dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Chudy beton

  1. #1

    Domyślnie

    Czy Waszym zdaniem nalezy zazbroić wylewkę z chudego betonu (podłoga na gruncie)? Chcę wylać 8-10 cm chudego betonu na to dać 8-10 cm styropianu a na to ok. 5 cm wylewki.
    Na razie mam fundamenty zasypane piachem a piach zagęściłem. W Muratorze nie wspomniają o zbrojeniu ale kilku z Was to zrobiło - co wami kierowało?

  2. #2

    Domyślnie

    Ja w sobote wylalem chudziaka (ok 10 cm) na zageszczony piasek i ulozylem zbrojenie z pretu 6 co 30 cm. Zrobilem tak bo tak bylo w projekcie. Majster tez zastanawial sie czy jest taka potzeba ale podejscie ma takie: jest w projekcie to trzeba zrobic. Wedlug niego albo zbroji sie chudziaka albo wylewke, oczywiscie bede zbroil rowniez wylewke. U mnie na ok. 120 m2 poszlo ok. 100 kg stali.

  3. #3

    Domyślnie

    Wg mnie jest to pomieszanie z poplątaniem. Albo zakładamy,że podłoże(np.zagęszczony piasek) stanowi stabilne podłoże i wtedy dajemy chudziak, albo płytę żelbetową(ale wtedy nie może być mowy o chudziaku) jeśli podparcie w środku jest niewystarczające(lub w ogóle go nie ma).

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Pacul, zgadzam sie.

  5. #5

    Domyślnie

    Pitbul, Pacul - czy waszą odpowiedź mam rozumieć - nie zbroić chudziaka?

  6. #6

    Domyślnie

    Tomek,

    Nie znam sie na zbrojeniu chudziaka ale sprawa jest jasna - po cos to jest w projekcie. Zaryzykujesz dozywotnie klopoty z podloga zeby zaoszczedzic 150 PLN ?

    pozdrowienia
    Zb.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Oni mieli na myśli, że chudziak - to jest beton nie zbrojony /stąd ta nazwa/, płyta za to jest zbrojona.
    Zbroi się często mimo zagęszczonego piachu, ponieważ grunt może być nie stabilny. Ja jak Pitbull wyznaję zasadę "atom to atom".
    Majka

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    TomekM - a próbowałeś się pytać co autor ma na myśli? Też nie spotkałem się ze zbrojeniem chudziaka, ale w końcu nie jesteśmy alfą i omegą i jak mam wątpliwości, to też robię jak Twój majster. Czasem architekci dają coś z dużym zapasem, bo nie chce im się płacić konstruktorom za obliczenia, a dodatkowe koszty przecież obciążą inwestora a nie ich. W dodatku jak wykonawca coś spapra, to jest ciągle zapas i mogą spać spokojnie, bo nikt ich nie będzie ścigał.
    Zbyszek-1 - ja generalnie nie jestem za oszczędnościami, ale na budowie jest ze 100 razy problem: zaoszczędzę 200zł, a mogę mieć kłopoty. Z tego wynika, że wydamy 20tys. dodatkowo. Czasem warto pomyśleć.

  9. #9

    Domyślnie

    1. w projekcie nie mam zbrojenia chudziaka
    2. mój inspektor nadzoru twierdzi, ze nie trzeba
    3. mieszkam obecnie w domu (mojego dziadka), w którym chodząc po podłodze na pietrze czuje się jak ona się ugina
    Reasumując:
    Nie chcę budować bunkra ale też nie chcę mieć podłogi pozarywanej - stąd moje pytanie. Osobiscie zastanawiam się nad daniem siatki ze zgrzewanego drutu fi 3 przynajmniej w miejscu gdzie były wykopy pod murki fundamentowe. Mam nadzieję, że środek, który nie był ruszany wytrzyma.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Sorry - pytanie o to co autor miał na myśli powinienem skierować do Stada.
    TomekM - jak masz porządnie zagęszczony piasek pod podłogą, to nie powinno być problemów i nie musisz zbroić chudziaka.

  11. #11

    Domyślnie

    jeżeli grunt jest ok zagęszczony to zasadność tego zbrojenia jest żadna. Jeżeli zaś jest źle zagęszczony to siateczka z prętów Fi 3 mu nic nie pomoże. Jeżeli chcesz koniecznie coś zbroić to jedynie podbudowę pod posadzkę (jeżeli jest cieńsza niż 5 cm), winnym wypadku nie ma sensu.
    To co napisałem nie jest wyssane z palca(swego czasu wylewałem te sprawy łącznie około 100 000m2. Pękało tylko tam gdzie był źle zagęszczony grunt lub tam gdzie byly bardzo`cienkie` 3 cm
    Hej!

  12. #12

    Domyślnie

    On 2002-03-18 13:23, TomekM wrote:
    Pitbul, Pacul - czy waszą odpowiedź mam rozumieć - nie zbroić chudziaka?
    Dokładnie tak. Chudziak to najczęściej beton B7,5 ,który nie jest-z założenia-przeznaczony do zbrojenia konstrukcyjnego.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ketiso - "nie zalewasz?" No dobra - a czytałeś wątek "Podloga na gruncie i kominek"? Może ustosunkujesz się do mojego "sporu" z Alicjanką?

  14. #14

    Domyślnie

    wiesz Frankai trochę zalałem bo tak naprawdę to około 50 000m2 ,ale tyle to na bank.
    Hej!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony