dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 156
  1. #1

    Domyślnie Jotul Panorama 15 kW a w domu.. ZIMNO!!

    Pomozcie!Mam dosc palenia w kominku..Mialo byc tak cieplo..Doradzal niejeden, ze drewno mokre, ze ciag slaby..Ciag jak trzeba! Drewno - roczny dobrze skladowany w sloncu pod przykryciem grab i brzoza.
    Dom- powierzchnia tylko 9o metrow!!w pokojach mam nawiewy z sufitu, turbina 600 m3.
    w pokojach mam od 16 do 19-20 st. C,cieplej jedynie tam gdzie kominek stoi a na miesiac spala sie 3 metry ukladanego drewna.Wydaje mi sie ze to dosc duzo.przymykam powietrze by drewno wolniej sie spalalo, ale tak by jeszcze byly dobre plomienie, kiedy jest kupa zaru (po 2 godzinach od zaladowania wkladu) temp w domu juz sie nie podnosi, i w koncu spada powoli i znow trzeba dokladac
    Dodam ze w tamtym roku bylo to samo i z racji tego w pazdzierniku tego roku caly dom docieplilem styropianem 10cm.Mur cegla 50cm
    Wentylacja w porzadku, nie nawiewa do domu zimna z dworu ale tez nie wyciaga ciepla. Plomien zapalki przylozonej do kratki lekko odchylony w kierunku kratki
    Ostatnia rzecza ktora nie byla sprawdzana jest aparat nawiewny- z sufitu wieje bardzo slabo, anemostat zdjalem w jednym pokoju ale slabo czuc powiew gdy przylozy sie reke.
    Jak u Was "wieje"?Aparat nawiewny jest chyba sprawny,-zaciaga powietrze rura w czopuchu i pcha na rury do pokoi, napisane na nim ze 600 m3/godz
    Kombinowalem juz przykrecac anemostaty tam gdzie najbardziej wieje(najblizej aparatu nawiew.)ale to nie o to chodzi
    3 razy w ciagu dnia zaladowuje wklad

  2. #2

    Domyślnie

    Nie wiem dlaczego już nie jeden raz czytałem że sprawność kominków wzrasta w momencie przysłonienia dopływu powietrza z zewnątrz. Przecież chyba jest na odwrót? Kominek ma największą sprawność jak pracuje na swojej pełnej mocy( wówczas zostają dopalone wszystkie gazy ). Podczas palenia na domkniętym dopływie w kominku nie zostaj dopalone gazy które ulatują wraz ze spalinami. Dlatego niestety przewymiarowanie wkładu kominkowego po za wzrostem zużycia opału i ogrzaniem komina nie przyniesie nam wymiernych korzyści. Dlatego lepiej mieć słabszy wkład z którego będziemy mogli w krótkim czasie odebrać jak najwięcej ciepła i palić w nim możliwie większą mocą niż większym redukując dopływ powietrza do paleniska. Redukować dopływ powietrza powinno się dopiero w momencie uzyskania w domu odpowiedniej temperatury. Redukcja ta pozwala żeby uzyskana temperaturę podtrzymywać przez jak najdłuższy czas. A paląc tylko na zredukowanej mocy marnujemy tylko opał.

    Dlatego proponuje spróbować palić tak jak ja radzę z pełna mocą tego wkładu i po nagrzaniu domu dopiero przymykać dopływ powietrza. Wolne spalanie w twoim kominku nie jest wcale ekonomiczne!

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    AREX

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    witam

    mam Jotula takiego samego od 4 lat i ogrzewam dom ok. 250 metrow kw.
    Owszem - nie jest moze goraco ale te 20 stopni osiagam zima a jak jest jesień to do 23 dogrzeje.
    Powiem tak (bez obrazy oczywiscie..) jesli naprawde masz technicznie wszystko w porzadku z kominkiem i masz wysezonowane drewno to chyba po prostu nie umiesz palic. Drewno jest najslabszym punktem - wystarczy ze nie bedzie w odpowiedniej wilgotnosc i i bedzie plomien tylko goraca brak. Ale jesli drewno jest w porzadku to Jotul sam w sobie nagrzewa sie do takiej temperatury ze ciezko jest dokladac opał po otwarciu drzwiczek - ja robie to w rekawicach spawalniczych Fakt ma on duze zapotrzebowanie na drewno ale to duzy wklad.
    Turbina 600m3 moze sie okazac zbyt mocna na twoj dom i pobierac zbyt szybko powietrze ktore nie zdazy sie ogrzac - trzebaby to posprawdzac wszystko, przy tej powierzchni i turbinie powinno byc czuc wyraznie dmuch z anemostatow - ale tak czy inaczej sprobuj rozpalic na maksa - zostawiajac mocniej otwarte powietrze aby kominek sie rozgrzal i zaobserwuj - prawidlowo rozpalony Jotul daje takie cieplo sam z siebie w pomieszczeniu gdzie stoi ze nie idzie ustac przy otwartych drzwiczkach przy kominku....

  4. #4

    Domyślnie

    Jesli bym palil nieekonomicznie to spalilbym grubo ponad 20 mp drewna w sezonie. Wydaje mi sie ze palilem juz na tysiace sposobow przez ten i ubiegly sezon i dobieram ustawienia powietrza do spalania optymalnie. Oczywiscie gdy drewno staje w plomieniach temp przy wkladzie jest nie do wytrzymania- nie ma mowy o dokladaniu, dokladam jak juz ogien przygasa, a i tak ledwo mozna wytrzymac wkladajac reke do srodka na moment. Moze rzeczywiscie cos byc nie tak z aparatem nawiewnym..Ale kupowac nowy??

  5. #5

    Domyślnie

    aż się wierzyć nie chce, że taki kominek nie jest w stanie ogrzać takiej powierzchni,
    ja mam tarnawę 14, a wiadomo że tarnawa podaje moc maksymaną a Jutul nominalną, na parterze mam nawet 28 stopni, a na piętrze to nawet nie mierzę, gorąco że hej, wiadomo grawitacyjne DGP,
    jeśli chodzi o mechaniczną dystrybucję ciepłego powietrza to nie znam za bardzo tematu ale tak mi zaświtało w głowie
    jak masz poprowadzoną rurę ciepłego powietrza z czopucha kominka do turbiny??
    z tego co czytałem o kominkach to wydaje mi się że powinna być wyprowadzona niżej niż kratka zabudowana na czopuchu kominka w salonie,
    jeśli zaś chodzi o drewno to muszę powiedzieć że zauważyłem u siebie taką sytuację że drewno ułożone w jednym rzędzie po roku suszenia pali się o wiele lepiej niż drewno ułożone w kilku rzędach.
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    AREX

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    Uscislijmy - co do goraca mialem na mysli zar ogolnie ze srodka - niezaleznie od plomieni - moze byc sam wegiel juz czerwony bez plomienia.......

    co do kominka
    czy masz doprowadzone powietrze do komory spalania z zewnatrz czy czerpiesz je z domu?

    czy kupiles ta blaszane obudowa ktora sie montuje na kominek? dopiero do niej sie podlacza rure od turbiny do powietrza

    czy masz dostep do turbiny? jesli tak to po prostu okrec rure i zobacz czy pompuje powietrze i czy jest ono gorace - po odlaczeniu rury to powinno solidnie dmuchac goracym powietrzem - nie wiem jak masz zrobiony czopuch - wiem jedno - ten kominek musi dogrzac ci ten dom

    Montowales ten kominek sam i podlaczales to wszystko czy ktos ci to robil?

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    AREX

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    zezo - masz racje z ta rura - ja na przyklad mam ta kratke zamykana i zamykam ja na czas palenia aby nie pobierala turbina powietrza z salonu tylko z czopucha (mam turbine 900m3 i naprawde ma ciag)

  8. #8

    Domyślnie

    to jednak dobrze zapamiętałem o tej rurze
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał drahma
    Jesli bym palil nieekonomicznie to spalilbym grubo ponad 20 mp drewna w sezonie. Wydaje mi sie ze palilem juz na tysiace sposobow przez ten i ubiegly sezon i dobieram ustawienia powietrza do spalania optymalnie. Oczywiscie gdy drewno staje w plomieniach temp przy wkladzie jest nie do wytrzymania- nie ma mowy o dokladaniu, dokladam jak juz ogien przygasa, a i tak ledwo mozna wytrzymac wkladajac reke do srodka na moment. Moze rzeczywiscie cos byc nie tak z aparatem nawiewnym..Ale kupowac nowy??
    palenisko jest jedno z lepszych musi być inny powód energochłonny dom, marnie ocieplone rury DGP lub nieszczelne i ciepło leci w atmosferę albo wszystko razem sprawdz i podaj więcej informacji
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Dlaczego nie szukasz odpowiedzi w firmie, która robiła Ci kominek? Dobre, "markowe" wkłady nie sprzedają "zza węgła". Z reguły ich dystrybucją i montażami zajmują się dobre firmy.
    Pozdrawiam.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    Witam.
    Dlaczego nie szukasz odpowiedzi w firmie, która robiła Ci kominek? Dobre, "markowe" wkłady nie sprzedają "zza węgła". Z reguły ich dystrybucją i montażami zajmują się dobre firmy.
    Pozdrawiam.
    jak to tak działa tzn że firma była troszkę mało dobra
    ps. miałeś odezwać się na priwa
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  12. #12

    Domyślnie

    zezo - masz racje z ta rura - ja na przyklad mam ta kratke zamykana i zamykam ja na czas palenia aby nie pobierala turbina powietrza z salonu tylko z czopucha (mam turbine 900m3 i naprawde ma ciag)
    Nie zgodze sie! Nie ma sensu budowac nad kominkiem dystrybutora powietrza i zamykac kratek przy systemie z wymuszonym obiegiem powietrza(z aparatem nawiewnym).Bo - skoro twoja turbina pcha na pokoje 900m3/h to musi tez ZASSAC te 900m3/h. A ile jest powietrza w czopuchu?Powietrze i tak zaciagnie z kratki, czy innych szczelin ktore wydaja sie szczelnie zamkniete.
    Ale rzeczywiscie cos moze byc nie tak z moim aparatem nawiewnym. Moj dom ma uklad taki ze salon z kuchnia nie ma drzwi, jest duzy luk i powietrze nagrzane w tych pomieszczeniach pochodzi z promieniowania ciepla od wkladu a nie od rur z sufitu(tak mi sie wydaje).Podobnie jest z sypialnia, ktora jest blisko salonu(tam jest kominek)i zawsze mam otwarte drzwi- tam sie nagrzewa pokoj tez od wkladu pewnie.Dlaczego?Bo w pokoju niezaleznym, tzn nie przy kominku, przy zamknietych drzwiach(ze szczelina pod drzwiami 2,5cm) mam 14 stopni! Nie wykanczamy nawet tego pokoju bo za zimny jest.Probowalem juz przykrecac anemostaty tam gdzie cieplej, ale za wiele to niedawalo
    Firma zrobila to 2 lata temu i nic juz nie wskuram. Wolalem ich wiele razy a oni odkrecali kota ogonem ze to drewno, ze dom ceglany, ze ten grab roczny to nie daje takiego ciepla jak grab 5- letni itp
    Mam jakis problem i nie wiem co jest przyczyna, a pale juz drugi rok ..
    Zona juz mysli o centralnym..A ja musze udowodnic ze kominek sie sprawdza
    U mnie rura wisi w czopuchu ponizej kratek bocznych czopucha, nad wkladem.Rury na strychu mam ocieplone dodatkowo welna mineralna 5cm. Temp w czopuchu bardzo wysoka, kratki boczne sa czasem tak gorace ze nie da sie ich dotknac.
    Slyszalem od kominkarzy ze dystrybutor buduje sie dla grawitacyjnego systemu, z turbina nie ma potrzeby
    U was naprawde mocno wieje z otworow w suficie jak wymontujecie anemostat ?
    Powietrze do spalania doprowadzone z zewnatrz rura 150mm

  13. #13

    Domyślnie

    na strychu jest zimno, nie mierzylem temperatury tam, strych jest nieuzytkowy. Chociaz przy kominie czuc troche ciepla - normalnie
    Tu jest kilka fotek z zeszlego roku:
    http://forum.muratordom.pl/jotul-sla...,t87772-60.htm

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał drahma
    na strychu jest zimno, nie mierzylem temperatury tam, strych jest nieuzytkowy. Chociaz przy kominie czuc troche ciepla - normalnie
    Tu jest kilka fotek z zeszlego roku:
    http://forum.muratordom.pl/jotul-sla...,t87772-60.htm
    Ja też mam problem z kominkiem z tym ,że mogę wyciągnąć dość wysoką temperaturę ale szybko wtedy kończy sie paliwo i trzeba często dokładać.
    Przez ten czas który paliłem w tym czymś(nie wymienię nazwy ale to lider) doszedłem do wniosku że kominek tylko do zabawy.Nie po to tyram cały dzień aby wieczorem i rano być palaczem w salonie mam to gdzieś!!!!!Drewno suszone jest drogie a gdybym chciał kupić mokre i suszyć to podwórka mi zabraknie.
    Powiedziałem już KONIEC!!!!Wstawiam niedługo kocioł na pellet bo poprostu mam dość!!!!
    Ludzie nie dajcie sie omamić!!!!!

  15. #15

    Domyślnie

    drahma:
    Którędy dostaje się pod obudowę kominka powietrze?
    Nie chodzi mi o powietrze do spalania tylko o to, które ma być podgrzane i rozprowadzone w instalacji?

    MCB

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    aldekor, bez obrazy, ten świat jest urządzony tak, że możesz sobie
    krzyczeć do woli nawet killka razy dziennie. Parę osób to przeczyta, wzruszy
    ramionami i powie: "jeszcze jeden, co nie docenia kominka, przecież to
    sama przyjemność...". koniec komentarza. Mam w kotlowni zupełnie
    nieestetyczny, zrobiony własnoręcznie kocioł, prawdopodobnie najbardziej
    oszczędny w naszym pięknie zadymionym kraju, "na wszystko" (nie zadymiam !)
    Trzeba sie zdecydować: albo ma się porządny piec w kotłowni albo ładny obrazek
    w salonie...
    Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku !

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał drahma
    Nie zgodze sie! Nie ma sensu budowac nad kominkiem dystrybutora powietrza i zamykac kratek przy systemie z wymuszonym obiegiem powietrza(z aparatem nawiewnym).Bo - skoro twoja turbina pcha na pokoje 900m3/h to musi tez ZASSAC te 900m3/h. A ile jest powietrza w czopuchu?Powietrze i tak zaciagnie z kratki, czy innych szczelin ktore wydaja sie szczelnie zamkniete.
    Turbina ma zaciągać powietrze, które dostaje się w okolice kominka poprzez otwory pod kominkiem i opływa go odbierając ciepło.
    Czy w Twoim kominku przepływ jest odpowiedni?

    MCB

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes
    aldekor, bez obrazy, ten świat jest urządzony tak, że możesz sobie
    krzyczeć do woli nawet killka razy dziennie. Parę osób to przeczyta, wzruszy
    ramionami i powie: "jeszcze jeden, co nie docenia kominka, przecież to
    sama przyjemność...". koniec komentarza. Mam w kotlowni zupełnie
    nieestetyczny, zrobiony własnoręcznie kocioł, prawdopodobnie najbardziej
    oszczędny w naszym pięknie zadymionym kraju, "na wszystko" (nie zadymiam !)
    Trzeba sie zdecydować: albo ma się porządny piec w kotłowni albo ładny obrazek
    w salonie...
    Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku !
    A ja będę miał ładny obrazek w salonie bo kominek zostanie ,dorywczo rozpalany a kotłowni piec prawdopodobnie na pellet.
    Kominek jest to fajna sprawa dla ludzi siedzących w domu lub nie lubiących ciepła ewentualnie lubiących wahania temperatury.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał drahma
    na strychu jest zimno
    a jaka jest różnica temperatur na turbinie w stosunku do nawiewów ?? albo inaczej ile ciepła tracisz na tym nieużywanym strychu ??
    Sprawdż to o czym pisze kolega powyżej. Używałes na zimnym strychu nieocieplanych rur ? ocieplałeś je własnoręcznie.

    Moim zdaniem powody moga być 2.
    1. Ciepło wywalane jest na strych ... może przez dziurawą rurę lub tam zakończoną (fuszerka)
    2. Ciepło nie jest dobrze pobierane przez turbine. Zaklej kratkę wywiewną, włącz turbinę i zobacz czy i gdzie świszczy powietrze. Te 600m3 jak pisałeś musi skaś pochodzić. Powinno być z salonu pobierane w okolicach dzwiczek lub spod wkładu. Zamknij tez rurę doprowadzającą powietrze do kominka (np na 2 palenia.)
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  20. #20

    Domyślnie

    Przeglądałem ten temat i chciałem podzielić się swoją opinią.
    Jeżeli strop i ściany oraz rury doprowadzające do pomiieszczeń ciepłe powietrze są dobrze ocieplone, tj. lambda poniżej 0,3 w/m2K to sprawdziłbym zapotrzebowanie na ciepło całego budynku.

    Dla przykładu podaje mój dom niepodpiwniczony:
    powierzchnia 160m2, ocieplenie z normamioniżej 0,3 w/m2K
    zapotrzebowanie sezonowe na ciepło 26000 kwh/rok.

    Dla tych parametrów przy użyciu gazu spale = 2600 m3
    (przyjąłem sprawność pieca gazowego = 100% a wartość opałowa gazu ziemnego GZ50 wynosi ok. 9,97 kWh/m3)
    Piecem na węgiel spalę około 4400 kg węgla
    (Węgiel kamienny - orzech 7,38 kWh/kg , sprawność = 80%)

    Paląc kominkiem w tym domu zużyłbym drewna ok. 9 200 kg.tj. ok.15 m3 suchego drewna.
    Dla kominka z zamkniętą komorą spalania przyjmuje się sprawność 70% do 75%, a 1kg drewna dostarcza 4kWh /kg przy założeniu 15 -25% wilgotności.
    Zależność pomiędzy wartością opałową drewna a jego stanem
    STAN DREWNA ZAWARTOŚĆ WODY (w) WARTOŚĆ OPAŁOWA (Hu)
    Świeżo ścięte 50-60% 2,0 kWh/kg - 7,2 MJ/kg
    Składowane przez 1 lato 25-35% 3,4 kWh/kg - 12,2 MJ/kg
    Składowane kilka lat 15-25% 4,0 kWh/kg - 14,4 MJ/kg


    Podsumowując moje wyliczenia dla domu 160m2, to dla domu 90 m2 wartość potrzebnego suchego drzewa to ok 10 m3. ( 1m3 wyliczony to nie to samo co 1m3 obmiarowy drewna z lasu, to ok. 0.7 - 0.8 m3 "drewna pełnego bez powietrza"
    Minimalna sprawność wkładu powinna wynosić przynajmniej 70%
    (dla porównania - sprawność kominka otwartego wynosi 10-20%). Moc i sprawność dostępnych w handlu wkładów ...to również reklama i marketing.
    Do poczytania:
    http://www.kociol-pleszewski.pl/paliwo.html

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony