dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 37 z 53
Pokaż wyniki od 721 do 740 z 1060
  1. #721

    Domyślnie

    Prawdopodobnie bez ocieplenia ciężko będzie nagrzać do 80-100 stopni a jeżeli nawet się uda to piec by musiał działać cały czas co może spowodować że go szybko szlak trafi nie mówiąc już o kosztach prądu. Dodatkowo myślę, że problem może być wykraplaniem się pary wodnej na nieocieplonych ścianach co zaowocuje precel czy później grzybem. Tak sobie tylko głośno myślę. Niech mnie ktoś poprawi jeżeli się mylę.

  2. #722
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    tak się zastanawiam po co mam w saunie izolować ściany. jeśli będę z niej korzystać sporadycznie, gdzie sesja grzania będzie trwać 1- 2 godz.

    może wystarczy po prostu wymurować z suporeksa ?
    To też gdzieś wyczytałeś? Cały czas czekam na te linki gdzie "czytałeś, że do sauny nie powinno dawać się światła na normalny duży prąd, bo to niebezpieczne"

    Dawaj, a chętnie poczytam, wiedzy nigdy dość

    Przepraszam, mam takie przebłyski, że te Twoje pytania, to taka lekka wkrętka i nie zadajesz ich na poważnie ...

    Jak ja się na czymś nie znam, to sporo czytam, aby nie popełnić wielu błędów. Nie spotkałem sauny stawianej z płyt warstwowych, budowanych z suprexa bez izolowania ścian czy konieczności instalacji lamp w saunie suchej np na 12V. Wkręcasz nas z tymi dylematami? Jeśli nie, to nie wymyślaj ponownie koła. Jeśli tak, to oszczędź nam proszę
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 17-12-2019 o 10:31
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  3. #723

    Domyślnie

    Mam piec, który ma pojedynczą ściankę i chodzi mi po głowie dorobienie takiego jakby płaszcza zewnetrznego z cienkiej blaszki np. 1.5mm z przerwą około 3-5cm aby poprawić cyrkulację powietrza przy ściankach. One gdy piec się dobrze rozgrzeje mają około 400stopni i płyta osb przy której stoi piec strasznie się przypaliła. Ciekaw jestem czy coś takiego spowodowało by że więcej ciepła by piec był w stanie oddać. Zasysało by oczywiście świeże powietrze z czerpni pod piecem. Mogę ewentualnie zamówić jakąś perforację, która zostanie wycięta plazmą według mojej specyfikacji.

  4. #724
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał shady79 Zobacz post
    Mam piec, który ma pojedynczą ściankę i chodzi mi po głowie dorobienie takiego jakby płaszcza zewnetrznego z cienkiej blaszki np. 1.5mm z przerwą około 3-5cm aby poprawić cyrkulację powietrza przy ściankach. One gdy piec się dobrze rozgrzeje mają około 400stopni i płyta osb przy której stoi piec strasznie się przypaliła. Ciekaw jestem czy coś takiego spowodowało by że więcej ciepła by piec był w stanie oddać. Zasysało by oczywiście świeże powietrze z czerpni pod piecem. Mogę ewentualnie zamówić jakąś perforację, która zostanie wycięta plazmą według mojej specyfikacji.
    Hej. Możesz mieć racje, zerknij na konstrukcje piecy elektrycznych. Ja mam u siebie blachę dookoła w pewnej odległości od tej blachy bliżej grzałek. Jest właśnie taka przestrzeń gdzie na górze są otwory przez które również wylatuje powietrze. Finalnie piec mogę dotknąć ręką bez obawy poparzenia

    Ty piec sam robiłeś czy kupiłeś gotowca?
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  5. #725

    Domyślnie

    Tak sam go robiłem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4627.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	38,9 KB
ID:	438278Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4664.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	76,6 KB
ID:	438279

  6. #726
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał shady79 Zobacz post
    Tak sam go robiłem ...
    Zdolniacha z Ciebie, pograulować i pozazdrościć

    Zerknij np. na ten, one mają tak samo jak mój elektryczny, jest dodatkowa blacha i na górze dziurki

    https://saunatech.pl/narvi-mirva-6-1...-finskiej.html

    Ja Ci już pewnie pisałem, że bym nie dawał tego OSB, które teraz Ci się pali. Ja bym kleił COŚ bezpośrednio na komin
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 17-12-2019 o 08:31
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  7. #727

    Domyślnie

    No mówiłeś ale kupiłem już te płyty krzemionkowo-wapienne

  8. #728
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał shady79 Zobacz post
    No mówiłeś ale kupiłem już te płyty krzemionkowo-wapienne
    Rozumiem. Ta płyta ma pewnie z 5cm grubości. Zakładając, że piec będzie stał tak jak stoi to dając takie płyty zmniejszasz odległość między piecem, a finalną obudową tego komina. Ty przecież nie musisz chronić komina przed temperaturą od pieca. Lekko rozumiem Twoje intencje, ale całościowo jakoś mi to nie pasuje. No nie wiem, weź to jeszcze z kimś przegadaj co się zna na saunach. Może w jakimś sklepie z akcesoriami czy zagadaj jakąś firmę co sauny stawia.
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  9. #729

    Domyślnie

    3cm grubości ale jak dojdzie płytka z klejem to pewnie da to razem z 5cm - będzie dobrze przy takiej konfiguracji nie będę musiał odsuwać mocno pieca od ścianek

  10. #730

    Domyślnie

    Dorobiłem te osłony po bokach, był to chyba trafiony pomysł. Powiedzcie o jakim przekroju zrobić dolot powietrza do sauny? Wystarczy 32mm mam taką rurę z której mogę zrobić przepust w ściankach ewentualnie mogę kupić jakaś rurę kanalizacyjną np. 50mm Pierwotnie chciałem dać 100 ale akurat w tym miejscu wypadła kantówka konstrukcji szkieletu altany i mam ograniczone możliwości. Kończę dodatkowo konstrukcję ław po świętach będę miał listwy na siedziska więc koniec już tuż tuż. Czy owe listwy na kołki drewniane mocować czy jednak wkręty od spodu?

  11. #731

    Domyślnie

    Witam ponownie.

    Nie mialem ostatnio czasu zagladać na forum. Moja sauna już praiwe skończona. Pozostało zrobić osłony lamp, przody ławek, raszke i upiekszenia typu cwiercwałki itd.
    Najlepeij nam się saunuje przy swietle pod ławkami. Górnego prawie w ogole nie włączamy. Nie wiem czy teraz nie robiłbym tylko jednej górnej lampy w jednym rogu. Wystarczyłaby do sprzątania. Poniżej zdjęcia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sauna jac.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	84,0 KB
ID:	438433Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sauna jac1.jpg
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	81,0 KB
ID:	438434Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sauna jac3.jpg
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	83,9 KB
ID:	438435Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sauna jac 4.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	82,6 KB
ID:	438436Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sauna jac 5.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	86,8 KB
ID:	438437

    Saunowaliśmy 2 razy. Sauna szybko się nagrzewa (ocieplenie z wełny 5 cm - lambda 0,033 + folia)
    Udało mi się zakupić super drzwi, które moge polecic ( to nie zadna reklama) - polska firma TAPIS. Drzwi mają czterostronną ościeżnice z drewna bukowego (również próg, dzięki czemu nie ciągnie spod drzwi), Wszędzie uszczelka. Bardzo solidne - 3 zawiasy.
    Ze sklepów internetowych polecam również sauny KUBIK - super kontakt, wszystko na czas.
    Ostatnio edytowane przez kecaj201 ; 22-12-2019 o 22:21

  12. #732
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Drzwi w saunie powinny mieć szczelinę a nie że są szczelne. Tak przynajmniej mnie uczono

  13. #733
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał shady79 Zobacz post
    ... Powiedzcie o jakim przekroju zrobić dolot powietrza do sauny? Wystarczy 32mm mam taką rurę z której mogę zrobić przepust w ściankach ewentualnie mogę kupić jakaś rurę kanalizacyjną np. 50mm Pierwotnie chciałem dać 100 ale akurat w tym miejscu wypadła kantówka konstrukcji szkieletu altany i mam ograniczone możliwości ...
    Piszesz o okrągłej rurze o średnicy 32mm? Jeśli tak to moim zdaniem za mało. W tych przekrojach biegły nie jestem, ale moim zdaniem Twój jest za mały. Choć z drugiej strony jak masz drzwi blisko pieca, a pod nimi standardową szparę to pewnie i będzie dobrze. Przekroje moich otworów gdzieś tu podawałem

    Cytat Napisał shady79 Zobacz post
    ... Kończę dodatkowo konstrukcję ław po świętach będę miał listwy na siedziska więc koniec już tuż tuż. Czy owe listwy na kołki drewniane mocować czy jednak wkręty od spodu?
    Dla mnie oczywistym był montaż na wkręty od spodu. Tylko nie takie najzwyklejsze "czarne", a jakieś tam lepsze "złote". Ja najpierw lekko nawiercałem cieniutkim wiertłem i pilnowałem, aby wkręt był z pół centymetra krótszy. Widuję czasem ławy gdzie w miejscach przykręcania widać od góry czarne spękania
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 23-12-2019 o 09:45
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  14. #734
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał kecaj201 Zobacz post
    ... Najlepeij nam się saunuje przy swietle pod ławkami. Górnego prawie w ogole nie włączamy. Nie wiem czy teraz nie robiłbym tylko jednej górnej lampy w jednym rogu. Wystarczyłaby do sprzątania ...
    Z pewnością też o tym pisałem, u nas dokładnie tak samo. Do saunowania używany w 95% led pod ławami. Reszta włączana raczej tylko do zdjęć czy żeby komuś pokazać oraz do sprzątania. Kinkiety też są ozdobą, bez nich jakoś pusto by było. Zbytnio ich nie używamy, ale kosztowały kilka zł, a moim zdaniem dobrze wyglądają. Bez nich jakoś pusto by było

    Cytat Napisał kecaj201 Zobacz post
    ... Udało mi się zakupić super drzwi, które moge polecic ( to nie zadna reklama) - polska firma TAPIS. Drzwi mają czterostronną ościeżnice z drewna bukowego (również próg, dzięki czemu nie ciągnie spod drzwi), Wszędzie uszczelka. Bardzo solidne - 3 zawiasy ...
    Jak masz solidny wlot pod piecem to próg jak najbardziej może być. Standardowo progu w drzwiach do sauny nie ma, ale sam sobie dorobiłem element do progu podobny, który blokuje mi dopływ pod drzwiami zimnego powietrza. Mogę tym progiem sobie wlot regulować gdyż mam to ruchome

    Bardzo ładna sauna
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 23-12-2019 o 09:46
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  15. #735
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Drzwi w saunie powinny mieć szczelinę a nie że są szczelne. Tak przynajmniej mnie uczono
    Oczywiście, ja też czytałem, oraz, że piec powinien być zaraz obok drzwi, aby zimne powietrze wlatujące pod drzwiami nagrzewało się od tego pieca

    Jeśli jednak jest możliwość, aby zrobić wlot powietrza pod piecem to szpara pod drzwiami robi się zbędna

    Mnie tego nie uczono, tak wyczytałem w poradnikach na temat budowy sauny, na dodatek brzmi logicznie i jest zgodne z prawami fizyki

    Choć faktycznie uszczelniony próg to raczej rzadkość. Osobiście ze względów bezpieczeństwa, choćby dla palców u stóp, ja w saunariach wolę mieć bez takich progów
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 23-12-2019 o 09:47
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  16. #736

    Domyślnie

    Ja mam otwór wentylacyjny pod piecem, drugi w suficie najdalej od wlotowego. Wentylacja działa poprawnie, Wyczytałem na tym forum, ze ktoś zakrywa tą szczelinę pod drzwiami ręcznikiem czy czymś bo mu ciągnie po nogach, dlatego wole mieć próg z uszczelką. Raszka i tak wyjdzie na równo z progiem (próg z tego co pamiętam 5 cm) , także czy bez progu czy z progiem trzeba uważać na paluchy

    Korzystając z okazji, życzę wszystkim na forum Wesołych Świąt i wielu radosnych chwil podczas wspólnego saunowania

  17. #737
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał kecaj201 Zobacz post
    Ja mam otwór wentylacyjny pod piecem, drugi w suficie najdalej od wlotowego. Wentylacja działa poprawnie, Wyczytałem na tym forum, ze ktoś zakrywa tą szczelinę pod drzwiami ręcznikiem czy czymś bo mu ciągnie po nogach, dlatego wole mieć próg z uszczelką. Raszka i tak wyjdzie na równo z progiem (próg z tego co pamiętam 5 cm) , także czy bez progu czy z progiem trzeba uważać na paluchy

    Korzystając z okazji, życzę wszystkim na forum Wesołych Świąt i wielu radosnych chwil podczas wspólnego saunowania
    W suficie najlepiej zrobić po przekątnej od wlotowego, wtedy najwięcej sauny ten ciąg nam przedmucha . Też często spotykam wpisy, że ludzie zasłaniają tę szparę pod drzwiami. Też kiedyś kładliśmy tam jakąś "szmatę", niedawno dorobiliśmy taki wyciągany próg. U nas wyszło nieco niżej od wyciąganej podłogi w saunie. Jak mamy małe imprezy saunowe to pomieszczenie w piwnicy gdzie stoi sauna nagrzewamy itd. W momencie gdy nas nachodzi saunowanie wieczorem, idę włączyć samą saunę. W pomieszczeniu zimą mamy zima pewnie z 10 stopni i powietrze wpadające pod drzwiami zdrowo by ciągnęło po kostkach tym co siedzą na dolnej ławie

    Spokoju dla Was i najbliższych, niech duch sauny będzie z Wami i opiekuje się Świątynia Gorąca
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  18. #738

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex Zobacz post
    W suficie najlepiej zrobić po przekątnej od wlotowego, wtedy najwięcej sauny ten ciąg nam przedmucha .
    Dokładnie tak mam zrobione.

    Co do zaleceń wentylacji to polecam zalecenia NARODOWY INSTYTUT ZDROWIA PUBLICZNEGO
    - PAŃSTWOWY ZAKŁAD HIGIENY
    Zakład Higieny Środowiska:

    https://gis.gov.pl/wp-content/upload...h-dla-saun.pdf

    Szczelina pod drzwiami może być, ale nie musi. Najlepiej moim zdaniem zrobić otwór wlotowy pod piecem. Wylot najlepiej pod ławami jak w opisie. Ja nie za bardzo miałem jak to zrobić (musiałbym puszczać jakieś kanały wentylacyjne w scianach). Mam tylko po przekątnej wylot powietrza w sufice z zasuwą. Przymknięty do połowy żeby za dużej cyrkulacji też nie było (kwestia wyczucia). W linku, który podaje jest dokładniejszy opis dlaczego zaczęli robić otwór wylotowy pod górną ławą. Przy piecach elektrycznych nie jest już potrzebna aż tak duża wymiana powietrza krotnosc/godzine jak przy tradycyjnych piecach opalanych drewnem. Zresztą...zapraszam do lektury.

  19. #739
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał kecaj201 Zobacz post
    Dokładnie tak mam zrobione.

    Co do zaleceń wentylacji to polecam zalecenia NARODOWY INSTYTUT ZDROWIA PUBLICZNEGO
    - PAŃSTWOWY ZAKŁAD HIGIENY
    Zakład Higieny Środowiska ...
    Tak, to też czytałem, jak dobrze pamiętam, więcej tam o myciu i utrzymaniu w czystości niż o wskazówkach konstrukcyjnych. Co do wymiarów otworów wentylacyjnych, lub choćby ich proporcji, to tam też nie znalazłem
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  20. #740
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Koniec starego roku kończyliśmy w saunie, pokaz fajerwerków oglądaliśmy stojąc w szlafrokach na tarasie i pijąc wino musujące. Kilka minut później znów sauna Tak więc to będzie znów saunowy rok. Wszystkim budującym własne sauny życzę choć jednego takiego Sylwestra
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

Strona 37 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony