dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2191 z 2205
Pokaż wyniki od 43.801 do 43.820 z 44087
  1. #43801
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    moj dom też na płycie pod płytą 30cm xps, na scianach 30cm grafitu i dach z PIR i PUR łącznie 32cm.

    Ogólnie ogrzewanie wodne cop1 ciągnie około 1MWh rocznie . klimatyzator 0,7MWh na chłodzenie i grzanie... większość to było chłodzenie.
    CWU za to 2MWh.
    Świetnie zaizolowany dom , jednak pod płytą zawsze jest co najmniej +8 st więc to tak trochę bez sensu te 30 cm , ciekaw jestem jak ocieplona jest płyta w pionie i jej połączenie ze ścianami zewnętrznymi

  2. #43802
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    644

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Świetnie zaizolowany dom , jednak pod płytą zawsze jest co najmniej +8 st więc to tak trochę bez sensu te 30 cm , ciekaw jestem jak ocieplona jest płyta w pionie i jej połączenie ze ścianami zewnętrznymi

    Masz rację, płyta fundamentowa mogła by być 15~20cm xps max.... 30 to bez sens... pieniądze zmarnowane.
    Ogólnie przez taką izolację mam większy problem latem... trudniej odprowadzają się zyski bytowe. Przez to klimatyzator musi chodzić więcej, fakt... nie chodzi dużo.

  3. #43803
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Masz rację, płyta fundamentowa mogła by być 15~20cm xps max.... 30 to bez sens... pieniądze zmarnowane.
    Ogólnie przez taką izolację mam większy problem latem... trudniej odprowadzają się zyski bytowe. Przez to klimatyzator musi chodzić więcej, fakt... nie chodzi dużo.
    Ojtam było minęło ważne że domek tani w utrzymaniu i komfortowy. Ja po 2 sezonach grzania na max moim kasiajem w obecnym mam mocne postanowienie nieprzegrzewania domu. Temp mierzona 60 cm od podłogi w rogu przy drzwiach balkonowych to 21 st i tak staram się utrzymywać jak na razie przy średniej temp na zewnątrz +10 wystarczało nastawienie na 20 st dziś jest chłodniej i wiatr więc dałem na 21 st jest teraz 20,1 st. Klimatyzator się nie wyłącza.

  4. #43804
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    U mnie grzane 123 m2 z wodnej podłogówki z grzałką 6 kW. Dzisiaj rano w salonie było 22,7, zobaczymy co dalej. Jak wyjdzie słońce to jeszcze do końca tygodnia ujedziemy. Dom na płycie, silikaty, 30 cm grafitu w ścianach, ręku, większość okien od południa. Dodatkowo garaż od północy robi za osłonę. Zwykle w sezonie zimowym na termometrze widzę 22,1 - 22,5, chyba że słońce przygrzeje. W tej chwili jeszcze w domu odczuwalnie ciepło, tzn. przegrody jeszcze niezbyt wychłodzone. W sezonie mam tak sterownik ustawiony, żeby codziennie włączyło się grzanie.
    OK, super!

    Tylko nie wiem przed czym chroni ten garaż od północy. Wieje u Was z tego kierunku?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #43805

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Tylko nie wiem przed czym chroni ten garaż od północy. Wieje u Was z tego kierunku?
    Coś tam wieje, ale garaż i tak był od północy, bo od tej strony wjazd na działkę. Jeszcze dodam że garaż jest w zasadzie oddzielnym budynkiem posadowionym na oddzielnej płycie fundamentowej nieizolowanej od spodu. Ściany garażu to 10 cm grafitu. Garażu i pomieszczeń gospodarczych w tej części nie ogrzewamy. Między domem a garażem też jest izolacja cieplna. To taki bufor, dzięki któremu północne ściany części mieszkalnej mają mniejszy gradient temperaturowy. Piszę żeby wyjaśnić dlaczego zdarzało mi się zużyć 2200 kWh energii cieplnej na CO/rok
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  6. #43806
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    Coś tam wieje, ale garaż i tak był od północy, bo od tej strony wjazd na działkę. Jeszcze dodam że garaż jest w zasadzie oddzielnym budynkiem posadowionym na oddzielnej płycie fundamentowej nieizolowanej od spodu. Ściany garażu to 10 cm grafitu. Garażu i pomieszczeń gospodarczych w tej części nie ogrzewamy. Między domem a garażem też jest izolacja cieplna. To taki bufor, dzięki któremu północne ściany części mieszkalnej mają mniejszy gradient temperaturowy. Piszę żeby wyjaśnić dlaczego zdarzało mi się zużyć 2200 kWh energii cieplnej na CO/rok
    u mnie funkcję twego garażu spełnia dom sąsiadki , Jak go kiedyś nie było to było zdecydowanie zimniej

  7. #43807
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    u mnie funkcję twego garażu spełnia dom sąsiadki , Jak go kiedyś nie było to było zdecydowanie zimniej
    Nic dziwnego, skoro grzeje ten dom.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #43808
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wivaldi Zobacz post
    Po doświadczeniu grzania kablami domu 180 m2 wiem, że w niektórych pomieszczeniach kable się nie włączały bo nie musiały.
    Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na ścianach miałem 25 cm grafitu a 35 cm w podłodze, pod kablami oczywiście.
    Asolt wyliczył i 35kW/m2/rok i tak było
    Teraz będzie płyta a nie fundamenty i równie grube ocieplenie.
    Zatem konkretnie nowy dom prądem: wentylacja mechaniczna, kable grzejne w łazience i salonie oraz dwie klimy z funkcją grzania w rezerwie.
    Założeniem jest 1200 kW na ogrzewanie na rok.
    Co to znaczy 1200 kW na rok? 1,2 MWh na cały dom? Jaki to dom?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #43809
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    codziennie leci 72kwh na ogrzewanie grzałką 3kw. I tak już 2 tygodnie. Nie mam jeszcze ocieplenia stropu a pompa ciepła jeszcze nie dostarczona.
    W podłodze jest woda o tem chyba 17 stopni a powietrze ma ze 12 przy tych mrozach co były przez weekend.
    Do ogrzania jest jakieś 110m2.

    Jak policzyłem to wychodzi 504kwh tygodniowo. jak 24h na dobę grzeję. Co daje jakoś 332zł za prąd. (0.63gr opłata zmienna za dystrybucję i prąd) dla G11 w tauron.
    Przy G12W wychodzi 276zł. Chyba zmienię taryfę na G12W.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 21-11-2022 o 13:59

  10. #43810

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wivaldi Zobacz post
    Po doświadczeniu grzania kablami domu 180 m2 wiem, że w niektórych pomieszczeniach kable się nie włączały bo nie musiały.
    Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na ścianach miałem 25 cm grafitu a 35 cm w podłodze, pod kablami oczywiście.
    Asolt wyliczył i 35kW/m2/rok i tak było
    Teraz będzie płyta a nie fundamenty i równie grube ocieplenie.
    Zatem konkretnie nowy dom prądem: wentylacja mechaniczna, kable grzejne w łazience i salonie oraz dwie klimy z funkcją grzania w rezerwie.
    Założeniem jest 1200 kW na ogrzewanie na rok.
    Mam domek 35m2 z antresolą ogrzewany prądem (podłogówka wodna tylko na parterze.
    25cm wełny w ścianach i skosach.
    Mechaniczna wentylacja.
    Okna (3.5) trzyszybowe.
    Energia na ogrzewania w sezonie to 2400kWh. Gdy utrzymywałem w nim 13C w zimie to na ogrzewanie szło ok 600kWh na sezon grzewczy.
    Myślę że te Twoje 1200kWh na ogrzewanie na rok to trochę nierealne.

  11. #43811
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wivaldi Zobacz post
    Tak, 1,2 MWh na cały dom. Jak napisałem dom będzie mały, 40 parter i <40 poddasze.
    Tak, wiem, dla niektórych to kurnik ale buduje dom dla siebie a nie dla ludzi.
    Duży dom już miałem.
    To jest jak najbardziej możliwe, trzymam kciuki!
    Cytat Napisał Wivaldi Zobacz post
    Ad Rem stopki : Gdynia - Gdynia czy obok Gdyni ? W Gdyni działka kosztuje chyba z pół bańki ?
    Gdynia, blisko ulicy Radosnej.
    Tak, w okolicy są drogie działki, np obok mnie jest gminna działka o kiepskiej geometrii (trójkąt na pochyłości), blisko urwiska, za całe... 900 tys. zł
    Tak że ja cieszę się ze swojej 1017-metrowej
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #43812

    Domyślnie

    u mnie najmniej chyba poszło w rok na CO coś poniżej 2200 kWh na 123 m2. Dla domku niecałe 80 m2 wspomaganym klimatyzacją całkiem realne jest zejście do 1200 kWh. powodzenia
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  13. #43813

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wivaldi Zobacz post
    Hello, do informacji systematycznie komentujących w latach 2013-2015 .
    Pół roku temu sprzedałem dom ogrzewany kablami plus dwie klimy z funkcją grzania.
    A było wtedy wielu piszących że takiego domu nie sprzedam.

    Co teraz ? Potwierdzam powiedzenie o 3 domach, dla wroga, dla przyjaciela i dla siebie

    Przede mną budowa domu trzeciego, małego i ogrzewanego prądem i na pohybel sceptykom.
    Pozdrawiam Lobo_M, qubic, Arturo72, klaudiusz_x, map78, Pyxis, miłoszenko, jasiek71 i wielu, wielu innych z tamtego burzliwego okresu, gdzie temat ......COP 1 -WYSTĄP był zawsze na pierwszej stronie Ogrzewania.
    Witam wszystkich po latach
    Ja nadal w tym samym domu ale jak pisałem 10lat temu zdublowałem systemy kable 12kW oraz podłogówka 700m w podłodze akumulacyjnej ~ 12cm. (kominek w razie "W" oby nie trzeba było korzystać).
    Myślałem że nigdy tych rurek nie wykorzystam ale życie i realia mnie zmusiły.
    W zeszłym roku założyłem po taniości PC 8kW i powiem rewelka w domu 22,5C sama podłogówka temp zasilania podłogi 26C zużycie energii przez PC za zeszły sezon 1900kWh do wcześniejszych 7000kWh kablami.
    Z COP 1 został tylko bojler 200L
    Dodam że PV 10kWp pokrywa 100% zapotrzebowania na energie całego domu - wszystko na prąd
    Pozdrawiam.

    ps. dołożyłem rekuperację też pomaga
    parterówka GL 332 / GL 371 obecnie parter 121m2 z garażem + możliwość adaptacji poddasza (kolejne 98m2)
    ściana 25+15 styro 0.04 pióro wpust, okna MS-termo 3-szyby, podłoga 2x5 styro
    strop 15 wełna, dach 30 wełna, wentylacja narazie niestety grawitacja
    CO kable 12 kW na powierzchni 98m2 cdn......

  14. #43814
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiek_BB Zobacz post
    zużycie energii przez PC za zeszły sezon 1900kWh do wcześniejszych 7000kWh kablami.

    [...]

    ps. dołożyłem rekuperację też pomaga
    Te 7MWh kablami to z rekuperacją, czy jeszcze bez?

  15. #43815

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Te 7MWh kablami to z rekuperacją, czy jeszcze bez?
    bez wtedy była zwykła WG
    parterówka GL 332 / GL 371 obecnie parter 121m2 z garażem + możliwość adaptacji poddasza (kolejne 98m2)
    ściana 25+15 styro 0.04 pióro wpust, okna MS-termo 3-szyby, podłoga 2x5 styro
    strop 15 wełna, dach 30 wełna, wentylacja narazie niestety grawitacja
    CO kable 12 kW na powierzchni 98m2 cdn......

  16. #43816
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiek_BB Zobacz post
    Witam wszystkich po latach
    Ja nadal w tym samym domu ale jak pisałem 10lat temu zdublowałem systemy kable 12kW oraz podłogówka 700m w podłodze akumulacyjnej ~ 12cm. (kominek w razie "W" oby nie trzeba było korzystać).
    Myślałem że nigdy tych rurek nie wykorzystam ale życie i realia mnie zmusiły.
    W zeszłym roku założyłem po taniości PC 8kW i powiem rewelka w domu 22,5C sama podłogówka temp zasilania podłogi 26C zużycie energii przez PC za zeszły sezon 1900kWh do wcześniejszych 7000kWh kablami.
    Z COP 1 został tylko bojler 200L
    Dodam że PV 10kWp pokrywa 100% zapotrzebowania na energie całego domu - wszystko na prąd
    Pozdrawiam.

    ps. dołożyłem rekuperację też pomaga
    Czemu grzałeś kablami, skoro mogłeś grzać wodę w podłogówce prądem?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #43817
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiek_BB Zobacz post
    bez wtedy była zwykła WG
    No to coś słabo to działa. Sama PC powinna podzielić te 7000kWh przez 3,5 - czyli 2MWh powinny wyjść. A rekuperacja to powinno być kolejne co najmniej 20kWh/m2 ciepła oszczędności (o ile wcześniej WG w miarę działała).. Czyli przy PC podzielone przez te 3,5 przy 121m2 z 2000kWh zostaje jakieś 1300kWh wyciągnięte z gniazdka (i to max - reku często przekracza 30kWh/m2 oszczędności w EU).
    Chyba, że ta PC mocno grzałkami się podpiera i/lub WG miałeś niedziałającą. To wtedy by się w miarę zgadzało.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czemu grzałeś kablami, skoro mogłeś grzać wodę w podłogówce prądem?
    A po co wydawać kasę na pompę obiegową, sterowanie, bufor i rezygnować z zupełnie niezależnego sterowania w każdym pomieszczeniu (np. odpalasz ogrzewanie w łazienkach wcześniej i wyłączasz później, niż w innych pomieszczeniach)?
    Kable użytkowo i kosztowo mają same przewagi nad kotłem elektrycznym.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-12-2022 o 09:13

  18. #43818

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czemu grzałeś kablami, skoro mogłeś grzać wodę w podłogówce prądem?
    ponieważ tak miałem wygodniej i bez zbędnych elementów ruchomych typu pompki rozdzielacze itp. rurki w podłodze leżały 10lat (po prostu tylko wystawały z podłogi) bo jak pisałem że założyłem zakładając, że był to zbędny wydatek (koszt rurek na tamten czas 1,20zł za bm poszło 700mb) ale teraz widać przydały się jak złoto bez ingerencji i dewastacji podlogi
    parterówka GL 332 / GL 371 obecnie parter 121m2 z garażem + możliwość adaptacji poddasza (kolejne 98m2)
    ściana 25+15 styro 0.04 pióro wpust, okna MS-termo 3-szyby, podłoga 2x5 styro
    strop 15 wełna, dach 30 wełna, wentylacja narazie niestety grawitacja
    CO kable 12 kW na powierzchni 98m2 cdn......

  19. #43819

    Domyślnie

    WM daję faktycznie świeże powietrze w domu szału co do uzysków energetycznych specjalnie nie widać. Ogólnie jak dla mnie ~ 2MWh za cały sezon grzewczy (IX-IV) to rewelka biorąc pod uwagę że w letnich miesiącach jestem w stanie PV narobić 1,5MWh w np czerwcu jak i lipcu. Ten rok zamykam produkcją z PV na teraz 9850kWh

    PC nie posiada grzałek przy -18C jakie odnotowałem w zeszłym roku spokojnie sobie radziła
    nie bardzo rozumie Twojego wyliczenia napisałem zużyła za cały sezon 1900 kWh czyli ~ 2MWh
    Ostatnio edytowane przez Krzysiek_BB ; 01-12-2022 o 09:25
    parterówka GL 332 / GL 371 obecnie parter 121m2 z garażem + możliwość adaptacji poddasza (kolejne 98m2)
    ściana 25+15 styro 0.04 pióro wpust, okna MS-termo 3-szyby, podłoga 2x5 styro
    strop 15 wełna, dach 30 wełna, wentylacja narazie niestety grawitacja
    CO kable 12 kW na powierzchni 98m2 cdn......

  20. #43820
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiek_BB Zobacz post
    ponieważ tak miałem wygodniej i bez zbędnych elementów ruchomych typu pompki rozdzielacze itp. rurki w podłodze leżały 10lat (po prostu tylko wystawały z podłogi) bo jak pisałem że założyłem zakładając, że był to zbędny wydatek (koszt rurek na tamten czas 1,20zł za bm poszło 700mb) ale teraz widać przydały się jak złoto bez ingerencji i dewastacji podlogi
    To jak grzejesz podłogówką teraz? nie masz pompek, rozdzielacza itd?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 2191 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony