dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2174 z 2205
Pokaż wyniki od 43.461 do 43.480 z 44087
  1. #43461
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Koszty koszty i jeszcze raz koszty. Z podobnym grzaniem bujam się 4 lata i obecnie dokładam PV do mocy 10kW a na jesień PC
    załóżmy że dom potrzebuje 120kWh /doba i tyle musi dostać. Daje to moc grzewczą 5kW/godz.
    bufor ok 800L aby go naładować w II tar przez 8 godz. z 45*C do 90*C potrzebuje; 42kWh . W nocy to jakoś tam da radę lecz należy doliczyć jeszcze grzanie budynku co daje ;42kWh x 2 =84kWh, a to już moc 10,5kW. Trzeba tak aby mieć na 6.00 (rano) pełny naładowany bufor. i ciepło w domu ( no chyba że w nocy nie grzejemy domu) ale to już całkiem było by głupotą To ----jakoś by ogarnął ( w swoim piecu mam 17kW) problem pojawia się w okienku dziennym, gdzie bufor oddał już swą moc w godz. 6.00----13.00 mamy teraz 2 godz. na grzanie chaty i naładowanie bufora który potrzebuje 42kWh więc trzeba grzać przez te 2 godz. mocą 21kWh + grzanie domu przez te 2 godz. co daje łącznie 42+10=52kWh
    Czy instalacja to wytrzyma ? Pewnie-- jak jest na to przewidziana.
    Załóżmy że mamy pełny bufor . Rozładujemy go do 22.00 i o godz.22.01 zabawa zaczyna się od nowa. I tak w kółko aż do maja.
    Dla mnie porażka . Dlatego już na dniach rusza kolejna PV a jesienią PC.
    Powodzenia.
    jaka powierzchnia tego domu ?

  2. #43462

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    jaka powierzchnia tego domu ?
    A co ma powierzchnia za znaczenie. Podałem przykład --zapotrzebowania + bufor 800L
    Każdy może sobie to policzyć na podstawie przykładu, podstawić dane i wyliczyć.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  3. #43463
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzucisz wykresy, jak to wygląda w takiej sytuacji?
    Proszę bardzo.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kable.jpg
Wyświetleń:	509
Rozmiar:	78,1 KB
ID:	448282
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia grzanie.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	21,0 KB
ID:	448280   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przedpokój grzanie.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	22,8 KB
ID:	448281   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia podłoga.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	29,1 KB
ID:	448283   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przedpokój podłoga.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	30,7 KB
ID:	448284  

  4. #43464
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia powietrze.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	32,6 KB
ID:	448285Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przedpokój powietrze.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	31,3 KB
ID:	448286Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Elewacja.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	31,1 KB
ID:	448287

  5. #43465
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Proszę bardzo.
    Żebym dobrze zrozumiał. 1,5-2 stopnie amplitudy temperatury powietrza uważasz za lepszą skuteczność, niż 0,6*?
    I czemu grzanie tak często się włączało i wyłączało, skoro temperatura powietrza tak nie skakała? Jakoś nie widzę przełożenia temperatury powietrza na to, czy podłoga jest zasilana, czy nie.

  6. #43466
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żebym dobrze zrozumiał. 1,5-2 stopnie amplitudy temperatury powietrza uważasz za lepszą skuteczność, niż 0,6*?
    I czemu grzanie tak często się włączało i wyłączało, skoro temperatura powietrza tak nie skakała? Jakoś nie widzę przełożenia temperatury powietrza na to, czy podłoga jest zasilana, czy nie.
    Tak, w tym trybie działania włączenie zasilania małej mocy raczej spowalnia spadek temperatury powietrza niż je podgrzewa, ewentualny wzrost jest widoczny po paru godzinach, o ile jest jeszcze wtedy grzane

    Grzanie włącza się na krócej lub dłużej w piętnastominutowym cyklu - PWM z okresem 15 minut.

    W kuchni ustawiona temperatura powietrza 22 stopnie.
    Jak spada poniżej około pierwszej, grzanie załącza się ze średnią mocą zależną od różnicy temperatur i historii. Jak różnica temperatur spada, spada też średnia moc grzania. Zmiany temperatury powietrza po ósmej rano są niezależne od ogrzewania, to kolejno otwarty taras i zyski ze słońca, system wtedy już nie grzeje.
    Przy spadającej temperaturze, lekkie grzanie zaczyna się zaraz, jak temperatura powietrza spada poniżej zadanej, nie czeka, aż spadnie poniżej histerezy.
    Pomijając poranek, mamy 22.0, +0.6 (kolacja na ciepło wieczorem, system grzania nie ma nic do tego), -0.5 (w związku z bezwładnością systemu i spadkiem temperatury na zewnątrz o prawie 20 stopni).

    W przedpokoju ustawione 21.5, te skoki w dół to otwarte drzwi, jak widać krótkie skoki nie rozregulowują za bardzo grzania. Otwarte drzwi na godzinę koło ósmej rano powoduje dogrzanie podłogi, widać to jako garb na temperaturze podłogi.
    Pomijając otwarte drzwi, mamy 21.5 + 0.1, -0.2.

    Jak w takich warunkach zachowałby się system z histerezą 0.6 stopnia? Kiedy by zaczął, a kiedy skończył grzać?

  7. #43467
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Zapomniałem wspomnieć, ząbki na wykresie temperatury powietrza w kuchni to załączająca się lodówka.
    PWM z długim okresem 15 minut został zastosowany ze względu na ograniczoną żywotność przekaźników, ale stałe czasowe układu są na tyle duże, że nie ma to znaczenia.
    Ostatnio edytowane przez kroles ; 19-09-2020 o 20:28

  8. #43468
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    W kuchni ustawiona temperatura powietrza 22 stopnie.
    Czyli masz ustawione 22, zaczyna grzać przy 21,5 a kończy grzać jak temperatura osiągnie 23*? Tylko czemu dalej temperatura spada i to dosyć szybko? Naprawdę grzałeś tyle w ciągu dnia, czy oprócz tego wykresu załączeń masz odcięcie zasilania i ogrzewanie przestało działać rano? Dziwnie to wygląda.

    Jak dla mnie efekt znacznie gorszy, niż na Twoich wykresach ze sterowaniem temperaturą podłogi bez PWM:
    Cytat Napisał kroles Zobacz post

    a nawet u mnie, właściwie bez sterowania - ustawiony czas grzania tak z grubsza:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    4. Za oknem temperatura taka (z grubsza - na wejściu do reku, odrobinę wyższa, niż faktycznie na zewnątrz - wielkość odrobiny zależy od wydajności wentylatorów):

    5. Temperatura w sypialni, z której jest timelapse:

  9. #43469
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli masz ustawione 22, zaczyna grzać przy 21,5 a kończy grzać jak temperatura osiągnie 23*?
    W kuchni 22, zaczęło grzać z małą mocą zaraz jak temperatura powietrza (nie podłogi) spadła poniżej 22, czyli koło drugiej w nocy.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko czemu dalej temperatura spada i to dosyć szybko?
    Bo na zewnątrz temperatura spadła o kilkanaście stopni.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Naprawdę grzałeś tyle w ciągu dnia, czy oprócz tego wykresu załączeń masz odcięcie zasilania i ogrzewanie przestało działać rano? Dziwnie to wygląda.
    To jest z weekendu, tania taryfa więc nie ma żadnych ograniczeń. Ogrzewanie w kuchni wyłączyło się, jak temperatura powietrza przez chwilę przekraczała 22 stopnie. Energii poszło tyle co nic - to ledwo pyka na jakąś minutę albo dwie raz na piętnaście minut.

  10. #43470
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Bo na zewnątrz temperatura spadła o kilkanaście stopni.
    "Elewacja północ" to nie jest temperatura zewnętrzna? Nie widać, żeby wczesnym popołudniem temperatura spadła.
    A swoj drogą jakim sposobem temperatura podłogi spada (i to szybko) chociaż w pomieszczeniu jest cieplej? Nie masz za bardzo czujnika przytulonego do kabla?

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Energii poszło tyle co nic - to ledwo pyka na jakąś minutę albo dwie raz na piętnaście minut.
    Od czego zależy to pykanie? Chyba masz tak rozbudowany algorytm, że trudno go nazwać sterowanym temperaturą powietrza wewnątrz?

  11. #43471
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    "Elewacja północ" to nie jest temperatura zewnętrzna? Nie widać, żeby wczesnym popołudniem temperatura spadła.
    Tak, elewacja północ to temperatura na zewnątrz. Nie rozumiem Twojego komentarza, spada znacznie od 19. Wczesne popołudnie jest na samym początku wykresu - wykres zaczyna się od czternastej.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A swoj drogą jakim sposobem temperatura podłogi spada (i to szybko) chociaż w pomieszczeniu jest cieplej?
    Nie widzę tego na wykresach... Możesz dokładniej napisać?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie masz za bardzo czujnika przytulonego do kabla?
    Od czego zależy to pykanie? Chyba masz tak rozbudowany algorytm, że trudno go nazwać sterowanym temperaturą powietrza wewnątrz?
    Co do lokalizacji czujnika - jest w połowie odległości między kablami, peszel przywiązany drutem przed zalewaniem, powinno być OK.
    Co do algorytmu - jest najprostszy sensowny, najzwyklejszy regulator PI. Jedyna modyfikacja to ograniczenie maksymalnej temperatury posadzki.

  12. #43472
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Tak, elewacja północ to temperatura na zewnątrz. Nie rozumiem Twojego komentarza, spada znacznie od 19
    Co komentuję, to wrzucałem:
    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Proszę bardzo.

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Wczesne popołudnie jest na samym początku wykresu - wykres zaczyna się od czternastej.
    Ten, który komentuję kończy się niedługo po czternastej.
    Nie mogę komentować grzania przed czasem, który jest na wykresach - bo nie wiem, czy/jak chodziło wtedy grzanie - temperatura powietrza zaczyna spadać po 14 dziwnie szybko a jeszcze dziwniejsze dla mnie jest to, że podłogi wcześniej spadła poniżej temperatury powietrza w pomieszczeniu. Co może odbierać ciepło?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-09-2020 o 20:28

  13. #43473
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Kurczę nie wiem, o który wykres chodzi. O ten ostatni "dzióbek" na wykresie Kuchnia? O czternastej to ogrzewanie już dawno nie działa, te ząbki na tym wykresie to lodówka, spadek temperatury - lodówka przestała chodzić, może ktoś okno otworzył.
    To co jest interesujące dzieje się wieczorem i w nocy, temperatura powietrza ostro spada, kable zaczynają dogrzewać z małą mocą, kompensując spadek temperatury powietrza w domu.

  14. #43474

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Koszty koszty i jeszcze raz koszty. Z podobnym grzaniem bujam się 4 lata i obecnie dokładam PV do mocy 10kW a na jesień PC
    załóżmy że dom potrzebuje 120kWh /doba i tyle musi dostać. Daje to moc grzewczą 5kW/godz.
    bufor ok 800L aby go naładować w II tar przez 8 godz. z 45*C do 90*C potrzebuje; 42kWh . W nocy to jakoś tam da radę lecz należy doliczyć jeszcze grzanie budynku co daje ;42kWh x 2 =84kWh, a to już moc 10,5kW. Trzeba tak aby mieć na 6.00 (rano) pełny naładowany bufor. i ciepło w domu ( no chyba że w nocy nie grzejemy domu) ale to już całkiem było by głupotą To ----jakoś by ogarnął ( w swoim piecu mam 17kW) problem pojawia się w okienku dziennym, gdzie bufor oddał już swą moc w godz. 6.00----13.00 mamy teraz 2 godz. na grzanie chaty i naładowanie bufora który potrzebuje 42kWh więc trzeba grzać przez te 2 godz. mocą 21kWh + grzanie domu przez te 2 godz. co daje łącznie 42+10=52kWh
    Czy instalacja to wytrzyma ? Pewnie-- jak jest na to przewidziana.
    Załóżmy że mamy pełny bufor . Rozładujemy go do 22.00 i o godz.22.01 zabawa zaczyna się od nowa. I tak w kółko aż do maja.
    Dla mnie porażka . Dlatego już na dniach rusza kolejna PV a jesienią PC.
    Powodzenia.
    Cholera, nie wygląda to optymistycznie, tymbardziej,że bojler 500 litrów to musiałbym chyba podłoge wzmocnić, zeby nie siadała a i sam koszt bojlera niemały. Zostanę chyba przy rozwiązaniu tani kocioł elektryczny jako źródło rezerwowe.

  15. #43475

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wow. Wiesz coś o mnie, czego ja nie wiem. To o kominie to wróżka Ci powiedziała, czy sam sobie uroiłeś?



    Tak. Bo przy kozie komin załatwia ciąg.
    Jak nie masz komina, to oczywiście koza też kwalifikuje do Darwina.



    Za bardzo zawężasz. Polecam też kozy, G12(as/w), robienie domowego jogurtu/chleba na zakwasie/wędlin, myślenie, czytanie ze zrozumieniem i wiele, wiele innych czynności i rzeczy.



    Jak to nagle? Przeczytaj pierwszy post z wątku o kablach (w sygnaturce).
    Zwyczajnie każdą sytuację analizuję i nie jestem wierzącym (no, może poza wiarą w ekonomię, fizykę i rozum) - ale nie w dogmaty.
    Weźmy taki przykład z roletami nadstawnymi które miałem w projekcie. Liczyłem i liczyłem i wyszło mi, że i tak klimy nie uniknę i jak do niej dołożę rolety wewnętrzne (zwłaszcza przy sporym okapie) to wyjdzie mi lepiej, a jakbym dał rolety zewnętrzne to byłyby cały czas otwarte. Ale potem się okazało, że jak rezygnuję z rolet to muszę kupić/zrobić nadproża które wcześnie byłyby zbędne, bo wieniec wg projektu załatwiał sprawę. Więc znowu przeliczyłem - nie traktowałem rolet zewnętrznych jako dogmatycznie złego rozwiązanie. Po prostu decydowała opłacalność.
    Podobnie PV. Generalnie co liczę, to się nie opłaca nawet przy tych 5K zł dopłat. Ale jak będę stawiał wiatę, to przekalkuluję - bo tak na czuja, jak zastąpią całe krycie dachu to przy dopłacie 5K mogą mieć sens ekonomiczny.


    Co niby negowałem? Masz na myśli te wątpliwości?

    Widzisz świat czarno-biały? U mnie ma masę kolorów. Kolejny przykład to cytat z mojego pierwszego postu na FM:
    Jeżeli dobrze ocieplimy dom i zapotrzebowanie na energię będzie niskie, to nie mają sensu kosztowne w montażu a tanie w eksploatacji źródła ciepła (jak PC czy solary). A jak przyoszczędzimy na izolacji, to warto zainwestować w tanie w eksploatacji źródło ciepła.
    Jak chcesz mi przypisać doktrynalne umiłowanie kabli - to mylisz się. Moi rodzice mają dom z 1,5 suporka, zero styropianu i kaloryfery. W aktualnych realiach nie zaproponowałbym im grzania prądem z COP=1 (ale jak upowszechni się zimna fuzja i prąd będzie w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze po 5gr/kWh jak najbardziej, ale to raczej bym polecał nowym mieszkańcom tego domu, bo moi rodzice raczej nie dożyją). Za to w większości domów współcześnie budowanym - owszem. Nie dlatego, że namawianie ludzi do dostąpienia oświecenia i grzanie kablami jest nakazem od mojego kabloboga a dlatego, że w większości przypadków to się opłaca (zawsze namawiam do liczenia OZC, zbierania ofert i kalkulowania, kiedy droższa inwestycja się zwróci) Również polecam pierwszy post z wątku o grzaniu kablami gdzie napisałem:


    Jak chcesz wywołać wojnę "COP=1 vs reszta świata" to nie ze mną. Były sytuacje, gdzie polecałem kolektory, bywały sytuacje gdzie polecałem pompy ciepła. A do COP=1 regularnie polecam kozę do poprawianie EP przy grzaniu z COP=1, często też dodatkowo klimę (do chłodzenia, grzania i ratowania EP).



    Zmień okulistę i/lub naucz się czytać ze zrozumieniem.
    Mam odpisywać na Twoje posty z zaznaczeniem Twoich sprzeczności?
    Nie mam czasu.
    Sam zaklinasz rzeczywistość.
    Po dwa, Twoje kable, które są super, kosztowały Ciebie tyle samo, co moja wodna podłogówka z z elektrycznym kotłem, czyli z całą kotłownią na gotowo. Coś to sprzeczne z Twoim światopoglądem/widzimisię? Bajki lubisz opowiadać pod tym kątem.
    Więc jakoś walisz ściemę.
    Mocno naginasz czasoprzestrzeń.
    O pompach, to w ogóle, jesteś mocno w tyle.
    Kasy masz jak lodu, każdego traktujesz, jak by miał tyle samo.
    Stąd pompy dla Ciebie, to jakiś absurd, bo na tapetę wybierasz, tylko dedykowane drogie rozwiązania.
    A pompę PW można mieć za 5,5k 8kW do -15.
    Tylko trzeba myśleć, a nie wrzucać każdemu drogie kable vs droga pompa za /od 18k zł.
    Pzdr.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 24-09-2020 o 20:28
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #43476
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Po dwa, Twoje kable, które są super, kosztowały Ciebie tyle samo, co moja wodna podłogówka z z elektrycznym kotłem, czyli z cała kotłownią na gotowo.
    Pokaż fakturę.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	FVkable.jpg
Wyświetleń:	575
Rozmiar:	47,7 KB
ID:	448447  

  17. #43477

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pokaż fakturę.

    Ty masz z vat 8%, ja mam z vat 23%.
    Taka różnica.
    Przyznaję pod tym kątem Ci rację.

    Ja mam własną robotę, mam tak samo, a roboty 10 godzin więcej.
    Przelicz to na swoją płacę, wtedy masz rację, ja przepłaciłem.
    Jednak rozkładanie rurek, to jak koszenie trawnika.
    I tak za to nikt nie płaci, tylko swój czas.
    Więc masz rację.
    Pomyliłem się, masz taniej
    Zwracam honor.
    Pzdr,.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #43478

    Domyślnie

    Koszenie trawnika u mnie, to 3 godziny z mulczowaniem.
    Sama podłogówka, to nic z tym.
    Podłogówkę robiłem z pomocnikiem.
    Masz 20 godzin.
    Czas na plus, nie siedziałem na FM i nie marnowałem czasu, chyba że wpisy traktuje się jako rozrywkę i zabicie czasu.
    PC kosztuje 5,5k plus dodatkowe rurki itp.
    Dla domów WT2017, koszt około 700-1000zł mniejszy
    Pzdr
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 24-09-2020 o 20:50
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #43479
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Ty masz z vat 8%, ja mam z vat 23%.
    Taka różnica..
    Pokaż fakturę.

  20. #43480

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pokaż fakturę.
    Przejdź się do hurtowni, przelicz sam.
    Ewentualnie, zerknij do działu z tematem, sam buduję.
    Ale na to nie masz czasu, bo to podważa Twoją retorykę.
    Pzdr.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Strona 2174 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony