dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie działka narożna-z której stronymoże być wjazd?

    Witam! Proszę o radę, szukałam przez wyszukiwarkę, ale niestety nic na interesujący mnie temat nie znalazła. Chcemy kupic działkę narożną, na obrzeżach miasta. Obok działki przebiega z jednej strony droga gminna a z drugiej droga prywatna w której udziały chce nam sprzedac właściciel razem z tą narożną działką. Tzn.zakup działki osobno i drogi też osobno. Nie usmiecha nam się zakup i utrzymywanie tej drogi, przez którą będą dojezdżać inni mieszkańcy do swoich domów. I stad moje pytanie : czy mogę zaplanować wjazd od drogi gminnej i nie kupowac tej prywatnej? Kto decyduje o tym z której strony działlki ma być wjazd (dodam, że wokół na razie pola, w oddali pojedyńcze domy, ale będzie to w przyszłości osiedle domków)? Jeśli decyzja w rękach gminy to czy mogą się nie zgodzić na wjazd ze swojej drogi i w ten sposób "zmusić"nas do zakupu tej prywatnej? Duzo pytań, ale niedoświadczony ze mnie Bob Budowniczy ) Poradźcie!

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    My też mamy działkę narożnikową z jednej strony droga gminna , a z drugiej prywatna (choć w papierach gminna) . Właściciel walczy z Gmina o swoją własność aby droga była jego i zresztą słusznie . Z jednej strony ma to plus bo wtedy dla naszych kilku działek będziemy mieli zamknięta drogę , którą obcy nie przejadą na skróty. Wjazd do naszej działki zaplanowaliśmy od strony drogi gminnej choć myśleliśmy aby był wjazd z dwóch stron. Prywatna droga ma plusy i minusy. Jak będziecie starali się o media to problemów nie będzie gdy jest to droga gmina , jeżeli prywatna to musi się zgodzić jej właściciel na ułożenie mediów. Są więc plusy i minusy jak wszystkiego! .
    I stad moje pytanie : czy mogę zaplanować wjazd od drogi gminnej i nie kupowac tej prywatnej?
    To zależy od właściciela może się zgodzi , a może nie ? Ale myślę ,że nie będziecie mieli wyboru . My też oglądaliśmy taka działkę i tekst był prosty : działka ..... zł + udziały w drodze .... zł.

    Jak działka ładna to się nie zastanawiaj później może być drożej , a działka narożnikowa ma też swoje plusy choć każdy widzi tylko odśnieżanie zimą !

  3. #3

    Domyślnie

    Witam
    Co do budowy zjazdu z drogi na posesję to chyba zrobiłem się w tym zakresie ekspertem. Też mam działkę narożną i 3 miesiące wlaczyłem o wyrażenie zgody na zjazd z drogi, która najbardziej mi pasowała. Po trzech miesiącach walk i moich odwołań dopiełem swego i mam wjazd z drogi miejskiej, a nie prywatnej.
    Wracając do tematu. Generalna zasada jest taka, że zgodę na budowę zjazdu z drogi wyraża jej zarządca. Powinniściwe wystąpić więc do urzędu gminy o wyrażenie zgody na budowę zjazdu z drogi na waszą działkę. Radzę zrobić to przez wykonaniem planu zagospodarowania działki bo gdzy takiej zgody nie uzyskacie plan będziecie musieli zmieniać. Decyzja wójta ma charakter uznaniowy. Wójt może taką zgodę wyrazić ale wcale nie musi. Jednakże w przypadku odmowy decyzję musi uzasadnić. Moim zdaniem odmowa wykonania zjazdu uzasadniona może być jedynie względami bbezpieczeństwa (zjazd musiałby powodować realne zagrożenie dla uczestników ruchu). Od takiej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
    Gdybyście mieli jakieś wątpliwości to mogę podać wam stosowne podstawy prawne i orzeczenia NSA w tym przedmiocie gdyż ja już taką drogę przechodziłem, ale dopiełem swego choć opóźniło mi to budowę o 3 miesiące.
    Mnich333

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DarekKarolina2022

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Banino
    Kod pocztowy
    80-297
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam, mam ten sam problem
    Gmina odmówiła nam zjazd na drogę gimną ze względu na bezpieczeństwo.
    Jak to nie kłopot chętnie się dowiem jak sobie poradziliście z tym tematem ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony