dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 11
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 214
  1. #181
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Brunoxp

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-018
    Posty
    154

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    nowelizacja Ustawy Prawo Budowlane na stronie :
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/do...20171332Lj.pdf

    zmiany miały usprawnić proces inwestycyjny i samą procedurę uzyskiwania Decyzji o Pozwoleniu na Budowę uszczuplając cały Projekt Budowlany do niezbędnego minimum. Aby skomentować te zmiany potrzebne są Rozporządzenia wykonawcze ( w tym w sprawie Zakresu i Formy projektu budowlanego ) bez którego te zapisy w Ustawie nie mają odniesień. Poczekamy / zobaczymy ...
    Czytam sobie tą nowelizacje i nurtuje mnie jedno pytanie związane z moim zamierzeniem budowlanym:
    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych
    polegających na:
    5) utwardzeniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych

    Czy działka "drogowa" wytyczona pomiędzy naszymi działkami budowlanymi, mająca uzbrojenie(woda, prąd i gaz)i dostęp do drogi gminnej może być uznana za działkę budowlaną czy to nadal działka rolna?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Utwardzenie drogi mapka.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	22,7 KB
ID:	433843

  2. #182
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    utwardzenie gruntu ( np. na cele drogowe dojazdu do nieruchomości jako drogi wewnętrznej ) może być dokonane tylko i wyłącznie na działce budowlanej ! nie innej i zgodnie z Planem Miejscowym.
    .. to właśnie jest zapisane w Ustawie :
    utwardzeniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 22-08-2019 o 22:29
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #183
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    len123456

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-002
    Posty
    25

    Domyślnie

    Witam Wszystkich serdecznie.
    Borykam się z takim problemem od 3 lat,mianowicie złożyłem w 2016 roku Wniosek do Urzędu Gminy w mojej miejscowości o przekształcenie pola ornego w wielkości 0,30 ha na Działkę Budowlaną i do dzisiejszego dnia nie dokonałem tego przerobienia.
    Stosując Wniosek do Urzędu Gminy o przekształcenie pola ornego na działkę budowlaną uzasadniałem się tym,iż w przyszłości bedę tam się budował.

    W 2016 roku dostałem odpowiedź z Urzędu Gminy cytuję:
    '' Z chwilą przystąpienie Gminy do prac urbanistycznych związanych ze
    zmianą
    miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wniosek będzie
    ponownie rozpatrywany''

    Od 2019 roku jest cisza- gdy moja kobieta poszła do Wójta który przyjmuje petentów raz w tygodniu, cytuję Wójta ''Wójt twierdzi,że są limity na budynki mieszkalne i usługi i kazał w przyszłym roku przyjść''.

    Mojej znajomej znajoma doradziła mi,że jeśli się chce wybudować nie trzeba przekształcać.
    Mówiła,że wystarczy złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy, albo o miejscowy plan i budować.
    I,że można podzielić i sprzedać z planem albo warunkami.

    Zwracam się do Państwa z wielką prośbą o pomoc co w takim momencie mam robić,aby zostało to przerobione na działkę budowlaną? Gdzie Wójt w 2019 roku cytuję ''twierdzi,że są limity na budynki mieszkalne i usługi i kazał w przyszłym roku przyjść''.

    Lecz co nam dadzą te Warunki Zabudowy-czy to przyśpieszy proces przekształcenia pola ornego na działkę budowlaną ?

    Pewien Pan z forum napisał cytuję :''Jest tam jedna opcja, ale musisz być rolnikiem posiadającym (lub dzierżawiącym) odpowiedni areał, i będziesz budował siedlisko (dom i zabudowania gospodarcze).''
    A drugi Pan z forum napisał cytuję :''Moja działka nie miała mpzp, wz nie dostałem, więc prywatnie uchwalono studium dla mojej działki.A następnie mpzp. Czas to 18 miesięcy, koszt 13,5 tyś zł. Zorientuj się kto jest w gminie planista i może też Ci zmienią mpzp...Gmina uchwała studium i mpzp raz na kilka/ kilkanaście lat. Planistka robiła mi to prywatnie tylko dla mojej działki.''

    Moje pytanie brzmi następująco do Szanownego Państwa czy jest jakiś sposób aby przeskoczyć te wszystkie decyzje i zamierzenia urzędników i przerobić w końcu te pole orne na działkę budowlaną,gdzie wniosek o to złożyłem 3 lata temu. Oraz co w takim momencie mam robić,aby zostało to przerobione na działkę budowlaną
    Bardzo proszę o pomoc Was Szanowni Państwo za co uprzejmie i serdecznie dziękuję.

    Z Poważaniem.Jan

  4. #184
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał len123456 Zobacz post
    Moje pytanie brzmi następująco
    Bez względu na to, ile jeszcze razy zapytasz - odpowiedzi dostaniesz takie same jak dostajesz od miesięcy w innych wątkach.

  5. #185
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    len123456

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-002
    Posty
    25

    Domyślnie

    ok

  6. #186
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    len123456

    może ten artykuł Cię zainteresuje :
    http://www.domiporta.pl/poradnik/7,1...-kosztuje.html
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #187
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    len123456

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-002
    Posty
    25

    Domyślnie

    Łukasz dziekuje Ci bardzo i Pozdrawiam serdecznie

  8. #188
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    len123456

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-002
    Posty
    25

    Domyślnie

    Łukasz oraz Kaizen z zapytaniem oraz prośbą. Mianowicie-
    czy jest jakaś szansa wynajęcia na dzień dzisiejszy tego pola ornego w wielkości 0,30 ha komuś ?? (na czas załatwienia wszystkich formalności związanych z wnioskiem zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ? )
    No nie wiem po co chociażby rolnikowi, chodz nie licze na to,że rolnik w mojej miejscowości to wynajmie.
    Ale czy jest ogólnie z punktu prawnego i punktu budowlanego i logicznego i nieruchomościowego możliwość wynajęcia na dzień dzisiejszy tego pola ornego komuś bo to stoi puste a czas formalności związanych z ''przerobieniem pola ornego na działkę budowlaną wiem,że się wydłuży''
    Prosze Was o pomoc Pozdrawiam

  9. #189
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    - od strony prawnej wydaje mi się, że nie ma przeszkód aby wynajmować grunt. Tutaj np. artykuł dot. dzierżawy gruntu ornego
    https://www.agrofakt.pl/dzierzawa-gr...sisz-wiedziec/
    - od strony "budowlanej" jak w poprzednim cytowanym artykule
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #190
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Z punktu widzenia prawa czym jest taki domek narzędziowy i ile od granicy działki mogę go posadowić? Dzięki.

    https://1.allegroimg.com/original/03...a58ca0e4a9c0a1
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #191
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    § 12.
    p. 4. W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273, dopuszcza się:
    ....
    3) budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio
    przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.
    p.5. Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2–4, powoduje objęcie sąsiedniej
    działki obszarem oddziaływania obiektu w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

    z jw wynika, że można sytuować taki budynek bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi
    przy czym wymagana zgoda sąsiada ( obszar oddziaływania ) oraz ściana oddzielenia pożarowego dla budynku lokalizowanego w odległości mniejszej niż 3m od granicy działki. No i są jeszcze minimalne odległości pomiędzy budynkiem "drewnianym" , a innymi budynkami lokalizowanymi ( istniejącymi / projektowanymi ) na działkach sąsiednich, które mogą wymusić taką, a nie inną lokalizację budynku.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #192

    Domyślnie

    Nie ma czegoś takiego jak "zgoda sąsiada". Sąsiad jest "stroną postępowania", a to oznacza że:
    • jest powiadamiany i ma wgląd do całej dokumentacji
    • może się odwołać, opóźnić lub zatrzymać budowę jeśli coś będzie niezgodne z przepisami

    Ale nie może zablokować (na zasadzie "nie, bo nie") jeśli wszystkie przepisy są spełnione.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  13. #193
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    jeżeli projekt zakłada realizację budynku w " ostrej granicy ", to chcąc nie chcąc wymagane jest wejście na sąsiedni teren, tym samym taka " zgoda " jest potrzebna. Jeśli sąsiad nie wyrazi zgody na czasowe " wejście " w jego działkę, jest jeszcze tzw. " zastępcza zgoda organu " na wejście na sąsiednią działkę. Czym innym oczywiście jest obszar oddziaływania projektowanego obiektu, który wymaga przeprowadzenia analizy obszaru przynajmniej w podstawowym zakresie ( przesłanianie / zacienianie ) uwzględniając warunki ochrony pożarowej w zagospodarowaniu ( odległości między budynkami )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #194

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    jeżeli projekt zakłada realizację budynku w " ostrej granicy ", to chcąc nie chcąc wymagane jest wejście na sąsiedni teren, tym samym taka " zgoda " jest potrzebna. Jeśli sąsiad nie wyrazi zgody na czasowe " wejście " w jego działkę, jest jeszcze tzw. " zastępcza zgoda organu " na wejście na sąsiednią działkę. Czym innym oczywiście jest obszar oddziaływania projektowanego obiektu, który wymaga przeprowadzenia analizy obszaru przynajmniej w podstawowym zakresie ( przesłanianie / zacienianie ) uwzględniając warunki ochrony pożarowej w zagospodarowaniu ( odległości między budynkami )
    Mój kierownik budowy mówił, że może zbudować w ostrej granicy bez wchodzenia na teren działki sąsiada. Ale warstwą zewnętrzną musi być wtedy cegła klinkierowa, którą buduje najpierw oczywiście robiąc wszystko od mojej strony. Pytanie czy sąsiad będzie stał ze strzelbą, gdy któryś robotnik wychyli łokieć poza granicę. Zgoda sąsiada na budowę nie jest wymagana w ogóle i nie istnieje instytucja "zgody sąsiada". Natomiast formalnie zgoda sąsiada na wejście też nie jest wymagana (choć w praktyce bardzo ułatwia budowę), bo jak jej sąsiad nie wyda to wyda ją urząd jeśli wejście na teren sąsiedni jest koniecznością. Niemniej opóźni to cały proces, a poza tym budowa w takich stosunkach z sąsiadem jest uciążliwa. Jeśli jest to deweloper lub jakaś firma to się nie przejmuje zdaniem sąsiada i uzyska od urzędu zgodę na wejście i korzysta z tego prawa wejścia. Natomiast jeśli to ma być przyszły sąsiad to jeszcze dochodzi czynnik ludzki i starałbym się załatwić to jak najbardziej polubownie.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 05-04-2020 o 22:22
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  15. #195
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Mój kierownik budowy mówił, że może zbudować w ostrej granicy bez wchodzenia na teren działki sąsiada

    dopytaj, jak by chciał to zrobić ? np. dla fundamentów zagłębionych 1m z podbudową
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #196
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ja ten mój domek ogrodowy/szopę nie będę stawiał w ostrej granicy, ale planuję postawić 1m od granicy.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  17. #197
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    jak już, to na tą chwilę jest do "dyspozycji: albo ściana w granicy albo 1,5m od niej ( po spełnieniu innych wymagań w tym pożarowych zwłaszcza dla budynku drewnianego )
    - pośrednich wymiarów NIE MA ! ma to być zmienione w Warunkach Technicznych, ale na dzień dzisiejszy nie jest, tak więc 1m odpada
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #198
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Litera prawa w tej materii jest zbyt kajdaniasta
    Wybieram ducha prawa i elastyczność
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  19. #199

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Litera prawa w tej materii jest zbyt kajdaniasta
    Wybieram ducha prawa i elastyczność
    Jak zapewne wszyscy śledzili w mediach przebieg dyskusji publicznej (211 podmiotów wyrażało opinię) ostatniej nowelizacji Warunków Technicznych przez cały 2017 rok, to postulat Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, aby zrobić co najmniej 1,5 metra (a nie dokładnie 1,5 m) też został odrzucony. Nie doczytałem dlaczego. Wiele innych uwag uwzględniono, ale tę odrzucono. Natomiast przepis: albo ostra granica, albo 1,5 metra ma sens. Chodzi o to, aby nie pozostawały dziury w działkach niemożliwe w żaden sposób do zagospodarowania. W tej chwili jest, że budynek można lokować albo 0 m, 1,5 m lub 3 m i więcej od granicy.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  20. #200
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Natomiast przepis: albo ostra granica, albo 1,5 metra ma sens. Chodzi o to, aby nie pozostawały dziury w działkach niemożliwe w żaden sposób do zagospodarowania.
    Rozmawiamy o działkach z budynkami jednorodzinnymi oraz o posadowieniu szopy w ogrodzie.
    To czy postawie ją 1m czy 1,5m od działki nie tworzy dziur do zagospodarowania. Może będę musiał się zastanowić jakiego iglaka posadzić.
    A nawet jeżeli między szopą a płotem sąsiada jest 1m przestrzeni i w ogóle tego nie zagospodaruje to w sumie co?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 10 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony