dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Przypuszczam, że więcej osób ma podobny problem. Zamierzam w salonie postawić kominek, a dodatkowo będzie ogrzewał 3 inne pokoje i hol. Zwykle w salonie nie daje się głowic a tylko termostat. W ten sposób kocioł za pomocą tego termostatu utrzymuje żądaną temperaturę w salonie, a w sypialniach możemy sobie przymykać grzanie w ciągu dnia. Jeżeli jednak napalę w kominku, to kocioł przestanie grzać i 1 sypialnia oraz łazienki będą niedogrzane. Jak z kolei dam w sypialni, to będę musiał tam zawsze grzać (przymknięta głowica, grozi tym, że kocioł "próbuje" podnieść temperaturę w pomieszczeniu "wzorcowym", a efektem tego będzie tropik w pozostałych).
    A może ktoś już rozwiązał ten problem i to za rozsądną cenę?

  2. #2

    Domyślnie

    Trzeba przemyśleć gdzie dac regulator (termostat) i wszędzie głowice. Ja planuję dać go w korytarzu bo wydaje mi się, że temperatura w tym miejscu będzie reprezentatywna.
    To tyle co wymysliłem choć nie twierdze, że poprawnie.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja zrobię tak samo

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    EM - termostat lub głowice! W jednym pomieszczeniu nie można obydwu na raz. Niestety u mnie hol jest połączony z salonem, więc kominek też go ogrzeje.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ziaber

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Uprzedzam ze jestem laikiem w tej kwestii, ale czy jakims rozwiazaniem nie jest automatyka pogodowa ? Z drugiej strony pewnie tez jest znacznie drozsza

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ziaber - cechą automatyki pogodowej jest wyprzedzenie. Jeżeli temperatura na zewnątrz spada, to piec już zawczasu będzie grzał i odwrotnie. Nie zmienia to problemu z ustaleniem temperatury wewnątrz domu.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ziaber

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Frankai: Moze odbiegam troche od glownego tematu, ale czy uwazasz ze warto stosowac automatyke pogodowa ?

  8. #8

    Domyślnie

    Od poltora roku byl piec i grzejniki w kazdym pomieszczeniu z glowicami. Regulator w holu, daleko od naslonecznionego salonu. Miesiac temu pojawil sie kominek, ktory grzeje tylko w salonie. Z niego powietrze ogrzane "przechodzi" do holu i tutaj ginie. Niestety zanim zginie podnosi temperature na regulatorze i on wylacza piec. W malym pokoju (sypialni) jest max 22 podczas gdy w salonie "Afryka" - 26.
    Widze dwa rozwiazania:
    1. rozprowadzenie cieplego powietrza do wszystkich pomieszczen,
    2. dodatkowe grzalki elektryczne z termostatami w pomieszczeniach, do ktorych nie dochodzi cieplo z kominka.

    Do Frakai: mozna w jednym pomieszczeniu dac i glowice i regulator, tylko trzeba uwazac, aby nie nastawic na glowicy mniej niz na regulatorze. To wszystko.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Darek - no właśnie i mamy dzięki temu (regulator + głowica) ręczną automatykę.

    Ziaber - automatyka pogodowa jest droga, ale w pewnych wypadkach jak najbardziej zalecana. Jeszcze aż tak się w to nie wgryzłem, by pisać więcej. Daj osobny wątek z konkretnym tytułem, to może znajdą się spece.

  10. #10

    Domyślnie

    On 2002-03-18 16:37, Frankai wrote:
    EM - termostat lub głowice! W jednym pomieszczeniu nie można obydwu na raz. Niestety u mnie hol jest połączony z salonem, więc kominek też go ogrzeje.
    Jak rowniez nie powinno sie dawac sterownika pokojowego w pomieszczeniu z dodatkowymi zrodlami ciepla - nalezy tam zastosowac glowice termostatyczne.

    Pozdrawiam
    Dlugi

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Dlugi - no właśnie stąd ten wątek. Masz jakiś sensowny pomysł?

  12. #12

    Domyślnie

    Frankai:
    Co rozumiesz pod pojeciem reczna automatyka?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    To tak ironicznie w związku z możliwością pomyłki, a wtedy automatyka zgłupieje totalnie.

  14. #14

    Domyślnie

    Nie wiem, moze jestem wyjatkiem, ale po ustawieniu we wrzesniu nic nie zmienialem do tej pory.

  15. #15

    Domyślnie

    Będe sie troche mądrzyć, bo ja już mieszkam, zgóry przepraszam, ale moje rozwiązanie u nas działa i pasuje nam.
    Ja mam tak : kominek w salonie, głowice termostatyczne na każdym grzejniku oraz automatykę pogodową (wcale nie jest droga nawiasem mówiąc,niecałe 500 zł, piec Eurostar) i programator.
    To wcale nie jest tak , że automatyka pogodowa znacznie wyprzedza "potrzeby' grzejne domu. Dom szybciej traci ciepło niż mieszkanie w betonowym bloku, ale szybciej się też nagrzewa. Jak w ciągu godziny temperatura na dworze spadnie o 5 stopni, to w domu szybciej to poczujesz niż w mieszkaniu .
    Nasz dom jest z bet. komórkowego 24 +10 cm styropianu, od góry 15 cm wełny.
    Polecam wszystkim pogodówkę
    pozdrawiam jk

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Jk - no to więcej szczegółów prosimy. W jaki sposób ustalasz temperaturę w domu? Termostat? Gdzie masz wzorcową temperaturę?. Jak rozpalenie w kominku zakłóca regulację temperatury.
    Co chciałeś powiedzieć o tej pogodówce? Ja twierdziłem, że dzięki temu będziesz miał stabilniejszą temperaturę w domu.

    Darek - ja chcę się trochę "pobawić" wyłączaniem grzania conajmniej w sypialniach (część salonu, hol i kuchnia mają podłogówkę i to ogranicza możliwość regulacji). Gdyby nie kominek, to umieściłbym termostat w salonie i byłoby git, a tak muszę się głowić. 26 stopni jest dla mnie nie dopuszczalne - dość się nasiedziałem w pn. Afryce.

  17. #17

    Domyślnie

    jk: dzieki za post od praktyka!!! Przekonałem sie, ze wymyśliłem nie najgorzej i zrobie tak samo!

    Frankai: Einsteinem nie zostaniesz i krzywe nie zastąpią ci ciepełka. Chyba, że lubisz się bawić rozmaitymi pokretłami: Twoja sprawa i Twoje zabawki.
    Chciałem tylko powiedzieć, że teoria a praktyka leżą jednak w pewnej odległości od siebie.

  18. #18

    Domyślnie

    Frankai:
    Sytuację mam identyczną i oczywiście zgodnie z regułami regulacji nie zamierzam mieszać dwu regulatorów w jednym pomieszczeniu. Zakładam jednak, że rozpalając kominek wyłączam kocioł, ew. termostat w salonie. Temperaturę zadaną na kotle możesz korygować ręcznie albo z pogodówki.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Sorry EM, ale mylisz się - porządna automatyka mogłaby Cię wprawić w osłupienie. Moja firma jako pierwsza w świecie zastosowała sieci neuronowe w zamkniętej pętli sterowania. Sieci neuronowe to po prostu oprogramowanie mające imitować pracę mózgu ludzkiego. Taki program się UCZY!!! Najpierw buduje się program, potem go uczy, a dalsza nauka odbywa się już "na żywym organiźmie" np. elektrownii. Niestety my sterujemy dużymi procesami/zakładami, więc to ma się nijak do c.o. Wiem, że jeżeli chcę mieć 20 stopni, to będę miał. Będę chciałe zmianiać temperatury w pokojach w ciągu dnia - no problem. Tylko jak to wykonać najprościej. Rozwiązania, które mi się nasuwają nie są ani proste ani tanie, więc próbuję coś wyciągnąć z innych, zwłaszcza tych co to już mają ten etap za sobą.

  20. #20

    Domyślnie

    Frankai: mamy po prostu inne podejście do rozwiązywania problemów praktycznych. Załozyłem, ze buduję domek normalny a nie inteligentna supermaszyne do mieszkania. Robie tak ponieważ:
    - mam się za sknerę i oszczędnego typa
    - im więcej jest do popsucia tym większe prawdopodobieństwo, ze tak się stanie
    - jestem eutermiczny i nie odczuwam różnic temperatur +/- 4 stopnie
    - uważam strzelanie z armat do wróbli za zbyt hałaśliwą zabawę
    - kocham prostotę w rozwiązaniach bo tylko takie rozwiązanie jest eleganckie. Rozwiązania skomplikowane to po prostu: mauvais gout.

    I to jest tyle co mam tu do powiedzenia.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: EM dnia 2002-03-19 13:24 ]</font>

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony