dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2168 z 2205
Pokaż wyniki od 43.341 do 43.360 z 44087
  1. #43341
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Czy pompa wody do cwu może być w pralni - suszarni razem z zamrażarką i stacja uzdatniania wody?

  2. #43342
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke-R Zobacz post
    Rok temu zalozona PV 9.9 kWp i mam 4 klimatyzatory z funkcją grzania. .
    Nie rozumiem. Masz założone 4 "klimy" i chcesz zakładać kocioł elektryczny? Po co? Zrób wentylację mechaniczną z rekuperacją i będziesz miał wszystko

  3. #43343

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Nie rozumiem. Masz założone 4 "klimy" i chcesz zakładać kocioł elektryczny? Po co? Zrób wentylację mechaniczną z rekuperacją i będziesz miał wszystko
    Żeby jednak mieć awaryjne ogrzewanie tzn. kiedy np. gdzieś wyjeżdżamy i temp spadnie poniżej pewnego poziomu lub późno wracamy z pracy. Dobry kocioł Kospela to wydatek rzędu 3-3.5 tys a za mój używany topowy wtedy Junkers też coś dostanę więc można coś podłaczyc do grzejników stosunkowo niedużym kosztem.
    Wentylacja mechaniczna... hmm, spróbuję oszacować koszty choć będzie chyba trochę prucia domu, jak sądzę.

  4. #43344

    Domyślnie

    Masz 4 klimy więc masz podstawowe i zapasowe źródło ciepła po co kombinować.
    Ni chyba że chcesz to zamiast Kospela kup kocioł elektryczny standardowy za 1200 PLN i też się sprawdzi.

    Rekuperacja fajna sprawa dokładasz grzałkę kanałową za 150 PLN i masz kolejne źródło ciepła.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #43345
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Masz 4 klimy więc masz podstawowe i zapasowe źródło ciepła po co kombinować.
    Zapasowe źródło ciepła jak najbardziej by się przydało - ale nie może być uzależnione od prądu.

  6. #43346

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Czy pompa wody do cwu może być w pralni - suszarni razem z zamrażarką i stacja uzdatniania wody?
    Jak najbardziej. Ciepło które zrobi zamrażarka wykorzysta bojler. Ja tak mam że zamrażarka klasy D stoi 3 metry od takiej pompy z bojlerem i jest git.

  7. #43347
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Jak najbardziej. Ciepło które zrobi zamrażarka wykorzysta bojler. Ja tak mam że zamrażarka klasy D stoi 3 metry od takiej pompy z bojlerem i jest git.
    A co z chłodnym powietrzem z pompy cwu? Jest ono suche więc będzie redukowało wilgoć z suszącego się prania? Czy wywalać na strych?

  8. #43348

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zapasowe źródło ciepła jak najbardziej by się przydało - ale nie może być uzależnione od prądu.
    W samochodzie mam koło zapasowe ale silnika zapasowego nie mam, na cholerę mam robić coś zapasowego? Mam 7,3kWp w fotowoltaice to mam kolejne 7kW robić jako "zapasowe" źródło.Zakładam że prąd jest dobrem niezbędnym jak go wyłączą to już nie będzie mała akcja jak podwyżki w sejmie tylko grube pierdyknięcie jak wylana ropa na Malediwy.
    I wtedy będziemy łazić po dachach robić pająki po 200V prądu stałego i jakieś 50A do spawania się nada i do gotowania też.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #43349
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Zakładam że prąd jest dobrem niezbędnym jak go wyłączą to już nie będzie mała akcja jak podwyżki w sejmie tylko grube pierdyknięcie jak wylana ropa na Malediwy.
    Założenie dobre. Tylko nie zmienia to faktu, że są sytuacje, gdzie nawet przez kilka dni prądu może nie być, bo np. popadał mokry śnieg i seryjnie połamane gałęzie uszkodziły sieć czy przyszedł silny wiatr i zrobił to samo - a im mniej odbiorców jest pozbawionych prądu, tym mniejszy priorytet i jak ktoś akurat załapał się na uszkodzenie odcinające tylko kilka domów, to może długo czekać na naprawę. Można się pocić i robić za pająka - ale PC tak nie zasilisz a i z kablami czy grzałkami może być problem. A odpalenie kominka przynajmniej najważniejszą potrzebę zaspokaja (lodówkę masz na dworze, skoro trzeba ogrzewać) - a może i da się w nim garnek wody na umycie się nagrzać.

  10. #43350
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    To może prościej wrzucić mały piecyk i kuchenkę na strych, takie podłączane do butli? Piecyk to koszt poniżej 300PLN.
    Nie widzę sensu w ładowaniu tysięcy złotych w kominek, który nie będzie używany. W promocji z dziurą z góry na dół przez cały dom.
    Ostatnio edytowane przez kroles ; 27-08-2020 o 07:56 Powód: jaśniej

  11. #43351

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Założenie dobre. Tylko nie zmienia to faktu, że są sytuacje, gdzie nawet przez kilka dni prądu może nie być, bo np. popadał mokry śnieg i seryjnie połamane gałęzie uszkodziły sieć czy przyszedł silny wiatr i zrobił to samo - a im mniej odbiorców jest pozbawionych prądu, tym mniejszy priorytet i jak ktoś akurat załapał się na uszkodzenie odcinające tylko kilka domów, to może długo czekać na naprawę. Można się pocić i robić za pająka - ale PC tak nie zasilisz a i z kablami czy grzałkami może być problem. A odpalenie kominka przynajmniej najważniejszą potrzebę zaspokaja (lodówkę masz na dworze, skoro trzeba ogrzewać) - a może i da się w nim garnek wody na umycie się nagrzać.
    Przez 10 lat u nas najdłuższa awaria zasilania była parogodzinna.

    Warto zainwestować w budowę domu (jak najmniejsza "litrowość") - wtedy nie będzie problemu podczas awarii zasilania w zimę nawet przez parę dni - starczy biokominek albo świeczki.

    Mam do CO tylko kocioł Kospel za 2400 zł. Wokoło instalują PCi, PV, solary, kominki itp. itd., a ja dalej mam to samo co 10 lat temu. Żadnych awaryjnych źródeł ciepła.
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 27-08-2020 o 07:05

  12. #43352
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Przez 10 lat u nas najdłuższa awaria zasilania była parogodzinna.

    .
    I oby w jedenastym roku nie klynkło na dwa tygodnie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #43353

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    I oby w jedenastym roku nie klynkło na dwa tygodnie
    Mam parę litrów Fanoli w garażu. Nie zmarznę.

    Ja masz Smarta, to dasz radę go nawet popchnąć jak zbraknie paliwa, jak starą S-Klassę - nie dasz rady.
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 27-08-2020 o 08:32

  14. #43354
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Mam parę litrów Fanoli w garażu. Nie zmarznę.

    Ja masz Smarta, to dasz radę go nawet popchnąć jak zbraknie paliwa, jak starą S-Klassę - nie dasz rady.
    Ile kWh na :
    bytowe/CWU/CO tak z ciekawości?

    Uważam że koza to fajna rzecz dla zabawy i głęboki kryzys
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #43355

    Domyślnie

    Całkowite 7600 kWh, na CO średnio na rok z ostatnich 3 lat 2600 kWh.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  16. #43356
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Przez 10 lat u nas najdłuższa awaria zasilania była parogodzinna.

    Warto zainwestować w budowę domu (jak najmniejsza "litrowość") - wtedy nie będzie problemu podczas awarii zasilania w zimę nawet przez parę dni - starczy biokominek albo świeczki.

    Mam do CO tylko kocioł Kospel za 2400 zł. Wokoło instalują PCi, PV, solary, kominki itp. itd., a ja dalej mam to samo co 10 lat temu. Żadnych awaryjnych źródeł ciepła.
    Ja mam jeszcze mniej awaryjne elektryczne źródło ciepła z pominięciem wody i rur, mam również PV i to polecam. Masz niewielkie zapotrzebowanie na energię można by pomyśleć o pV

    na co idzie te 5MWh /rok bo to duzo

    Dla porównania u mnie dotychczas szło na bieżące zużycie łącznie z cwu ok 2300 kwh a ogrzewanie zabierało 4700 kwh
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 27-08-2020 o 09:24

  17. #43357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Założenie dobre. Tylko nie zmienia to faktu, że są sytuacje, gdzie nawet przez kilka dni prądu może nie być, bo np. popadał mokry śnieg i seryjnie połamane gałęzie uszkodziły sieć czy przyszedł silny wiatr i zrobił to samo - a im mniej odbiorców jest pozbawionych prądu, tym mniejszy priorytet i jak ktoś akurat załapał się na uszkodzenie odcinające tylko kilka domów, to może długo czekać na naprawę. Można się pocić i robić za pająka - ale PC tak nie zasilisz a i z kablami czy grzałkami może być problem. A odpalenie kominka przynajmniej najważniejszą potrzebę zaspokaja (lodówkę masz na dworze, skoro trzeba ogrzewać) - a może i da się w nim garnek wody na umycie się nagrzać.
    Zerknij na Białoruś kryzys jakiego dawno nikt nie widział a jakoś prąd nadal mają Łukaszenka im nie wyłączył. A Wy zachowujecie się jakby jedyne co Wam potrzebne to brak prądu przez 4h aby pokazać całemu światu jak jesteście przygotowani do tego kataklizmu
    Nie wiem gdzie mieszkacie może na Antarktydzie gdzie dzień w dzień średnia dobowa wynosi -35*C ewentualnie mentalnie żyjecie w 1926r (lutym) w Czarnym Dunajcu gdzie maksymalnie było -42*C ale w 2020r średnia dobowa wynosi około 0*C . I jak se włączę palnik na kartusze to se chałupę podgrzeje, posadzę tyłek w samochodzie i włączę ogrzewanie mało to sposobów jest?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #43358

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Dla porównania u mnie dotychczas szło na bieżące zużycie łącznie z cwu ok 2300 kwh a ogrzewanie zabierało 4700 kwh
    2300 kWh na bytowy + CWU? Mało! Mimo tego, że CWU masz z pompy.

  19. #43359
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    2300 kWh na bytowy + CWU? Mało! Mimo tego, że CWU masz z pompy.
    do cuw jest 1 dorosły plus nastolatka to nie wiem czy to nie liczyć za2? ale pc jest z dotacji wypasiona ma scop 4 wysoki ale chyba realny, mierzyłem zużycie prądu w grudniu tego roku i wyszło średnio 1,7 kwh/24h, według mnie bardzo dobry wynik. inna kwestia że pc pobiera powietrze z garażu nie jest on ogrzewany ale za to ocieplony oprócz posadzki dlatego jest w nim zawsze dodatnia temperatura. PC ma zakres pracy dla powietrza wlotowego -7 do +35. silnik pracuje w zakresie od 300 do 440 W.

  20. #43360
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja chyba też nie do końca rozumiem budowania osobnego systemu grzewczego na wypadek, gdyby na kilka godzin zabrakło prądu. Chyba, że faktycznie ktoś mieszka w jakimś dziwnym miejscu. Ale większość chyba nie miała nawet takiej sytuacji. To już nie lepiej zainwestować w butlę gazową i ją wstawić gdzieś do schowka? Może posłużyć jako źródło do nagrzewnicy gazowej albo kuchenki elektrycznej. Kilkugodzinny, a nawet kilkudniowy kataklizm się przeżyje, a inwestycja to max kilkaset złotych. Wychodzi taniej niż osobny system grzewczy. Ew agregat prądotwórczy

Strona 2168 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony