dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2166 z 2205
Pokaż wyniki od 43.301 do 43.320 z 44087
  1. #43301

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Hmm z tego co mówił kominiarz to przegląd wentylacji i kominów w tym gazu raz na rok 100 zł, przegląd kotła 100 zł w przypadku Vaillanta.
    Wczoraj zamknąłem sezon grzewczy na gazie, wyszło 2000 zł z CWU. Dom ma 200 m2 po podłogach. Wychodzi na to że zużyłem 10,827‬ kWh, czyli w najtańszej opcji Enea ECO gdzie grzałbym tylko w nocy około 3100 PLN
    Ładnie.
    Masz rachunki na plus.
    Są inni dostawcy prądu.
    Miałbyś mniej na rachunku, mniejszym kosztem inwestycji.
    Na dziś.
    Mam gaz, jednak go olałem.
    Teraz mam przerobioną klimę na pc pw.
    A jeśli zmienię dostawcę prądu, to będę miał 20% taniej niż obecnie.
    Za CO zapłaciłem. 1000zl czystym prądem.
    Od kwietnia tanią klimą == >>pc pw
    Są różne rozwiązania. Każdy wybiera według siebie
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 13-05-2020 o 16:01
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  2. #43302
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Jak nie może jak może.
    Kolega ma nowy dom, jedyne media w nim to woda i prąd, na dachu panele, wszystko na prąd 1:1, nawet boljer a nie zadna ciepła pompa do CWU
    W którym roku wedle dokumentów rozpoczął budowę ?

  3. #43303

  4. #43304

    Domyślnie

    2015.poprawka

  5. #43305

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Hmm z tego co mówił kominiarz to przegląd wentylacji i kominów w tym gazu raz na rok 100 zł, przegląd kotła 100 zł w przypadku Vaillanta.
    Wczoraj zamknąłem sezon grzewczy na gazie, wyszło 2000 zł z CWU. Dom ma 200 m2 po podłogach. Wychodzi na to że zużyłem 10,827‬ kWh, czyli w najtańszej opcji Enea ECO gdzie grzałbym tylko w nocy około 3100 PLN
    Miesiąc temu wychodziło Ci 1450 zł
    Ciepły miesiąc i zużyłeś gazu za 550 zł. !!??

    To ile zużyłeś w styczniu?

    Już Ci to ironicznie wyliczałem, że przy przeciętnym ociepleniu zbudowałeś dom 30 kWh/m2/rok. Co jest niemożliwe!!!

    Przykro mi, ale nie wierzę w Twoje dane.

    I nie zapomnij podać ile razy paliłeś w kominku.

  6. #43306
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Miesiąc temu wychodziło Ci 1450 zł
    Ciepły miesiąc i zużyłeś gazu za 550 zł. !!??

    To ile zużyłeś w styczniu?

    Już Ci to ironicznie wyliczałem, że przy przeciętnym ociepleniu zbudowałeś dom 30 kWh/m2/rok. Co jest niemożliwe!!!

    Przykro mi, ale nie wierzę w Twoje dane.

    I nie zapomnij podać ile razy paliłeś w kominku.
    Raz ale przez 3 miesiace cały czas

  7. #43307

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Raz ale przez 3 miesiace cały czas
    Nie palę w kominku od pazdziernika kiedy założyli mi gaz bo syfi i żona mówi że sufit robi się zółty.
    Paliłem cały poprzedni sezon oczekując na gaz i nigdy więcej
    Kotłownia tak jak już wcześniej pisałem piec 6 tyś + instalacja 4 tyś + 3 tyś zewnetrzną i skrzynka 2, 5 tyś. Zwrot z czyste powietrze 5,6 tyś.
    Nie prowadzę statystyki codziennej z licznika gazowego bo nie mam na to ani czasu ani chęci
    Zrzut z ze strony PGNIG w załączniku

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	9,9 KB
ID:	444084
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture2.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	8,8 KB
ID:	444085

    Podsumowując narazie gaz jest ok, czy miało to sens ekonomiczny ? Nie chce mi się liczyć każdej złotówki, ale nie znalazłem w prądzie tańszej alternatywy w Bydgoszczy.

    @ProStaś - chyba nie czytałeś ze zrozumieniem, pisałem że sezon zamknę w okolicach 2 tyś i się nie myliłem. Przyszły sezon jak zaczne grzać od Piździernika będzie pewnie w granicach 2,3 tys, chyba będzie mroźna zima to pewnie 3-3.5 tyś.
    Ostatnio edytowane przez byq84 ; 14-05-2020 o 08:04
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  8. #43308
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Nie palę w kominku od pazdziernika kiedy założyli mi gaz bo syfi i żona mówi że sufit robi się zółty.
    Paliłem cały poprzedni sezon oczekując na gaz i nigdy więcej
    Kotłownia tak jak już wcześniej pisałem piec 6 tyś + instalacja 4 tyś + 3 tyś zewnetrzną i skrzynka 2, 5 tyś. Zwrot z czyste powietrze 5,6 tyś.
    Nie prowadzę statystyki codziennej z licznika gazowego bo nie mam na to ani czasu ani chęci
    Zrzut z ze strony PGNIG w załączniku

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	9,9 KB
ID:	444084
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture2.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	8,8 KB
ID:	444085

    Podsumowując narazie gaz jest ok, czy miało to sens ekonomiczny ? Nie chce mi się liczyć każdej złotówki, ale nie znalazłem w prądzie tańszej alternatywy w Bydgoszczy.

    @ProStaś - chyba nie czytałeś ze zrozumieniem, pisałem że sezon zamknę w okolicach 2 tyś i się nie myliłem. Przyszły sezon jak zaczne grzać od Piździernika będzie pewnie w granicach 2,3 tys, chyba będzie mroźna zima to pewnie 3-3.5 tyś.
    Znam ten ból mi przeszło palenie po kilku latach i 3 malowaniach

  9. #43309

    Domyślnie

    Wiesz jak napalisz sobie w zimny Listopadowy wieczór dla klimatu to jest ok, ale kotłownia w salonie bo nie masz wyjścia fajna nie jest. W lipcu czeka mnie malowanie salonu
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  10. #43310

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Hmm z tego co mówił kominiarz to przegląd wentylacji i kominów w tym gazu raz na rok 100 zł, przegląd kotła 100 zł w przypadku Vaillanta.
    Wczoraj zamknąłem sezon grzewczy na gazie, wyszło 2000 zł z CWU. Dom ma 200 m2 po podłogach. Wychodzi na to że zużyłem 10,827‬ kWh, czyli w najtańszej opcji Enea ECO gdzie grzałbym tylko w nocy około 3100 PLN
    Wbrew pozorom bardzo dokładnie czytam posty, szczególnie te, na które chcę odpowiedzieć.

    I powtórzę, nie wierzę w Twoje dane.
    10827 kWh za ogrzewanie i ciepłą wodę w domu o pow. 200m2 po podłodze (BTW grzejesz garaż, kotłownie za nią i strych nad nimi do 23C - zakładam, że nie robiłeś zmian w powierzchni domu; bo jeśli nie to ogrzewasz 145 m2 po podłodze) przez 7 miesięcy (listopad-maj włącznie) i takim ociepleniu jakie masz w stopce jest niemożliwe.

    A i tak pozostaje pytanie, czy gotujesz też na gazie?

    Nie wiem, ile osób korzysta z CWU, zakładam skromne 200 kWh na miesiąc. To 1400 kWh.
    Zostaje nam 9427 kWh/200m2 = 47 kWh/m2/rok i to przy 23C w domu!!!.
    Niemożliwe przy 25 cm. wełny na poddaszu i 15 cm. styro w podłodze.

    Albo grzejesz mniejszą powierzchnię np. owe 145 m2, wówczas wychodzi 65 kWh/m2/rok i wydaje się być absolutnie realne.
    Albo nikt nie korzysta z CWU.
    Albo utrzymujesz dużo niższą temp. w części domu.
    Albo coś innego.

    W sumie, osobiście jest mi to obojętne, ale nie daj Bóg przeczytają Cię inni, niezdecydowani czym ogrzewać dom i wyjdzie im, że chałupę 200m2 (z ociepleniem raptem 25 cm. wełny na poddaszu i 15 cm. w podłodze) można grzać i korzystać z ciepłej wody do woli za 2000 zł. rocznie, to będą przeklinać to forum na czym świat stoi.

    PS. Za owe 200 zł. (OMG który autoryzowany przedstawiciel Vaillanta przyjeżdża do klienta za 100 zł. na serwis ?) za serwis i kominiarza, to ja - dokładając 29 zł. - ogrzałem większą niż Ty chałupę, z 3 osobami do CWU w marcu i kwietniu....
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  11. #43311
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    ProStaś u mnie wychodzi jeszcze mniej 46 kwh/m2/rok mam całkowite aktualnie 7,5 mwh z tego 1 mwh gosp domowe i gotowanie i 500 kwh cwu i 6 mwh licze ogrzewanie.

  12. #43312

    Domyślnie

    Planuję ogrzewanie elektryczne jako podstawowe. W domu i tak będzie kominek (rekreacyjnie).
    Zapotrzebowanie na EP mam w projekcie 62kwh na m kw (w projekcie gaz). Rozumiem że w przypadku prądu mnożymy EP x 3 a w przypadku kominka bierzemy współczynnik dla biomasy czyli 0,2? Pytanie czy we wniosku o pnb mogę wskazać dowolne proporcje używania obu źródeł? Tzn np kominek 80% a prąd 20%, żeby zmieścić się w we współczynniku? Czy ma jakiekolwiek znaczenie, że kominek będzie bez DGP?

  13. #43313
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fpk Zobacz post
    Planuję ogrzewanie elektryczne jako podstawowe. W domu i tak będzie kominek (rekreacyjnie).
    Zapotrzebowanie na EP mam w projekcie 62kwh na m kw (w projekcie gaz). Rozumiem że w przypadku prądu mnożymy EP x 3 a w przypadku kominka bierzemy współczynnik dla biomasy czyli 0,2? Pytanie czy we wniosku o pnb mogę wskazać dowolne proporcje używania obu źródeł? Tzn np kominek 80% a prąd 20%, żeby zmieścić się w we współczynniku? Czy ma jakiekolwiek znaczenie, że kominek będzie bez DGP?
    Jak z połowę EP to CWU to po zmianie na prąd już z CWU masz EPcwu=90. Nawet, jak całą resztę wyprodukujesz z biomasy, to nie mieścisz się w limicie. Musisz więcej zmodyfikować 0 poprawić termoizolację, zainstalować WM czy inaczej jeszcze poprawić wynik i całość przeliczyć.

  14. #43314
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak z połowę EP to CWU to po zmianie na prąd już z CWU masz EPcwu=90. Nawet, jak całą resztę wyprodukujesz z biomasy, to nie mieścisz się w limicie. Musisz więcej zmodyfikować 0 poprawić termoizolację, zainstalować WM czy inaczej jeszcze poprawić wynik i całość przeliczyć.
    a PV nie poprawia wskaźnika EP?

  15. #43315

    Domyślnie

    O PV myślałem raczej po odbiorze budynku, żeby odpisać zwrot w PIT.
    A gdym do c.w.u. dał pc to te 90 dzielimy przez 3,5? I tu wraca pytanie czy resztę tzn część zużycia dotyczącą ogrzewania mogę zadeklarować w dowolnych proporcjach między biomasa a elektryką starając się o pnb?

  16. #43316
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    U nas był podobny problem - jako główne grzanie z racji małej powierzchni wybraliśmy bufor ciepła grzany w II taryfie + dodatkowo kominek z DGP(jako opcja awaryjna). Oczywiście na sam bufor nie mogliśmy dostać pozwolenia (O PV też myślimy za jakiś czas, zresztą przy wyborze projektu nie było nawet programu "MP")

    W rezultacie mamy w projekcie Bufor z grzałkami + kominek a proporcje 45% / 55% oraz grzanie CWU przez PC.
    Na moje skrzywienie że trochę średni to biznes dla dwóch osób przy bardzo małym zużyciu inwestować w PC do grzania samej wody usłyszeliśmy: "Tak musi być w projekcie aby spełniało normy, a czy Pan sobie założy PC czy zwykły bojler to i tak nikt nie sprawdzi"

    Niestety obliczenia musza wyjść, przelicznik na prąd jest jaki jest.

  17. #43317
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajprzeznet Zobacz post
    U nas był podobny problem - jako główne grzanie z racji małej powierzchni wybraliśmy bufor ciepła grzany w II taryfie + dodatkowo kominek z DGP(jako opcja awaryjna). Oczywiście na sam bufor nie mogliśmy dostać pozwolenia (O PV też myślimy za jakiś czas, zresztą przy wyborze projektu nie było nawet programu "MP")

    W rezultacie mamy w projekcie Bufor z grzałkami + kominek a proporcje 45% / 55% oraz grzanie CWU przez PC.
    Na moje skrzywienie że trochę średni to biznes dla dwóch osób przy bardzo małym zużyciu inwestować w PC do grzania samej wody usłyszeliśmy: "Tak musi być w projekcie aby spełniało normy, a czy Pan sobie założy PC czy zwykły bojler to i tak nikt nie sprawdzi"

    Niestety obliczenia musza wyjść, przelicznik na prąd jest jaki jest.
    pc ariston 80-100 l zbiornik ścienny kosztuje 2500; https://allegro.pl/oferta/bojler-pom...ant=8421262642
    pc cwu atlantic 200-270 l kosztuje 4400-4700 https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...0-l-9282012382

    Po co ten bufor? Żeby akumulować ciepło w taryfie nocnej po to aby nie zużywać go w dzień kiedy mamy go na bieżąco i na zapas z PV? A może klima do grzania w salonie za 2780 + do tego grzejniki w sypialniach i mata grzejna niakumulacyjna pod kaflami w łazienkach i ewentualnie kuchni? Pv nie trzeba zbyt wiele aby to się spieło od 4 do 6 kwp + taryfa g12w

  18. #43318
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajprzeznet Zobacz post
    "Tak musi być w projekcie aby spełniało normy, a czy Pan sobie założy PC czy zwykły bojler to i tak nikt nie sprawdzi"

    Niestety obliczenia musza wyjść, przelicznik na prąd jest jaki jest.
    Rekuperacja i kominek przy sensownej termoizolacji powinny wystarczyć.

  19. #43319
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a PV nie poprawia wskaźnika EP?
    Niestety, według przepisów PV nie jest brana pod uwagę.

  20. #43320
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Niestety, według przepisów PV nie jest brana pod uwagę.
    No właśnie nie wiedziałem ale ciekawe czy na przykład turbina wiatrowa też? I wszelkie inne OZE.

    Czyli trzeba kupić projekt standardowy ze średniowiecznym centralnym ogrzewaniem wodnym na syfopelet lub syfowęgiel i zrobić ogrzewanie po swojemu wraz z PV.

    A jak liczona jest pompa ciepła?

Strona 2166 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony