dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2170 z 2205
Pokaż wyniki od 43.381 do 43.400 z 44087
  1. #43381
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    @Kaizen kozom można palić bez pracującej rekuperacji nie dają za to nagrody Darwina? A gazem już nie można?
    Można rurą pod posadką wlata kominem wylata
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #43382

    Domyślnie

    Ok poddaję się nie mam rury pod posadzką, więc niestety w razie "W" czeka mnie śmierć reku nie pracuje a rury nie mam, okna nie otworzę bo wojna wszędzie.
    Te UPSy co leżą mam wywalić nic z nimi nie zrobię najpierw ukradną mi panele, a później UPSy dom zostawią?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #43383

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Tak przeważnie jest ale niewiadomo kiedy WORLD WAR Z nadejdzie
    Kaizen, to akurat wszystkim "poleca" tylko kable i WM.
    Nie mam ochoty rozwijać Jego poprzedniej retoryki.
    Teraz, nagle, w wątku z grzaniem z COP=1, zmienił podejście.
    Akurat, do mnie, to może, bo grzałem czystym prądem ponad 5 lat. Dopiero od kwietnia mam tanią (dosłownie) PC.
    A On, nagle napisał coś, co zawsze negował w nowych domach.
    A temat z grzaniem czystym prądem, to w ogóle, pojechał.
    Nie ten wątek.
    Jakiś spam się mu włączył?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #43384
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    nagle napisał coś, co zawsze negował w nowych domach.
    Możesz zacytować gdzie zanegował kable grzejne? Chętnie przeczytam bo sam jestem przed decyzją. Ja póki co rozumiem, że rozmawiamy o alternatywnym systemie grzewczym który ma za zadanie podnieść komfort życia w trakcie kataklizmu / awarii. Proponowane są rozwiązanie jak koza albo gaz. Ale chyba przeoczyłem tą negację kabli jako głównego systemu grzewczego? Pomożesz?

  5. #43385

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Możesz zacytować gdzie zanegował kable grzejne? Chętnie przeczytam bo sam jestem przed decyzją. Ja póki co rozumiem, że rozmawiamy o alternatywnym systemie grzewczym który ma za zadanie podnieść komfort życia w trakcie kataklizmu / awarii. Proponowane są rozwiązanie jak koza albo gaz. Ale chyba przeoczyłem tą negację kabli jako głównego systemu grzewczego? Pomożesz?
    Żle zrozumiałeś.
    Negował wszystko inne, niż grzanie prądem kablami w wylewce.
    Czyli wszystko inne, to bee było.
    Prąd i grzanie kablami było na piedestale.
    Wszystko inne, było złe.
    Żadnych kominów, pieców, kotłów, gazu.
    Tylko kable.
    A teraz, kozy poleca i drogie kominy, kiedy wcześniej, to była niewłaściwa decyzja inwestora.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 27-08-2020 o 21:15
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #43386
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ok, chyba dalej nie rozumiem bo dalej nie widzę cytatu gdzie obecnie neguje kable jako główne źródło ogrzewania.

  7. #43387

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Ok, chyba dalej nie rozumiem bo dalej nie widzę cytatu gdzie obecnie neguje kable jako główne źródło ogrzewania.
    Czytasz ze zrozumieniem?
    Chyba nie.
    Poczytaj mój pierwszy post z dzisiaj.
    Nie napisałem tak, jak sugerujesz.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #43388
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Jakoś do tej pory byłeś zwolennikiem domu z kablami bez komina.
    Wow. Wiesz coś o mnie, czego ja nie wiem. To o kominie to wróżka Ci powiedziała, czy sam sobie uroiłeś?

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    @Kaizen kozom można palić bez pracującej rekuperacji nie dają za to nagrody Darwina? A gazem już nie można?
    Tak. Bo przy kozie komin załatwia ciąg.
    Jak nie masz komina, to oczywiście koza też kwalifikuje do Darwina.

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Kaizen, to akurat wszystkim "poleca" tylko kable i WM.
    Za bardzo zawężasz. Polecam też kozy, G12(as/w), robienie domowego jogurtu/chleba na zakwasie/wędlin, myślenie, czytanie ze zrozumieniem i wiele, wiele innych czynności i rzeczy.

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Teraz, nagle, w wątku z grzaniem z COP=1, zmienił podejście.
    Jak to nagle? Przeczytaj pierwszy post z wątku o kablach (w sygnaturce).
    Zwyczajnie każdą sytuację analizuję i nie jestem wierzącym (no, może poza wiarą w ekonomię, fizykę i rozum) - ale nie w dogmaty.
    Weźmy taki przykład z roletami nadstawnymi które miałem w projekcie. Liczyłem i liczyłem i wyszło mi, że i tak klimy nie uniknę i jak do niej dołożę rolety wewnętrzne (zwłaszcza przy sporym okapie) to wyjdzie mi lepiej, a jakbym dał rolety zewnętrzne to byłyby cały czas otwarte. Ale potem się okazało, że jak rezygnuję z rolet to muszę kupić/zrobić nadproża które wcześnie byłyby zbędne, bo wieniec wg projektu załatwiał sprawę. Więc znowu przeliczyłem - nie traktowałem rolet zewnętrznych jako dogmatycznie złego rozwiązanie. Po prostu decydowała opłacalność.
    Podobnie PV. Generalnie co liczę, to się nie opłaca nawet przy tych 5K zł dopłat. Ale jak będę stawiał wiatę, to przekalkuluję - bo tak na czuja, jak zastąpią całe krycie dachu to przy dopłacie 5K mogą mieć sens ekonomiczny.

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    A On, nagle napisał coś, co zawsze negował w nowych domach.
    Co niby negowałem? Masz na myśli te wątpliwości?

    Widzisz świat czarno-biały? U mnie ma masę kolorów. Kolejny przykład to cytat z mojego pierwszego postu na FM:
    Jeżeli dobrze ocieplimy dom i zapotrzebowanie na energię będzie niskie, to nie mają sensu kosztowne w montażu a tanie w eksploatacji źródła ciepła (jak PC czy solary). A jak przyoszczędzimy na izolacji, to warto zainwestować w tanie w eksploatacji źródło ciepła.
    Jak chcesz mi przypisać doktrynalne umiłowanie kabli - to mylisz się. Moi rodzice mają dom z 1,5 suporka, zero styropianu i kaloryfery. W aktualnych realiach nie zaproponowałbym im grzania prądem z COP=1 (ale jak upowszechni się zimna fuzja i prąd będzie w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze po 5gr/kWh jak najbardziej, ale to raczej bym polecał nowym mieszkańcom tego domu, bo moi rodzice raczej nie dożyją). Za to w większości domów współcześnie budowanym - owszem. Nie dlatego, że namawianie ludzi do dostąpienia oświecenia i grzanie kablami jest nakazem od mojego kabloboga a dlatego, że w większości przypadków to się opłaca (zawsze namawiam do liczenia OZC, zbierania ofert i kalkulowania, kiedy droższa inwestycja się zwróci) Również polecam pierwszy post z wątku o grzaniu kablami gdzie napisałem:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Każdemu przed podjęciem tej decyzji polecam policzenie OZC i zebranie ofert na różne sposoby ogrzania swojego domu (wraz z przyłączami, kominami, przeglądami i wszystkim, co poszczególne metody grzania wymagają).
    Jak chcesz wywołać wojnę "COP=1 vs reszta świata" to nie ze mną. Były sytuacje, gdzie polecałem kolektory, bywały sytuacje gdzie polecałem pompy ciepła. A do COP=1 regularnie polecam kozę do poprawianie EP przy grzaniu z COP=1, często też dodatkowo klimę (do chłodzenia, grzania i ratowania EP).

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Prąd i grzanie kablami było na piedestale.
    Wszystko inne, było złe.
    Zmień okulistę i/lub naucz się czytać ze zrozumieniem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-08-2020 o 03:09 Powód: Konsolidacja postów

  9. #43389
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

  10. #43390

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Kaizen, to akurat wszystkim "poleca" tylko kable i WM.
    Nie mam ochoty rozwijać Jego poprzedniej retoryki.
    Teraz, nagle, w wątku z grzaniem z COP=1, zmienił podejście.
    Akurat, do mnie, to może, bo grzałem czystym prądem ponad 5 lat. Dopiero od kwietnia mam tanią (dosłownie) PC.
    A On, nagle napisał coś, co zawsze negował w nowych domach.
    A temat z grzaniem czystym prądem, to w ogóle, pojechał.
    Nie ten wątek.
    Jakiś spam się mu włączył?
    Heh - bardzo tranfe uwagi @klaudiusz_x
    To chyba taki syndrom neofity, co wszystko wie najlepiej i chce cały świat nawrócić na swoje rozwiązanie. (to wprost bije z jego postów)
    Ja pamiętam doskonale z czasów, jak był tutaj świeżakiem, jak mi udowadniał, że moja przewymiarowana pompa ciepla (on/off) musi taktować bo jest przewymiarowana. No to tak jak z tym trzmielem.....
    Pozostaje mieć nadzieję, że mu przejdzie...ale mam wrażenie, że jestem jednak naiwny
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #43391
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ale chwila, co Wy chcecie od gościa? Jego filozofia (kaizen) zakłada ciągłe doskonalenie się - po prostu wyciągnął wnioski. Zajęło to jakieś 10 000 postów, kto wie może następnym etapem ewolucji będzie przyznanie się do błędu...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  12. #43392
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    następnym etapem ewolucji będzie przyznanie się do błędu...
    Ten etap już dawno osiągnąłem - np. w linku z sygnaturce o grzaniu PC czy tutaj
    A temat kominka u mnie od pierwszego mojego postu na FM i nie tylko. Pomysł grzania z COP=1 był wiele wyliczeń i przemyśleń później (wątek też w sygnaturce).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-08-2020 o 16:27

  13. #43393

    Domyślnie

    Kaizen w zasadzie, to mnie to wali/rybki.
    Nie śledzę Twoich postów w innych działach, tylko tak zwracam uwagę, że w dziale z grzaniem i pompami, to lecisz w kosmos.
    A tu nagle, to nie TY, tylko inny Kaizen.
    Tak, przyznaję się..
    Przeoczyłem coś w innych podforach forum FM.
    Sam sobie zapracowałeś na władcę kabli, a teraz, sam sobie zaprzeczasz.
    Jakaś supernowa wybuchła?
    Nie będę wyszukiwał Twoich postów, nie będę udowadniał Tobie, że sam teraz jesteś zaprzeczeniem wszystkiego, co pisałeś wcześniej w działach, które czasem oglądam.
    W d. mam, że się oburzysz.
    Sam robisz aktualnie pod swoją retorykę, którą zmieniłeś, bo spamu klienci nie lubią (typu, jedna objawiona prawda)
    A teraz, to wielkie oburzenie.
    No popatrz.
    Pzdr.

    PS.
    Temat z grzaniem czystym prądem.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 28-08-2020 o 20:16
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #43394

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Ale chwila, co Wy chcecie od gościa? Jego filozofia (kaizen) zakłada ciągłe doskonalenie się - po prostu wyciągnął wnioski. Zajęło to jakieś 10 000 postów, kto wie może następnym etapem ewolucji będzie przyznanie się do błędu...
    Nie wyciągnął.
    Tylko pudruje...
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #43395
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Nie śledzę Twoich postów w innych działach, tylko tak zwracam uwagę, że w dziale z grzaniem i pompami, to lecisz w kosmos.
    Masz klapki na oczach? Tylko jeden dział czytasz? A potem na podstawie takiego zawężenia oceniasz osobę? To świadczy o Tobie, nie o mnie.
    Wiedząc, że masz szczątkową wiedzę o czyichś poglądach lepiej ich nie oceniać.
    Ciekawe też, że wspomniałeś że "Zajęło to jakieś 10 000 postów" - bzdura. Wiedzę nabywa się od rzeczy przeczytanych, a nie napisanych. A tych mam o kilka rzędów wielkości więcej.

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Sam sobie zapracowałeś na władcę kabli, a teraz, sam sobie zaprzeczasz.
    To Twoja iluzja. Władcą to jestem liczenia i logiki.

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Nie będę wyszukiwał Twoich postów, nie będę udowadniał Tobie, że sam teraz jesteś zaprzeczeniem wszystkiego, co pisałeś wcześniej w działach, które czasem oglądam.
    No tak, to by zburzyło Twoją iluzję... A każdy ją kocha.

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    W d. mam, że się oburzysz.
    Z pewnością wiele osób z wypiekami sobie wyobraża, co sobie i gdzie wkładasz. Za stary jestem, żeby się oburzać na wypociny jakiegoś internauty (na świecie są dwie osoby - żona i córka, które są w stanie wyprowadzić mnie z równowagi, syn próbuje dołączyć do tego elitarnego grona, ale jeszcze mu się nie udało). Co nie znaczy, że nie wyjaśnię (z kulturą i bez używania słów na d, k, ch itp., bo kulturę sobie cenię - świadczy o mnie) pomówień i insynuacji w trybie sprostowania.

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Sam robisz aktualnie pod swoją retorykę, którą zmieniłeś, bo spamu klienci nie lubią (typu, jedna objawiona prawda)
    Czy oby na pewno wiesz, co znaczy słowo "retoryka"? Nie mam swojej.


    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Temat z grzaniem czystym prądem.
    W gniazdku mam w przytłaczającej większości brudny prąd. W Polsce nie da się grzać czystym.

    A jeżeli chodzi Ci o grzanie z COP=1 (jak w temacie) to jak najbardziej temat kozy i/lub klimy i/lub innych rozwiązań jest z tym nierozerwalnie związany. Bo nie da się legalnie zbudować od 2017 roku (a od 2014 było to bardzo trudne) systemu grzewczego z grzaniem CO i CWU prądem z COP=1.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-08-2020 o 01:11

  16. #43396
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Taaa... Jak na władcę logiki i liczenia to słabo Ci wyszło udowodnienie mi że pompa ciepła w cenie kabli - mój przypadek z dotacją z Czystego Powietrza - nigdy się nie zwróci.....To tak w temacie COP1.
    Fajnie się gadało.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  17. #43397
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli dobrze ocieplimy dom i zapotrzebowanie na energię będzie niskie, to nie mają sensu kosztowne w montażu a tanie w eksploatacji źródła ciepła (jak PC czy solary). A jak przyoszczędzimy na izolacji, to warto zainwestować w tanie w eksploatacji źródło ciepła.
    J.
    Się wpierdzielę gdzie solar jest drogi to jedna z tańszych technologi do uzyskania CWU grzania basenu i wspomagania CO, stosunkowo bezawaryjna , i łatwa w konserwacji.

    I sam masz PC której również używasz zimą w jakim stopniu niewiem ale używasz.

    Wogóle to ile zżarła twoja buda w tym sezonie?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #43398
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Taaa... Jak na władcę logiki i liczenia to słabo Ci wyszło udowodnienie mi że pompa ciepła w cenie kabli - mój przypadek z dotacją z Czystego Powietrza - nigdy się nie zwróci.....To tak w temacie COP1.
    Masz na myśli to?
    Jak ktoś się uprze (ja na początku byłem napalony na PC jak szczerbaty na suchary) to matematyka bywa bezsilna. Dobiera założenia tak, żeby wyszło na jego. A trzeba robić porównania systemów tak, jakbyś był napalony na ten, którego liczysz.

    Ale jak ktoś policzy, to trudno znaleźć przypadek, gdzie PC kosztowo wygra z innymi podobnie albo mniej obsługowymi systemami w kategorii "ekonomia". To prawda, dopłaty mogą wszystko zmienić. Tyle, że nie ma dopłat do PC dla nowych domów. A dla starych tak samo są (a dla nowych były kiedyś) dopłaty do urządzeń z COP=1 jak i PC.

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Się wpierdzielę gdzie solar jest drogi to jedna z tańszych technologi do uzyskania CWU grzania basenu i wspomagania CO, stosunkowo bezawaryjna , i łatwa w konserwacji.
    Nie jest tak różowo. Solary same nie dostarczą Ci CWU - musisz mieć dodatkowe źródło ogrzewania do CWU. Więc cały koszt można bezpośrednio przeliczyć na kWh prądu. A koszty, to nie tylko kolektor i jego montaż, ale też rozbudowa układu. Dla przykładu mój zasobnik 100l kosztuje wg ceneo aktualnie 2299zł brutto z 23% VAT. Jakbym chciał kolektory, to pewnie musiałbym wziąć minimum 300l i z wężownicą 3996zł. To razem ile musiałbym dopłacić? 5K? 8K zł? Za 5K zł to mogę kupić ponad 13MWh prądu co przy założeniu, że kolektory zaspokoiłyby mi 50% zapotrzebowania na CWU wyszłoby na zero po 18 latach. Tyle, że w praktyce jeszcze dłużej, bo to ciepło nie jest całkiem za darmo - kupujesz prąd do pompy obiegowej pracującej przez praktycznie całą drogą strefę, od czasu do czasu trzeba glikol wymienić. Przydałoby się też ubezpieczyć. Kolektory mają sens ekonomiczny w specyficznych sytuacjach - np. przy kotle węglowym, żeby uniknąć palenia latem z przytłaczająco niską sprawnością, w pensjonatach i domach letniskowych gdy zimą jest znikome zapotrzebowanie czy do grzania basenu używanego tylko latem.


    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    I sam masz PC której również używasz zimą w jakim stopniu niewiem ale używasz.

    Wogóle to ile zżarła twoja buda w tym sezonie?
    Nie mam opomiarowanego ogrzewania. Mogę tylko szacować. Latem zużywam jakieś 700kWh prądu miesięcznie. W tym CWU i klima. Na klimę idzie może z 50kWh (raczej mniej). Jakby przyjąć, że wszystko powyżej to CO, to wychodząc od całego rocznego zużycia 10295kWh-12x650kWh=2495kWh. Wydaje mi się realne. Salon z aneksem w większości grzeję klimą, czasami kozą, od wielkiego dzwonu odpalam podłogówkę (chyba raz w zeszłym sezonie odpaliłem). Ale trzeba pamiętać, że tu mam też największe zyski bytowe, bo kuchnia i słoneczne, bo sporo przeszkleń na wschód, południe i zachód, więc ciepła z systemu grzewczego tu trzeba znacznie mniej na metr kwadratowy niż w sypialniach czy łazienkach, gdzie 100% to kable.

  19. #43399
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Nie jest tak różowo. Solary same nie dostarczą Ci CWU - musisz mieć dodatkowe źródło ogrzewania do CWU. Więc cały koszt można bezpośrednio przeliczyć na kWh prądu. A koszty, to nie tylko kolektor i jego montaż, ale też rozbudowa układu. Dla przykładu mój zasobnik 100l kosztuje wg ceneo aktualnie 2299zł brutto z 23% VAT. Jakbym chciał kolektory, to pewnie musiałbym wziąć minimum 300l i z wężownicą 3996zł. To razem ile musiałbym dopłacić? 5K? 8K zł? Za 5K zł to mogę kupić ponad 13MWh prądu co przy założeniu, że kolektory zaspokoiłyby mi 50% zapotrzebowania na CWU wyszłoby na zero po 18 latach. Tyle, że w praktyce jeszcze dłużej, bo to ciepło nie jest całkiem za darmo - kupujesz prąd do pompy obiegowej pracującej przez praktycznie całą drogą strefę, od czasu do czasu trzeba glikol wymienić. Przydałoby się też ubezpieczyć. Kolektory mają sens ekonomiczny w specyficznych sytuacjach - np. przy kotle węglowym, żeby uniknąć palenia latem z przytłaczająco niską sprawnością, w pensjonatach i domach letniskowych gdy zimą jest znikome zapotrzebowanie czy do grzania basenu używanego tylko latem.



    .
    Ja to widzę inaczej Mój baniak 300l kosztował 1900zł
    3 kolektory 3000zł
    Sterownik 70zł
    Pex 100
    grupa bezpieczństwa 150
    Trochę zaworków,..... 100
    Pompa 400
    Wymiennik basenowy używany 150
    Glikol 130
    Stelaż "odpady"

    Daje to ok 6000 zł
    Z czego od cześci odpisałem ulgę
    robociznyy niema a wręcz jest zabawa
    Należałoby pomniejszyć o sprzedane stare bojlery

    Z tego zestawu mam ciepłą wodę, dogrzewanie basenu i wspomaganie CO niestety tylko grzejniki może kiedyś przerobię na podłogówkę.
    Szacunkowo 65-70% CWU podniesienie temperatury w basenie o ok 1-1,5* extra . Latem woda w objętości 20m3 miała 29-30*
    Wspomaganie CO marginalne bo podpięte do drabinek.

    Długi czas zwrotu ok 8 lat jednak parę gratisów jest
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 29-08-2020 o 13:28
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #43400

    Domyślnie

    Ja pierdziu ten człowiek (kaizen) jest oderwany od rzeczywistości doszedł to takiego momentu że jego posty po prostu przewija się na dół aby nie czytać głupot które produkuje jego jeden zwój mózgowy.

    Kable w podłodze zakłada a grzeje kozą i twierdzi że na CO idzie mu 2495kWh przeliczył to z gałęzi wrzucanych do kozy bo przecie CO ma nie opomiarowane ale 2495kWh. Aha no i ta klima co w lato zjada 50kWh policzmy klima bierze średnio 300W jeśli pochodzi 10h to wpierdzieli 3kWh, analogicznie 15 dni = 45kWh a u niego całe lato 50kWh... dobry bajkopisarz.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 2170 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony