dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jak monitorować napięcie?

    Witajcie,
    mam w domu niewielki problem z napieciem - co pewien czas spada tak nisko, ze UPS przy kompach sie wlacza. Takie "pykniecie" ma miejsce zo kilka - kilkanascie minut. Wymienili mi zaciski na slupie, wymienili bezpieczniki przed licznikiem, za licznikiem mialem stara instalacje, wiec myslalem, ze to to - ale zmienilem cala (calutka) instalacje na nowa - a "pykniecia wciaz sa. Na wszystkich trzech fazach.

    Podpowiedzcie prosze, jak moge przeprowadzic monitoring napiecia tak, zeby byl zapisywany, zebym mogl zlozyc reklamacje - dotychczasowe reklamacje byly odrzucane ze wzgledu na fakt, ze oni mierza prad tylko przez chwile i koniec. A monitoring maja taki z probkowaniem co 2 albo 3 minuty - a to psu na bude. Ja potrzebuje czegos co zapisuje non-stop i potem mozna to jakos odczytac - najwyzsze i najnizsze np. - pomoze ktos?

    sad ripper

  2. #2

    Domyślnie zapis napięcia

    W Twoim przypadku kupowanie urządzen do zapisu mierzonego napięcia mija sie z celem.Są to drogie urzadzenia ktore muszą miec homologacje(żeby ten pomiar byl dowodem)) .Proponuje zacząć od pomiaru napięcia przez Zaklad Energetyczny na slupie najlepiej w sobote o godz. 18 bo wtedy ew.spadek napiecia jest najbardziej widoczny.
    andrzejj_

  3. #3

    Domyślnie Re: Jak monitorować napięcie?

    Cytat Napisał Sad Ripper
    Witajcie,
    mam w domu niewielki problem z napieciem - co pewien czas spada tak nisko, ze UPS przy kompach sie wlacza. Takie "pykniecie" ma miejsce zo kilka - kilkanascie minut. Wymienili mi zaciski na slupie, wymienili bezpieczniki przed licznikiem, za licznikiem mialem stara instalacje, wiec myslalem, ze to to - ale zmienilem cala (calutka) instalacje na nowa - a "pykniecia wciaz sa. Na wszystkich trzech fazach.

    Podpowiedzcie prosze, jak moge przeprowadzic monitoring napiecia tak, zeby byl zapisywany, zebym mogl zlozyc reklamacje - dotychczasowe reklamacje byly odrzucane ze wzgledu na fakt, ze oni mierza prad tylko przez chwile i koniec. A monitoring maja taki z probkowaniem co 2 albo 3 minuty - a to psu na bude. Ja potrzebuje czegos co zapisuje non-stop i potem mozna to jakos odczytac - najwyzsze i najnizsze np. - pomoze ktos?
    sad ripper
    a to jest odczuwalne tylko przez UPSa? Powinno być widoczne też na innych urządzeniach jak magnetowidy ,albo zegarki sieciowe bez podtrzymania.Czy widać te piki na tv?. Jeśli obserwujesz tylko takie zjawiska na UPsie to może to on jest uszkodzony.

  4. #4

    Domyślnie

    Problem z pomiarem napiecia na slupie polega na tym, ze jest to jeden p[omiar, ktory trwa kilka- kilkanascie sekund, a ten spadek napiecia ma charakter gwaltowny i krotkotrwaly. zdarza sie od 0 do kilkunastu razy na h.

    Co do innych urzadzen - zarowki przygasaja, telewizor czasami sie wylacza, czasami pojawiaja sie tylko "linie" (jakby ktos w tym samym gniazdku wlaczyl wiertarke np), notebook bez baterii sie wylacza - ostatnio 4 razy w godzine!

    to musi byc monitoring w czasie rzxeczywistym, a nie z probkowaniem w interwalach minutowych czy jeszce dluzszych

    sad ripper
    ps. czy energetyka (enea poznan) ma mozliwosc dokonania takiej kontroli?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Niestety, zaniki i zapady napięcia w sieci zasilającej są zjawiskiem coraz częstszym. dodatkowo nakłada się na to coraz większa zawartość harmonicznych, które odkształcają przebieg napięcia od sinusoidy.
    ZE mają odpowiedni sprzęt - rejestratory, ale namówić ich do tego, aby monitorowały sieć graniczy z cudem, bo to jest strzelanie se przez nich do własnej bramki., gdyż odpowiadają za jakość dostarczanej energii.
    No, ale próbować można, najlepiej na piśmie.
    Jesli w pobliżu jest duzy "pożeracz" prądu (np. jakaś duża budowa), to najczęściej on jest sprawcą. Ale udowodnić jest to trudno.

    możesz tu poczytać:
    http://www.ise.pl/forum/viewtopic.php?f=25&t=9395
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    Współczuję gorąco kłopotu.
    Walka z ZE będzie trudna, bo to oni sami sobie musieliby udowodnić, że dostarczają bubla. U mnie na wsi mam ten sam problem, niestety, tylko UPS-y na newralgicznych urządzeniach i nie ma to tamto. Więc mam UPS-a na TV+DVD, piec, komputery.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  8. #8

    Domyślnie Jak monitorować napięcie?

    Musisz wystąpić pisemnie do zakładu energetycznego z reklamacją parametrów dostarczanej energii. Zakład energetyczny powinien zamontować na słupie, zktórego jesteś zasilany rejestrator parametrów sieci na conajmniej dobę 9a zdaża się, że są montowane na dłużej). Rejestrator zapisuje w pamięci wszystkie parametry sieci (napięcie, prąd, zawartość harmonicznych, itp.) To daje podstawy do podjęcia działań w kierunku poprawy parametróe dostarczanej energii. Za energię dostarczoną , która odbiego od tzw. parametrów standardowych należy Ci się bonifikata. Na koniec jeszcze jedno pytanko, czy pomiędzy słupem a Twim budynkiem przewody nie przechodzą przez gałęxie jakieś, bo to bardzo częsty przypadek. A przypomniałem sobie jeszcze coś, czy u sąsiadów zasilanych z tej samej linii, nie koniecznie z tego samego słupa zdażają się podobne spadki napięcia?

  9. #9

    Domyślnie

    potrzebujesz:
    ups APC w wersji smart, linux, cron, apcupsd, mrtg
    zrobi Ci to pomiar np co kilknaście s a potem nawet wykres jakie masz napięcie

    problem jedynie żeby to wszystko skonfigurować tak jak tego potrzebujesz

  10. #10

    Domyślnie

    Rozwijając wypowiedzi kolegów dopowiem,że twój pomiar i twoje wykresy nikogo do niczego nie zobowiązują. Zgłaszasz podejrzenie niewłaściwych parametrów energii elektrycznej i ZE jest zobowiązany dokonać sprawdzenia ich w miejscu dostarczania . W tym celu odpowiednia aparatura powinnarejestrować parametry przez tydzień a potem dokonywana jwst analiza wyników w pod kątem zgodności z odpowiednimi normami. Normy są tak konstruowane ,że często twoje niedogodności mieszczą się w normie i po sprawie. Gdyby się jakiś parametr nie zmiescił to dostaniesz jakąś groszową bonifikatę i obietnicę ,że z czasem coś zrobią.

    Niestety mineły już czasy gdy mierzyło się napiecie w gniazdku i szło się z gębą do ZE że napiecie jest złe.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  11. #11

    Domyślnie

    Nie wiem czy czytaliście uważnie, ale autor wątku napisał, że wysyłał już reklamacje do ZE - a ZE te reklamacje odrzucał. Szczerze też wątpię, że ZE zostawi na tydzień "na słupie" analizator sieci za kilkadziesiąt tysięcy złotych żeby sprawdzić wnikliwie czy Twoja reklamacja nie jest przypadkiem bezpodstawna... Jeśli chcesz, możesz samemu wypożyczyć analizator, ale wg mnie niewiele to da, a pozatym to droga impreza. Czy napięcie spada na wszystkich 3 fazach równocześnie?
    best regards

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał kakaowy
    Nie wiem czy czytaliście uważnie, ale autor wątku napisał, że wysyłał już reklamacje do ZE - a ZE te reklamacje odrzucał.
    Z treści postu wynika, że zgłaszał, ale nie że wysyłał pisemne żądanie.
    Dla ZE to zasadnicza różnica, bo wtedy se interpretuje jak mu wygodniej. I podejmuje działania, by sprawę obejść jak najszerszym łukiem.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  13. #13

    Domyślnie

    Poza tym zgłaszał ,że zmierzył coś multimetrem.
    Energetyka taką usługę ma zapisaną w taryfie i łaski żadnej nie robi. Z tym na słupie to taka przenośnia. Analizator umieszczają w rozdzielni w domu lub ewentualnie w złączu. Trzeba psamietać też ,że usługa robi sie płatną jeśli urządzenie pokaże ,że jest OK.

    Zacząć trzeba od złożenia wniosku o sprawdzenie parametrów jakościowych na dzienniku podawczym w swoim rejonie energetycznym i napewno będzie jakaś reakcja.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony