dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 25 z 25
Pokaż wyniki od 481 do 486 z 486
  1. #481
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał midi20 Zobacz post
    Moc kotła oblicza się do kubatury ogrzewanego obiektu liczonego po wymiarach zewnętrznych w m3 a nie do powierzchni w m2.
    Moc kotła, pompy ciepła i innych urzadzen grzewczych dobiera sie na podstawie projektowego obciazenia cieplnego budynku ktore to obciazenie jest wynikiem obliczen OZC. Owszem i kubatura i powierzcnia podłóg ma znaczenie ale ani jedno ani drugie nie jest bezwzglednym i jedynym wyznacznikiem.

  2. #482

    Domyślnie

    A gdzie napisałem że jest bezwzględnym wyznacznikiem?
    Zmodyfikuję więc moje zdanie: wyliczenie mocy zaczynamy od kubatury obiektu ... a potem jeszcze dochodzi parę innych rzeczy do uwzględnienia.
    Zwykłego użytkownika, takiego jak ja, to nie obchodzi. Wchodzi na w/w stronkę, wpisuje dane i otrzymuje wynik.

  3. #483
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Dariusz Kowalski

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,Czy taki czy inny piec to nie ma znaczenia (większego). Podam takie dane ,kocioł Fakora żeliwny z 1988 roku ,jedyna automatyka to świeczka i termostat, Kocioł mocy 50 kW zużycie gazu max 6m na godzinę..Kocioł junkers z otwartą komorą spalania z 2014 11kW zużycie gazu 1,7m na godzinę.Pełna elektronika. Jako bazę proszę wziąć tą Fakorę,zresztą były i mniejsze,25kW zużycie 3m na godzinę. Porównajcie to z tymi super hiper to zobaczycie że to wszystko to pic na wodę fotomontaż .

  4. #484
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mark74

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    6

    Domyślnie

    Nie wiem jakie zużycie mają inne kotły ale z tego jestem zadowolony. Użytkuję go trzeci sezon i u mnie średnie zużycie gazu od 1 października do 1 kwietnia 2021r (podaję stan do gazowni co dwa miesiące) to 1270 m3 czyli średnio dziennie wychodzi 7 m3. Dodam tu że obecnie przez pracę zdalną i nauczanie online temperatura dzienna stale utrzymywana jest na poziomie 22 - 22,5 (jedynie w nocy od 1 do 6 na poziomie 21 - 21,5). Dom o metrażu około 170 m2.

  5. #485

    Domyślnie

    Witam
    Mam pulsatora od 3lat ,budynek stary bliźniak 1990 i do tego dobudowany nowy budynek 2011 ,wszystko ocieplone i nowe okna tylko w starym budynku brak ocieplenia podłogi bo był kocioł na miał i grzał całą piwnicę. Stary budynek 110mkw grzejniki i nowy budynek 110mkw podłogówka. Stary piec z 1997 ogrzewał 110m plus piwnica 55m 6ton miału na sezon. Po rozbudowie o kolejne 110m i garaż(nie ogrzewany w bryle budynku) zużycie miału tak samo 6ton od 2011 do 2019.
    Szukałem kotła i padło na pulsator ,ale dzisiaj wiem ze to zły wybór ,ze względu na to ze mam dwa systemy i dwie pompy i dwa termostaty które odpowiadają za inną część budynku.
    Wada albo też zaleta pulsatora to szybkie grzanie wody która trzeba najszybciej odebrać z pieca. Na grzejnikach nie ma problemu, ale ogrzewanie podłogowe ma swoje opory. Przy grzejnikach nie ma taktowania ale podłogówka 4minuty pracy i 5 przerwy i według krzywej grzewczej pulsatora 5stopni na dworze na podłogowe 45stopni jak zmniejszę temperaturę to więcej taktowania . Podłoga gorąca i potem zimna i tak na zmianę, normalnie katastrofa. Po rozmowie z instalatorem problem jest w moim ogrzewaniu ze mam za słabe przepływy. Oczywiście wszystkie pompy włączone na maksymalny przelew, w grzejnikach słychać szum , ale tak musi być bo piec ma duża moc i wtedy będzie taktował.
    Temperatura 22-22.5 od 7 rano do 22 a potem piec wyłączony ,przy podłogówce temperatura rano 21, przy grzejnikach 20 stopni na dworze 0st.
    Spalanie ,grzeje 220m plus jeden grzejnik w pralni 20m w piwnicy i do tego 6 osób w domu, pierwszy rok 1640m gazu, drugi rok 1850m gazu.
    Szukałem rozwiązania i znalazłem użytkownika który ma pulsator podpięty pod bufor (zbiornik cwu w buforze).Testuje od tygodnia zobaczymy jak będzie, jak na razie temperatura na ogrzewaniu podłogowym 30stopni i jest super podłoga około 24stopnie, piec nie taktuje . Z grzejnikami jest gorzej bo mam zasilanie z bufora bez zaworu 3d i trochę wychładza bufor . Temperatura na buforze 48stopni , ale pewnie na zimę założę i spróbuje grzać 35 stopni ale przez cały czas.

  6. #486

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o zły wybór to chyba dotyczy on instalatora.
    Układ grzejnikowy podpięty pod kocioł przez zawór zwrotny i pompę.
    Układ podłogówki podpięty pod kocioł przez bufor np. 100l, zawór trójdrożny i pompę.
    Taki układ wynika z minimalnej objętości obwodów potrzebnej do dobrej pracy kotła - patrz instrukcja. Obwody te muszą być rozpatrywane oddzielnie bo mają osobne termostaty i mogą działać w różnym czasie. Tak że każdy z obwodów powinien mieć po np. dla kotła 20kW minimum ok. 110l. W przypadku podłogówki bez bufora to chyba nie będzie spełnione i taki efekt pracy- taktowanie..
    Jakie masz termostaty pokojowe?
    Jeżeli chodzi o pompy to nie mam ich ustawionych na maksymalne obroty tylko dobierałem tak żeby układ był nagrzany równomiernie do ostatniego grzejnika. A to nie zawsze oznacza maksymalne obroty.
    Ostatnio edytowane przez midi20 ; 29-04-2022 o 10:49

Strona 25 z 25

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony