedołęznymi, przyda się to minimum ruchu związanego z wspinaniem sie po stopniach

  6. #6

    Domyślnie

    wg mnie powinnas sobie zafundowac typowa parterowke.[/quote]

    Nie, typowej parterówki to nie chce, mimo że są ładne ale wg mnie jednak dom z poddaszem jest praktyczniejszy, poza tym dzieciaki jak trochę dorosną mogą chcieć więcej odizolowania od rodziców dlatego ich pokoje zlokalizowane na piętrze to słuszna koncepcja . Mój brat ma dom parterowy, fakt ma potężną działkę, ja takiej nie mam więc pole manewru dla mnie jest ograniczony. Domek brata jest bardzo ładny ale wg mojego skromnego zdania bardzo nie funkcjonalny.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Gabinet/pokój na parterze nie jest wbrew pozorom be sensu. Osoby wykonujące niektóre zawody - nauczyciele, architekci, projektanci itp - przyjmują klientów w swoich domach. Po co więc obce osoby mają im biegać po całym domu (piętro) , jeśli można ich przyjąc na parterze.
    Łazienka na dole przy domku z poddaszem w mojej opinii nie jest potrzebna. Wystarczy małe WC (chyba że jesteśmy wyznawcami islamu gdzie po każdym małym co nieco trzeba brać kąpiel- co w sumie jest niezłe). Nie spotkałem się z sytuacja aby mój gość, który przyszedł na kawę czy drinka musiał korzystać z kąpieli, wystarczy mu toaleta.
    Ja w swoim domku mam gabinet na dole i małe wc, na poddaszu sypialnie (trzy) i główną łazienkę. Jak dla mnie to jest wygodne rozwiązanie...ale to tylko moja ocena.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie Re: Sypialnia rodziców na parterze czy na pietrze

    Cytat Napisał himlaje
    ... praktyczniejsze jest rozwiązanie gdzie i sypialnia i główna
    łazienka są na parterze ...
    myslałem tak jak Ty i adaptując projekt poszerzyłem go tak aby miec na parterze głowna łazienke i sypialnie


    Cytat Napisał himlaje
    ... Aha, też zapoznam się z sugestiami na co może być przeznaczony pokój (niby gabinet) zlokalizowany na parterze ...
    wyrzuciłem garaż z budynku i zrobiłem w tym miejscu pokój goscinny /gabinet to zbyt szumna nazwa jak dla mnie/ i miesci sie tu komputerownia czyli ogólnodostępny dla wszystkich /domowników czy gosci/ internet

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Muszi
    Gabinet/pokój na parterze nie jest wbrew pozorom be sensu. Osoby wykonujące niektóre zawody - nauczyciele, architekci, projektanci itp - przyjmują klientów w swoich domach. Po co więc obce osoby mają im biegać po całym domu (piętro) , jeśli można ich przyjąc na parterze.
    Łazienka na dole przy domku z poddaszem w mojej opinii nie jest potrzebna. Wystarczy małe WC (chyba że jesteśmy wyznawcami islamu gdzie po każdym małym co nieco trzeba brać kąpiel- co w sumie jest niezłe). Nie spotkałem się z sytuacja aby mój gość, który przyszedł na kawę czy drinka musiał korzystać z kąpieli, wystarczy mu toaleta.
    Ja w swoim domku mam gabinet na dole i małe wc, na poddaszu sypialnie (trzy) i główną łazienkę. Jak dla mnie to jest wygodne rozwiązanie...ale to tylko moja ocena.
    Jeśli ktoś ma zawód architekta, prawnika, itp. tak że przyjmuje w domu obce osoby (interesantów, klientów) to wtedy się na 100% zgadzam z pokojem (gabunetem) na dole, wtedy sypialnia i główna łązienka na górze też jest sensowne

  10. #10

    Domyślnie

    Znajomi wybudowali się koło domku w którym mieszka i pracuje prosta tutka. Klientów przyjmuje w domu. Nie wiem co prawda gdzie ma gabinetosypialnię (na górze czy dole - hehe) ale nieraz podobno ćwiczy nago w salonie... - gdzie domy oddalone są okolo 8m od siebie i nie używa kobitka zasłon .

    Podobno przy kładzeniu dachu i innych pracach też robota się ślimaczyła bo robotnicy nie mogli się skupić na właściwej robocie...

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    to chyba zalezy od trybu zycia domowników... my mamy sypialnię w pobliżu pokoju syna - żeby w nocy przez pół domu do niego nie biegać. Kwestia czy będzie ona na piętrze czy na parterze nie wydawała się nam tak istotna.

  12. #12

    Domyślnie

    Ja mieszkalem poprzednio w ukladzie, gdzie na 1 poziomie byla sypialnia , salon , kuchnia i lzazienka a na gorze na 2-gim poziomie dwie sypialnie.(bez łazienki).Praktycznie mieszkaliśmy tylko na dole, dziecko male razem, pokoje na gorze sluzyly tylko gosciom .Ale jesli gosciem byla osoba starsza itp., to spala albo w salonie, albo w naszej sypialni, a my na gorze.Dlatego w obeznie budowanym domu na parterze mamy salon i dwa pokoje oraz sporą lazienkę, bo z doświadczenia wiem, że na gorę bedzie sie chodzilo dosc rzadko.Jeden pokoj to ma byc sypialnia, drugi tzw. "gabinet" (miejsce na komputer itp.)...ale ten pokoj moze byc rezerwą dla ktoregoś z dzadkow lub babć.Każdy z nas nie robi sie mlodszy, ani sprawniejszy i poruszanie sie na jednym poziomie, bez schodow bedzie coraz bardziej oczekiwane.A dla dziecka bedzie gora, bo wiem, ze z biegiem czasu bedzie chcial wiecej swobody itp.No i góra bedie takze dla gosci.Domy parterowe nie wydaja mi sie mniej funkcjonalne od tych z poddaszem, wręcz odwrotnie, mamy jeden poziom, z ktorego praktycznie możemy caly czas korzystac( bez niechęci do pokonywania schodow).

  13. #13

    Domyślnie

    Jak myśl o bieganiu po schodach jest dla kogoś uciążłiwa to naprawdę nie ma innego wyjścia jak budować dom parterowy.
    Ja mam piętrowy, mieszkam pół roku i wiem, że bieganie po schodach jest nieuniknione szczególnie jak się ma dzieci (jakie się ma po tym pośladki ). Nasza sypialnia i główna łazienka jest na górze a ubikacja na dole i bardzo się z tego cieszę a dlaczego? Jak przychodzą do nas goście korzystają wyłącznie z ubikacji na dole (mówię o tych nie nocujących) a moja łazienka jest czyściutka i nietknięta przez obcych

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    no cóż, jak sie ma gości nie trafiających do muszli, to lepszy jest pisuar ... zamiast kolejnego piętra ...

  15. #15

    Domyślnie

    Co człowiek to inne upodobania, więc nikt Cię nie przekona do swoich racji. Musisz sama przemyśleć jakie rozwiązania są najbliższe Twoim preferencjom. Oboje z żoną wyszliśmy z założenia, że piętro będzie naszą strefą intymną, z której tylko my oraz nasze dzieci będziemy korzystać. I tak powstał projekt indywidualny, gdzie na piętrze po jednej stronie korytarza są sypialnie dzieci z garderobami oraz ich wspólna łazienka, po drugiej stronie korytarza nasza sypialnia z własną łazienką i garderobą oraz gabinet. Parter to część wspólna, otwarta i dostępna dla wszystkich, gdzie jest salon, kuchnia, jadalnia oraz wydzielony w miejscu intymnym pokój gościnny i kibelek z prysznicem usytuowany między pokojem gościnnym a pozostałą częścią parteru. Wyszliśmy z założenia, że gościom nas odwiedzającym wystarczy szybka kąpiel pod prysznicem.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mamamatinka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    964
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    himlaje, ja cie bardzo dobrze rozumiem. Moim podstawowym kryterium wyboru projektu było - nasza sypialnia z garderoba i łazienka (małżeńska, ż etak powiem) na parterze. Mój brat architekt grzmiał na mnie i wysuwał ciezkie działa podziału stery nocnej i dziennej. Ale ja się nie poddałam i nie wyobrażma sobie żebym nasza syppialnia miała byc na pietrze. Nasze zycie nie pasuje do podziału na strefę nocną/dzienną. Nasz tryb życia razej dzieli zycie na czas wpracy/czas w domu. I kiedy ten "czas w domu" już nastąpi chce miec blisko, żeby przynieśc sweter z garderoby, skiążke z szafki nocnej. rano wstawić kawe i iśc się ubrać itp. Schody odpadają, znam siebie i wiem, że choćby w sypialni na pietrze czekała na mnie super książka a ja wlaśnie po całym dniu pracy mogłabym usiąść przy kominku (na dole) to nigdy bym po tę książkę nie poszła.
    U nas poddasze ma być królestwem dzieci i gości a dół nasz )

  17. #17

    Domyślnie

    a u nas 3 pokoje na górze (w tym nasza sypialnia) + łazienka, a na dole druga łazienka z gabinetem/biblioteką obok (jako ewentualny pokój gościnny) i salon. Życie dzienne będziemy spędzać na dole, na noc na górę, myślę, że zbędnego latania nie bedzie wiele, chyba, że bedziemy mieli ochotę zaglądnąć do sypialni czy wszystko jest w porządku Salon,gabinet, kuchnia, łazienka - wszystko co potrzeba nam do życia.

  18. #18

    Domyślnie

    My sypialnię mamy na górze,korzystamy z niej dopiero wieczorem,a jeśli nawet ktoś chce w dzień się zdrzemnąć to nie przeszkadza mu gwar domowników i brzdąkanie garami, dzieci swoje pokoje również, pokoik na dole jest "wielofunkcyjny", zajmuje go komputer i "działalność gospodarcza" męża, służył również do nocowania gości,pierwszym i nadal obowiązującym (choć jeszcze nie wykorzystywanym)jego przeznaczeniem jest miejsce dla moich rodziców, gdyby kiedyś chcieli(lub musieli) z nami zamieszkać na "tzw starość", wchodzenie po schodach nie wchodzi w rachubę.
    A na razie przywłaszczyły go sobie nasze nowo "nabyte" dwa psy, mimo tego że przygotowaliśmy im posłania w piwnicy i tam dostają jeść, to codzienne rano zastaję je na wersalce w tym pokoju

  19. #19

    Domyślnie

    My od początku byliśmy zdecydowani, że sypialnia bedzie na dole a na górze pokoje dzieci (na razie jest jedno i miało możliwość wybory pokoju). Nie lubię schodów i decydując sie na dom z użytkowym poddaszem zarezerwowaliśmy sobie dół.
    Jest to chyba indywidualna sprawa i każdy robi tak by mu było jak nalepiej i najwygodniej.

  20. #20

    Domyślnie

    JESLI MECZY CIE CHODZENIE PO SCHODACH POWINNAS WYBUDOWAC BUNGALOW A TERAZ NO COZ TO TYLKO WINDE ZAINSTALOWAC

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony