dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 11
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 214
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Od 15.06.br. będzie obowiazywac nowela Roaporządzenia w sprawie WT. Trochę zmian tam jest - rewolucji, niet.
    http://www.lex.com.pl/serwis/du/2009/0461.htm

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Iwona Sudol
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Jugów
    Posty
    1.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    111

    Domyślnie

    Witam
    Zapowiadane zmiany w prawie budowlanym : http://gsia.infor.pl/ (zakładka--->Niezbędnik)

  3. #63
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomassss

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał sSiwy12
    Od 15.06.br. będzie obowiazywac nowela Roaporządzenia w sprawie WT. Trochę zmian tam jest - rewolucji, niet.
    http://www.lex.com.pl/serwis/du/2009/0461.htm
    Zamierzam postawic budynek gospodarczy z garażem na działce szer. 30 m. Do tej pory mozliwe bylo postawienie takiego budynku 1,5 m od granicy jezeli sąsiad tez posiadal budynki w takiej odleglosci od granicy. Slyszalem, ze teraz cos sie zmienia od lipca czy ktos moze mi odpowiedziec jak to bedzie wygladalo.
    z gory dziekuje

  4. #64
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Rząd przedstawił nowelizację ustawy Prawo budowlane i projekt ustawy w tej sprawie trafił 31 marca 2009 r. do sejmu (Druk sejmowy nr 1853).

    Komisja sejmowa uwinęła się z projektem ustawy błyskawicznie .
    W dniu po 6 posiedzeniach w dniu 18.06.2009 r. przedstawiła sprawozdanie ze swej działalności ze zmienionym projektem ustawy o zmianie ustawy :
    http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/0/...1?OpenDocument

    Z ciekawszych spraw :

    - zniknął art. 5˛ ust. 3 - wykluczający niektóre osoby z możliwości sporządzenia świadectw (projektantów, wykonawców, zarządców, itp.).

    - w Art. 5b ust. 8 pkt 4 zezwala na wykonanie świadectw osobom z uprawnieniami budowlanymi (poprzednio były to uprawnienia projektowe).

    Oba te zapisy powinny skutkować spadkiem cen ŚChE.

    Jest też zapis "uszczelniający" - nakładający obowiązek przedstawienia świadectwa przy zbyciu budynku.
    To z kolei może prowadzić do powiększenia rynku ŚChE.

  5. #65
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Paula1122
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Miasto Włókniarzy ;)
    Posty
    32

    Domyślnie

    Na stronie "Orki" znalazłam informację, że ustawę z dnia 23 kwietnia 2009 o zmianie ustawy prawo budowlane Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

    http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/1048.htm

    Ktoś się orientuje, jakie wątpliwości co do tych zmian w ustawie miał Pan Prezydent??

  6. #66
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paula1122
    Ktoś się orientuje, jakie wątpliwości co do tych zmian w ustawie miał Pan Prezydent??
    Szukajcie a znajdziecie :
    http://www.trybunal.gov.pl/index2.htm
    o zbadanie zgodności:

    I. art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 23 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, w części dotyczącej art. 28 ust. 1 w związku z art. 1 pkt 14 w części dotyczącej dodanego art. 30a ust. 4:

    - z art. 2 Konstytucji w zakresie, w jakim narusza zasadę sprawiedliwości społecznej, art, 21 ust. 1 oraz art. 64 ust 1 i 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji w zakresie, w jakim znosi się obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę i zastępuje go obowiązkiem zgłoszenia budowy do rejestru,

    - z art. 45 ust. 1 Konstytucji w związku z art. 77 ust. 2 Konstytucji w zakresie, w jakim zamyka się w sprawach dotyczących uzyskania zgody na realizację procesu inwestycyjnego drogę sądową osobom trzecim, na których prawo własności lub inne prawa majątkowe może oddziaływać realizowana inwestycja;

    II. art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 23 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, w części dotyczącej art. 28 ust. 1 i art. 29 ust. 1, art. 1 pkt 14 w części dotyczącej dodanego art. 30a ust. 1 i art. 30b ust. 2 i 3, art. 1 pkt 32 w części dotyczącej art. 55 z art. 1 oraz art. 2 Konstytucji w zakresie, w jakim naruszają zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa zwalniając władze publiczne z obowiązku dbałości o prawa i wolności obywatelskie, a także z obowiązku zapewnienia porządku publicznego;

    III. art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z art. 2 Konstytucji w zakresie, w jakim narusza zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa i wyprowadzaną z niej zasadę określoności przepisów prawa;
    Kto chętny do przetłumaczenia tego na język polski ?

  7. #67
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Paula1122
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Miasto Włókniarzy ;)
    Posty
    32

    Domyślnie

    no własnie, tłumacz z ichniego na nasze poszukiwany

    też trochę poszperałam i znalazłam wniosek Prezydenta RP do TK:

    http://www.prezydent.pl/x.node?id=17043125

    z tego co zrozumiałam chodzi głównie o niezgodność z konstytucją zniesienia pozwoleń na budowę (naruszenie prawa własności osób trzecich m.in.),
    dostało się też pomysłowi legalizacji samowoli budowlanych wybudowanych przed 1995 rokiem (jako zapis niejasny i nieprecyzyjny).

    Ciekawe, co TK na to....

  8. #68

    Domyślnie

    Czy mógłby ktoś powiedzieć, co się zmieni po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego? Czy wiąże się to z ujednoliceniem w UE przepisów budowlanych?

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Możej
    Czy mógłby ktoś powiedzieć, co się zmieni po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego? Czy wiąże się to z ujednoliceniem w UE przepisów budowlanych?
    automatycznie nic się nie dzieje, musiałoby być uchwalone prawo; prawem jest unijna dyrektywa

  10. #70

    Domyślnie

    Witam
    Proszę o podpowiedz, jak się ma prawo do podatku od sprzedaży. Kupiłem działke, wybudowałem dom w stanie surowym, i go sprzedaje. Pytanie: czy płace podatek od dochodu, jak go wyliczam przyjmując że dom postawiłem systemem gospodarczym więc mało dokumentów potwierdzających zakup, \ Nadmienie, że drugi dom chce wybudować dla siebie . Słyszałem że można nie płacić podatku od sprzedaży , zobowiązując się , że wybuduje się dom dla siebie w ciągu 2 lat i wtedy rozliczy się fiskusem. Oczywiście na podstawie fv . Proszę o informację na ten temat i gdzie jej szukać. Za pomoc serdeczne dzięki. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI ŚWIAT

  11. #71

    Domyślnie podatek od sprzedaży domu..

    Witam
    Proszę o podpowiedz, jak się ma prawo do podatku od sprzedaży. Kupiłem działke, wybudowałem dom w stanie surowym, i go sprzedaje. Pytanie: czy płace podatek od dochodu, jak go wyliczam przyjmując że dom postawiłem systemem gospodarczym więc mało dokumentów potwierdzających zakup, \ Nadmienie, że drugi dom chce wybudować dla siebie . Słyszałem że można nie płacić podatku od sprzedaży , zobowiązując się , że wybuduje się dom dla siebie w ciągu 2 lat i wtedy rozliczy się fiskusem. Oczywiście na podstawie fv . Proszę o informację na ten temat i gdzie jej szukać. Za pomoc serdeczne dzięki. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI ŚWIAT

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał daro122 Zobacz post
    Witam
    Proszę o podpowiedz, jak się ma prawo do podatku od sprzedaży. Kupiłem działke, wybudowałem dom w stanie surowym, i go sprzedaje. Pytanie: czy płace podatek od dochodu, jak go wyliczam przyjmując że dom postawiłem systemem gospodarczym więc mało dokumentów potwierdzających zakup, \ Nadmienie, że drugi dom chce wybudować dla siebie . Słyszałem że można nie płacić podatku od sprzedaży , zobowiązując się , że wybuduje się dom dla siebie w ciągu 2 lat i wtedy rozliczy się fiskusem. Oczywiście na podstawie fv . Proszę o informację na ten temat i gdzie jej szukać. Za pomoc serdeczne dzięki. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI ŚWIAT
    daro, to nie ta zakładka, tu jest tylko dot. stanu prawnego i zmian w prawie budowlanym

    ale polecam telefon na infolinię podatkową:

    "Ministerstwo Finansów stworzyło nowatorskie narzędzie służące podatnikom. Jest to kolejny etap naszych działań, których celem jest budowanie sprawnej, przyjaznej obywatelom administracji podatkowej" - powiedział Marian Banaś, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

    Pod numerem

    0-801 055 055

    (opłata 35 gr. brutto/min)

    22 330 03 30

    (opłata według cennika operatora, dla dzwoniących z tel. kom.)

    podatnicy dzwoniący z całego kraju mogą uzyskać informacje z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz prawnych, czynności cywilnoprawnych, spadków i darowizn oraz podatku od towarów i usług. Mogą tu również uzyskać informacje na temat procedur obowiązujących w polskim systemie podatkowym. Informacja udzielana przez operatorów Krajowej Informacji Podatkowej jest jednolita w skali kraju. "

  13. #73
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    etka82

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam Wszystkich!Teście chca Nam przepisac pole na ktorym znajduje sie stary dom i stodoła ktora jest przerobiona na dom ale nie przekształcona na budynek mieszkalny .Czy ktoś z Was może nam powiedziec czy wogole jest taka opcja przekształcenia i czy nie bedziemy np. mieli problemów przez to ze teście na lewo postawili dom na miejscu stodoly ??Bardzo prosze o pomoc.

  14. #74

    Domyślnie Problem z wykonawca

    WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi


    --------------------------------------------------------------------------------
    Problem z wykonwacą budowlanym-pomóżcie
    Witamy.CHciałam zasiegnąć porady.
    Budujemy dom podpisaliśmy z wykonawcą umowę na postawienie domu w stanie surowym otwartym w tym oczywiscie miał on postawić ściany .w umowie którą podpisaliśmy zaznaczył ze postawione będą ściany nośne nic nie wspominając o ścianach działowych.nie zwróciliśmy uwagi ze nie ma slowa działowe bo dla nas laików oznaczało to (tym bardziej ze ustalaliśmy z nim wcześniej zmiany ścian działowych w projekcie)ze postawi zarówno ściany nośne i działowe.W końcu dom w stanie surowym otwartym obejmuje zarówno ściany nośne zewnętrzne ,wewnętrzne jak i ściany działowe.Wykonawca oczywiście chce to zrobić ale za dodatkową opłate na którą my się nie zgadzamy bo uważamy że celowo zataił przed nami informacje i tak stworzył umowę aby za kazdą pracę która powinna być wykonana pod pojęciem "domy w stanie surowym otwartym"dostać dodatkowe pieniądze.Proszę może ktoś nam poradzi jak wyegzekwować od niego te ściany działowe nie ponosząc dodatkowych kosztów.i czy mozną po czymś takim zerwać z nim umowę.
    Rozumiemy ze umowa jest już podpisana i figutuje tam cyt;"wymórowanie ścian nosnych parteru"ale figuruje też cyt."wykonawca zobowiązuje sięwykonać dom w stanie surowym otwartym .....zgodnie z zasadami wiedzy technicznej i dokumentacją projektową"
    bede wdzieczna za wszelką pomoc i z góry dziekuje!

  15. #75

    Domyślnie

    etka82 Musicie się udać do gminy lub do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i tam zasięgnąć informacji; na pewno będziecie musieli mieć projekt , itd...

  16. #76
    Administrator ADMINISTRATOR FORUM Avatar admin
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Murator
    Posty
    280
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Polecam bieżące informacje w dziale PRAWO http://muratordom.pl/prawo/
    Kontakt z adminem: [email protected]

    Portal: www.murator.pl

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    No i po noweli – w całości odrzucona przez TK.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jest nowy jednolity tekst - wprowadzono nowele z 2010r i 2011r.

    http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU19940890414
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  19. #79

    Domyślnie

    Coś trąbią oz mianach w prawie budowlanym ale do końca nie wiem o co chodzi. Podobno nie ma być Wz-etek tylko za wydanie pozwolenia i tego jakie warunki będziemy musieli spełnić przy budowie domu postawi nam urzędnik na podstawie wyglądu okolicy.Dosyć to chaotycznie napisałem , ale czy ktoś ma więcej informacji i na dodatek sprawdzonych? Bo jeśli czarny scenariusz się sprawdzi to oznacza jedno ...biednemu zawsze piach w oczy

  20. #80
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Brak aktualnego Rozporządzenia ws. formy projektu budowlanego. Ustawa tzw. deweloperska wprowadziła zmianę art. PB, który udziela Ministrowi Infr. upoważnienia do określenia w drodze Rozporządzenia wymagań dla projektu budowlanego. Zmiana weszła w życie z dniem 29 kwietnia br. a razem z nią przestało obowiązywać stare Rozporządzenie. Przepisów przejściowych nie napisano. Teraz w naszym Starostwie siedzą i płaczą. Nie ma podstaw by pozwolenie na budowę wydać i nie ma podstaw , by odmówić. Gratulacje dla decydentów.

Strona 4 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony