dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2194 z 2205
Pokaż wyniki od 43.861 do 43.880 z 44087
  1. #43861

    Domyślnie

    Nawet jak potrzebujesz zaledwie 2MWh na CO, to jeszcze dochodzi ze 4MWh na CWU (np.u mnie), więc z tym prądem z COP1 to faktycznie nie wychodzi tak różowo.. Ratpaw ma rację.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  2. #43862
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No i byłby to jakiś argument, gdyby zasilać kable prądem z wiatraka. Znam dwóch, którzy próbowali i polegli. W pozostałych przypadkach i tak musisz mieć prąd dobrej jakości (też to tłumaczyłem).
    O agregatach prądotwórczych słyszałeś? O awariach sieci energetycznych, gdy prąd całkiem nie znika, ale nie trzyma parametrów?

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Po co?
    Żeby inni mogli skorzystać i/ub znaleźć błędy.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Robisz mi wycieczki osobiste i podważasz zasadność OZC Asolta. Nie potrzeba mi więcej nieprzyjemności z Twojej strony.
    Zasadności OZC nigdy nie podważałem. Wszędzie je polecam. Ala na podstawie danych rzeczywistych, a nie normowych (dla przykładu Asolt przyjmuje sprawność rekuperatora na poziomie 52%, bo tak jest w prehistorycznych normach).
    Które wypowiedzi nazywasz wycieczkami osobistymi?

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No ale grzanie w tanich godzinach to workaround na zbyt wysokie rachunki. Widać, że powoli się to kończy.
    Owszem, grzanie w tanich godzinach to również sposób na znaczne oszczędności. Tanie strefy są i będą bo to nie jest miłosierdzie ZE. Uruchomienie i odstawienie tradycyjnego bloku energetycznego trwa i kosztuje więc elektrownie dążą do pracy ciągłej na wydajności jak najbardziej optymalnej. Wygaszanie bloków na noc nie ma sensu a trzymanie w gorącej rezerwie kosztuje i emituje wiele CO2. W przypatku OZE jest jeszcze gorzej pod tym względem.
    Już szybciej pojawią się dynamiczne taryfy które jeszcze bardziej obniżą cenę, gdy jest nadprodukcja PV czy wiatraków. Zresztą od dawna są EMS i HEMS - a jest wiele dni w roku, gdy posiadający PV mają chwilową nadprodukcje (na starych zasadach praktycznie każdy z PV a bez jakiegoś EMS oddawał prąd do sieci nawet w grudniu - przy rozliczaniu godzinowym może być tego mniej, ale też nie zniknie całkiem) a grzać trzeba.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Poza tym jakie 38gr? Lepiej zostaw te kwoty na prąd bytowy a nie ogrzewanie.
    Się czepiasz. Nieznacznie zawyżyłem - dokładnie to 37,54gr/kWh.


    I czemu mam zostawiać? Mam grzać w drogiej strefie a zmywarkę puszczać w taniej? I to, i to puszczam w taniej.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Wolę po swojemu, ryzykuję i wiem o tym.
    Zamierzasz puszczać w podłogę wodę wyjściem dla CWU? Czy wężownicą przewidzianą przez producenta dla kolektorów solarnych?
    Na jakiej wysokości jest grzałka względem tej wężownicy

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No i ciągle mieć w głowie, że prąd powyżej 2 MWh będzie w następnym sezonie w cenie... 1 zł, 2 zł, 3 zł za kWh? PV to też nie jest remedium na wszystkie bolączki, bo instalacja kosztuje, wymaga utrzymania i pewnie niedługo magazynowania energii u siebie.
    Utrzymanie PV kosztuje nic. Awaryjność znikoma. Jak ceny prądu wzrosną - to właśnie w kierunku PV (a może i wiatraków) pójdą grzejący prądem. Za zaoszczędzone na wodnej podłogówce i PC pieniądze miałbym wtedy z 6-7kWp. Ale się nie opłacało. Teraz net-billing zaczyna kusić. A z magazynem z 16k zł dotacji przeważa bezpieczeństwo w czasie straszenia blackoutami (magazyn można naładować z sieci, więc jak prąd będzie co drugi dzień, to nawet w grudniu przy magazynie nie odczujesz przerw).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-12-2022 o 12:42

  3. #43863
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żeby inni mogli skorzystać i/ub znaleźć błędy.
    Po co? Ja sobie poradzę.
    Zasadności OZC nigdy nie podważałem. Wszędzie je polecam. Ala na podstawie danych rzeczywistych, a nie normowych (dla przykładu Asolt przyjmuje sprawność rekuperatora na poziomie 52%, bo tak jest w prehistorycznych normach).
    Które wypowiedzi nazywasz wycieczkami osobistymi?
    Poszukaj, sam pisałeś coś o ukrywaniu danych przez mnie. Ja się do Twoich reguł stosowac nie muszę.

    Asolt wprowadzał wiele danych i problem jest z GWC, którego program Sankomu mierzy pod kątem sprawności, cokolwiek to znaczy. GWC jest źródłem ciepła o okreslonej mocy.
    Już szybciej pojawią się dynamiczne taryfy które jeszcze bardziej obniżą cenę, gdy jest nadprodukcja PV czy wiatraków. Zresztą od dawna są EMS i HEMS - a jest wiele dni w roku, gdy posiadający PV mają chwilową nadprodukcje (na starych zasadach praktycznie każdy z PV a bez jakiegoś EMS oddawał prąd do sieci nawet w grudniu - przy rozliczaniu godzinowym może być tego mniej, ale też nie zniknie całkiem) a grzać trzeba.
    Obecnie zapowiadane są blackouty, moze dojść do reglamentacji energii poprzez nowe taryfy z godzinami ustalonymi per region. Pomysłów jest wiele i własnie dlatego, że taryfy sa ustalane przez upolitycznione instytucje nie nalezy zbytnio polegać na "tanich godzinach".

    Się czepiasz. Nieznacznie zawyżyłem - dokładnie to 37,54gr/kWh.
    I czemu mam zostawiać? Mam grzać w drogiej strefie a zmywarkę puszczać w taniej? I to, i to puszczam w taniej.
    Nie jestem na bieżąco z polityką, ale czy te tanie jednostki energii nie miały być limitowane do 2 MWh?
    Zamierzasz puszczać w podłogę wodę wyjściem dla CWU? Czy wężownicą przewidzianą przez producenta dla kolektorów solarnych?
    Na jakiej wysokości jest grzałka względem tej wężownicy
    Nie mam wężownicy. Woda będzie puszczana ze zbiornika na podłogówkę być może przez zawór mieszający, sterowany pogodówką. Jeszcze nad tym pracuję.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #43864
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Poszukaj, sam pisałeś coś o ukrywaniu danych przez mnie.
    To fakt, a nie żadna wycieczka.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Obecnie zapowiadane są blackouty, moze dojść do reglamentacji energii poprzez nowe taryfy z godzinami ustalonymi per region.
    Tym bardziej warto mieć zapas mocy, żeby w tym czasie zmagazynować ciepło w podłodze.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie jestem na bieżąco z polityką, ale czy te tanie jednostki energii nie miały być limitowane do 2 MWh?
    Nie. 2MWh mają być po tegorocznych cenach. I tanie, i drogie. A czy/jaka będzie podwyżka, nie wiadomo.

  5. #43865
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A czy stawka VAT podana w tabeli będzie jeszcze obowiązywać?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #43866

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A czy stawka VAT podana w tabeli będzie jeszcze obowiązywać?
    Od 2023 roku VAT 23%

  7. #43867
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nio właśnie - czyli te 38gr to po starym vacie i do limitu 2k3⅖
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #43868

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Owszem, grzanie w tanich godzinach to również sposób na znaczne oszczędności. Tanie strefy są i będą bo to nie jest miłosierdzie ZE. Uruchomienie i odstawienie tradycyjnego bloku energetycznego trwa i kosztuje więc elektrownie dążą do pracy ciągłej na wydajności jak najbardziej optymalnej. Wygaszanie bloków na noc nie ma sensu a trzymanie w gorącej rezerwie kosztuje i emituje wiele CO2. W przypatku OZE jest jeszcze gorzej pod tym względem.
    Już szybciej pojawią się dynamiczne taryfy które jeszcze bardziej obniżą cenę, gdy jest nadprodukcja PV czy wiatraków. Zresztą od dawna są EMS i HEMS - a jest wiele dni w roku, gdy posiadający PV mają chwilową nadprodukcje (na starych zasadach praktycznie każdy z PV a bez jakiegoś EMS oddawał prąd do sieci nawet w grudniu - przy rozliczaniu godzinowym może być tego mniej, ale też nie zniknie całkiem) a grzać trzeba.
    Pojawia się coraz więcej ee źródeł ciepła w domach które grzeją w tanich strefach. To spowoduje zwiększenie popytu na ee w nocnych godzinach. Jeżeli popyt na ee będzie wzrastał w tanich strefach to i ceny w tanich strefach też powinny pójść do góry zgodnie z prawem popytu i podaży tak?

  9. #43869
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_kopaczewski Zobacz post
    Pojawia się coraz więcej ee źródeł ciepła w domach które grzeją w tanich strefach. To spowoduje zwiększenie popytu na ee w nocnych godzinach. Jeżeli popyt na ee będzie wzrastał w tanich strefach to i ceny w tanich strefach też powinny pójść do góry zgodnie z prawem popytu i podaży tak?
    https://www.wnp.pl/energetyka/notowa...anie_mocy_kse/
    Ciągle zapotrzebowanie jest znacząco większe w dzień, niż w nocy (jakby nie było taniej strefy w nocy, to byłaby jeszcze większa dysproporcja).
    Prawo popytu i podaży nie działa na detalicznym rynku energii elektrycznej. Jak tak będzie, to będzie bardzo tania gdy świeci słońce (również zimą) i/lub wieje wiatr.

  10. #43870
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_kopaczewski Zobacz post
    Pojawia się coraz więcej ee źródeł ciepła w domach które grzeją w tanich strefach. To spowoduje zwiększenie popytu na ee w nocnych godzinach. Jeżeli popyt na ee będzie wzrastał w tanich strefach to i ceny w tanich strefach też powinny pójść do góry zgodnie z prawem popytu i podaży tak?
    Nie do końca bo popyt na energię jest nieelastyczny. Ponadto popyt będzie spadał w miarę wzrostu cen do pewnego nieprzekraczalnego minimum, na razie pole do oszczędności jest ogromne i to się teraz dzieje i bardzo dobrze. z jednej strony jest ekostraszenie o wzroście zanieszyszcnia wskutek rezygnacji z dalszej redukcji palenia węglem tylko że ludzie będa palić mniej (śmieciami też bo żeby mieć śmieci to trzeba też zrobić zakupy a za co?) jak doliczymy do tego zmniejszoną emisję elektrowni to może nie będzie wcale tak źle.


    Gdyby tak na prawdę wszyscy hurtowi odbiorcy zredukowali zużycie prądu to ceny by musiały spaść
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 02-12-2022 o 14:19

  11. #43871

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post

    Tanio też wcale nie było, bo nadmiarowe są kable, a nie te tanie rurki. Za cenę elektrycznej podłogówki można kupić 10 pomp i rozdzielaczy!

    Wyszło na to, że teraz w podłodze leży nieużywana dość droga instalacja. Ciekawe jak wygląda teraz sterowanie tą wodną podłogówką - czy jest sterowanie per pomieszczenie.

    Pytam, gdzie tu sens?
    Coś masz dziwne dane. Kable wychodzą na dziś około 65 zł/m2 z termostatami (średnio co pół roku w jakimś domku robię), to taniej niż podłogówka z materiałem, a jeszcze 2 rozdzielacze i cała kotłownia do tego - czyli lekko licząc na 100 m2 podłogi kotłownia z wodną podłogówką wyjdzie 2 razy drożej niż kable z termostatami.

    Dom grzany kablami przede wszystkim trzeba solidnie ocieplić - najlepiej 25/25/50, wtedy dla 100 m3 mamy do 3000 kWh na rok. PV mocy 6 kWp załatwi koszt grzania w całości i prąd bytowy w domu - trzeba do zestawu dać jedną klimę w salonie

    Za kwotę 35 000 zł mamy rachunki 0 zł - jedynie abonament za prąd.

    Jestem generalnym wykonawcą, obecnie rządzą pompy ciepła (gaz jest już mało lubiany), ale kotłownia małego domu na PC kosztuje dziś 30 000 zł, instalacja wodnej podłogówki na gotowo około 12-13 tys. zł, czyli wydajemy ponad 40000 zł a rachunek za prąd rocznie wyjdzie ponad 3000 zł (bytowy i CO/CWU z PC).

    Poza tym kable pozwalają za psie pieniądze zaoszczedzić - raz, że termostat na pokój to śmieszne 200 zł ( i tak musi być) więc oszczędzamy dokładnie regulując temp. w każdym pomieszczeniu, dwa - praktycznie nie pozwalamy na przegrzewanie - pełna kontrola, trzy - nie mamy kosztu pchania wody i pracy automatyki pieca/kotła - u mnie piec gazowy źre 130 W - pomiary na PC wskazują, iż zużycie z grzania przy wodnej podłogówce to jest w okolicy 85% kosztu grzania - te 15% to prąd na pchanie wody po instalacji - dużo, czym cieplejszy dom tym więcej.

    Poza tym mamy system CO na wieki, brak elementów ruchomych w instalacji (wiem coś o tym po 12 latach z kotłem gazowym).
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  12. #43872
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wivaldi Zobacz post
    Potwierdzam, przerobiłem temat wciągu 6-ciu lat. Ja nikogo nie namawiam na kable a i mnie nikt nie przekona na inne źródło ciepła do dobrze ocieplonego domu niż kable. Tanie w zakupie, nawet DEVI, łatwe w montażu i bez żadnych ruchomych elementów. Jak pisałem sprzedałem taki dom ogrzewany kablami i nowy będzie mały i też tylko z kablami. No i oczywiście WM - i piszę to ja, kiedyś sceptyk rekuperacji. Dla mnie to najlepsze urządzenie poprawiające komfort zamieszkiwania. Pozdrawiam
    Kto montował i za ile ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  13. #43873
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Coś masz dziwne dane. Kable wychodzą na dziś około 65 zł/m2 z termostatami (średnio co pół roku w jakimś domku robię), to taniej niż podłogówka z materiałem, a jeszcze 2 rozdzielacze i cała kotłownia do tego - czyli lekko licząc na 100 m2 podłogi kotłownia z wodną podłogówką wyjdzie 2 razy drożej niż kable z termostatami.

    Dom grzany kablami przede wszystkim trzeba solidnie ocieplić - najlepiej 25/25/50, wtedy dla 100 m3 mamy do 3000 kWh na rok. PV mocy 6 kWp załatwi koszt grzania w całości i prąd bytowy w domu - trzeba do zestawu dać jedną klimę w salonie

    Za kwotę 35 000 zł mamy rachunki 0 zł - jedynie abonament za prąd.

    Jestem generalnym wykonawcą, obecnie rządzą pompy ciepła (gaz jest już mało lubiany), ale kotłownia małego domu na PC kosztuje dziś 30 000 zł, instalacja wodnej podłogówki na gotowo około 12-13 tys. zł, czyli wydajemy ponad 40000 zł a rachunek za prąd rocznie wyjdzie ponad 3000 zł (bytowy i CO/CWU z PC).

    Poza tym kable pozwalają za psie pieniądze zaoszczedzić - raz, że termostat na pokój to śmieszne 200 zł ( i tak musi być) więc oszczędzamy dokładnie regulując temp. w każdym pomieszczeniu, dwa - praktycznie nie pozwalamy na przegrzewanie - pełna kontrola, trzy - nie mamy kosztu pchania wody i pracy automatyki pieca/kotła - u mnie piec gazowy źre 130 W - pomiary na PC wskazują, iż zużycie z grzania przy wodnej podłogówce to jest w okolicy 85% kosztu grzania - te 15% to prąd na pchanie wody po instalacji - dużo, czym cieplejszy dom tym więcej.

    Poza tym mamy system CO na wieki, brak elementów ruchomych w instalacji (wiem coś o tym po 12 latach z kotłem gazowym).
    Ile teraz kosztuje montaż kabli przez fachowca na te 100m2 ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  14. #43874
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wivaldi Zobacz post
    Kable Devi montowałem sam przy użyciu metalowej taśmy tej samej firmy.
    Teraz jest montaż jeszcze szybszy bo taśma jest na klik.
    Podłączenie sterowników i kabli do rozdzielni robił elektryk , koszt 500 zł
    A 9pkt. warunków gwarancji Devi znasz ? "autoryzowany podmiot" czyli instalatorzy Devi chcieli za moje 106m2 3-3,5k. Finalnie tyle to mnie kosztował materiał na podłogówkę wodną a kable i sterowniki kolejne 7300 w najtańszej opcji sterowania nie mówiąc o Devilink.
    Porównując z tym co pisze miloszenko, wychodzi że teraz jest dużo taniej niż dwa lata temu.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  15. #43875

    Domyślnie

    Kablarze górą w domach nie pasywnych
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #43876
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Ładnie.
    Nadal kable są ok według pewnych forumowiczów.
    Słownik podpowiadał, by zamiast pewnych, użyć lewych
    Sam się nad tym zastanawiałem przez.kilka minut, kilka lat temu.
    Wygrały rurki.
    Do 31 stycznia tego roku, prąd u mnie w taniej był po 31gr. Rok wcześniej, 25gr.
    Także powodzenia dla kablarzy.
    Grzałem czystym prądem kotłem własnej roboty za 1000zł na całą kotłownię.
    Rurki swoje kosztowały, ale własną robota, więc CO elektryczne miałem za całość z podłogówką jakoś 6tys.
    Potem tania chińszczyzna pc PW od końca marca 2020r. Jakoś to leci.
    Także, nie dałem się namówić na kable.
    Za to mam stare pnb.
    Przy obecnych, jest chyba 70kWh/m².
    Co także jest wyzwaniem. Bo CWU plus błędy w izolacji, pewnie je podniesie w porównaniu do papierka.
    Papier wszystko przyjmie, każdy liczy pod swoje racje itd itp

    Ja mogę teraz policzyć tak - gdybym zainwestował w kable to - na CO i CWU mój dom wszamał 2387kW x COP 3,5 = 7877kWh plus 2333kWh reszta prądu = 10210 kWh.
    Ile PV bym musiał instalować, by nie mieć stresu z cenami energii albo się nie wnerwiać że mam mało PV a na dodatek...dodatku na prąd nie dostanę Z 12 kWp? Gdzie bym to postawił ? Tymczasem mam 6,4kWp które do dziś wyprodukowało ponad 7MWh a do zamknięcia roku 25go stycznia jeszcze trochę dorobi.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #43877
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    A 9pkt. warunków gwarancji Devi znasz ? "autoryzowany podmiot" czyli instalatorzy Devi chcieli za moje 106m2 3-3,5k. Finalnie tyle to mnie kosztował materiał na podłogówkę wodną a kable i sterowniki kolejne 7300 w najtańszej opcji sterowania nie mówiąc o Devilink.
    Porównując z tym co pisze miloszenko, wychodzi że teraz jest dużo taniej niż dwa lata temu.
    W tym punkcie jest nie że gwarancja obowiązuje tylko, gdy autoryzowany podmiot ją wykonał. A że gwarancja "nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych [...] instalacją przez nieautoryzowane podmioty". To oznacza, że przyczyną musi być ta instalacja - i gdy przyczyna jest działanie autoryzowanego podmiotu (niezależna firma - ale autoryzowana) to Dunfoss naprawia, a nie instalator. Jeżeli przyczyna jest inna (wada produktu) to nie ważne, kto instalował.

  18. #43878

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Papier wszystko przyjmie, każdy liczy pod swoje racje itd itp

    Ja mogę teraz policzyć tak - gdybym zainwestował w kable to - na CO i CWU mój dom wszamał 2387kW x COP 3,5 = 7877kWh plus 2333kWh reszta prądu = 10210 kWh.
    Ile PV bym musiał instalować, by nie mieć stresu z cenami energii albo się nie wnerwiać że mam mało PV a na dodatek...dodatku na prąd nie dostanę Z 12 kWp? Gdzie bym to postawił ? Tymczasem mam 6,4kWp które do dziś wyprodukowało ponad 7MWh a do zamknięcia roku 25go stycznia jeszcze trochę dorobi.
    Mój papier, to były dane z podliczników dla COP 1
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #43879
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W tym punkcie jest nie że gwarancja obowiązuje tylko, gdy autoryzowany podmiot ją wykonał. A że gwarancja "nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych [...] instalacją przez nieautoryzowane podmioty". To oznacza, że przyczyną musi być ta instalacja - i gdy przyczyna jest działanie autoryzowanego podmiotu (niezależna firma - ale autoryzowana) to Dunfoss naprawia, a nie instalator. Jeżeli przyczyna jest inna (wada produktu) to nie ważne, kto instalował.
    To jest Twoja teoria a interpretacja, którą usłyszałem u sprzedawców była inna - jeśli sam zamontuję i coś padnie, gwarancji nie będzie. Zacytujesz całe ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  20. #43880
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ja mogę teraz policzyć tak - gdybym zainwestował w kable to - na CO i CWU mój dom wszamał 2387kW x COP 3,5 = 7877kWh plus 2333kWh reszta prądu = 10210 kWh.
    Gdyby dom 106m2 potrzebował 7877kWh na CO + CWU to EU=74,31kWh/m2/r i by przy PC miał EP=97,78 (wartość współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej 3, wartość średniej sezonowej sprawności wytwarzania ciepła = 3, wartość średniej sezonowej sprawności regulacji i wykorzystania ciepła w przestrzeni ogrzewanej =0,76) i jest większa, niż WT 2017 (95kWh/m2/r) o 2021 (70kWh/m2/r) nie wspominając.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-12-2022 o 19:54

Strona 2194 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony