dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 18
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 347
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wyluzuj, przecież w górach całkiem sporo roślin rosnie. Można zrobić wspaniałe skalniaki.

  2. #42

    Domyślnie

    Ale ja mam działkę płaską jak naleśnik i męża z awersją do "kurhaników" - odezwę się jak będę miała zdjęcia aktualne jakieś A tak w ogóle to luz - w razie draki założę sad

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Skalniak nie musi być kurhanikiem. Może być zupełnie płaski.

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Beauty
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    9.003
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    318

    Domyślnie

    Witaj Elfir!! naczytałam się sporo pochlebnych opinii o twojej fachowości,wiec i ja nieśmiało pytam o radę.Mój domek nawiązuje wyglądem do staropolskich dworków i tak klimat chciałabym utrzymać w swoim ogrodzie.Skłaniam się ku ogrodowi raczej naturalistycznemu,z wydzielonym miejscem do wypoczynku.nie lubię uporządkowanych ,równiutkich alejek.Niestety ,z różnych przyczyn ogród "zadomowy"będę urządzać w przyszłym roku,natomiast przed domem mam dośc dużo brzózek samosiejek i klonów.Pytanie moje dotyczy ,co posadzić między nimi?może wejdziesz w mój dziennik ,to ci sie rozjasni ,jak to wygląda.Odległość od siatki do domu ,to około 40m i chciałabym obsadzić dojazd lipami,które już ogrodnik dla mnie trzyma.Nie wiem tylko ,ile miejsca przeznaczyć na zajazd.Droga dojazdowa będzie mw.na szerokości6-8m i czy te lipy sadzić w jakiejś odległości od krawędzi tejże drogi?i jeszcze jedno czym obsadzić obszar przed siatką?Będe wdzięczna ,za każdą radę .Dodam tylko,ze nie mam niestety czasu na systematyczną pielęgnację i wolałabym mieć rośliny nie za bardzo 'upierdliwe w uprawie.

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sure
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    8.500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    499

    Domyślnie

    Witaj Elfir, po raz pierwszy zerknęłam do tego wątku, bo budowa na ukończeniu, powoli zaczęłam myśleć o zagospodarowaniu terenu. Podoba mi się zaangażowanie, jakie wkładasz w swoją pracę! Szkoda, że nie dzialasz gdzies bliżej Bałtyku, bo miło byloby skorzystać z oferty. A może jest to realne w jakiejś formie? Potrzebuję kogoś, kto dobierze mi rośliny według określonych kryteriów - tak, aby ciekawie i praktycznie zagospodarować otoczenie (główne zasady: mało kwitnących, dlatego chciałabym rośliny, które mają zróżnicowane kolory liści, czy pędów. I koniecznie wrzosowisko)...

    ...czy byłabyś sklonna mi jakoś pomóc?

    pozdrawiam,
    pozdrawiam, Agata
    k
    d

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Czy stawianie garażu z głębi działki zamiast na froncie miało jakieś szczególne uzasadnienie? Bo tracisz mnóstwo atrakcyjnego miejsca w ogrodzie na zrobienie drogi dojazdowej do garażu.

    Dlaczego planujesz tak szalenie szeroką drogę dojazdową (6-8 m)? Ma być dwupasmowa? Dla zwykłego samochodu i szambiarki starczy bez problemów 4 m.

    Ponieważ szanujący się dworek powinen posiadać podjazd dlatego proponuję wykonać niewielki okragły podjazd przed wejsciem do domu z klasyczną różanką lub fontanną. To jest placyk tylko do ruchu pieszego. Ale łączy się z drugim okragłym podjazdem dla samochodów. Pozwoli on wymijać się samochodom i nawracać (samochód się cofa z garażu, a potem już przodem objeżedza podjazd). Można też z jeden strony, bliżej domu zaparkować samochód - a objeżdzając podjazd z drugiej, inny samochód może go ominąc.
    Na środku dużego podjazdu ładnie bedzie się prezentować dąb lub buk. Dla wygody można podsadzić płozącymi jałowcami.

    Drzewa alejowe nalezy sadzić 1,2-1,5 od drogi.

    Zagajnik brzozowy radzę podkrzesać na wys. 2 m. w miejscu dobrze oświetlonym moża między brzózkami robić duża połać wrzosowiska; z przodu niskie wrzosy, wrzośce, brukentalie, płożace jałowce; dalej - janowce barwierskie, wyższe i kolumnowe jałowce, kosodrzwiny, szczodrzeńce, niskie berberysy; jako tło - zarnowce, berberysy, sosny, wysokie jałowce (np. Blue Alps)

    Moża też inaczej - dać duże połacie kilku odmian tawuł japońskich wymieszanych gdzieniegdzie z kosodrzewinami, a w tle tawuły trójłatkowe, szare, różę pomarszczoną, swierki serbskie.

    Z białymi pniami brzóz zimą ładnie kontrastowałyby również czerwone i zółte pędy dereni.

    Od drogi posadziłabym świerki i daglezje w grupach po 3-5 szt. do tego dla koloru klon jesionolistny i ginnala.
    Przetrzeń między domem a ulicą zostawiłabym pustą z łaką kwietną. Łąkę od alei dojazdowej do domu oddzieliłabym nieformowanym zywopłotem np. z pęcherznicy, forsycji, bzu (Syringa macrophylla "Superba") lub formowanym z ligustra. Przestrzeń miedzy pasem drogi a żywopotem obsadzić najlepiej gęsto irgą Dammera. Lub zostawić strzyzony trawnik z setkami cebul krokusów.

    Natomiast płot obsadziłabym czymś rodzimym np.: bzem czarnym, leszczyną,


  7. #47

    Domyślnie

    Witaj Elfir

    Czytam wszystkie Twoje wypowiedzi i gromadzę wiedzę ale im więcej wiem tym jestem coraz bardziej zagubiona w tym jak się zabrać do mojego ogródka Widzę, że jesteś "zawalona" projektami ale może poradziłabyś mi jak rozplanować ogród - chodzi mi na początek o umiejscowienie sadu i warzywnika, które chcę wkrótce założyć - działka jest duża (3760m) i tak jak u Anulek2005 częściowo leży w miejscu starego koryta rzeczki (wg opinii geologa), w tej chwili jest to łąka torfowa czyli ok 1,5 metra torfu a pod spodem trochę gytii (czyli te rzeczne namuły) wkoło domu teren został podniesiony ok pół metra (torfem z wykopu po wymianie gruntu)
    Trochę to zakręcone ale jeśli mogłabyś mi trochę pomóc to wrzuciłabym rysunek działki, żeby trochę rozjaśnić co gdzie planowałam ale już zupełnie zgłupiałam

    Pozdrawiam
    Małgosia

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Beauty
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    9.003
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    318

    Domyślnie

    dzięki Elfir!bardzo podobaja mi sie Twoje pomysły i chciałabym ,abys dała mi jakis kontakt do siebie na priv i stawke za projekt.Czy mogę ten wstępny projekt zamiescić w swoim dzienniku?

    A nawiązując do mojego garażu,to bardzo chciałam aby był z przodu ,,ale niestety nie przeszło ,ponieważ w planie zagospodarowania przestrzennego tego nie uwzględnili .Z drogą to oczywiście przesadziłam na całą bramę tyle przewidzieliśmy ,a sama droga będzie węższa.Cała działka ma 55arów .tak ,że można się wykazać

    Uświadom mnie ,aby pozbyć się chwaściorów z przewagą perzu , to co zastosować?dzięki Ci jeszcze raz .

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To tylko prosty szkic w paincie, a nie projekt Ale zamieścić możesz, nie widzę żadnych przeszkód.
    A co do perzu. No coż, chwastów pozbyć się możesz albo ekologicznie (czyli przeorać i wybrać kłącza, albo chemicznie, czyli herbicydem na jednoliścienne (jesli tylko perz i trawe chcesz usunąć) albo nieselektywnym (wybija wszystko co jest zielone). W przypadku drugiej opcji ważne jest dokładne stosowanie się do zaleceń producenta, żeby nie zatruć nadmiernie gleby.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Najlepiej nie zostawiać na koniec wykonania projektu ogrodu - jeśli dom ma być ukończony pod klucz wiosną przyszłego roku, to lepiej projekt ogrodu wykonywać już zima a nie czekać na wiosnę, bo wtedy naprawdę ciężko z terminami.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-12-2018 o 20:07

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir

    Zagajnik brzozowy radzę podkrzesać na wys. 2 m. w miejscu dobrze oświetlonym moża między brzózkami robić duża połać wrzosowiska; z przodu niskie wrzosy, wrzośce, brukentalie, płożace jałowce; dalej - janowce barwierskie, wyższe i kolumnowe jałowce, kosodrzwiny, szczodrzeńce, niskie berberysy; jako tło - zarnowce, berberysy, sosny, wysokie jałowce (np. Blue Alps)

    Witam serdecznie. Podczytałam trochę wątek i mam pytanie: Elfir, czy pod tymi brzozami da się wtedy przechodzić? Czy krzaki mają być posadzone luźno, a pod nimi trawnik?

    Mam za domem do rozplanowania ogród szer 17m a dł 50m i zbieram pomysły, żeby nie biegać co tydzień cały weekend z kosiarką, chciałabym w tyle działki mieć właśnie zagajnik z brzóz, ale tak żeby można było do niego wejść, ale niekoniecznie z kosiarką Proszę o pomoc jak to rozplanować powiedzmy na powierzchni 17m x 20m (ile brzózek posadzić i w jakiej odległości od siebie) i czy jeszcze za zagajnikiem, tuż przy ogrodzeniu mogę posadzić świerki? Czy powsatanie wrażenie bałaganu?

    Między domem a zagajnikiem będzie trawnik (jeszcze rozważam łąkę), a wzdłuż ogrodzenia chciałabym różnorodną kompozycję z iglaków i różnobarwnych krzewów.... Rozmarzyłam się

    Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Oczywiscie ze mozna przechodzic pod brzozami, nie wiem w czym problem? Przecież w lesie tez chodzi sie miedzy drzewami. Jesli jakas gałąź jest za nisko to drzewko sie podkrzesuje.
    Po wrzosowisku mozna poruszac się po ścieżkach - np. z płyt kamienia lub z kory.

  13. #53

    Domyślnie

    no właśnie nie wiedziałam jak gęsto pod brzozami nasadzić to co tam wymieniłaś: wrzośce i jałowce (itd. nie znam się na krzaczkach), zeby można swobodnie między nimi się poruszać i za 5 lat, jak już podrosną. Oj chyba nie umiem napisać o co mi chodzi

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Po co tam chcesz chodzić? Jak ma być jakieś przejście to mozna zrobić zwykłą ogrodową ścieżkę. A wrzosy trzeba sadzić dośc gęsto, bo inaczej zaczną przerastać chwastami.

  15. #55

    Domyślnie

    chodzić pewnie bedzie chciało moje dziecko, jak podrośnie, bo chciałam wśród drzew zrobić mu domek-kryjówkę...
    ale już chyba nie będę ci zawracać głowy, bo niesposób na forum przesdstawic całą koncepcję ogrodu
    dziekuję za pomoc

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Odradzałabym połączenie wrzosowiska z dziecmi, wrzosy nie lubia deptania.
    Za to świetnie do tego nadawałby sie zagajnik z wierzby Salix purpurea Nana. Krzew ma tak z 1,5, znosi deptanie, wycinanie witek, mozna z niego zrobic domek naturalny - szałas.

  17. #57

    Domyślnie

    Elfir, napisz proszę jak odmiana IRGI nadaje się na murki (zwisa z nich)???

  18. #58

    Domyślnie

    A ja mam pytanko z czym najlepiej będzie się czuła irga (płożąca, jakakolwiek odmiana) obok siebie?
    Chodzi mi konkretnie o to, co mogę posadzić zaraz obok irgi na skarpie, żeby się nie "gryzło" i wzajemnie nie zasłaniało?

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Płożace odmiany irgi, które bedą przewisać, to odmiany irgi Dammera (np. Major) i mieszańce : np. "Coral Beauty", "Eichholz"
    http://www.about-garden.com/ei/pl/00...-irga-dammera/


    Trzeba tylko uważać, bo różne odmiany mają do 10 cm do 1 m wysokości.

    Z niską irgą mozna posadzić tawułę japońską, karłowe berberysy, karłowe świerki. Z wysoką - perukowca, forsycję, tawuły kwitnące wiosną.

  20. #60

    Domyślnie

    dziękuję za radę tylko czy taka wierzba szybko rośnie?

Strona 3 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony