dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 29
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 574
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie SOLARY - mogę doradzić i pomóc w tym zakresie

    Od kilku lat już zajmuję się kolektorami słonecznymi i myślę, że już na tyle znam temat, że śmiało mogę Wam pomóc.

    Czekam na pytanie i pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  2. #2

    Domyślnie

    Co myślisz o zestawie viesmann vitodens 343 F i do tego kolektory słoneczne?
    Warto inwestować w takie rozwiązanie?
    Pozdrawiam

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Hej, jeśli masz na to.....ja polecałbym konwencjonalne rozwiązanie:
    kocioł gazowy kondensacyjny 1F + zasobnik o poj... (w zależności od dobowego zużycia CWU) + solary ale niekoniecznie Vieśka... są na rynku równie dobre i tańsze. Jeśłi chodzi o solary to warto, bo im wcześniej założysz tym szybciej się zwrócą. U nas na śląsku są uruchomione w kilku gminach programy PONE, gdzie "Kowalski" za instalację solarów płaci tylko 30 (albo 40)%. Więc taka instalacja zwróci się za 3 - 4 lata - więc to się już w ogóle opłaca !!!! Po za tym jest coraz większa konkurencja na rynku i zestawy są coraz tańsze...ale trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy ważnych dla sprawności całego systemu (w solarach)...ale otym może kiedy indziej..

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    kurcze...żeś się spóźnił...teraz to pozamiatane , ale kiedyś poważnie rozważałam montaż solarów ...ale z powodów finansowych (nasza gmina nie dopłaca wcale ) zrezygnowałam ... nie wspomnę, że do kotła na ekogroch też nie dokładają

    ale z ciekawości... jak widzisz zasadność montażu solarów , kiedy jest kocioł na ekogroszek , czyli latem masz ciepłą wodę za grosze (powiedzmy 150 kilo grochu na 3 - 4 tygodnie)
    opłacają się solary? prąd też zużywają
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ooooooo witaj Daggulka ponownie, miło Cię słyszeć....

    Pewnie, że się opłacają!!! Prąd to będzie Cię kosztował jak poniżej:
    Bateria 3 kolektorów xyz: 3 x 2,015 m² (powierzchnia czynna).
    Nachylenie 40º ; nasłonecznienie 1000 kWh/ m²/rok; sprawność połówkowa (najważniejsza w kolektorach) ŋ0,5 = 61,46%
    usłonecznienie 1600h w roku.
    Zastosowano pompę 25POr40C – 50W, która pracuje przez 1600h.
    Koszt pracy pompy: 0,05kW x 1600h x 0,41 zł/kWh = 32,8 zł.

    W ciągu roku kolektory wytwarzają ilość ciepła:
    1000kWh/ m² x (3 x 2,015 )m² x 61,46% = 3715 kWh

    Średnioroczny koszt uzyskania 1 kWh ciepła za pomocą trzech kolektorów wynosi:
    32,8 zł / 3715 kWh = 0,00883 zł / kWh (mniej niż 1 gr/kWh)

    Więc sama widzisz....
    pod jednym warunkiem: muszą to być dobre kolektory!!! Dobre to znaczy takie, które mają wysoką sprawność połówkową i jak najmniesze współczynniki strat liniowych i kwadratowych....

    ufffffffffff... jednym słowem warto. Zwróć uwagę na to , że wszak CWU masz za "grosze" ale musisz iść i palić w tym kotle na groszek, co wcale nie jest przyjemnością...... a tak solary załatwią wszystko w okresach ciepłych...pod jednym małym warunkiem: musi być słoneczko....

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Aaaaaaaaaaaaaaaaaa no i oczywiście trzeba pamiętać o stale rosnących cenach paliw kopalnych (i nie tylko...), tak więc im wcześniej tym lepiej.....zamontuj a zobaczysz jaka wygoda latem...(i nie tylko).Ja już wiem gdzie będą u mnie zamontowane w domu.....Niestety nie mam połaci na południe i jestem zmuszony zamontować solary wschód - zachód co jest troszkę droższe (bo muszę odpowiednio powiększyć pow. solarów), ale równie sprawne...

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  7. #7

    Domyślnie

    Na jakich powierzchniach dachu są najbardziej efektywne?U mnie dach dwuspadowy z polaciami skierowanymi na wschod i zachód.Zastanawiam się,czy jest sens montować.Dziękuje

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    dzięki za wyczerpującą odpowiedź...
    pomaltretuję Cię troszkę
    to jak już siedzisz w temacie to napisz mi co jest do tego potrzebne ...zakładając , że nie mam instalacji przygotowanej pod to cudo
    czyli wszystko co trza zakupić żeby hulało ... dom 130m2 pow. użytkowej, zasobnik 300L, ludziów 4sztuki
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  9. #9

    Domyślnie

    No dobra, przekonany nie jestem, ale zapytam: ile kosztuje przyzwoity zestaw dla 3 osób ( na stałe ), bez zasobnika z montażem ?
    Jako przeciwwaga jest coś takiego:
    http://www.climakomfort.pl/index.php?page=437
    słoneczka nie potrzebuje i działa, cały rok.
    Za ok. 8.000 zł. netto.

    Pozdrawiam.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał urszulak
    Na jakich powierzchniach dachu są najbardziej efektywne?U mnie dach dwuspadowy z polaciami skierowanymi na wschod i zachód.Zastanawiam się,czy jest sens montować.Dziękuje
    Najbardziej efektywnie jest montować solary na połaci południowej pod kątem 40 st (jeśli chodzi o CWU). Jeśli masz wsch-zach. to trzeba doliczyć jeszcze jakieś 2m kw. dodać drugą pompę i wyjdzie na to samo.... tylko drożej jakieś 10-20 %. Jak pisałem wcześniej , jest sens, bo paliwa drożeją i są dotacje, może nie dla Kowalskich, ale zawsze m,ożna lobbować...pytać u siebie w Gminie czy mają zamiar wdrożyć Program Ograniczenia Niskiej Emisji i dopłacać do solarów. Pieniądze powiny być dostępne w WFOŚiu od kwietnia...
    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał daggulka
    dzięki za wyczerpującą odpowiedź...
    pomaltretuję Cię troszkę
    to jak już siedzisz w temacie to napisz mi co jest do tego potrzebne ...zakładając , że nie mam instalacji przygotowanej pod to cudo
    czyli wszystko co trza zakupić żeby hulało ... dom 130m2 pow. użytkowej, zasobnik 300L, ludziów 4sztuki
    A maltretuj... z przyjemnością odpowiem!
    Więc tak:
    - 4 ludziki x 1,5 m2= 6 m2 = 3 kolektory słoneczne płaskie
    - 6m2 x 50 litrów = 300 l (zasobnik) - tylko zasobnik musi mieć drugą (dolną) wężownicę wolną (pod solary)
    - grupa pompowa z manometrami, hamulcem grawitacyjnym, zaworem bezpieczeństwa i z przepływomierzem (no i króćcami do napełniania)
    - sterownik solarny
    - czujniki (solar + zasobnik)
    - naczynie przeponowe 20l
    - zestaw montażowy pod solary (w zalżności od kąta pochylenia dachu i rodzaju pokrycia), oczywiście z Aluminium i ze stali nierdzewnej. System ma pracować przez conajmniej 25 lat, tak aby inwestor o nim nie myślał
    - płyn niezamarzający (medium), który jest nośnikiem ciepła
    - no i rurki miedziane z izolacją (instalacja)

    No i to tyle.... pow domu mi nie potrzebna, tylko ludziki. Pow domu potrzebna jest gdy planujemy wspomagać CO...

    Pozdrawiam Daggulka!!!
    -
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś
    No dobra, przekonany nie jestem, ale zapytam: ile kosztuje przyzwoity zestaw dla 3 osób ( na stałe ), bez zasobnika z montażem ?
    Jako przeciwwaga jest coś takiego:
    http://www.climakomfort.pl/index.php?page=437
    słoneczka nie potrzebuje i działa, cały rok.
    Za ok. 8.000 zł. netto.

    Pozdrawiam.
    Hmmmm...... tu już wkraczamy w śliski temat.... Solary nie są jedynym źródłem ciepła i nigdy nie będą! Podobnie jest też z tym "czymś" pod nazwą VT. Jeśli słyszę coś w rodzaju "powietrze woda " to mi ciarki przechodzą...
    Będzie na pewno działać jeśli powietrz będzie miało stałą temp w okolicach 15 st.C. Przy 5 st.C to życzę powodzenia. Ale wracając do meritum top taki zestaw na 3 osoby bez zasobnika kosztuje (najwyższa jakość) jakieś 6000 PLN netto + instalacja z CU z izolacją. W sumie powinno się zamknąć w 8000 PLN z montażem.

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    a co do stwierdzenia , że "działa przez cały rok", to radzę być ostrożnym... i to bardzo!!! Zapytaj kogoś kto już ma takie cudo!

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki SLAEY.

    Nie mam zamiaru wywoływać dyskusji na temat wyższości Świąt Bożego Narodzenia od Świąt Wielkanocnych.

    Zastanawiam się tylko.
    8.000 zł. bez zasobnika..bez tej dotacji...i przy 3 osobach... to porażka finansowa.

    Pozdrawiam.
    PS. Fajny temat.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Hehehe, a no pewnie , że fajny temat, ale nie ukrywam, że bez dotacji do dla ludzi dobrze zarabiających.

    PS.
    A poco w tym VT jest grzałka...wiesz może ?

    hehehe
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  16. #16

    Domyślnie

    A tak sie zastanawiam,czemu nie montuje się solarów na ścianach,czy w ogrodach?
    Czy nie ma to sensu?

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał urszulak
    A tak sie zastanawiam,czemu nie montuje się solarów na ścianach,czy w ogrodach?
    Czy nie ma to sensu?
    Oczywiście, że się montuje, np. w ogrodach na konstrukcji wolnostojącej (takiej samej jak na dach płaski), a co do ścian pionowych to już trudniej...w takim wypadku kolektor musi mieć odpowiednio inne rozwiązanie hydrauliczne wewnątrz (chodzi o opory przepływu), ale da się zrobić.....

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  18. #18

    Domyślnie

    No to może zamiast montować większe solary na połaci np zachodniej,korzystniej(taniej,efektywniej )będzie zrobić mniejsze w ogrodzie,ustawione na południe...
    Może zbyt piękne nie są i zajmą trochę miejsca,ale...

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał urszulak
    No to może zamiast montować większe solary na połaci np zachodniej,korzystniej(taniej,efektywniej )będzie zrobić mniejsze w ogrodzie,ustawione na południe...
    Może zbyt piękne nie są i zajmą trochę miejsca,ale...
    Można, pewnie , że tak będzie taniej niż wsch-zach. A przynajmniej powinno być taniej - zależy to od odległości od kotłowni....

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  20. #20

    Domyślnie

    Grzałka jest do podgrzewania wody w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na wodę, kiedy pompa nie zdąży nagrzać wody. Np. kilka następujących po sobie napełnień dużej wanny.

    A jak jest z tymi dopłatami ?
    Słyszałem, że w Niemczech są takie dopłaty nawet do PC.

    Pozdrawiam.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

Strona 1 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony