dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 53
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 1060
  1. #61

    Domyślnie Re: budowę sauny czas zacząć..

    Cytat Napisał piotrulex
    Cytat Napisał arkjec
    Witam ...
    moze kolega by jakos koszty poszczegolnych tematow nam tu przyblizyl ...
    materiały ściągałem z Warszawki (miałem najbliżej a i cenę delikatnie dało się negocjować) ceny podobne jak na allegro:
    boazeria świerkowa - ok. 11PLN/listwę 2,1mb
    abachi - ok.20PLN/1mb listwy
    osika - ok.10PLN/1mb listwy
    piec ze sterowaniem przy nim (na razie nie potrzebuję nagrzewać sauny na określony czas) 8kW ok.850PLN
    plus akcesoria razem starczyło mi 5 kPLN.
    Dojdą pewno jeszcze jakieś dodatkowe koszty, ale to już nieistotne do tych które już poniosłem + plus oczywiście wykonanie własne
    Arkadiusz J>

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie Re: budowę sauny czas zacząć..

    Cytat Napisał arkjec
    ...
    Dzieki

    jakie wymiary bedziecie miala Twoja sauna?

    Moze wpakujesz jakis szkic?
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  3. #63

    Domyślnie Re: budowę sauny czas zacząć..

    Cytat Napisał piotrulex
    Cytat Napisał arkjec
    ...
    jakie wymiary bedziecie miala Twoja sauna?
    Moze wpakujesz jakis szkic?
    Jak wcześniej wspomniałem wymiary 2x2 ze ściętym częściowo sufitem
    mały schemacik mojej sauny (dwa przekroje - widok z góry i od drzwi) jest pod tym linkiem
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...926ed2fa6.html
    tam też będę zamieszczał fotki z realizacji trochę to jeszcze niestety potrwa ale na 100% tej zimy będzie skończone mam taką nadzieje. Czekam jeszcze na jakieś dodatkowe wskazówki, spostrzeżenia i uwagi na forum ale widzę, że jeżeli ktoś już zakończy budowę to raczej już nie zagląda na forum a Ci co zaglądają szukają tylko informacji dla siebie - no może z małymi wyjątkami
    Arkadiusz J>

  4. #64
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Iken

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    Właśnie od tygodnia mam saunę w domu zrobioną prywatnie. Samo pomieszczenie ostatecznie wyszło 1.3 x 2.15. Piec Harvia 6kW. Przed kabiną z sauną pomieszczenie z prysznicem, a przed nim pomieszczenie na relaks (taki przerobiony hall). Panele - świerk sandynawski, ławki olcha. Jak będziecie robić u siebie polecam zwrócić uwagę na izolację (u mnie 5 cm wełny mineralnej) - poddasze ocieplone. Przy dobrej izolacji i piecu sauna szybko się nagrzewa (w 40 minut osiąga 80 stopni). Ktoś na forum pytał o szerokość ławek. Skandynawskie standardy mówią o 70 cm, ale to gigantycznie szerokie. Główna ławka do leżenia powinna mieć jednak co najmniej 50 cm, żeby łokcie nie spadały. Ławka dodatkowa (zazwyczaj dolna) może być nieco węższa, jeśli szersza się nie mieści.
    Przy budowie sauny pod skosem nie zapomnieć o minimalnej odległości od góry pieca do sufitu (110 cm). Na razie nic mi więcej nie przychodzi do głowy. Trzymam kciuki za saunobudowniczych!!

  5. #65

    Domyślnie budowa sauny

    Cytat Napisał Iken
    Właśnie od tygodnia mam saunę ...
    Iken jeśli nie sprawi to kłopotu to podaj proszę wysokości:
    - sauny (przy założeniu że 2m to kubatura wychodzi 5,59m3 - piec 6kW bardzo dobrze dobrany - u mnie jest 7m3 a piec 8kW, sauna będzie się może krócej nagrzewać jak sprawdzę to podam )
    - ławek pierwszego poziomu i drugiego - nie mogę się zdecydować (szerokości dobrałem drogą prób i błędów kładąc się na podłodze )
    Przy ociepleniu 5 cm czy dawałeś folię pod boazerię? (w tym temacie panują różne opinie jedni twierdzą, że konieczna inni, że zbędna?)
    ew.może jakiś szkic Twojej sauny.
    Idą chłodne wieczory pozostaje życzyć miłego saunowania
    Arkadiusz J>

  6. #66
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Iken

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    Hej!
    Pomieszczenie na saunę przed "obróbką" miało 2,4. Ostatecznie jest 2,0 (celowo). Po pierwsze. Mniejsza kubatura = szybciej się ogrzewa; po drugie: wentylacja: ciepłe powietrze wychodzi otworem wentylacyjnym w suficie (po ekstremalnej przekątnej w stosunku do wlotu powietrza od dołu). Potem trzeba je odprowadzić do tego samego pomieszczenia, skąd weszło. U mnie tym pomieszczeniem jest "prysznicownia". Przy okazji ta przestrzeń nad sufitem musiała zmieścić kanał wentylacyjny z owej prysznicowni.
    Wysokość i szerokość ławek: ostateczna wysokość to 45 pierwszy poziom i 90 cm poziom wyższy. Zależy, co chcesz mieć na podłodze. U mnie wcześniej była terakota i tak teoretycznie mogłoby zostać (w mądrych skandynawskich podręcznikach, które stanowiły dla mnie wzór jest napisane, że najważniejsze w podłodze jest to, żeby ją łatwo było czyścić. Poza tym reszta do wyboru). Zwyciężyło jednak drewno z opcją wyciągania do ew. czyszczenia. Szerokość ławek: była w mojej pierwszej wiadomośc: góra 50, dół 45 (ale to wynikało z szerokości sauny. Przy szerszych ławkach zostałoby za mało miejsca między piecem a dolną ławką - patrz instrukcje montażu pieca. Jeśli masz więcej miejsca możesz dać ławki szerwsze. Dla porównania: na górnej ławce mam podórki pod głowę i kolana (do wygodnego leżenia; polecam:)). Ich szerokość wynosi 45 cm (tak kupione u producenta). Przy 45 cm ławkach byłoby na styk.
    Folia: u mnie jest. Jak wcześniej była mowa, mam piec Harvia i tam na stronie producenta jest rozrysowane, jak zbudować saunę i folia jest. Po długich poszukiwaniach nie udało mi się nic znaleźć, co by mnie zniechęcało do braku folii. Poza tym brat ma saunę od roku i też ma folię, więc już sprawdzone. U niego wszystko się sprawdziło (tylko ławki ma węższe i to dlatego tak trzeba pilnować ich szerokości, żeby było WYGODNIE).
    Jak będziesz wybierał piec, nie patrz tylko na moc. Zwróć też uwagę na pojemność kamieni (ale to pewnie już wiesz, więc nie będę się mądrzyć).

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iken
    Hej!
    Pomieszczenie na saunę przed "obróbką"
    ..wielkie dzięki za szybką informację. Skorzystam z Twojego doświadczenia i teraz już wiem prawie wszystko tzn. zarys kabiny, rozmieszczenie pieca, wentylacji i ławek było wcześniej teraz zakładam wysokość ławek, montyję wzmocnienie do ich montowania na ścianie i zaczynam boazerię (pomieszczenie mam już przygotowane wełna, folia i listwy są. Piec to pewnie mam podobny - też Harvia tylko 8 kW, kamienie czekają i dodatkowo "serce sauny" do równomiernego trzymania wilgotności ew. jakiś olejek aromatyzowany. Myślę, że za jakieś 2 tygodnie będzie pierwsze saunowanie - po zakończeniu wrzucę odnośnik do fotet. Pozdrawiam i zachącam innych do podzielenia się swoimi wrażeniami z użytkowania sauny ew. jakieś wskazówki konstrukcyjne.
    Arkadiusz J>

  8. #68
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Iken

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    No tak, wszystko więc już niemal gotowe. Trzymam kciuki. Na pewno się uda. Serca sauny jeszcze nie mam, za to głośniki między ławkami dla doznań muzycznych. Wrażenie boskie!

  9. #69
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    My na razie nic w kwestii domowej sauny nie robimy. Pomieszczenie kilkunastometrowe stoi puste i czeka

    W zeszlym tygodniu bedac w delagacji saunowalem w hoteliku i zona tak pozazdroscila ze wspolnie ze znajomymi wynajmujemy w sobote saune i wypoczywamy

    Kiedys postawimy sobie taka domowa pod wymiar ale jest jeszcze tyle innych spraw do zrobienia
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  10. #70

    Domyślnie

    Witam ponownie. Jak mówiłem tak zrobiłem A mianowicie w tydzień czasu zbudowałem sam saunę od podstaw Poszło gładko i bez problemów. Efekt wizualny jak i działanie sauny dla nas bąba Poniżej fotki gotowej sauny. Mam tez kilka fotek z budowy ale w zasadzie nie wnoszą one nic istotnego. Sauna wyszła na 4 osoby ale w sumie 2 kozystają komfortowo bo 4 to jak śledzie , kubatura ok 5m, piec Harvia 6KW. Drzwi tez robiłem sam gdyż tafla hartowanego szkła przy przymiarce poszła w drobny mak Na fotkach z drzwiami nie widać matowych wkładek (tam gdzie te otwory trójkątne) - ale ogólnie już są. Muszę wykończyć jeszcze gdzie nie gdzie listewkami i w sumie będzie git. Robiliśmy już z 5 seansów i jak na razie wszystko gra








  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar 78mysz
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    12.040
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    173

    Domyślnie

    Pewnie nic nowego do dyskusji nie wniosę, ale przywitam się ładnie, podczytam wskazówki i z chęcią przyłącze się do fanów saunowania. Moja łazienka też czeka na zabudowę i tak własnie w poszukiwaniu "know how" trafiłam tutaj .sauna w domu to moje marzenie od kilku lat. Moze sie spełni za jakiś czas
    komentarze do mysiego domu
    zdjęciowisko
    świadectwa energetyczne

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomekjan
    Witam ponownie. Jak mówiłem tak zrobiłem
    ...moje gratulacje, ja już nie mogę doczekać się pierwszego saunowania, a jeszcze troszeczkę do skończenia mi zostało - jeszcze dwie ścianki boazeri i ławeczki, ale po pracy troszkę mało czasu. W niedzielę będzie troszkę wolnego to wrzucę fotki. Widzę, że piec mam taki sam tylko nie 6 a 8kW, ale i kubatura u mnie 7m3 więc myślę, że za duży nie będzie. Napisz jak działa termostat przy piecu, czy w trakcie saunowania wyłącza piec (jeżeli pomieszczenie jest już nagrzane), jeśli tak czy odczuwalne są zmiany temperatury przy wyłączeniu i ponownym włączeniu pieca?
    pozdrawiam i życzę miłego saunowania
    Arkadiusz J>

  13. #73

    Domyślnie

    Termostat działa tak jak powinień Włącza się i wyłącza zaleznie od ustawionej temperatury Różnicę u nas w trakcie saunowania niezbyt są odczuwalne podczas "postoju" pieca. Jedyną rzecz na którą warto zwrócić uwagę jest (w naszym przypadku) róznica temperatur między sauną a pomieszczeniem w którym jest sauna. Chodzi o to iż u nas jest to chłodniejsza piwnica i "nieszczelności" przy drzwiach sauny musiałem "pozatykac" gdyż ciągneło otworkami zimno jak diabli Przez co w dolnych partiach było aż "zimno" w nogi Poza tym jest ok. Do dobrego nagrzania sauny w naszym przypadku potrzeba ok 1.5 godziny a nie 1.0 godzina jak w instrukcji pieca. Nie mówię tu o nagrzaniu powietrza w saunie a całkowitym wygrzaniu wnętrza sauny aby "grzała" ona całą "sobą" Sądzę iz fakt ten jest też podyktowany tym iż sauna jest w chłodniejszym pomieszczeniu. Ale to już inna bajka gdyż ma to związek z "niepełno-etatowym" działaniem w chwili obecnej pieca CO gdyż jest jeszcze ciepło w domu (na górze gdzie sterownik) i nie załącza on "non-stop" pieca a druga sprawą jest to iż jest to pierwszy sezon grzewczy i cała konstrukcja domu jest "niewygrzana" - tak myślę

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomekjan
    ... i "nieszczelności" przy drzwiach sauny musiałem "pozatykac" gdyż ciągneło otworkami zimno jak diabli
    ..widzisz to bardzo cenna uwaga - wnioskuję z tego, że dobrze będzie dać delikatny próg przy drzwiach - ja mam jeszcze taflę szkła całą - ale w oyginale nie ma progu, szkło jest równe z ościeżnicą więc i tak trzeba delikatnie podnieść. Jak dam 5mm progu to może nikt o niego nie będzie zawadzał, a szczeliny pod drzwiami nie będzie. U mnie sauna jest na nieogrzewanym stryszku, tylko w pomieszczeniu obok (pomieszczenie rekraacyjne - bilard, siłownia) jest kominek - w założeniach będzie tam palone podczas korzystania z sauny ale mały prożek nie zawadzi

    Widzę, że dyskusja troszeczkę zamarła - ja tak jak obiecałem podaję link do fotek z realizacji mojej sauny http://arkjec.fotosik.pl/albumy/692341.html (prace cały czas posuwają się na przód - w zasadzie to jeszcze w saunie została tylko kosmetyka : montaż lampy, podgłóweczki, podłączenie pieca, hydro-termometr oraz klepsydra i próba generalna).
    W łazieneczce przy saunie zostało jeszcze zainstalować natrysk i kibelek
    Wydaje mi się jednak, że próba generalna odbędzie się z wykorzystaniem łazienki piętro niżej
    Arkadiusz J>

  15. #75
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    grzenio

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam wszystkich budowniczych
    Mam pytanie do "arkjec" bardzo podoba mi się twoja sauna i prace jaką w nią włożyłeś możesz mi powiedzieć jaki koszt był wykonania twojej sauny i gdzie zamawiałeś materiał do budowy?

    pozdrawiam

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzenio
    Witam wszystkich budowniczych
    Mam pytanie do "arkjec" bardzo podoba mi się twoja sauna i prace jaką w nią włożyłeś możesz mi powiedzieć jaki koszt był wykonania twojej sauny i gdzie zamawiałeś materiał do budowy?

    pozdrawiam
    Tak jak wcześniej pisałem zakupy - ze względu na możliwość własnego transportu - w Warszawie na Bartyckiej (na allegro - harvia1) - 5 kPLN starczyło na wszystkie materiały (łącznie z olejkami )+ jeszcze wełna na ocieplenie i troszeczkę drzewa sosnowego na konstrukcję (ale nie mogę tego policzyć ponieważ zostało jeszcze z budowy)

    Uzupełnię wkrótce zdjęcia (jestem już po uruchomieniu i kilku seansach saunowych - rewelacja )
    Pytanie mam jeszcze do kolegi "Tomekjan" odnośnie ułożenia kamieni w piecu - ja osobiście włożyłem całą paczkę i tak się postarałem , że jeszcze by można dołożyć - odnoszę jednak wrażenie, że przedobrzyłem, jest za mały przepływ powietrza (oczywiście układałem tylko między grzałkami, nie wkładałem w prześwit grzałek), ale ponieważ na górze starałem się przykryć grzałki, żeby nie polewać wodą bezpośrednio na nie tylko na kamienie i te właśnie na wierzchu tamują przepływ powietrza. Po ok.1,5h osiągam tylko 80 `C i piec co jakiś czas się wyłącza mimo ustawień termostatu na max. Jak proces nagrzewania przebiega u kolegi?

    Fotki tak jak obiecałem już są - budowa sauny generalnie zakończona - jeszcze tylko jakaś osłona lampy, może pieca i jakiś stołeczek pod bukłaczek z wodą. W pomieszczeniu przed sauną podstawa pod natrysk wykonana, został jeszcze montaż kabiny, WC i ew. kilka ławeczek - szukam teraz ciekawego forum nt. technik saunowania - może ktoś spotkał się z takim tematem ?
    Arkadiusz J>

  17. #77

    Domyślnie

    Witam saunowiczów.
    Mam możliwość wydzielenia sauny w łazience , zastanawiam się jak to jest , czy naprawdę sie z tego korzysta czy tylko na początku, tak jak z wanną z hydromasażem .
    Pewien Pan który ma saunę w domu , chodzi do klubu i tam korzysta z sauny , mówi, że w domu to za dużo zachodu i duże rachunki za prąd.

    Powiedzcie użytkownicy jak to jest , zastanawiam się czy robić saunę czy pralnię.

  18. #78
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał agnie-cha
    Witam saunowiczów.
    Mam możliwość wydzielenia sauny w łazience , zastanawiam się jak to jest , czy naprawdę sie z tego korzysta czy tylko na początku, tak jak z wanną z hydromasażem .
    Pewien Pan który ma saunę w domu , chodzi do klubu i tam korzysta z sauny , mówi, że w domu to za dużo zachodu i duże rachunki za prąd.

    Powiedzcie użytkownicy jak to jest , zastanawiam się czy robić saunę czy pralnię.
    Koszta pradu latwo sobie obliczyc. Ile wydajsze idac do sauny w innym obiekcie tez z pewnoscia wiesz. Tak wiec ekonomicznie sobie policzysz bez problemu. Dla mnie siedzenie w saunie w samotnosci nie jest przyjemne. Lubie tam sobie pogadac z zona, corka czy przyjaciolmi. Jesli takwych wspoltowarzyszy sie nie ma to nic dziwnego ze ten pewien Pan chodzi gdzies do klubi fitness czy parku wodnego. Odnosze wrazenie ze gdyby przeliczal to na pieniadze to te kilka tysi (pewnie pod 10) wydane na domowa saune nigdy ma szanse sie nie zwrocic ale w sumie nie o to chodzi. My mamy do tego specjalne kilkunastometrowe pomieszczenie w piwnicy gdzie kiedys chcemy saune postawic. Jak bede chcial poplywac w basenie spotkamy sie u znajomych A, jak pograc w bilarda to do znajomych B a jak posaunowac to spotkamy sie u nas. Ale to za jakis czas

    Nie bez znaczenia tu moze byc aspekt wstydu i nagosci. Niektorzy niekomfortowo czuja sie nago wsrod obcych ludzi a jeszcze gorzej wsrod znajomych, starych przyjaciol. Do sauny wchodzi sie nago z recznikiem ktory podklada sie pod cale cialo i albo ktos to akceptuje albo nie. Niektorzy wlasnie dlatego robia saune w domu bo pokazanie kawalka nagiego ciala przy obcych ludziach jest niewykonalne . Dla prawdziwych saunowiczow jest to sprawa normalna bez wiekszego znaczenia w sferze emocjonalnej. pamietam jakie byly poczatki przygody z sauna naszych przyjaciol. Oj bylo smiesznie
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał agnie-cha
    Witam saunowiczów.
    ... czy naprawdę sie z tego korzysta czy tylko na początku, tak jak z wanną z hydromasażem .
    ... mówi, że w domu to za dużo zachodu i duże rachunki za prąd.

    Powiedzcie użytkownicy jak to jest , zastanawiam się czy robić saunę czy pralnię.
    od siebie mogę dodać, że odkąd uruchomiłem saunę (listopad 2009) nie było - w zasadzie - tygodnia bez sauny (no może 1). I tak stało się "czwartkowe saunowanie" - generalnie nagrzanie pieca można ustawić wcześniej, tak więc powiedzmy od 20:00 trzy czasami cztery seansiki to do 22:00. Wspaniały relaksik.
    Czy u Ciebie będzie sauna, czy łaźnia to już tylko i wyłącznie Twoja decyzja. Co do kosztów prądu to ok. 5PLN /2godz. - dużo czy mało (czasami jest i 8 osób - po 4 osoby i co 15 min zmiana )

    Najlepiej wybierz się raz czy dwa do znajomych lub do publicznej (jak masz gdzie?) i sam będziesz wiedział czy będzie sauna, czy łaźnia

    pozdrawiam
    Arkadiusz J>

  20. #80
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    beiot

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam
    Moja stronka o baniach trochę została rozbudowana, są na niej informacje o budowie bani.
    Może komuś się przydadzą: http://bania.zafriko.pl/

    Zapraszam również na nowo powstałe forum: http://bania.adresforum.pl/
    Zarejestrowani użytkownicy maja rabaty w sklepach internetowych.

    Pozdrawiam i zapraszam do wymiany uwag
    Robert

Strona 4 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony