dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2193 z 2205
Pokaż wyniki od 43.841 do 43.860 z 44087
  1. #43841
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Wymienione zalety kabli "łatwe w montażu, łatwo sterowalne, tanie i bezawaryjne"
    przygasają przy kosztach prądu i COP=1.

    Zalety rurek wodnych to możliwość podłączenia różnych źródeł ciepła.
    A czy gdzieś napisałem coś innego?

    Tu nie jest mowa o sytuacji gdzie wybieramy czym grzejemy w sensie źródła ciepła. Źródło ciepła jest wybrane - prąd z COP1. I w takim przypadku kable są najsensowniejszym wyborem.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  2. #43842
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ciekawe co piszesz. Dużą bezwładność ma sam dom, nowy czy stary i jest to akurat cecha pożądana. Marnowanie energii - nie wiem gdzie jest marnowana.

    Czym byś ogrzewał nowe domy, w szczególności pasywne?
    Napisałem wyraźnie w NOWYCH domach. Domy pasywne co do zasady nie wymagają ogrzewania.

  3. #43843
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Wymienione zalety kabli "łatwe w montażu, łatwo sterowalne, tanie i bezawaryjne"
    przygasają przy kosztach prądu i COP=1.

    Zalety rurek wodnych to możliwość podłączenia różnych źródeł ciepła.
    na przykład jakich ?

  4. #43844
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Napisałem wyraźnie: przy COP1


    Żadne i nie o tym mowa. Mowa o tym, że jak już decydujemy się na grzanie czystym prądem to kable są najwygodniejsze bo łatwe w montażu, łatwo sterowalne, tanie i bezawaryjne.
    Tanie? Jak komuś wysiądzie sieć energetyczna na kilka dni i będzie chciał uruchomić ogrzewanie, to z czego weźmie te kilkanaście kW? Nie lepiej zasysać 4 kW zamiast 12? To jest problem dla generatorów awaryjnych oraz magazynów energii elektrycznej - trzeba je kupować w mocach bezsensownie zawyżonych albo kombinować, które pomieszczenia grzać w razie 'W'. To jest powoli nadchodząca rzeczywistość - generatory i magazyny.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #43845
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Napisałem wyraźnie w NOWYCH domach. Domy pasywne co do zasady nie wymagają ogrzewania.
    To jakiś mit. Obciążenie w domach pasywnych to max 10 W/m2, co przy np 150 m2 daje 1,5 kW wymaganej mocy grzewczej. I jest to bardzo trudny do spłenienia wymóg.
    Częściej spełnianym wymogiem jest max 15 kWh/m2 rocznie, co przy domku 150 m2 daje ponad 2,2 MWh energii.

    Więc czym i jak byś te nowe domy ogrzewał?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #43846
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    @Ratpaw, widzę że dalej nie rozumiesz o czym jest dyskusja. Nie o wyższości grzania czymkolwiek nad COP1, tylko o wyższości kabli nad rurkami przy COP1.

    Akurat ja zdecydowanie nie jestem fanem kabli. Ale są sytuacje (np. mały, bardzo dobrze ocieplony dom) kiedy grzanie z COP1 nie jest złym pomysłem. I jakbym w takim przypadku miał wybierać miedzy piecem i rurkami a kablami to brałbym kable.

    Dom z rocznym zapotrzebowaniem 2.2 MWh jest wręcz stworzony do grzania z COP1. Koszt grzania takiego domu to pewnie ok 1000-1500 zł/rok, jaki sens wkładać tu PC za 20-30 tyś?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #43847
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Akurat ja zdecydowanie nie jestem fanem kabli. Ale są sytuacje (np. mały, bardzo dobrze ocieplony dom) kiedy grzanie z COP1 nie jest złym pomysłem. I jakbym w takim przypadku miał wybierać miedzy piecem i rurkami a kablami to brałbym kable.
    I tu się z Tobą całkowicie zgadzam: w odpowiednio małej skali nie opłaca się kombinować z oszczędnościami. Tylko, że zawirowania wokół energetyki ciągle przesuwają tę granicę w dół.
    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Dom z rocznym zapotrzebowaniem 2.2 MWh jest wręcz stworzony do grzania z COP1. Koszt grzania takiego domu to pewnie ok 1000-1500 zł/rok, jaki sens wkładać tu PC za 20-30 tyś?
    Nie ma sensu wstawiać PC za 30 tysięcy, ale pompy ciepła zaczynają się od powiedzmy 5 tys. Najtańsza pompa propanowa, czyli pracująca od ujemnych temperatur bez grzałki, kosztuje 8300 zł. Tyle tydzień temu za taką dałem. Moc 1500 W + grzałka. Działa do -7, potem wspomaga ją grzałka. Jak łatwo policzyć zwróci się w powiedzmy 7 lat, jeśli prąd nic a nic nie podrożeje. A ja w to nie wierzę

    Czystym prądem można dogrzewać, ale np taki domek bez pozwolenia o pow. zabudowy 35 m2 lepiej i tak grzać klimatyzatorem z COP=4, a samą łazienkę jakimś promiennikiem czy właśnie kablami. Koszt klimy jest porównywalny do kabli, a eksploatacja 4 razy tańsza (i jeszcze na lato się przyda).

    Jakby nie patrzeć ekonomia kabli jest dyskusyjna. Za dużo oszczędzających energię wynalazków pojawiło się na rynku.

    EDIT: jeszcze bardzo proste pytanie: po co w ogóle kable, skoro można powiesić na ścianach kilka eleganckich grzejniczków??? Sam regulator podścienny kosztuje więcej niż cały grzejnik. PO CO te zabawy w podłogówkę???
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 01-12-2022 o 16:31
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #43848
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie ma sensu wstawiać PC za 30 tysięcy, ale pompy ciepła zaczynają się od powiedzmy 5 tys. Najtańsza pompa propanowa, czyli pracująca od ujemnych temperatur bez grzałki, kosztuje 8300 zł. Tyle tydzień temu za taką dałem. Moc 1500 W + grzałka. Działa do -7, potem wspomaga ją grzałka. Jak łatwo policzyć zwróci się w powiedzmy 7 lat, jeśli prąd nic a nic nie podrożeje. A ja w to nie wierzę
    Zwróci się za 7 lat a ile popracuje? Ja zakładam 10 lat pracy pompy, uważam że jak pochodzi dłużej to już będzie "bonus". A może się przecież zdarzyć również tak,że zdechnie wcześniej albo będzie wymagała drogiej naprawy.
    I teraz - jeśli to pompa o mocy 1.5 kW, to zakładając że popracuje 10 lat tak wiele oszczędzasz? Trzy lata "darmowej" pracy są warte zamieszania z serwisem i później wymianą pompy? Tak ogólnie to pompa 1.5 kWh pachnie mi czymś do CWU, jesteś przekonany że da radę w pracy ciągłej?

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czystym prądem można dogrzewać, ale np taki domek bez pozwolenia o pow. zabudowy 35 m2 lepiej i tak grzać klimatyzatorem z COP=4, a samą łazienkę jakimś promiennikiem czy właśnie kablami. Koszt klimy jest porównywalny do kabli, a eksploatacja 4 razy tańsza (i jeszcze na lato się przyda).
    Ekonomicznie ok, natomiast użytkowo - tragedia. Mam klimę w pracy i nigdy nie chciałbym takiego sposobu grzania w domu.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    EDIT: jeszcze bardzo proste pytanie: po co w ogóle kable, skoro można powiesić na ścianach kilka eleganckich grzejniczków??? Sam regulator podścienny kosztuje więcej niż cały grzejnik. PO CO te zabawy w podłogówkę???
    Bo podłogówka ma najlepszy rozkład temperatur? Bo można grzać akumulacyjnie? Bo nawet najpiękniejsze, designerskie grzejniki przeszkadzają w aranżacji (zwłaszcza małego domku)?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #43849
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    To pod warunkiem, że WG jest tak samo wydajna jak WM, a wiadomo, że nie jest.
    I wklejenie po raz kolejny filmu z workiem zasysanym do kratki w Twoim mieszkaniu tego nie zmieni.
    Fizyki nic nie zmieni. WG zimą działa aż miło, bo wzór na ciąg kominowy to:
    Pc = (Mz – Ms) x g x h (Pa)
    gdzie Pc - ciąg kominowy w paskalach,
    Mz - gęstość powietrza zewnętrznego w określonej temperaturze (kg/m3)
    Ms - gęstość powietrza wewnątrz/spalin przy temperaturze wlotu (kg/m3)
    g - przyspieszenie ziemskie (9,81 m/s2)
    h - wysokość komina.

    Jak mamy dużą różnicę temperatur - ciąg jest duży. Jak mamy upały, to różnica niewielka i nie koniecznie wewnątrz jest cieplej.

    Owszem, można kratki zaklejać i nie mieć wentylacji. To prawda.

    Ale nie zrozumiałeś tego, co napisałem - skoro wpada cieplejsze, to jest odzysk energii. Niezależnie od tego, czy wentylacja jakakolwiek wcześniej była.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Tanie? Jak komuś wysiądzie sieć energetyczna na kilka dni i będzie chciał uruchomić ogrzewanie, to z czego weźmie te kilkanaście kW?
    Już to kiedyś tłumaczyłem.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Weź pod uwagę jeszcze jedną rzecz: przy grzaniu czystym prądem musisz zapewnić sporą moc przyłączeniową. To w razie czego bardzo utrudni Ci w przyszłości wybór magazynu energii elektrycznej, ponieważ mają one zazwyczaj moce rzędu kilku kW. To starcza na czajnik, zmywarkę, odkurzacz i ... koniec. W domu naprawdę warto obniżać jednocześnie zapotrzebowanie na ciepło i wymaganą (minimalną) moc instalacyjną.
    Dokładnie odwrotnie. To PC (i jej grzałki) muszą brać całą moc na raz. Każdy kabel możesz odpalać osobno - więc masz pobór rzędu kilkuset wat. Np. w razie awarii możesz ogrzewać tylko jedną łazienkę i pokój dziecka (i to nie koniecznie w tym samym czasie).
    Do tego kable zadowolą się prądem dowolnej jakości - PC i pompy obiegowe nie.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    To jakiś mit. Obciążenie w domach pasywnych to max 10 W/m2, co przy np 150 m2 daje 1,5 kW wymaganej mocy grzewczej.
    Pochwalisz się tym swoim OZC?

    Nawet jak masz te 2,3kW to na dobę w największe mrozy pójdzie 55,2kWh i grzając prądem fajniej jest go kupić po 38gr a nie po 69gr/kWh więc trzeba to wyprodukować w 10h/dobę czyli już potrzebna moc to 5,52kW. Do tego dodajmy, że w nocy grzejąc tak przegrzejesz dom - więc przydałoby się mieć zapas i w nocy nie grzać 8h a np.4 (przykład dla ułatwienia obliczeń) po to, żeby więcej wyprodukować w dziennym, dwugodzinnym okienku żeby jeszcze zmniejszyć amplitudę temperatury. Przy grzaniu przez 6h/doba wychodzi moc 9,2kW.

    Więc w tym wątku przyjąłeś błędny cel:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...a%C5%82ej-mocy

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    EDIT: jeszcze bardzo proste pytanie: po co w ogóle kable, skoro można powiesić na ścianach kilka eleganckich grzejniczków??? Sam regulator podścienny kosztuje więcej niż cały grzejnik. PO CO te zabawy w podłogówkę???
    Dla niezawodności, akumulacji, komfortu, oszczędności miejsca.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-czy-grzejniki

    A co do PC do CWU do grzania CO, to jednak wolisz wydać pieniądze na naukę, niż poczytać i pomyśleć?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No to nic tylko się cieszyć, bo można dobrze ocieplić dom i jechać na PC, której dane podesłałem, a resztę sezonu, te kilka dni znalezionych ze świecą, grzać grzałką.
    Świetny pomysł... Tak myślałem, jak na niego wpadłem.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-z-zasobnikiem
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-12-2022 o 18:54

  10. #43850
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    na przykład jakich ?
    na przykład kocioł elektryczny, kocioł gazowy, pompa ciepła powietrzna, pompa ciepła gruntowa
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #43851
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Zwróci się za 7 lat a ile popracuje? Ja zakładam 10 lat pracy pompy, uważam że jak pochodzi dłużej to już będzie "bonus". A może się przecież zdarzyć również tak,że zdechnie wcześniej albo będzie wymagała drogiej naprawy.
    I teraz - jeśli to pompa o mocy 1.5 kW, to zakładając że popracuje 10 lat tak wiele oszczędzasz? Trzy lata "darmowej" pracy są warte zamieszania z serwisem i później wymianą pompy? Tak ogólnie to pompa 1.5 kWh pachnie mi czymś do CWU, jesteś przekonany że da radę w pracy ciągłej?
    Nie mam, to jest pewien eksperyment. PC nie będzie działała ciągle, od tego ma wbudowany bufor.

    Biorę pod uwagę rozbiór wody, do którego urządzenie jest przystosowane. Hydraulik, który montuje te i inne pompy od lat twierdzi, że w mojej instalacji będzie miała jak pączek w maśle. Woda z powrotu ma ze 20*, zasilanie do 33*. Max 13 stopni do grzania, a przeznaczona jest do grzania od +10 do +55 przy rozbiorze XL, na dodatek przy min. -7* na wlocie powietrza (u mnie powyżej 0*). Może nie powinienem się wypowiadać przed uruchomieniem całości, ale widziałem podobny układ w pewnym domu, a wiem też o innych - wszystko działa jak ta lala.
    Ekonomicznie ok, natomiast użytkowo - tragedia. Mam klimę w pracy i nigdy nie chciałbym takiego sposobu grzania w domu.
    Czemu zatem klima jest taka popularna w grzaniu, skoro kable są tanie, a PC nigdy się nie zwróci? Praktyka pokazuje, że kable nie są tanie, a nawet jak ktoś podjął decyzję kiedyś tam w pewnych warunkach ekonomicznych, to teraz łata dziury w kadłubie, bo statek zbyt szybko nabiera wody. Wejście w kable w obecnym czasie to naprawdę odważna albo nieprzemyślana decyzja.

    Śmiem twierdzić, że wejście w kable podbudowane jest niechęcią do psujących się drogich pomp ciepła, a nie że ktoś planuje grzać z COP=1.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #43852
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Fizyki nic nie zmieni. WG zimą działa aż miło, bo wzór na ciąg kominowy to:
    Pc = (Mz – Ms) x g x h (Pa)
    gdzie Pc - ciąg kominowy w paskalach,
    Mz - gęstość powietrza zewnętrznego w określonej temperaturze (kg/m3)
    Ms - gęstość powietrza wewnątrz/spalin przy temperaturze wlotu (kg/m3)
    g - przyspieszenie ziemskie (9,81 m/s2)
    h - wysokość komina.

    Jak mamy dużą różnicę temperatur - ciąg jest duży. Jak mamy upały, to różnica niewielka i nie koniecznie wewnątrz jest cieplej.
    Tak, tak teoria jest super. W praktyce żeby to działało, to muszą być choćby nawiewniki w oknach. Jeszcze nie widziałem domu co by takowe miał. Dziurawić nowe, szczelne okna żeby od nich zimnem pizgało - kto to widział?
    Nie bez powodu jest tyle tematów z wilgocią w mieszkaniach, grzybem i kiepską wentylacją. Choćby świeży sprzed paru godzin https://forum.muratordom.pl/showthre...ak-ma-by%C4%87
    I jest też mnóstwo tematów o przesuszaniu powietrza przy WM. Nawet przy wymienniku ERV wilgotność zimą zauważalnie spada.
    Skoro jak twierdzisz WG jest tak samo wydajna jak WM, to dlaczego przy wentylacji grawitacyjnej nie występuje efekt przesuszania powietrza?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale nie zrozumiałeś tego, co napisałem - skoro wpada cieplejsze, to jest odzysk energii. Niezależnie od tego, czy wentylacja jakakolwiek wcześniej była.
    Trudno, żeby nie było, po to jest rekuperacja. Ale jeśli wcześniej wymienialiśmy X powietrza, a teraz wymieniamy 5 razy X z odzyskiem 80% - to w bilansie energetycznym nic nam się nie zmieniło.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  13. #43853
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Skoro jak twierdzisz WG jest tak samo wydajna jak WM, to dlaczego przy wentylacji grawitacyjnej nie występuje efekt przesuszania powietrza?
    Brak nawiewników oznacza, że wentylacji nie ma żadnej. Taki budynek nie spełnia wymogów rozporządzenia w sprawie WT. Jak ktoś zamówił okna bez nawiewników to sam sobie robi krzywdę. I takimi doświadczeniami są pisane przepisy - a ludzie dalej je łamią.

  14. #43854
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czemu zatem klima jest taka popularna w grzaniu, skoro kable są tanie, a PC nigdy się nie zwróci? Praktyka pokazuje, że kable nie są tanie, a nawet jak ktoś podjął decyzję kiedyś tam w pewnych warunkach ekonomicznych, to teraz łata dziury w kadłubie, bo statek zbyt szybko nabiera wody. Wejście w kable w obecnym czasie to naprawdę odważna albo nieprzemyślana decyzja.
    Klima jest popularna bo jest tania i ekonomiczna. Ale grzanie nadmuchowe jest wg mnie beznadziejne.

    Oczywiście, że kable są drogie w użytkowaniu. Już to pisałem - znam dwa domy tak grzane. W jednym mają zimą 18 stopni "bo to zdrowo i oni lubią", w drugim palą codziennie w kominku "dla klimatu". Masz rację - ludzie się decydują na kable bo tanie w montażu, czasem łapią się na marketing, a potem jest drogo i kombinują - dogrzewają się klimą, kominkiem, zakładają pompy do CWU. Chcieli mieć niezawodny, bezobsługowy system grzewczy a mają kilka urządzeń o które trzeba dbać, przeglądać i obsługiwać. A cenowo wychodzi w sumie podobnie jak jeden system z PC.

    Natomiast jakbym miał dom o zapotrzebowaniu 2MWh na rok to osobiście nie bawiłbym się w pompę tylko grzał z cop1. To jest na tyle mała ilość energii, że zawsze powinno cię na nią być stać. Ewentualnie można założyć 2-3 kWh paneli i Ci pokryje zapotrzebowanie. I masz system tani (w zasadzie darmowy), bezobsługowy i niezawodny. Tylko warunek - to musi być bardzo mały albo bardzo dobrze ocieplony (pasywny) dom.
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 01-12-2022 o 22:52
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  15. #43855
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Brak nawiewników oznacza, że wentylacji nie ma żadnej. Taki budynek nie spełnia wymogów rozporządzenia w sprawie WT. Jak ktoś zamówił okna bez nawiewników to sam sobie robi krzywdę. I takimi doświadczeniami są pisane przepisy - a ludzie dalej je łamią.
    Jakaś tam jest - budynek w 100% szczelny nie jest. Ale na pewno niewystarczająca i pewnie o rząd mniejsza niż WM. Ale niestety taka jest praktyka i w zasadzie standard.
    I teraz pytanie - jeśli w takim domu zamontujemy WM to rachunki zmaleją? Raczej nie.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  16. #43856
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do tego kable zadowolą się prądem dowolnej jakości - PC i pompy obiegowe nie.
    No i byłby to jakiś argument, gdyby zasilać kable prądem z wiatraka. Znam dwóch, którzy próbowali i polegli. W pozostałych przypadkach i tak musisz mieć prąd dobrej jakości (też to tłumaczyłem).

    Pochwalisz się tym swoim OZC?
    Po co? Robisz mi wycieczki osobiste i podważasz zasadność OZC Asolta. Nie potrzeba mi więcej nieprzyjemności z Twojej strony.
    Nawet jak masz te 2,3kW to na dobę w największe mrozy pójdzie 55,2kWh i grzając prądem fajniej jest go kupić po 38gr a nie po 69gr/kWh więc trzeba to wyprodukować w 10h/dobę czyli już potrzebna moc to 5,52kW. Do tego dodajmy, że w nocy grzejąc tak przegrzejesz dom - więc przydałoby się mieć zapas i w nocy nie grzać 8h a np.4 (przykład dla ułatwienia obliczeń) po to, żeby więcej wyprodukować w dziennym, dwugodzinnym okienku żeby jeszcze zmniejszyć amplitudę temperatury. Przy grzaniu przez 6h/doba wychodzi moc 9,2kW.
    No ale grzanie w tanich godzinach to workaround na zbyt wysokie rachunki. Widać, że powoli się to kończy. Poza tym jakie 38gr? Lepiej zostaw te kwoty na prąd bytowy a nie ogrzewanie.
    Więc w tym wątku przyjąłeś błędny cel:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...a%C5%82ej-mocy
    Nie widzę związku ze mną. Nie zamierzam grzać w sposób jak opisałeś powyżej.

    A co do PC do CWU do grzania CO, to jednak wolisz wydać pieniądze na naukę, niż poczytać i pomyśleć?
    Wolę po swojemu, ryzykuję i wiem o tym.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #43857
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    ....
    Skoro jak twierdzisz WG jest tak samo wydajna jak WM, to dlaczego przy wentylacji grawitacyjnej nie występuje efekt przesuszania powietrza?

    .
    Występuje, byłem w kilku domach z WG i starymi oknami, wilgotnosc wzgledna była w nich w granicach 25-30%. W zimie wilgotność bezwzgledna jest duzo nizsza niz latem.
    Nie darmo na grzejnikach umieszczano ceramiczne pojemniki z wodą.

  18. #43858
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post


    Trudno, żeby nie było, po to jest rekuperacja. Ale jeśli wcześniej wymienialiśmy X powietrza, a teraz wymieniamy 5 razy X z odzyskiem 80% - to w bilansie energetycznym nic nam się nie zmieniło.
    Dokładnie tak. Już tu czytałem posty, że ktoś w starszym domu założył rekuperację i nie zaobserwował zmiany w rachunkach.
    Zresztą mam podobny przypadek w rodzinie.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #43859
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Ja nie wyobrażam sobie nowobudowanego domu bez WM z odzyskiem.. szczególnie utwierdzam się w tym wtedy, kiedy wymieniam filtr na czerpni, zwłaszcza w zimowych miesiącach
    Nawet, gdy przy niskich temperaturach rekuperator wspomaga się grzałkami to mamy COP=1 (tego jest kilkanaście dni w roku raptem).
    Zyskujemy to, że nic nie ciągnie od okien (jak ktoś ma nawiewniki, raczej rzadko spotykane w nowych domach bez WM co jest mega dziwne przy szczelnej stolarce, bo najwyżej się uchyli... bez sensu).
    Znam różne przypadki ale jeszcze nie spotkałem takiego, że ktoś po montażu rekuperacji powiedział: **jowe to, wracam do grawitacyjnej
    Jedyny minus jaki widzę, to koszt montażu (o ile instalacja jeszcze w miarę to ceny jednostek zrobiły się jakieś absurdalne) i ewentualna uciążliwość w czasie prac (przy zagospodarowanych domach).
    Jak nikogo nie ma w domu to ustawiam przepływ na 70m3/h, jak jesteśmy w domu to 150-300 m3/h w zależności od potrzeb. Przy WG nie ma takiej możliwości (albo jest bardzo uciążliwa bo trzeba by latać po wszystkich oknach/kratkach i przesłaniać).

  20. #43860
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Klima jest popularna bo jest tania i ekonomiczna. Ale grzanie nadmuchowe jest wg mnie beznadziejne.
    Poprawnie to nie jest ogrzewanie nadmuchowe. Klimą nie ogrzejesz wszystkich pomieszczeń, można tylko dogrzać powierzchnie otwarte.
    Miałem to w pracy, grzało, ale jednak w małym pomieszczeniu (kilkanaście m2) było słychać i czuć. O wiele lepszy był grzejnik na ścianie.
    Natomiast jakbym miał dom o zapotrzebowaniu 2MWh na rok to osobiście nie bawiłbym się w pompę tylko grzał z cop1. To jest na tyle mała ilość energii, że zawsze powinno cię na nią być stać. Ewentualnie można założyć 2-3 kWh paneli i Ci pokryje zapotrzebowanie. I masz system tani (w zasadzie darmowy), bezobsługowy i niezawodny. Tylko warunek - to musi być bardzo mały albo bardzo dobrze ocieplony (pasywny) dom.
    No i ciągle mieć w głowie, że prąd powyżej 2 MWh będzie w następnym sezonie w cenie... 1 zł, 2 zł, 3 zł za kWh? PV to też nie jest remedium na wszystkie bolączki, bo instalacja kosztuje, wymaga utrzymania i pewnie niedługo magazynowania energii u siebie. Dla mnie ostatecznością jest mnożenie instalacji

    Uwierz mi, że ja naprawdę długo analizowałem optymalną ścieżkę postępowania przy termice domu i wyszło mi, że prądem to się można tylko dogrzewać. Dobrze się do tego nadaje, bo jest precyzyjny i niskozwłoczny (sterujesz elektronami, a nie litrami wody), ładnie współpracuje z elektroniką. Jest dobry na uzupełnienie brakujących 20% energii, np w łazience.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 2193 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony