dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2177 z 2205
Pokaż wyniki od 43.521 do 43.540 z 44087
  1. #43521
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lipo

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    156

    Domyślnie

    Halo ludzie,
    Chciałbym skorzystać z waszej uprzejmości. Kiedyś w tym wątku na luźno była odpowiedź w ciągu jednego dnia jaka taryfa teraz najlepiej wychodzi.

  2. #43522
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał lipo Zobacz post
    Halo ludzie,
    Chciałbym skorzystać z waszej uprzejmości. Kiedyś w tym wątku na luźno była odpowiedź w ciągu jednego dnia jaka taryfa teraz najlepiej wychodzi.
    G12w lub jak jest dostępna g13

  3. #43523

    Domyślnie

    Cytat Napisał lipo Zobacz post
    Halo ludzie,
    Chciałbym skorzystać z waszej uprzejmości. Kiedyś w tym wątku na luźno była odpowiedź w ciągu jednego dnia jaka taryfa teraz najlepiej wychodzi.
    Cytat Napisał lipo Zobacz post
    Czekam na PC i PW z dofinansowania 85%. Wtedy przestanie mnie interesować taryfa. W tym momencie mam 100 procent cop1 i różnica 20 procent jest odczuwalna.
    Spamujesz.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #43524
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lipo

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    156

    Domyślnie Nie było tematu

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Spamujesz.
    Nie było tematu. Dzięki za pomoc

  5. #43525

    Domyślnie

    Mamy tutaj jakiegoś grzejącego z COP1 z okolic Nowego Targu? Ktoś potrzebuje zobaczyć, że to działa i mieszka w tamtych okolicach

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  6. #43526
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Mamy tutaj jakiegoś grzejącego z COP1 z okolic Nowego Targu? Ktoś potrzebuje zobaczyć, że to działa i mieszka w tamtych okolicach

    Pozdrawiam
    Ok 6 km od Nowego Targu instalowałem bufor z grzalkami (COP=1) i taryfą G13. Grzane + cwu 2 sezony i opomiarowane podlicznikiem.

  7. #43527
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    crone

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    IŁAWA
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    54

    Domyślnie

    Dzień dobry po dłuższej przerwie.

    Czym więcej czytam tym mniej wiem, a muszę z końcem zimy podjąć decyzję.

    Parterowy dom 180m2 użytkowej, garaż w bryle 67m2

    Podłoga 20cm styro
    Ściany 20 cm styro
    Strop 35 cm wełna

    Ogrzewanie podłogowe wodne wstępnie wycenili na około 85k PLN z PC Stieben 13kw.

    Czy jest ktoś z Was w stanie oszacować czy w cenie 85k PLN zrobię kable, bojler z zasobnikiem i PV.

    Jakbym nie liczył PV nie pokryje zapotrzebowania.

  8. #43528
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał crone Zobacz post
    Czy jest ktoś z Was w stanie oszacować czy w cenie 85k PLN zrobię kable, bojler z zasobnikiem i PV.

    Jakbym nie liczył PV nie pokryje zapotrzebowania.
    Kable ze sterowaniem ze 12K zł (z 40-50% zaoszczędzisz jak zrobisz sam).
    Bojler na wypasie ze 3K zł.

    Zostaje 70K na PV. Pewnie pokryje cały prąd - włącznie z bytowym. Do czasu zmiany zasad i np. magazyn zacznie przepadać nie po roku a po 1-2 kwartałach.

    Więc olej PV i weź G12as - za 70K zł opłacisz rachunki za prąd przez 20 lat.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-12-2020 o 11:04

  9. #43529
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    crone

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    IŁAWA
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    54

    Domyślnie

    Dzięki za szybką odpowiedź,
    jakie są szacunkowe koszty ogrzewania i CWU przy moim metrażu?

  10. #43530
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał crone Zobacz post
    Dzięki za szybką odpowiedź,
    jakie są szacunkowe koszty ogrzewania i CWU przy moim metrażu?
    Bez OZC to zgadywanie - pewnie CO+CWU przy rekuperacji ze 30kWh/m2/r co przy 10% drogiej przy G12as kosztowaloby jakieś 1100-1200 zł.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-12-2020 o 12:01

  11. #43531
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    crone

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    IŁAWA
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    54

    Domyślnie

    Te wyliczenia coś pomogą?

    https://i.imgur.com/rB5YTve.jpg
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rB5YTve.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	81,1 KB
ID:	451302  

  12. #43532
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał crone Zobacz post
    Te wyliczenia coś pomogą?

    https://i.imgur.com/rB5YTve.jpg
    O tyle, że zapomnij o grzaniu z COP=1 przy wentylacji grawitacyjnej.
    Ale i tak są pewnie dalekie od rzeczywistości.

  13. #43533

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kable ze sterowaniem ze 12K zł (z 40-50% zaoszczędzisz jak zrobisz sam).
    Bojler na wypasie ze 3K zł.

    Zostaje 70K na PV. Pewnie pokryje cały prąd - włącznie z bytowym. Do czasu zmiany zasad i np. magazyn zacznie przepadać nie po roku a po 1-2 kwartałach.

    Więc olej PV i weź G12as - za 70K zł opłacisz rachunki za prąd przez 20 lat.
    Jeszcze można pomyśleć o wymianie jednego z aut (jeśli są 2) na elektryka. Jeśli małe dystanse to "trojaczki" są dostępne za 25k, zrobią 100 km a znacząco obniżą koszty spalania i utrzymania jednego z aut.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  14. #43534

    Domyślnie

    Przeczytałem tutaj już sporo. Zamierzam rozpocząć budowę w tym roku i muszę spełnić WT2021. Jak zapatrujecie się na wykorzystanie COP=1 w nowym domu, który spełni WT.
    Wiem, że wszystko zależy od wielu czynników chodzi mi o ogólne przemyślenia, których przez wiele lat zebrało się tu wiele.
    Rozpatrywałem PC i PV po przeczytaniu wielu stron tego wątku stwierdziłem, że koszt instalacji jest zbyt duży do osiąganych korzyści bez znaczącego dofinansowania, którego w danych chwilach nie ma dla nowo budowanych domów. Dlatego po głowie chodzi mi COP=1 ze wspomaganiem z kominka z płaszczem wodnym (rozwiązanie takie posiada mój ojciec i jest to całkiem fajne rozwiązanie), a przy wolnych środkach jakaś PV nawet 5kW do 10 kW na dach. Wsadzanie kasy w PV wydaje mi się bardziej zasadne niż w PC.
    Dolnyśląsk operator Tauron.

  15. #43535
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał gratisbwa Zobacz post
    Przeczytałem tutaj już sporo. Zamierzam rozpocząć budowę w tym roku i muszę spełnić WT2021. Jak zapatrujecie się na wykorzystanie COP=1 w nowym domu, który spełni WT.
    Wiem, że wszystko zależy od wielu czynników chodzi mi o ogólne przemyślenia, których przez wiele lat zebrało się tu wiele.
    Rozpatrywałem PC i PV po przeczytaniu wielu stron tego wątku stwierdziłem, że koszt instalacji jest zbyt duży do osiąganych korzyści bez znaczącego dofinansowania, którego w danych chwilach nie ma dla nowo budowanych domów. Dlatego po głowie chodzi mi COP=1 ze wspomaganiem z kominka z płaszczem wodnym (rozwiązanie takie posiada mój ojciec i jest to całkiem fajne rozwiązanie), a przy wolnych środkach jakaś PV nawet 5kW do 10 kW na dach. Wsadzanie kasy w PV wydaje mi się bardziej zasadne niż w PC.
    Dolnyśląsk operator Tauron.
    Wt w projekcie to jedno i to się musi zgadzać wpisz to chce ustawodawca i się tym nie przejmuj, zrobisz co zechcesz budynki jednorodzinne wybudowane bez istotnych zmian tn obrysu i kubatury nie podlegają inspekcji wiec dla mnie wt to sztuczny problem.


    Kominek sobie daruj w tej chwili już są ograniczenia w lego korzystaniu np w woj mazowieckim gdzie mieszkam natomiast w Krakowie jest absolutny zakaz, dodaj sobie do tego kontrole wilgotności drewna i udokumentowanie fakturami zakupu i szybko ci to przejdzie bo to jest zbyt drogie . Kominek jest skazany na zagładę wiec w nowym domu to delikatnie powiem nisko przemyślana decyzja.

    1,5 roku temu założyłem pv i ogrzewałem konwektorami cop=1 i to w taniej taryfie g12w i za 1 półrocze zapłaciłem za prąd 1680 zł w drugim półroczu zainstalowałem PC PP czyli w skrócie klimę i rachunek za 2 półrocze 2020 roku rachunek wyszedł 467 zł.

    Tak ze w cenie 1/2 1 kilowatopoiku PV masz ogrzewanie pompą ciepła.

  16. #43536

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedz gawel, zamierzam wyprowadzić się z Wrocławia na wieś, która znajduje się w bliskości parku krajobrazowego, w MPZP jest ujęta strefa domu jednorodzinnego niskiej intensywności, jednak jest to bardziej pojęcie odnoszące się do powierzchni zajmowanej przez obiekt na działce.

    Nowe kominki mają możliwość połączenia z paleniem peletem, które jest mocno promowane przez nowe WT, dlatego mimo wszystko nie obawiam się ograniczeń w paleniu w kominku w najbliższych latach. Co będzie za kilka lat tego nikt nie wie, nie mamy pewności czy tanie taryfy dalej będą dostępne oraz czy nie zostanie wprowadzony podatek od PV lub współczynnik oddawania wyprodukowanej energii zostanie zredukowany. W tym przypadku chciałbym pominąć gdybanie co może być za chwile.

    Kominek miałby służyć rekreacyjnie, a jedynie w naprawdę mroźne dni służyć jako typowa kotłownia.
    Argumentem może być możliwość połączenia i wykorzystania wyprodukowanego ciepła. Zastanawiam się nad podłogówką w całym domu w takim przypadku powstaje problem połączenia buforów wody do COP=1 i kominka, gdzieś należało by zastosować obieg z kaloryferami, który będzie odbierał nadmiar ciepła lub bardziej skomplikowane wymienniki, co generuje koszta, które w bilansie mogą przeważać nad zastosowaniem np. PC.

  17. #43537
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Wt w projekcie to jedno i to się musi zgadzać wpisz to chce ustawodawca i się tym nie przejmuj, zrobisz co zechcesz budynki jednorodzinne wybudowane bez istotnych zmian tn obrysu i kubatury nie podlegają inspekcji wiec dla mnie wt to sztuczny problem.
    Ze niby inwestor wypisuje papiery czy kierownik budowy, który niekoniecznie będzie chciał wpisać nieprawdę ?
    Mój sąsiad już po zamieszkaniu musiał przenosić wyrzutnię wentylacji mechanicznej na dach, bo miał w podbitce nad oknem FIX a pani z nadzoru budowlanego to zauważyła odwiedzając moją i okoliczne budowy, więc nie wszyscy mają "sztuczny" a realny problem.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  18. #43538
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    1.Przestawiłem się na lądowanie podłogi tylko w nocy . Do ilu stopni ładujecie podłogę jak tym sterujecie względem temperatury zewnętrznej?
    Pojemność podłogi jeśli nie popierdzieliłem obliczeń to ok 5,5kWh/*C ok 20 ton. Główne ogrzewanie to klima podłoga pobiera teraz ok 12kWh przerwa między drogą a tanią 15h.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  19. #43539
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    coolerclub

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kluczbork
    Kod pocztowy
    46-203
    Posty
    30

    Domyślnie

    czy można tak podsumować ogrzewanie prądem dla nowego domu 120m2 ??

    1. Kocioł Kospel + podłogówka + boiler 130L w taryfie nocnej (nie zamyka drogi do PC)
    2. bufor 1000L + grzałki 6kw +3kw + bojler 130L w taryfie nocnej (nie zamyka drogi do PC)
    3. kable + bojler 130L do grzania w taryfie nocnej (ale wyklucza PC)

    PV można dołożyć do wszystkich opcji, chyba najlepiej do opcji 3.

  20. #43540
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał coolerclub Zobacz post
    czy można tak podsumować ogrzewanie prądem dla nowego domu 120m2 ??

    1. Kocioł Kospel + podłogówka + boiler 130L w taryfie nocnej (nie zamyka drogi do PC)
    2. bufor 1000L + grzałki 6kw +3kw + bojler 130L w taryfie nocnej (nie zamyka drogi do PC)
    3. kable + bojler 130L do grzania w taryfie nocnej (ale wyklucza PC)

    PV można dołożyć do wszystkich opcji, chyba najlepiej do opcji 3.
    A może zamiast wodnych podłogówek, buforów Klimatyzator +małe konwetktory +podłoga w łaziencePV 4KWp?

    CWU z bojlera to ogromny pożeracz prądu 3-4 MWh/rok można kupić PC cwu atlantic za 4200 zuzycie przy 4 osobach powinno zamknąć się w 1MWh/rok i komfort będzie wyższy.

    Taryfa II w taryfach G-xxx jest owszem tańsza ale nie za darmo. za darmo jest prąd z pv

    Określ zapotrzebowanie na CW może coś będzie jaśniejsze i łatwiej określić koszty inwestycyjne.

Strona 2177 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony