dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2167 z 2205
Pokaż wyniki od 43.321 do 43.340 z 44087
  1. #43321
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    pc ariston 80-100 l zbiornik ścienny kosztuje 2500; https://allegro.pl/oferta/bojler-pom...ant=8421262642
    pc cwu atlantic 200-270 l kosztuje 4400-4700 https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...0-l-9282012382
    Dzięki za te linki. Nie wiedziałem że coś takiego jest. A w jakim pomieszczeniu to umieścić? Łazienka czy pomieszczenie kotłowni gdzie i tak nie będzie pieca ?

    Sam planuję grzanie prądem i twoje rozwiązanie jest sensowne.
    Kable grzejne w kuchni i łazienkach, grzejniki elektryczne w sypialniach. Klima do salonu/jadalni z grzaniem i w przyszłości jakieś PV. Oczywiście do PNB mam co+cwu z pieca na pellet.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 25-05-2020 o 20:49

  2. #43322

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Dzięki za te linki. Nie wiedziałem że coś takiego jest. A w jakim pomieszczeniu to umieścić? Łazienka czy pomieszczenie kotłowni gdzie i tak nie będzie pieca ?

    Sam planuję grzanie prądem i twoje rozwiązanie jest sensowne.
    Kable grzejne w kuchni i łazienkach, grzejniki elektryczne w sypialniach. Klima do salonu/jadalni z grzaniem i w przyszłości jakieś PV. Oczywiście do PNB mam co+cwu z pieca na pellet.
    Tylko, że jak masz piec, to masz i komin, przynajmniej zaprojektowany...

  3. #43323
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Dzięki za te linki. Nie wiedziałem że coś takiego jest. A w jakim pomieszczeniu to umieścić? Łazienka czy pomieszczenie kotłowni gdzie i tak nie będzie pieca ?

    Sam planuję grzanie prądem i twoje rozwiązanie jest sensowne.
    Kable grzejne w kuchni i łazienkach, grzejniki elektryczne w sypialniach. Klima do salonu/jadalni z grzaniem i w przyszłości jakieś PV. Oczywiście do PNB mam co+cwu z pieca na pellet.
    Mam w tej chwili dokładnie tak jak TY . Moja PC cwu stoi w spiżarni i jest podłączona do gniazdka wazy razem z wodą prawie pół tony ale wylewki zostały zrobione zgodnie ze sztuką i przetestowane.

  4. #43324
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    No właśnie nie wiedziałem ale ciekawe czy na przykład turbina wiatrowa też? I wszelkie inne OZE.

    Czyli trzeba kupić projekt standardowy ze średniowiecznym centralnym ogrzewaniem wodnym na syfopelet lub syfowęgiel i zrobić ogrzewanie po swojemu wraz z PV.

    A jak liczona jest pompa ciepła?
    Ciekawostka - znalazłem taki artykuł, więc może coś w temacie się zmieniło. Cytat - aktualizacja: 29.04.2020 Nieodnawialna energia pierwotna, czyli wskaźnik EP jest uzależniony od wielu czynników. Do nich zaliczymy między innymi:

    Rodzaj i jakość izolacji budynku
    Rodzaj wentylacji – jeżeli zastosujemy rekuperator, współczynnik EP dla budynku będzie miał niższą wartość. Urządzenie jest odpowiedzialne za odzyskiwanie ciepła, przez co zmniejszamy zużycie energii do ocieplania budynku.
    >>> Rodzaj wykorzystywanych dodatkowych źródeł energii (głównie odnawialnych) – znaczenie na współczynnik EP dla budynku ma zastosowanie m.in. solarów, fotowoltaiki czy też pompy ciepła.<<<

    Ja już tematu nie drążę, bo mam PC ale jak ktoś celuje w kable + panele, to powinien.

  5. #43325
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ciekawostka - znalazłem taki artykuł, więc może coś w temacie się zmieniło. Cytat - aktualizacja: 29.04.2020 Nieodnawialna energia pierwotna, czyli wskaźnik EP jest uzależniony od wielu czynników. Do nich zaliczymy między innymi:

    Rodzaj i jakość izolacji budynku
    Rodzaj wentylacji – jeżeli zastosujemy rekuperator, współczynnik EP dla budynku będzie miał niższą wartość. Urządzenie jest odpowiedzialne za odzyskiwanie ciepła, przez co zmniejszamy zużycie energii do ocieplania budynku.
    >>> Rodzaj wykorzystywanych dodatkowych źródeł energii (głównie odnawialnych) – znaczenie na współczynnik EP dla budynku ma zastosowanie m.in. solarów, fotowoltaiki czy też pompy ciepła.<<<

    Ja już tematu nie drążę, bo mam PC ale jak ktoś celuje w kable + panele, to powinien.
    obecnie to po prostu mnożą zapotrzebowanie na moc x3 dla prądu jeżeli mamy pc scop=3 to powinniśmy się teoretycznie wyrobić bo z 1 kwh mamy 3 kwh ciepła

  6. #43326

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rekuperacja i kominek przy sensownej termoizolacji powinny wystarczyć.
    Rekuperacja i PC do CWU wystarczy? Kominy w ogóle z projektu wywalę...

  7. #43327
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Tylko, że jak masz piec, to masz i komin, przynajmniej zaprojektowany...
    Tak w projekcie mam komin na piec co i kominek. Jestem tuż przed PNB więc zmienię potem sposób ogrzewania w trakcie budowy odpowiednim wpisem do dziennika.

    OFFTOP

    Jedyne co mnie na razie trzyma przy jednym kominie to że chciałbym mieć piecokuchnię kaflową do pieczenia chleba, gotowania bigosu zimą czy dogrzewania wody jakby zimą wywaliło prąd u mnie na wsi. Pół życia miałem takie coś więc wiem z czym o się wiąże. Tylko nie wiem czy da się zrobić zamknięta komorę spalania w takiej piecokuchni. A jak wprowadzą zakazy to trudno - będę używał tylko w razie długiego braku prądu.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 26-05-2020 o 10:52

  8. #43328
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SilverX Zobacz post
    Rekuperacja i PC do CWU wystarczy?
    Trzeba przeliczyć.

  9. #43329

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Niestety, według przepisów PV nie jest brana pod uwagę.
    To ten artykuł kłamie??

    https://prawonieruchomosci24.pl/inte...agan-2187.html

  10. #43330
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SilverX Zobacz post
    PV kiedyś były w tabeli EP ze współczynnikiem 0,7.
    Teraz nie ma PV.
    Jest to o tyle logiczne, że PV produkuje prąd- nie jest źródłem ciepła a prąd z PV jest zużywany w lwiej części na cele niegrzewcze (czy to przez prosumenta, czy jego sąsiadów). Odrobina trafia może do CWU. Grzejesz, gdy PV produkuje tyle, co nic.

  11. #43331
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Jak rocznie PV mi produkuje 5MWh czyli tyle co rocznie na cwu potrzebne to jak można to pomijać w obniżeniu EP. Dyskryminacja.

  12. #43332

    Domyślnie

    Witam, projektant proponuję zmianę stropu monolitycznego na terive. Projekt jest z poddaszem użytkowym, wylewki pewnie 8 cm, grzanie kablami tylko w taniej taryfie. Jeśli to poddasze użytkowe, to nie będzie różnicy między monolitem a terivą?

  13. #43333
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SilverX Zobacz post
    Witam, projektant proponuję zmianę stropu monolitycznego na terive. Projekt jest z poddaszem użytkowym, wylewki pewnie 8 cm, grzanie kablami tylko w taniej taryfie. Jeśli to poddasze użytkowe, to nie będzie różnicy między monolitem a terivą?
    Różnica w w kosztach niewielka, a monolit najlepszy.

  14. #43334

    Domyślnie

    Różnica w kosztach może być duża. Zależy to od kosztów robocizny na danym terenie. Bo monolit jest bardziej pracochłonny i wielu wykonawcom się go nie chce robić. Ja np. miałem specjalnie zaporowe ceny na robociznę i sugestie, że może teriva.

    Mam monolit i sobie chwalę. Nic nie pęka, na razie (2 lata) zero rys na tynku i gładzi. Dobrze tłumi hałas.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  15. #43335

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Sam planuję grzanie prądem i twoje rozwiązanie jest sensowne.
    Kable grzejne w kuchni i łazienkach, grzejniki elektryczne w sypialniach. Klima do salonu/jadalni z grzaniem i w przyszłości jakieś PV. Oczywiście do PNB mam co+cwu z pieca na pellet.
    Nie przejdzie.
    Zobaczą prąd w dzienniku i odrzucą.
    Nawet KB może Ci tego nie klepnąć.
    Ewentualnie nowe OZC.
    Wtedy może da się coś wykombinować

  16. #43336

    Domyślnie

    Ktoś tu kiedyś pisał o kalkulatorze wpadania promieni słonecznych do domu, nigdzie nie mogę czegoś takiego znaleźć.

  17. #43337
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    PV kiedyś były w tabeli EP ze współczynnikiem 0,7.
    Teraz nie ma PV.
    Jest to o tyle logiczne, że PV produkuje prąd- nie jest źródłem ciepła a prąd z PV jest zużywany w lwiej części na cele niegrzewcze (czy to przez prosumenta, czy jego sąsiadów). Odrobina trafia może do CWU. Grzejesz, gdy PV produkuje tyle, co nic.
    Chodzi o współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii lub energii dla systemów technicznych wi?
    W rozporządzeniu uchylonym jest PV o współczynniku 0,7 i jest też kolektor słoneczny termiczny o współczynniku 0,0.
    W obowiązującym jest po prostu energia słoneczna o współczynniku 0,00.

    Tabela nie mówi o źródle ciepła, tylko o sposobie zasilania budynku lub jego części w energię.

    P.S. Da się tutaj wrzucić zdjęcie normalnych rozmiarów, bez używania zewnętrznego serwera do zdjęć?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Współczynnik Wi Tabela 1.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	21,4 KB
ID:	444731  
    Ostatnio edytowane przez JaninaJot ; 01-06-2020 o 10:13 Powód: Tabelka

  18. #43338

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Grzejesz, gdy PV produkuje tyle, co nic.
    Gazem czy drewnem też pali się w innym czasie niż zostały wyprodukowane.

  19. #43339
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    pc ariston 80-100 l zbiornik ścienny kosztuje 2500; https://allegro.pl/oferta/bojler-pom...ant=8421262642


    Po co ten bufor? Żeby akumulować ciepło w taryfie nocnej po to aby nie zużywać go w dzień kiedy mamy go na bieżąco i na zapas z PV? A może klima do grzania w salonie za 2780 + do tego grzejniki w sypialniach i mata grzejna niakumulacyjna pod kaflami w łazienkach i ewentualnie kuchni? Pv nie trzeba zbyt wiele aby to się spieło od 4 do 6 kwp + taryfa g12w
    Właśnie taka pompę mam w projekcie - zresztą sam ja podrzuciłem do obliczeń. Czemu póki co jej nie montuje ? Bo mam nowy bojler 80L który leży a przy moim zużyciu ciepłej wody ta pompa będzie mi się zwracać 10 lat, akurat bojler padnie, pompy będą jeszcze tańsze i wtedy się założy

    PV z czasem będzie i wtedy masz racje. Przy wyborze projektu i sposobu ogrzewania instalacje PV były ciut droższe, nie było żadnego programu jak "MP" i realnie nie brałem pod uwagę wtedy pakowania od razu 25 tys zł w taką instalacje. Szczególnie że nigdy nie wiadomo czy za 3 lata ZE odkupi choć połowę tego co wyprodukujemy, przy obecnym rządzie wszystko jest możliwe.

    Natomiast opcja klimatyzator + grzejniki była bardzo poważnie rozważana i może nawet trochę żałuje że z niej nie skorzystałem, na pewno z racji tego że nie do końca pasuje mi sam sposób grzania klimatyzatorem.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rekuperacja i kominek przy sensownej termoizolacji powinny wystarczyć.
    Nie mam rekuperacji i jej nie przewiduje. Ale masz racje - wtedy było by łatwiej choć zostaje kwestia co to jest sensowna termoizolacja - dla jednych to 15cm w podłodze i na ścianach, dla innych to minimum 25cm.

  20. #43340

    Domyślnie

    Witam po dłuższej przerwie. U mnie dom z 2005 r, ok. 140 m2 powierzchni użytkowej, ocieplony 10cm styropianem, na dachu wełna (nie pamietam ile ale po zakupie z rynku wtornego dachowka byla podnoszona i braki wełny uzupełniane), podłoga to jeden ze słabych punktow bo ma cieniutką izolacje chyba 5 cm, okna dwuszybowe. Dwa lata temu docieplałem fundamenty styrodurem 10- ką a w tym roku chce dołożyć izolacji, jakieś 10 cm grafitowego styropianu i przy okazji odgrzebac i doszczelnic osadzenie okien. Dom ogrzewany glównie kominkiem a jak nas nie ma w domu to wlacza sie kociol dwufunkcyjny na propan. Nie mam podlogowki. Rok temu zalozona PV 9.9 kWp i mam 4 klimatyzatory z funkcją grzania. Do CWU mam bojler elektryczny 140 litrow. Ponieważ ogrzewanie samym propanem (Gaspol z licznikiem i telemetrią) wychodzi drogo a kociol Junkersa ma juz 14 lat wpadlem na pomysl, że wymienie go na kociol elektryczny bo troche tej energii z cieplych i slonecznych miesiecy mi zostanie (myslę,że w tym roku z 2000kWh). Myslalem o PC PW ale z uwagi na klasyczne grzejniki ten pomysl mi wybito z glowy. Jeszcze raz zaznaczam, ze byloby to rezerwowe zrodlo ciepla bo dalej chce grzac kominkiem.
    Ponadto musze zaznaczyc, ze piec i bojler sa w pomieszczczeniu gospodarczym na parterze ( nie mam piwnicy) i przez "dorabianą" wentylację ( pierwotnie nie mialo tam byc kotlowni) w zimie to pomieszczenie ulega dużemu wyziębieniu co przenosi sie na sciany sąsiednich czesci domu. Przez zamontowanie tam elektryka chce usunąc te wychladzającą wentylacje i przez to zredukowac straty ciepła.
    Co o tym myslicie?
    Będę wdzieczny za uwagi konstruktywną krytykę.
    Ostatnio edytowane przez duke-R ; 04-08-2020 o 09:56

Strona 2167 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony