dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie reku+wiatrołap+drzwi

    poradźcie proszę. czy jest sens montować drzwi oddzielające wiatrołap - przedsionek od reszty domu w sytuacji gdy jest on ogrzewany i ma nawiew z reku?

    a może pwinien mieć wywiew? czy może bez róźnicy?

    niemontowanie drzwi stanowić będzie oszczędność, montowanie miało by zahamować utratę ciepła, ale przy reku to chyba nie ma to znaczenia, bo i tak powietrze z przedsiinka dostanie się do reszty domu.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    z reguły wiatrołapy nie maja ani ogrzewania ani wentylacji, a robi się tak dlatego że najlepsze drzwi to U=1,5 W/m2K a ściana to poniżej 0,3 czyli pięć razy lepiej i czymś trzeba to zrównoważyć, jak zrobisz ogrzewanie w wiatrołapie to trochę się tam będzie energii marnować ale nic po za tym
    Użytkownicy wentylacji mechanicznej wskazują, że w niewentylowanym wiatrołapie pojawiają się dość szybko 'zapachy'. Oczywiście w przypadku, gdy tam domownicy zostawiają tam buty i okrycia wierzchnie. Z tego też względu monutuje się tam wentylację wywiewną.

  3. #3

    Domyślnie

    w sumie nie ma problemu, aby nie ogrzewać tego przedsionka i nie wentylować, ale czy warto?

    jest on w bryle budynku - drzwi wejściowe widać na awatarze.

    moze jednak wstawić drzwi między przedsionkiem-wiatrołapem a resztą domu ?

  4. #4

    Domyślnie

    Wiatrołap jest po to jak sama nazwa wskazuje - aby łapać wiatr , tak więc drzwi między nim, bo inaczej to jest po prostu częścią holu i nie spełnia swojej roli "zatrzymywacza" zimna od drzwi wejściowych. Co do wentylacji to ja mam tan wywiew do reku aby zasysał niemiłe zapachy i będzie podłogówka jako ostatnia pętla grzania przylegającej do niego kuchni aby buciki schły i wierzchnie wilgotne odzienie. Wyciąg do reku jest ustawiony minimalnie, żeby tylko cokolwiek wyciągał, a nie ochładzał jednocześnie zbytnio pozostałego wywiewanego powietrza.
    Moi znajomi mają wiatrołap bez wentylacji i hmm mają mały problemik zapachowy.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie Re: reku+wiatrołap+drzwi

    Cytat Napisał qwert
    poradźcie proszę. czy jest sens montować drzwi oddzielające wiatrołap - przedsionek od reszty domu w sytuacji gdy jest on ogrzewany i ma nawiew z reku? ...
    IMHO - nie ma sensu ...

  6. #6

    Domyślnie

    przemi, ale w twoim układzie i moim nie ma sensu, skoro i tak tam wymusisz ruch powietrza i wyrównasz temp z domem.

    skoro masz wywiew w wiatrołapie to masz szparę pod drzwiami, to po co te drzwi?

  7. #7

    Domyślnie

    Ja z przedsionka będę zasysał powietrze /nie ja reku / a nie nawiewał, gdyż wtedy smętne zapachy rozejdą się z powietrzem po domu. Ponadto nie będzie to w pełni ogrzewane pomieszczenie, podłogówka będzie zdławiona tak, żeby tylko podłoga była lekko ciepła, żeby na jesień i w zimie buty wysychały, więc zawsze będzie chłodniej niż w pozostałej części domu, wywiej też mały aby jedynie odświeżać tam powietrze i dlatego drzwi, raz że będzie jednak sporo chłodniej niż w pozostałej części domu, a dwa, że to co nie wyciągnie z miłych zapachów lepiej żeby nie krążyło po domu.

  8. #8

    Domyślnie

    czyli w twoim układzie drzwi są kompletnie niepotrebne, bo ciąg będzie z domu do przedsionka.

    co do zapachów to imho temat mocno przesadzony. ostatecznie nosi sie czyste ubrania.

  9. #9

    Domyślnie

    Może to i racja z tymi drzwiami , ale po co z przedpokoju mam oglądać wiszące kurtki i stojące buty.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwert
    czyli w twoim układzie drzwi są kompletnie niepotrebne, bo ciąg będzie z domu do przedsionka.

    co do zapachów to imho temat mocno przesadzony. ostatecznie nosi sie czyste ubrania.
    Chyba również przesadzasz, drzwi są po to, żeby chłód nie wchodził do domu, a wywiew w przedsionku wymusi ew. ruch cieplejszego powietrza z domu do przedsionka właśnie jeśli zostawisz standardową szparę/otwory w drzwiach.
    Są też osoby które w szczelnym przedsionku dają nawiew i wywiew.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  11. #11

    Domyślnie

    ja mam tak samo jak Przemi.

    U znajomych bez drzwi wiatrołap/hall przy każdorazowym otwarciu drzwi wejściowych czuć było wpadający chłód)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony