dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie czy niezabezpieczenie wykopu jest niedopuszczalne?

    Otóż mam takie pytanie. Przerwałem wykonanie płyty fundamentowej. Wykop o głebości średnio 1,3m o wymiarach 16x14m. Do wykopu poszło zagęszczane warstwami 50cm tłucznia. Ostatnia warstwa nie została zagęszona. Na to miał iść podkłąd z chudego betonu i później zbrojona płyta. Niestety z różnych przyczyn nie zdążyli tego zrobić. Aha, warunki gruntowe kiepskie, bardzo spoista glina i dość wysokie wody gruntowe. Martwię się, czy pozostawienie przez zimę nie zabezpieczonego wykopu może mieć jakieś poważne skutki. Ekipa rozłożyła grubą folie na środku wykopu ale po paru dniach już fruwała i wydaje mi się, że to i tak bez sensu bo bez odpływu tak czy inaczej woda pośniegowa i deszczowa znajdzie się w wykopie. Wykonawca mówi, że na wiosnę zrobi się odpływ z wykopu (rów melioracjne jest 8 metrów od wykopu) i przesuszy wykop przed ostatecznym zagęszczeniem i wylaniem betonu. Czy nie ma się o co martwić?. Wydaje mi się, że dobrzeby było zrobić teraz odpływ ale jest trochę kopania i ja niestety ani nie mam kiedy ani chęci kopać a ekipa się zwinęła do wiosny.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    wylej na to chudziaka
    inaczej zrobi się baranina
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #3

    Domyślnie

    pozostaw tak jak jest; na wiosnę zrób odpływ, odczekaj 2 tygodnie
    aż ziemia (glina) przestanie poddawać się Twoim butom , że się tak wyrażę
    najprościej sprawdzić czy grunt jest doby - to odpal zagęszczarkę (ekipa powinna ją mieć) jeśli maszyna nie będzie się w nim topić lub cały grunt nie będzie się trzęść (inaczej zachowuje się grunt zagęszczany suchy a inaczej mokry - trzęsie się jak galareta) to możesz ruszyć z robotą

  4. #4

    Domyślnie

    chudziaka nie wyleje, bo nie mam rozprowadzonej kanalizacji, ani dobrze zagęszczonej ostatniej warstwy kamienie, więć bez sensu na surowo lać chudziak, a później co, skuwać?

  5. #5

    Domyślnie

    che che 3 minuty i 2 diametralnie różne wypowiedzi
    Barbossa
    w tej chwili wykop ma 80 cm, nie musi tego robić na siłę
    wody opadowe mogą trochę zaszlamić tłuczeń ale to będzie tylko z korzyścią dla podbudowy

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mapan
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    tu nie chodzi o zaszlamioną podbudowę z tłucznia. Do wiosny będziesz miał gliniany basen zasypany tłuczniem. Do tego dojdą mrozy, co w przypadku gliny spowoduje jej wysadzenie (głębokość przemarzania jest większa i to sporo od tych 50 cm zasypki). Wg mnie minimum to zdrenowanie wykopu, bo rozumiem, że wykonanie płyty i obsypanie jej jest już nierealne.
    nie święci garnki lepią
    Dzienniki Słoneczne
    Komentarze

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony