dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 33 z 53
Pokaż wyniki od 641 do 660 z 1060
  1. #641
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarcinSkie Zobacz post
    U mnie sauna miał powstać "w późniejszym okresie" ale przekonałem drugą połówkę że nie ma co wchodzić z brudnymi robotami 2 razy ...
    No wiesz, myśmy saunę zrobili sobie na 10 lecie mieszkania w nowym domu Podczas budowy została nieco przesunięta jedna ściana, podciągnięte 380V, woda, kanaliza. 10 lat czekały gołe, betonowe ściany. Czekały, czekały i się doczekały. Z tym, ze nasza sauna jest w piwnicy, więc brak wykończenia czy późniejszy bałagan specjalnie nie przeszkadzał
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 22-10-2019 o 15:12
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  2. #642

    Domyślnie Łączenia elementów drewnianych

    Jak łączycie elementy drewniane w saunie? Szkielet konstrukcji chcę połączyć na wkręty i kątowniki, zastanawiam się nad konstrukcją ław - czy też można użyć kątowników, czy raczej iść w kołki lub złącza ciesielskie?
    Rzeźbię projekt swojej sauny w Sketchupie, jak zrobię to się pochwalę

    Pozdrawiawm
    Paweł

  3. #643
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał p.stradowski Zobacz post
    Jak łączycie elementy drewniane w saunie? Szkielet konstrukcji chcę połączyć na wkręty i kątowniki, zastanawiam się nad konstrukcją ław - czy też można użyć kątowników, czy raczej iść w kołki lub złącza ciesielskie?
    Rzeźbię projekt swojej sauny w Sketchupie, jak zrobię to się pochwalę

    Pozdrawiawm
    Paweł
    Ja konstrukcję ław mam jak na foto. Konstrukcję samej sauny mam podobnie, jak szło to w ten sposób, tam gdzie nie szło samymi wkrętami mam kątowniki, czasami dawaliśmy dodatkowy kawałek kantówki, tu jakiś wkręt od góry, z boki i cacy

    Kątowniki do ław absolutnie nie, może to być widać, uroku nie doda, spokojnie ogarniesz na wkręty. Kilka czarnych łepków było widocznych między szczebelkami, kupiłem za 2-3 zł taki niewielki arkusz naklejek meblowych i je pozaklejałem, Super się trzyma i nic nie gryzie w oko
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1 (0).jpg
Wyświetleń:	613
Rozmiar:	83,5 KB
ID:	436229   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20181227_092422male.jpg
Wyświetleń:	291
Rozmiar:	62,3 KB
ID:	436230   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20181227_092455male.jpg
Wyświetleń:	241
Rozmiar:	62,8 KB
ID:	436231  
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 24-10-2019 o 07:24
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  4. #644

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex Zobacz post
    Jak konstrukcję ław mam jak na foto. Konstrukcję samej sauny mam podobnie, jak szło to w ten sposób, tam gdzie nie szło samymi wkrętami mam kątowniki, czasami dawaliśmy dodatkowy kawałek kantówki, tu jakiś wkręt od góry, z boki i cacy

    Kątowniki do ław absolutnie nie, może to być widać, uroku nie doda, spokojnie ogarniesz na wkręty. Kilka czarnych łepków było widocznych między szczebelkami, kupiłem za 2-3 zł taki niewielki arkusz naklejek meblowych i je pozaklejałem, Super się trzyma i nic nie gryzie w oko
    Na YT znalazłem jakieś estońskie filmiki na ktorych facet pokazuje jak wykonać np ławki żeby dobrze wyglądały i nie było widać wkrętów. U mnie się udało i wszystkie śruby są pod lawkami. Tylko w jednym miejscu zrobiłem dwa wkręty ukryte w materiale przez nawiercenie otworu na łepek. Używałem tylko pozłacanych/żółtych wkrętów. Odradzam czarne od kartongipsow.
    Ostatnio edytowane przez marcelix ; 23-10-2019 o 19:33

  5. #645
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcelix Zobacz post
    Na YT znalazłem jakieś estońskie filmiki na ktorych facet pokazuje jak wykonać np ławki żeby dobrze wyglądały i nie było widać wkrętów. U mnie się udało i wszystkie śruby są pod lawkami. Tylko w jednym miejscu zrobiłem dwa wkręty ukryte w materiale przez nawiercenie otworu na łepek. Używałem tylko pozłacanych/żółtych wkrętów. Odradzam czarne od kartongipsow.
    Fakt. Deski ław przykręcałem tymi żółtymi wkrętami. Konstrukcję pod ławy oraz konstrukcję sauny mam skręconą czarnymi (są do kupienia nawet mocno długie w przeciwieństwie do żółtych)
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  6. #646
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcelix Zobacz post
    Chodzi za mną użycie cegieł solnych w naszej suchej saunie. Znalazłem ofertę na 10 cegieł 10x20x5 cm i zastanawiam się jak by to służyło. Czy ktoś z Was ma doświadczenie z solnymi elementami?
    We wtorek przy okazji pobytu w Wwie byłem w Klubie Łaźnia na kilku seansach. Tam w saunie na jednej ze ścian jest panel z płytek solnych. Niewielki, sauna też niewielka i spoko to wygląda. Wcześniej jakoś na to uwagi nie zwróciłem

    https://www.klublaznia.pl/wordpress/.../DSC5240-1.jpg
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  7. #647

    Domyślnie

    @Piotrulex: Widzę, że masz przykręcone ławy do ścian sauny, przykręcałeś bezpośrednio do OSB za Boazerią, czy do szkieletu?

    Pozdrawiam
    Paweł

  8. #648
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał p.stradowski Zobacz post
    @Piotrulex: Widzę, że masz przykręcone ławy do ścian sauny, przykręcałeś bezpośrednio do OSB za Boazerią, czy do szkieletu?

    Pozdrawiam
    Paweł
    ???

    OSB mam tylko pod "kamieniem" przy piecu

    Konstrukcja ław oczywiście przykręcona do szkieletu sauny. Dlatego też robiąc go należy wiedzieć na jakiej wysokości będziesz miał siedziska, oparcia górnej ławy czy uchwyt pod piec. Jak masz konstrukcję pod ławy pod boazerią, to nie będziesz musiał tyle jej robić wewnątrz sauny. Materiałowo wyjdzie podobnie, a będzie ładniej. To co dasz pod boazerie nie musi być zbyt urodziwe w przeciwieństwie do tego w saunie. Siedzisko górnej ławy jest oczywiście podnoszone/wyciągane. U mnie na górnej ławie bardzo wygodnie siadają 3 osoby, pakują się tam głównie chłopy więc czasem musi dźwignąć pod 300kg. Nie widzę tego przykręcając na wkręty w samo OSB. Wychodzę z założenia, ze jako robić to porządnie. Nie raz w ogólnodostępnych saunach czuje, ze jak wchodzę na górną ławę, stając na dolnej stopą, czuję jak mi się to ugina. U nas nie ma takiego odczucia . Zakładając 1mb tej łaty za 5 zeta to naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać tylko robić solidnie

    Kup deski na ławy, połóż na podłodze, zrób odstępy jakie Ci pasują, zmierz i będziesz wiedział jakie mają być te elementy wewnątrz konstrukcji. Wysokości ław są zwykle podobne, choć jeden ma 160cm, drugi 190 i każdemu co innego potrzeba. Dobierzcie dla siebie a o innych się nie martwcie U nas zanim plany się rysowały to potrafiliśmy leżeć w salonie na sztachetach abachi i dyskutować jak jest wygodniej a zarazem optymalniej

    Nasz była bardzo przemyślana i choć minęło z 1,5 roku to nie ma w niej nic, co byśmy chcieli zmienić, poprawić, ulepszyć itd

    Jeszcze jedna podpowiedź. Jak będziesz robić lampy również pod ławami (szczerze zachęcam), to zamontuj je w miejscach gdzie są poprzeczki oparć/siedzisk. Nie będzie Cię w oczy raziło i rozpraszało ich światło U nas widać kawałek przewodu w saunie, gdyż tego wcześniej nie przewidziałem i przesuwałem jedną lampę Na długiej ścianie przypadkiem wyszło OK, przesuwałem na krótkiej ścianie, widać na foto po prawej gdzie widzisz też konstrukcję pod ławy
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20181210_132526małe.jpg
Wyświetleń:	297
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	436433   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20181210_132442małe.jpg
Wyświetleń:	223
Rozmiar:	80,7 KB
ID:	436434   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1 (0).jpg
Wyświetleń:	280
Rozmiar:	83,5 KB
ID:	436435  
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 28-10-2019 o 12:35
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  9. #649

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za porady!
    Myślałem o wzmocnieniach w konstrukcji, żeby utrzymała ławy, ale nie wiem, jaki to będzie miało wpływ na ocieplenie - moja sauna będzie na zewnątrz budynku.
    Właśnie jestem na etapie przeprojektowywania wszystkiego, bo wyszło mi, że budując saunę według pierwotnych planów nie pomieścimy się z dzieciakami - musi być dłuższa o jakieś 90cm. Przeprojektowałem wymiary ław i teraz muszę pozmieniać całą resztę - szkielet pod ławy, szkielet do sauny itd ... Jeszcze myślę o poszerzeniu dolnej długiej ławki, bo 50cm może być za malo
    Moje ławy będą wyglądały mniej więcej tak, to okrągłe to będzie piec, najpewniej Kotaa Sana https://saunatech.pl/kota-saana-piec...kw-czarny.html

    Link do dużej wersji https://imgur.com/1H47PtP

    Pozdrawiam
    Paweł

  10. #650
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał p.stradowski Zobacz post
    Bardzo dziękuję za porady!
    ...
    Paweł
    Polecam się, fachowcem nie jestem, ale swoją postawiliśmy i wiele widzieliśmy

    Piec fajny, też nam się takie podobały. Tylko czemu chcesz go pakować w górną ławę? Piec ma wysokość nieco ponad 90cm. Jak nie dasz podestu pod niego to wyjdzie Ci praktycznie na zero z górnym siedziskiem. Piec jest piękny, pokaż go. Stawiając go swobodnie lub w dolną ławę wydaje mi się, że będzie również bardziej efektywnie grzał. O laniu na niego wody i oddawaniu pary nawet nie wspomnę

    Po co te "rozpórki" między "nogami" leżące na posadzce? Pomyśl, że jednak czasem będziesz chciał posadzkę przelecieć mopem. Jak ławy skręcisz to ja nie widzę potrzeby ich stosowania przy standardowym przekroju łat. To wszystko będzie super sztywne bez tych elementów na posadzce

    Jak zrobisz konstrukcję pod ławy jako szkielet sauny pod boazerią, to moim zdaniem, spokojnie dasz radę zrezygnować z części tych pionowych przy ścianie wewnątrz sauny. Będzie ładniej

    Nam się nie podobały sporo większe odstępy w oparciu dolnej ławy niż są w siedziskach. U nas by mocno przebijało tam światło lamp zabierając nieco klimatu i półmroku, jak wstydliwych i nieobytych z sauną gości mamy

    Na dole od frontu ja bym też dał kilka desek, naszym zdaniem lepiej to wygląda. Na dole zostawiliśmy tylko na tyle przerwy, aby po wyjęciu raszki, mopa można było tam na płasko wsunąć i przetrzeć podłogę

    Długa ława u Was ma ponad 3m długości, no nic, pozostało mi tylko pozazdrościć , ale .... zakładając choć 2,1m wysokości to daje z 11,5m3 kubatury, którą trzeba grzać

    Każdy robi tak, aby to jemu było wygodnie. U nas ławy są szerokie na ok. 56cm i jest OK. Na posadzce jest podest wysokości 5cm, później 45cm do dolnej ławy, a kolejne 45cm do górnej ławy. U Ciebie zwymiarowane na 34cm jako odległość między dolnym a górnym siedziskiem .... Cała sauna od posadzki do sufitu ma u nas 204cm i jakbym mógł to z 210cm bym zrobił, łatwiej by się machało ręcznikiem a dość wysoki jestem

    Zobacz jeszcze na jedną kwestię. Miejsce gdzie łączy Ci się oparcie dolnej ławy z siedziskiem górnej. Nie wiem jak to opisać, ale jak patrzysz od góry, na górną ławę to widzisz na płasko leżące deski, a na tym rogu widzisz płaską część deski, która jest górną deską oparcia dolnej ławy. Jakoś tak intuicyjnie zrobiłem odwrotnie i wydaje mi się, że tak będzie solidniej i bezpieczniej. Jakby coś tam zaczęło się ruszać to nikt sobie skóry w tę ruchomą szparką nie przytrzaśnie. Teraz jak wpisałem w google "sauna" i dałem na grafikę to w 90% jest tak jak mam ja. Może to przypadkiem, a może jakiś głębszy sens w tym jest. Przemyśl to proszę

    Świetny rysunek, gratuluję, z takim narzędziem i umiejętnościami wiele przewidzisz
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1 (6).jpg
Wyświetleń:	219
Rozmiar:	81,1 KB
ID:	436471   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20181227_092512male.jpg
Wyświetleń:	182
Rozmiar:	64,9 KB
ID:	436472  
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 30-10-2019 o 07:54
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  11. #651

    Domyślnie

    Sketchup pozwolił mi już uniknąć wielu pomyłek przy robocie. Jego wadą jest to, że trzeba się go nauczyć, a to zawsze zajmuje trochę czasu - sauna jest moim pierwszym rysunkiem w Sketchupie i trochę się nad nim męczyłem.
    Sketchup Make jest darmowy, z tym że od 2017 roku przenieśli darmową wersję do przeglądarki i programu pod Windows już nie rozwijają, mnie wystarczy ten z 2017 roku

    Pozdrawiam
    Paweł

  12. #652

    Domyślnie

    Cytat Napisał p.stradowski Zobacz post
    Bardzo dziękuję za porady!
    Myślałem o wzmocnieniach w konstrukcji, żeby utrzymała ławy, ale nie wiem, jaki to będzie miało wpływ na ocieplenie - moja sauna będzie na zewnątrz budynku.
    Właśnie jestem na etapie przeprojektowywania wszystkiego, bo wyszło mi, że budując saunę według pierwotnych planów nie pomieścimy się z dzieciakami - musi być dłuższa o jakieś 90cm. Przeprojektowałem wymiary ław i teraz muszę pozmieniać całą resztę - szkielet pod ławy, szkielet do sauny itd ... Jeszcze myślę o poszerzeniu dolnej długiej ławki, bo 50cm może być za malo
    Moje ławy będą wyglądały mniej więcej tak, to okrągłe to będzie piec, najpewniej Kotaa Sana https://saunatech.pl/kota-saana-piec...kw-czarny.html

    Link do dużej wersji https://imgur.com/1H47PtP

    Pozdrawiam
    Paweł
    Konstrukcję ław najlepiej oprzeć na scianach sauny. Do kantówek konstrukcji musisz przykręcić deski lub też kantówki na których położysz wypełnenie ławek.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191029_211323.jpg
Wyświetleń:	286
Rozmiar:	34,1 KB
ID:	436520
    najwyżej tam gdzie kantówki z prostopadłych ław będa się krzyżować możesz je dodatkowo podeprzeć nóżką.

    Na konstrukcję ław stosowalem kantówkę 40x70mm.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dziennik budowy http://forum.muratordom.pl/showthrea...antresol%C4%85

    Komentarze do dziennika http://forum.muratordom.pl/showthrea...14#post6670414

  13. #653
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcelix Zobacz post
    Konstrukcję ław najlepiej oprzeć na scianach sauny. Do kantówek konstrukcji musisz przykręcić deski lub też kantówki na których położysz wypełnenie ławek.

    najwyżej tam gdzie kantówki z prostopadłych ław będa się krzyżować możesz je dodatkowo podeprzeć nóżką.

    Na konstrukcję ław stosowalem kantówkę 40x70mm.
    Konstrukcja pod ławy jak i budowa samych ław, będzie się zapewne różniła w zależności od tego czy deski dajemy wzdłuż czy w poprzek

    Ja robiłem na jednym poziomie tę konstrukcję dookoła, gdyż później ciągnąłem po tym LEDa. Jeden poziom mi to nieco ułatwił. Siedząc na ławie konstrukcja pod spodem nie jest widoczna
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  14. #654

    Domyślnie

    Właśnie przerysowuję swoje ławki i zmieniam konstrukcję szkieletu, jak to ogarnę, to się pochwalę. Inna rzecz, że już mnie ciągnie do tego, żeby zacząć robotę, ale wolę poeksperymentować na planie zamiast na dworze przy temperaturze koło zera
    Chodzi za mną jeszcze jedna rzecz: chciałbym zrobić wylot powietrza z sauny do wnętrza budynku. Za ściana mam duże pomieszczenie z wylotami wentylacji, więc ciąg będzie a może odzyskam trochę ciepła z sauny. Wiecie może, czy to nie spowoduje problemów?
    Aktualizacja:
    Projekt zmieniony



    Duża rozdzielczość:
    https://imgur.com/boN9eTv
    https://imgur.com/SgEZSm4

    Nawet udało mi się nagrac filimk
    https://youtu.be/PIi9aBlmOVA
    Pozdrawiam
    Paweł
    Ostatnio edytowane przez p.stradowski ; 02-11-2019 o 20:45 Powód: Uaktualnienie

  15. #655
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał p.stradowski Zobacz post
    ... moja sauna będzie na zewnątrz budynku.
    Ile planujesz ocieplenia w ścianach, dachu i podłodze? Pytam ponieważ przymierzam się do budowy sauny wolnostojącej, w sumie to domku saunowego (sauna, prysznic i miejsce do wypoczynku plus może miejsce na beczkę ). Ja myślałem dać po 20cm wełny wszędzie.

  16. #656

    Domyślnie

    Tam, gdzie mogę daje 20cm.
    Na ścianie przylegającej do budynku 10cm.
    Podłoga i sufit po 10cm, bo nie mam więcej miejsca. Gdy dałbym tam 20cm miałbym saunę wysoka na 170 cm..

  17. #657
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Też właśnie myślałem o 20cm, u mnie nie ma ograniczeń, a chciałbym aby w wypoczywalni też była znośna temperatura ok 23-24oC, choć nie wiem jeszcze jak będę ją ogrzewał. Będę obserwował Twoje postępy

  18. #658
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał p.stradowski Zobacz post
    Właśnie przerysowuję swoje ławki i zmieniam konstrukcję szkieletu, jak to ogarnę, to się pochwalę. Inna rzecz, że już mnie ciągnie do tego, żeby zacząć robotę, ale wolę poeksperymentować na planie zamiast na dworze przy temperaturze koło zera
    Chodzi za mną jeszcze jedna rzecz: chciałbym zrobić wylot powietrza z sauny do wnętrza budynku. Za ściana mam duże pomieszczenie z wylotami wentylacji, więc ciąg będzie a może odzyskam trochę ciepła z sauny. Wiecie może, czy to nie spowoduje problemów?
    Aktualizacja:
    Projekt zmieniony

    Pozdrawiam
    Paweł
    Szerokość sauny zmieniasz z 310 na 220. Mocno niezdecydowany widzę jesteś nawet na jej wielkość . No ale najważniejsze to wszystko dobrze przemyśleć. Piec w rysunku mało atrakcyjnie wygląda, ale na żywo zwykle świetnie się to prezentuje. Gdy piszesz o ociepleniu podłogi i sufitu to wnioskuje, ze sauna na gotowo będzie miała 190cm. Zwiększyłeś odstęp miedzy dolną a górną ławą. Zobacz ile zostanie Ci miejsca, aby na górnej wygodnie usiąść. Nie wiem ile macie wzrostu, ale żebyś tam przypadkiem nie pukał głową w sufit. Myśmy tez nieco rozmiar sauny dopasowywali do typowych długości boazerii i drewna na ławy. Dlatego szeroka na 210 aby już nie docinać boazerii na ściany, która dawaliśmy w poziomie (tak samo z sufitem). Piszą, aby powietrze, które wylatuje s sauny trafiało do tego samego pomieszczenia z którego jest pobierane. Tu Ci technicznie nie podpowiem, nie wiem. Jak robimy sobie seanse to na suficie w miejscu gdzie wpada powietrze z sauny do innego pomieszczenia mam wilgotny sufit. Piec będzie ważył ze 100kg. Ja bym pod nim zrobił wzmocnioną podłogę. Ja bym zrobił konstrukcję pod ławy w ścianie. Dzięki temu bym całkiem zrezygnował ze wszystkich podpórek wewnątrz sauny, które U ciebie stoją co 50cm przy ścianie. Szkoda materiału, uroku nie dodaje, zerknij na moje foto kilka postów wyżej
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  19. #659
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalck81 Zobacz post
    Też właśnie myślałem o 20cm, u mnie nie ma ograniczeń, a chciałbym aby w wypoczywalni też była znośna temperatura ok 23-24oC, choć nie wiem jeszcze jak będę ją ogrzewał. Będę obserwował Twoje postępy
    Gdybym stawiał domek saunowy to bym pomyślał nad piecem opalanym drewnem. W tzw. piecu tunelowym dokładasz drewno z pomieszczenia obok, np. wypoczywalni. Przy okazji masz jakby kominek i też coś pewnie nagrzeje. Do tego elektryczne grzejniki, które super szybko całość Ci nagrzeją, a odpada stres z ewentualnym zamarznięciem wody w kaloryferach

    np. pierwszy z brzegu

    https://saunatech.pl/kota-kuru-tunne...-finskiej.html
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 04-11-2019 o 07:55
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  20. #660

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex Zobacz post
    Szerokość sauny zmieniasz z 310 na 220. Mocno niezdecydowany widzę jesteś nawet na jej wielkość . No ale najważniejsze to wszystko dobrze przemyśleć.
    Przemyślałem sprawę i wygląda na to, że w 2 osoby dorosłe i 3 małych dzieci się zmieścimy na 220cm. Najczęściej pewnie będziemy saunowac razem z żoną, więc miejsca będzie w sam raz. Gdy dzieciaki podrosną i im się spodoba, będziemy chodzić na zmiany, albo siedzieć zamiast lezeć Sauna jest zewnętrzna, więc mniejsza kubatura = mniejsze wydatki na ogrzewanie i szybszy czas nagrzania

    Cytat Napisał piotrulex Zobacz post
    Gdy piszesz o ociepleniu podłogi i sufitu to wnioskuje, ze sauna na gotowo będzie miała 190cm. Zwiększyłeś odstęp miedzy dolną a górną ławą. Zobacz ile zostanie Ci miejsca, aby na górnej wygodnie usiąść. Nie wiem ile macie wzrostu, ale żebyś tam przypadkiem nie pukał głową w sufit.
    Jesteśmy nieduzi - max to 173cm wzrostu,od górnej ławki do sufitu będzie około metra, wyższej nie da rady zrobić z uwagi na ograniczenia miejsca w którym ją stawiam - od góry mam płyte balkonową.

    Cytat Napisał piotrulex Zobacz post
    Piec będzie ważył ze 100kg. Ja bym pod nim zrobił wzmocnioną podłogę. Ja bym zrobił konstrukcję pod ławy w ścianie. Dzięki temu bym całkiem zrezygnował ze wszystkich podpórek wewnątrz sauny, które U ciebie stoją co 50cm przy ścianie. Szkoda materiału, uroku nie dodaje, zerknij na moje foto kilka postów wyżej
    Własnie dorysowuję wzmocnienia pod piec
    Twoja konstrukcja bardzo mi się podoba, jednak wymaga włożenia dodatkowych belek w ścianę a co za tym idzie osłabienia ocieplenia, dlatego jednak zdecydowałem się na te podpórki, z dwojga złego, wolę tych 8 podpórek niż gorszą izolację. Mam nadzieję, że moja konstrukcja szkieletu się nie rozleci
    Gdybym robił saunę wewnętrzną nie zastanawiałbym się nawet chwili i zrobił tak jak Ty.

    Pozdrawiam
    Paweł

Strona 33 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony