dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 51
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.012 z 1012
  1. #1001
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Panowie.
    Cała ta Wasza dyskusja jest lekko bez sensu.
    O nagrzeaniu się pomieszczeń trzeba już myśleć na etapie projektu by później nie mieć sauny w domu lub ponosić znaczące koszty związane z schladzaniem wnętrza - schlodzenie kosztuje więcej niż ogrzanie tak na marginesie.
    Zaczynając od wyboru projektu, przez zastosowany materiał na ściany nośne (akumulacyjnosc), przez zastosowane szyby w oknach, przez ewentualne elementy zaslaniajace (rolety, screeny czy żaluzje fasadowe) aż po organizacje ogrodu.
    Każdy z Was ma rację i zarazem żaden z Was jej nie ma.

  2. #1002
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    Widzę (przynajmniej po trzech ostatnich stronach wątku), że dyskusja o roletach sprowadza się tylko do kwestii zasłonięcia się przed słońcem.
    Akurat ja nie rozważam pod kątem zasłaniania słońca ponieważ mam klimę która daje radę i w zasadzie chłodzi wtedy kiedy fotowoltaika generuje prąd.
    Ja zastanawiam się właśnie nad montażem rolet zewnętrznych głównie z powodu zatrzymania ciepła w domu w zimie. Zacząłem trochę liczyć i węszyć i wydanie 13tys. licząc zgrubnie zwróci się za jakies 25 lat.
    Dodając do tego pompę ciepła i fotowoltaikę i zakładając, że będą stosunkowo zimne i zachmurzone dni to sam już nie wiem czy warto czy nie warto.
    WH-ADC0309J3E5 / WH-UD09JE5-1

  3. #1003
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał boru Zobacz post
    Zacząłem trochę liczyć i węszyć i wydanie 13tys. licząc zgrubnie zwróci się za jakies 25 lat.
    Liczyłeś dla rolet natynkowych? Jak nie, to zapomniałeś chyba uwzględnić, że jak poprawi U okna to pustą skrzynką pogorszy znacznie bardziej muru.

  4. #1004
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    tak dla natynkowych. Dom już ma 13 lat. Niestety okna z podwójną szybą i tu pewnie sporo ucieka.
    WH-ADC0309J3E5 / WH-UD09JE5-1

  5. #1005
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał boru Zobacz post
    Widzę (przynajmniej po trzech ostatnich stronach wątku), że dyskusja o roletach sprowadza się tylko do kwestii zasłonięcia się przed słońcem.
    Akurat ja nie rozważam pod kątem zasłaniania słońca ponieważ mam klimę która daje radę i w zasadzie chłodzi wtedy kiedy fotowoltaika generuje prąd.
    Ja zastanawiam się właśnie nad montażem rolet zewnętrznych głównie z powodu zatrzymania ciepła w domu w zimie. Zacząłem trochę liczyć i węszyć i wydanie 13tys. licząc zgrubnie zwróci się za jakies 25 lat.
    Dodając do tego pompę ciepła i fotowoltaikę i zakładając, że będą stosunkowo zimne i zachmurzone dni to sam już nie wiem czy warto czy nie warto.
    Moje zdanie jest takie , że rolety to wydatek na komfort. Tak jak i budowa domu "nie zwróci się". Jeśli ktoś nie zamierza wydawać $ na dom, to lepiej by kupił mieszkanie w bloku.
    Co do plusów to zimą ograniczają straty ciepła,a latem ograniczają przegrzanie pomieszczeń. Dodatkowo poprawiają komfort snu. Innych plusów nie widzę,bo to już bardzo dużo. To jak rekuperacja - albo komfort albo oszczędność.

  6. #1006
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Moje zdanie jest takie , że rolety to wydatek na komfort. Tak jak i budowa domu "nie zwróci się". Jeśli ktoś nie zamierza wydawać $ na dom, to lepiej by kupił mieszkanie w bloku.
    Mieszkanie w bloku o podobnej funkcjonalności do domu kosztowałoby mnie znacznie drożej, niż dom razem z działką (o ile bym w ogóle takie mieszkanie znalazł). A w domu mam bezcenny ogrodzony własny ogródek.
    Jakbym taki dom wynajmował - to za 30 lat nie miałbym ani kasy, ani domu. Więc nawet nie mając pieniędzy bardziej opłaci się wziąć kredyt i kupić/zbudować dom, niż go wynajmować.

    Natynkowe owszem, ograniczają straty ciepła. Tylko o ile? Gdybym zarolecił swoje okna uzyskując sumaryczne U=0,4 to EUco+w spadłoby mi z 1915,9kWh/r do 1373,1. Teoretyczny zysk 542kWh gdyby były 100% czasu zasłonięte i natynkowe paskudztwa (bo wydarcie dziury w termoizolacji i wstawienie tam pustej skrzynki to straty energetyczne, a nie zyski). A dlaczego zysk teoretyczny? Jak w dzień jest mróz, to wpuszczać słońce odsłoniętymi roletami tracąc jednocześnie ciepło przez przenikanie, czy zasłonić? Czy może inteligentne sterowanie które zmierzy moc promieniowania i różnicę temperatur i na tej podstawie podejmie decyzję? Tak czy inaczej te 542kWh zysku możliwe by były gdyby poprawić U okna do 0,4 ale jednocześnie nie zmniejszać zysków słonecznych - a to się nie da pogodzić przy roletach. Albo zmniejszamy i straty, i zyski, albo nie zmniejszamy jednego ani drugiego. Super inteligentny system może połowę tego wyciągnie. 270kWh x cena kWh spowoduje, że rolety szybciej się rozsypią niż zwrócą.

    A teraz jeszcze ciekawostka. EUco+w:
    1915,9 kWh - okna o U średnim 0,7
    1373,1 kWh - okna o U średnim 0,4
    2017,1 kWh - brak okien - zamurowane ścianą o U=0,124
    Więc okna oszczędzają nam energię generując zyski słoneczne w sezonie grzewczym. Może i nocą opłaci się je zarolecić - ale w dzień trudna decyzja.

    Komfort snu to na czym polega? Że zaciemniają? To samo robią wewnętrzne, za to wielokrotnie taniej.


    Klimy nie zastąpią i pomieszczenia będą się przegerzwały nawet, jak 100% czasu będą zasłonięte. A to pogorszenie komfortu. Lepiej mieć zacienione okna - czy to okap, czy drzewa.

    Rekuperacja to komfort i oszczędność.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-06-2022 o 22:10

  7. #1007

    Domyślnie

    Chyba są jakieś mocowania do styropianu bez konieczności wycinania go (nie mówimy o roletach antywłamaniowych). Ostatecznie można zamontować we wnęce do okna. Trochę ukradną z szyby, takie życie.

    Te 0,4 z roletą to chyba mocno optymistyczne. Przykładowe szacunki opiewają na 10-15% zysku - im lepsze okna tym mniejszy. Szału nie ma. Może pomyśleć o wymianie pakietów na 3szybowe jeśli nie całych okien.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 13-06-2022 o 18:08

  8. #1008

    Domyślnie

    Jeśli masz duży dom i często wyjeżdżasz to wydaje mi się, że warto pójść w takie rozwiązanie. Ale oczywiście warto najpierw porównać oferty różnych firm żeby wybrać to co najbardziej chcielibyśmy mieć u siebie. Z pewnością oni są warci uwagi.

    Od moderatora: na tym forum uważamy, że linki reklamowe w pierwszym poście to spam.. także kasujemy
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 31-07-2022 o 18:03

  9. #1009

    Domyślnie

    ROLETY ZEWNĘTRZNE - Czy warto montowac?

    TAK , ja przegapiłem podczas projektu domu i musiałem kombinować z kablami zasilającymi ale jestem bardzo zadowolony po montażu ( automatyka)
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  10. #1010
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    a ja odpuściłem jednak te rolety.. Poczytałem tu i tam, popatrzyłem na różne wzory i kalkulatory i u nas na Dolnym Śląsku są takie zimy, że te rolety zwrócą się po 20 latach - nie licząc zużycia prądu na otwieranie i zamykanie, nie licząc jakiegoś serwisu i wymiany elementów przez ten czas. Dodając do tego jeszcze automatyke to nie widzę sensu ich zakładania.
    Dodam, żę ja mam klimę w środku i nie straszne nam upały. Zamykanie rolet w słoneczny dzień na wsi to kiepski pomysł. Lubimy jak jest słonecznie i jasno - po to założyliśmy klimę aby właśnie mieć ten komfort.
    WH-ADC0309J3E5 / WH-UD09JE5-1

  11. #1011

    Domyślnie

    Samemu można zamontować niedrogo nawet gdy już mieszkamy. Kwestia doprowadzenia kabelków.

  12. #1012

    Domyślnie

    Cytat Napisał boru Zobacz post
    Lubimy jak jest słonecznie i jasno - po to założyliśmy klimę aby właśnie mieć ten komfort.
    Ja też mam klime i mimo wszystko założyliśmy rolety , nie mamy zasłonek (mamy plisy) i bieganie rano i wieczorem aby je zasłaniać nie bardzo się chce. Rolety załatwiają sprawę , po zmroku same się zamykają co daje poczucie prywatności. W zimę natomiast zauważyliśmy że jest różnica temperatur pomiędzy szybą a roletą więc działa też izolacyjnie . Mam też rzutnik i zamknięcie rolet w salonie w ciągu dnia (np sobotę czy niedzielę na seans rodzinny) daje komfort oglądania jak w kinie
    Rzadko to rzadko ale podczas dużych wichur też je zamykamy na wszelki wypadek , jednak zbita szyba to duży kłopot a już raz przyleciała nam na naszą działkę trampolina od sąsiada

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Kwestia doprowadzenia kabelków.
    No właśnie umordowałem się z tymi kabelkami gdyby były od początku w projekcie na wydzielonym obwodzie byłoby łatwiej, wydawało mi się wówczas że nie potrzebuje rolet na wsi , a jednak
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 15-10-2022 o 14:44
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Strona 51 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony