dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 116 z 116
  1. #101
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Elektryczne maszyny tego typu - to tylko aeratory - czyli elektryczne grabie - o wertykulacji - czyli nacinaniu darni kilka centymetrów wgłąb - należy zapomnieć - mała moc maszyny - tego się nie przeskoczy ...
    Aeracja taką maszyną pięknie wygrabi nam darń , usunie siano podrapie trochę ziemię , ale o nacinaniu i usuwaniu mchu czy też filcu - należy zapomnieć.

    Jeżeli chcemy przeprowadzać wertykulację - tylko maszyna spalinowa i to jeszcze o niemałej mocy .

    Przed zakupem weltykulatora wypożyczałem takowe elektryczne maszyny do prób - dla mojego areału / 1000m2 trawnika / nawet takie średnio się nadawały .

    W moim przypadku skończyło się na nabyciu weltykulatora spalinowego z silnikiem 5KM.
    --
    Pozdrawiam

  2. #102

    Domyślnie

    no dobra ale warto takie cuś 1400 watowe kupić czy szkoda kasy ? Jako tako na trawniku nie mam mchu , jest tylko na skarpie , oraz przy drzewkach .
    Medyk

  3. #103
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał Medyc Zobacz post
    Może powrócimy do tematu. Mam trochę mchu na trawniku, Trawnik założony 9 lat temu - tylko koszony. Czy wystarczy mi taki AERATOR+WERTYKULATOR 1400 W ?

    Trawnik ok 500 - 600 m

    Może coś takiego ?

    (...)

    Hmmm :

    Cytat Napisał Medyc Zobacz post
    ja tam nigdy nic takiego nie robiłem i jest ok. Zawsze tylko na wiosnę przegrabię to i owo i koszę cały sezon. Raz z koszem raz bez .Pozdrawiam ! :)
    To w końcu jest ok czy jednak nie jest ok z tym Twoim trawnikiem ?? - tak btw - to cytat z innego wątku o trawnikach :no:

    Jak napisałem powyżej - zależy do czego ma być maszyna używana - jako aerator - jak najbardziej - wygrabi i wyczesze ci cały trawnik pięknie , jednak o wertykulacji sensu stricte - zapomnij - czyli nacinanie darni , usuwanie mchu , filcu , napowietrzanie darni etc ... - tzn - coś tam powalczysz - ale efekty - najlepiej jak wypożyczysz taki sprzęt przed zakupem i go wypróbujesz ...

    :D
    --
    Pozdrawiam

  4. #104

    Domyślnie wertykulator

    wertykulatory dostaniesz też w internetowym sklepie Mcl Eko.
    Mam nadzieję że to nie będzie reklama, w razie czego proszę o usunięcie linka http://www.zbiornik.info.pl/sklep/index.php?cPath=62

  5. #105

    Domyślnie

    mam 3 letni trawnik , czy zabieg aeracji i wertykulacji można wykonać pod koniec marca ? czy trzeba czekać do kwietnia ,mam zamiar wypożyczyć profesjonalną maszyne z wypozyczalni , choć w sumie mam 200 m2 trawy , może coś innego mi polecicie , dzięki

  6. #106
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    magui1

    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3

    Wink Wertykulator

    Witam i pozdrawiam, to mój dopiero trzeci post więc wybaczcie, jeśli jest to zbyt długi elaborat.

    Jestem szczęśliwym nieszczęśliwym posiadaczem dużego ogrodu, w tym ok 15a trawnika. Szczęśliwym, bo mam ogród, a nieszczęśliwym, bo gleba ilasta,
    a nie ma chyba nic gorszego dla trawy nad ił, no chyba że czysty piasek.
    A teraz do rzeczy: generalnie u mnie trawa nie chce rosnąć, bo ziemia ilasta, o bardzo cienkiej warstwie gleby z humusem. Jak sucho, to zasycha jak cegła,jak mokro to robi się maź. Tak więc korzenie trawy albo wysychają albo topią się, a tak w ogóle to i na codzień nie nie mają lekko. Aby ratować trawnik także zastanawiałem się, co kupić, wertykulator, czy areator. Prawdziwy areator wiadomo - cena, odpadł w przedbiegach, pozostał wybór wertykulatora.
    Po rozpatrzeniu za i przeciw doszedłem do wniosku, że do przydomowego trawnika nie ma sensu kupować drogiej maszyny, która będzie używana raz na dwa lata. Kupiłem wertykulator ASGATEC 1700 W wychodząc z założenia, że 350 zł mogę odżałować, jeśli maszyna padnie na drugi dzień po dwuletniej gwarancji.
    Wertykulatora używam od 5 lat, i jak na razie nic mu nie dolega. Wbrew niektórym opiniom daje sobie radę z bardzo ciężką ziemią i właściwie używany pozwala na efektywne nacinanie gleby do 3 cm. To właściwe używanie oznacza, że: stosuję go oczywiście na wiosnę, kiedy ziemia jest jeszcze rozpulchniona po mrozach i wilgotna na tyle, że silnik maszynki wyrabia; nie stosuję na wyschniętą lub mocno nasiąknięta glebę - z wiadomych powodów.
    Po wertykulacji trawnik wygląda jak okopy pod Verdun, a to glównie dlatego, że właśnie pozbył się grubego kożucha z mchów. Po wygrabieniu pozostałości po wertykulacji piaskuję drania (trawnik, nie wertykulator) , a następnie podsiewam mieszanką traw "do regeneracji" i spryskuję roztworem siarczanu żelaza z dotatkiem florowitu. Ten koktail stosuję po to, aby mech nie odrastał, zanim trawa skiełkuje i jednocześnie nawożę glebę, żeby nakarmić te resztki trawy, które przeżyły. Później już tylko nawożenie i wapnowanie.
    Dzięki powyższym zabiegom nadal mam trawnik a nie "mesznik", czy jakby go tam nazwać. Co do samego zaś wertykulatora - bez bólu można kupić coś taniego, tylko trzeba z głową używać.
    Mam nadzieję, że moja grafomania cokolwiek temat rozjaśniła.
    Ostatnio edytowane przez magui1 ; 09-04-2011 o 22:11

  7. #107

    Domyślnie

    Mam trawnik po 2 sezonach o powierzchni ok 1200 m2. Trawnik jest na lekko spadzistym terenie. Podczas opadów sporo wody spływa w najniższe miejsce trawnika. Tam mam bardzo ładną zieloną, gęstą i wysoką trawę. Na pozostałej części jest mocno przerzedzona trawa. Wolniej rośnie, nie ma takiej intensywnej zieleni. Teraz oglądam trawnik, to są miejsca z mchem a gleba to mieszanina gliny więc raczej twarda. Ogólnie ten trawnik zawsze był mizerny ale w 1 roku stosowałem jakiś nawóz ale nie dał on chyba nic. Trawa koszona kosiarką spalinową. Jakie zabiegi wykonać aby polepszyć ? Myślałem o wertykulatorze elektrycznym 2w1 i tym co tu pisaliście.
    Dom LMP61L 2+2 osoby,pow.130 m2. Pompa ciepła gruntowa z bezp. parowaniem 8KW+DZ płaskie. CWU 400L. Mieszkam od 6.2013
    Za rok 09.2017..08.2018 koszt CO+CWU 780 zł (2542 kWh, 1291 h)
    Za rok 09.2018..08.2019 koszt CO+CWU 893 zł (2941 kWh, 1577 h)
    Za rok 09.2019..08.2020 koszt CO+CWU 828 zł (2897 kWh, 1545 h)
    Za rok 09.2020..08.2021 koszt CO+CWU mam foto (3321 kWh, 1756 h)
    Średni COP 3,9. PV 9.5KW
    Dwie klimatyzacje: kanałowa + split na lato. PC 5KW AHU w warsztacie + basen.

  8. #108
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Rafał K.

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-709
    Posty
    1

    Domyślnie

    Wertykulacja doskonale się sprawdza na gęstych trawnikach które produkują dużo filcu, w połączeniu z piaskowaniem sprawi że gleba będzie luźniejsza i korzenie będą lepiej rosnąc. Nie ma się co bać niezbyt ładnego wyglądu trawnika po zabiegu, zdjęcia przed i po wertykulacji >[SPAM] . Wertykulacja to jednak nie panaceum na wszystkie bolączki trawnika. Jeśli trawnik jest rzadki na górze zbocza a soczyście zielony w najniższym punkcie to pewnie ma za mało wody u góry...Na glebach gliniastych warto pomyśleć trochę wcześniej i na etapie zakładania trawnika rozłożyć grubą warstwę piasku i zmieszać ją z podłożem glebogryzarką. W ten sposób otrzymamy dobre podłoże pod trawnik.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 24-02-2019 o 13:58 Powód: reklama na forum jest płatna - link odnosił się do bloga firmowego

  9. #109
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar alek16
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Lubusz
    Posty
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafał K. Zobacz post
    Wertykulacja doskonale się sprawdza na gęstych trawnikach które produkują dużo filcu, w połączeniu z piaskowaniem sprawi że gleba będzie luźniejsza i korzenie będą lepiej rosnąc. Nie ma się co bać niezbyt ładnego wyglądu trawnika po zabiegu, zdjęcia przed i po wertykulacji >[spam] . Wertykulacja to jednak nie panaceum na wszystkie bolączki trawnika. Jeśli trawnik jest rzadki na górze zbocza a soczyście zielony w najniższym punkcie to pewnie ma za mało wody u góry...Na glebach gliniastych warto pomyśleć trochę wcześniej i na etapie zakładania trawnika rozłożyć grubą warstwę piasku i zmieszać ją z podłożem glebogryzarką. W ten sposób otrzymamy dobre podłoże pod trawnik.
    Wiosna idzie...dzięki.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 24-02-2019 o 13:59
    Ci co uczą innych nic nie umieją,Ci co umieją...robią.

  10. #110
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar CafeDelTom27
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Morskie Oko
    Dzielnica
    Rysy
    Posty
    490

    Domyślnie

    Jestem wlasnie dzis po wertykulacji.Rok temu rowniez robilem ten zabieg.przez okolo miesiac trawa dochodzi do siebie ale poznej wyglada rewelacyjnie.oczywiscie podlewanie i nawozenie tez daje o sobie znac na +
    Projekt Jarzebina1.Kociol Vaillant ecotec pro vc 226/3-3 zasilany LPG.Dom 90m2.Kubatura 250m3.Podlogowe 55m2 reszta grzejniki.WG

  11. #111

    Domyślnie

    Wiatm. my natomiast mamy z 5-6 arów trawnika. Dla mnie po latach to robi się już za dużo do co wiosennego grabienia. W tym roku jak pomagała mi córka i stwierdziła że robi to ostatni raz... doszłam do wniosku że faktycznie ale czas pomysleć o zakupie.....no rozumiem że weltykulatora . Natomiast chciałabym abym po tym zabiegu dalej nie musiała znowu tego grabić dletego nie rozumiem sensu kupowania bez kosza. Jednak piszecie że coś z tymi koszami jest nie tak. Poza tym wertykulator na taką powierzchnię to ok . 2000- 3000 zł Czy ktoś z Was ma tak dużo trawnika ? i co ewentualnie robi z nim. Ja już czasami przebąkuję o łące kwietnej. .

  12. #112
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja wertykuluję bez kosza, a później przejeżdżam po trawniku jeszcze raz - tym razem kosiarką spalinową zbierając to, co wyrwał wertykulator. mój trawnik ma ok 300m2
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #113
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał duduś Zobacz post
    Jednak piszecie że coś z tymi koszami jest nie tak. Poza tym wertykulator na taką powierzchnię to ok . 2000- 3000 zł Czy ktoś z Was ma tak dużo trawnika ?
    "Wertykulator" słabo zbiera do kosza. Owszem, można go używać, ale bardzo często trzeba opróżniać a i tak nie zbiera idealnie. Stąd wiele osób nie zakłada kosza a potem przejeżdża kosiarką jak odkurzaczem. IMO ma sens zbieranie do kosza, ale trzeba mieć pod ręką taczkę czy worek i często opróżniać a oprócz tego na koniec przejechać kosiarką.

    Co do zakupu - IMO nie ma sensu kupować porządnego sprzętu, żeby użyć go maks dwa razy w roku. Więc kup coś taniego, co zwie się wertykulatorem (a tak naprawdę to grabie elektryczne czy spalinowe) i używaj kilka razy w sezonie (ale i tak IMO wtedy różnica w cenie nie uzasadnia kupna spalinowego). A co kilka lat wypożycz porządny wertykulator.

  14. #114
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    jak kupiłem (na spółę ze szwagrem) to:
    https://euroogrod.com.pl/product-pol...-KCW-1738.html

    Z wertykulacji jestem zadowolony (widać różnicę na trawniku), aeracja to bardziej wyczesywanie obumarłych źdźbeł, niż nakłuwanie darni, a najbardziej zadowolony jestem z faktu, że zapłąciłęm tylko 50% ceny, a sprzęt przechowuje szwagier (ma piwnicę)
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #115

    Domyślnie

    Problem właśnie z tym że nie może być na taką powierzcjne elkektryczny.

  16. #116
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A to wie, jaką masz powierzchnię ?
    Nikt Ci nie każde tego na jeden raz zrobić. Mój też obrabia łączenie 550m2

    Oczywiście, spalinowy lepszy. Ale powiedziałbym raczej, że przy tej powierzchni będzie się marnował.
    Ja mam 3km od siebie wypożyczalnię sprzętu budowlanego i ogrodniczego. Spalinowy wolałbym raczej wypożyczyć
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-08-2020 o 13:29
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony