dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Rura z gazem nad sufitem podwieszanym.

    Szukam rozwiazania, ktore pozwoliloby mi na zrobienie sufitu podwieszanego, przy jednoczesnym pozostawieniu dostepu do rury gazowej, ktora byla by nad nim. Bede wdzieczny za wszelkie podpowiedzi.
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

  2. #2

    Domyślnie Re: Rura z gazem nad sufitem podwieszanym.

    Według prawa nie wolno jej zabudowywać. Ja mam zrobione tak, że rura biegnie w 15cm wnęce (widzianej od dołu) w której biegnie rura.
    Po odejściu 0,5 m od ściany nie widać już rury ... i jest to zgodne z prawem (tak myślę
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  3. #3

    Domyślnie

    Zgodne z prawem jest kazda zabudowa rur gazowych, ktora nie jest na stale, tzn. daje sie latwo zdemontowac. Tak sobie mysle, czy nie mozna w suficie podwieszanym zrobic na przyklad takiej zdejmowanej kratki, umiejszczonej na calej dlugosci rury. Widzial ktos cos takiego?
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

  4. #4

    Domyślnie

    Na rurkę mam zabudowaną na długości ok 3 m sufitem podwieszanym. W suficie mam 2 otwory wentylacyjne na długości rury


























    do wstawienia Może nie zapomnę i je wstawię.

  5. #5

    Domyślnie

    W świetle poniższych przepisów pozwolę się z kolegami nie zgodzić, że nie można rur (stalowych) zakrywać

    § 163. 1. Przewody instalacji gazowej należy wykonywać z rur stalowych bez szwu lub rur stalowych ze szwem przewodowych, zgodnych z wymaganiami Polskich Norm, łączonych przez spawanie. Dopuszcza się stosowanie połączeń gwintowanych do przyłączenia armatury oraz do innych połączeń w budynku:

    1) mieszkalnym jednorodzinnym,

    2) mieszkalnym wielorodzinnym za gazomierzami odbiorców indywidualnych,

    3) zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej za połączeniami odgałęzień prowadzących do odrębnych lokali.

    2. Przewodów instalacji gazowych nie należy prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne oraz pomieszczenia, których sposób użytkowania może spowodować naruszenie stanu technicznego instalacji lub wpływać na parametry eksploatacyjne gazu.

    3. Dopuszcza się prowadzenie przewodów instalacji gazowych przez pomieszczenia mieszkalne, pod warunkiem zastosowania rur miedzianych, łączonych przez lutowanie, lub rur stalowych bez szwu, łączonych przez spawanie.

    § 164. 1. Przewody instalacji gazowej, w stosunku do przewodów innych instalacji stanowiących wyposażenie budynku (centralnego ogrzewania, wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej, piorunochronnej itp.), należy lokalizować w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowania. Odległość między przewodami instalacji gazowej a innymi przewodami powinna umożliwiać wykonywanie prac konserwacyjnych.

    2. Poziome odcinki instalacji gazowych powinny być usytuowane w odległości co najmniej 0,1 m powyżej innych przewodów instalacyjnych, natomiast jeżeli gęstość gazu jest większa od gęstości powietrza - poniżej przewodów elektrycznych i urządzeń iskrzących.

    3. Przewody instalacji gazowej krzyżujące się z innymi przewodami instalacyjnymi powinny być od nich oddalone co najmniej o 20 mm.

    4. Po zewnętrznej stronie ścian budynku nie może być prowadzona instalacja gazowa:

    1) zasilana gazem zawierającym parę wodną,

    2) zasilana mieszaninami A i B propanu i butanu, o składzie określonym w Polskiej Normie dotyczącej węglowodorowych gazów płynnych,

    3) wykonana z rur miedzianych.

    5. Odcinki przewodów instalacji gazowej, usytuowane poza obrysem budynku i położone poniżej poziomu terenu oraz przechodzące przez zewnętrzne przegrody budowlane, powinny spełniać wymagania określone w przepisach dotyczących budowy sieci gazowych.

    § 165. 1. Rozwiązania techniczne instalacji gazowej powinny umożliwiać samokompensację wydłużeń cieplnych oraz eliminować ewentualne odkształcenia instalacji, wywołane deformacją lub osiadaniem budynku.

    2. Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian, natomiast na innych kondygnacjach dopuszcza się prowadzenie ich w bruzdach osłoniętych nie uszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji - łatwo usuwalną masą tynkarską, nie powodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.

    3. Przewody gazowe z rur stalowych, po wykonaniu próby szczelności, powinny być zabezpieczone przed korozją.

  6. #6

    Domyślnie

    Z przytoczonych przepisow wynika, ze przewody gazowe mozna oslonic ekranami. Ja wlasnie szukam jakiegos sprytnego sposobu na ich osloniecie. Wcale sie nie chce ich zabudowywac na stale. Mysle racjonalnie.

    A rury mam miedziane.
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

  7. #7

    Domyślnie

    calkiem niedawno spotkalem sie z identycznym przypadkiem jak u Ciebie, i rozwiazalem go podobnie jak sam sugerujesz, w suficie wycialem i obrobilem podluzny otwor w ktory wpasowalem ekran z blachy perforowanej z odpowiednio wyprofilowanymi krawedziami (cos w formie plytkiego korytka), a wiec tak zeby po zalozeniu tworzyl jedna plaszczyzne z plyta a jednoczesnie latwo mozna bylo go wysunac i polozyc na suficie

  8. #8

    Domyślnie

    A masz moze jakies zdjecia? Chetnie bym zobaczyl jak to wyglada.
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

  9. #9

    Domyślnie

    niestety, jakos nie przyszlo mi do glowy zeby to obfotografowywac, w kazdym razie bylo to jedyne akceptowalne przez klienta rozwiazanie

  10. #10

    Domyślnie

    A ten ekran kupiles gdzies gotowy czy robiony byl na zamowienie?
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

  11. #11

    Domyślnie

    kupilem blache, a reszte trzeba bylo wykonac na miare, na szczescie niedaleko byl zaklad w ktorym mieli spora gientarke, rozrysowalem wszystkie linie a oni zrobili reszte, jeden bok mial cos kolo 16cm, drugi 150

  12. #12

    Domyślnie

    Można dać płytę GK na magnesach. Linię łączenia wkomponować w całość.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  13. #13

    Domyślnie

    A moglbys opisac dokladniej jak to zrobic?
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

  14. #14

    Domyślnie

    U mnie podobny patent zastosował glazurnik.
    Do płytki przykleił blaszki, a w ścianie zamontował magnesy.
    Teraz płytkę można demontować, aby tam chować środki czystości, skontrolować stan syfonu. Podobną sztuczkę można zastosować do GK.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  15. #15

    Domyślnie

    robisz takie rzeczy? wez pod uwage ze chodzi o sufit, zapewnisz ze taki kawal plyty mocowanej na magnes nie spadnie kiedys komus na glowe?

  16. #16

    Domyślnie

    Jaki kawał, pasek 15 cm x powiedzmy odcinki 1 m.
    No i czemu ma spaść, kwestia ilości magnesów.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  17. #17

    Domyślnie

    wytnij taki pasek z kartongipsu i wez go do reki, co zrobisz zeby go usztywnic na tyle by nie gial sie pod wlasnym ciezarem i dzialniem wilgoci, wiem ze dasz wiecej magnesow, ale konkretnie ile zeby bylo to wystarczajaco bezpieczne bo magnesiki jakie stosuje sie przy otworach rewizyjnych w glazurze sa do tego wystarczajace choc ogolnie niewiele warte, i najwazniejsze, jak bedziesz zdejmowal tak zamocowany panel zeby przy okazji go nie uszkodzic?

  18. #18

    Domyślnie

    No ja tez jesli mialbym sie na cos zdecydowac, to raczej na kratke z blachy perforowanej. Mozna ewentualnie pomyslec nad innym sposobem maskowania, ale na pewno musi to byc mocno przytwierdzone, zeby nie spadlo na glowe. Tak na zdrowy rozsadek, to mozna nawet taka maskownice przykrecic, byle miala otwory wentylacyjne i dala sie latwo zdemontowac.
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Co do zabudowy rury gazowej to w bloku miałem ją kompletnie zabudowaną podwieszanym sufitem i gazownik przy corocznych przeglądach instalacji nie zgłaszał rzadnych problemów. Dodam że nie miałem kratek, wentylacji czy innych wynalazków.
    W domu z kolei aby uniknąć jakichkolwiek zabudowań czy rur pomiędzy kotłownia a kuchnią zarzyczyłem sobie aby projektant instalacji gazowej i wykonawca zrobili mi wejścia do budynku bezpośrednio pod piec i maszynkę. Jednym słowem instalacja gazowa w domu ma dłogość około 2x po 30 cm. Na zewnątrz wychodzą dwie żółte plastikowe rury, które są schowane w zapianowanych bruzdach i zaciągniete siatką z klejem. Pod ziemią jest trójnik łączący te dwie rury i dalej leci to do licznika.
    Może zamiast kombinować z jakimiś zabudowami pomyślcie o takim podejściu do tematu no chyba że teraz jest za późno.

  20. #20

    Domyślnie

    graczyk, problem rur ciagnacych sie po pomieszczeniach notorycznie wystepuje w starym budownictwie czy blokach a nie w budownictwie jednorodzinnym, normalna rzecza jest ze nikt nie stwarza sobie problemow na wlasne zyczenie tylko chce sie ich pozbyc, najlepiej na etapie projektu, a na ten, w przypadku blokow, nie masz zadnego wplywu... ja tez chcialem facetowi zabudowac caly sufit zeby mial rowno i gladziudko, co z tego skoro twierdzil ze przychodzi do niego gazownik ktory musi miec dostep do kazdego laczenia (kolanka) na rurze, chcial miec dostep to ma

    bimbelt, roznie to mozna rozwiazac, blacha nie musi byc perforowana a zamiast niej mozesz np dac plexi i od wewnatrz podswietlic...ja zrobilem tak bo chodzilo w tym wypadku o najprostsze i najtansze rozwiazanie

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony