dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 119 z 126
Pokaż wyniki od 2.361 do 2.380 z 2506
  1. #2361
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jaki by to nie był czynnik, ta temperatura to jakiś kosmos. Nie dziwię się, że wciąga 3kW.

    Jak masz termometr bezdotykowy to możesz zmierzyć temperatury rur z tyłu pompy żeby zobaczyć temperaturę powrotu, ale jak najszybciej wyczyść filtr i sprawdź na jakim biegu śmiga pompa obiegowa GZ.

    Filtr DZ też proforma przeczyść. Myślę, że ona teraz pracuje z COP max 2.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #2362
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Sprawdz przy okazji w menu serwisoym kazde z wyjsc - moze pompa GZ nie dziala i nie odbiera wystarczajaco szybko ciepla? Podaj nastawy CWU i CO (CO juz widzialem na FB - komfortowa i ekonomiczna templeratura byla taka sama - 22stC)
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  3. #2363
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał czajaone Zobacz post
    możesz prościej jak dla osoby która zaczyna to rozgryzać ? ;]
    Kolego czajaone
    Patrząc na pompę od przodu u góry masz 4 rury
    od lewej patrząc - zasilanie GZ (górne źródło czyli zasilanie na dom), powrót GZ, a te zaizolowane to jest DZ(dolne źródło to w ziemi)
    Delta GZ to jest różnica temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem - to zmierz i nam podaj - oczywiście gdy pompa pracuje

    Czyszczenie filtra
    Na powrocie DZ masz mosiężny filtr na taki duży klucz
    Musisz najpierw zakręcić zawór za nim, oraz znaleźć drugi(prawdopodobnie masz 2 szt przed niebieskimi pompami)
    Jak te zawory zakręcisz to możesz odkręcić tą mosiężną śrubę pod kątem i tam jest filtr. Może pociec trochę wody, więc
    po oczyszczeniu może okazać się że trzeba uzupełnić wodę w instalacji

    Wg mnie masz zbyt małe przekroje rur idących z pompy do pomp obiegowych i nie wiadomo jak jest powrót zrobiony bo na zdjęciach nie widać. Pewnie również za mały.
    Jest to zrobione z rur PEX mających na oko 25mm średnicy Taka rura na złączkach ma wewnętrzną średnicę pewnie nie więcej niż 16-18mm.
    Dla takiej pompy powinieneś mieć przepływ minimum ok 1,2m3/h co przy tych przekrojach jest praktycznie niewykonalne.
    Od pompy do pomp obiegowych powinieneś mieć rury miedziane 28 lub inne o średnicy wewn minimum 26mm. I taką samą od rozdzielaczy do powrotu do pompy.
    Piszesz że dołączyłeś zrobiony z garażu pokój. To by się zgadzało że poszło większe zapotrzebowanie i brakuje przepływu a co za tym ciepła.
    Ubiegła zima była ciepła i mogło to się nie ujawnić.
    Pompa pracuje z dużą deltą, a co za tym idzie żre jak smok.
    To tak co po zdjęciach widać na oko

  4. #2364
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Kolega ma pompe Ecopower A8 (wg. facebookowego watku) a jesli stronka PPC nie klamie to ona tak jak i nasze pracuje na r407c

    POMPY CIEPŁA SERII ECOPOWER A
    Pompy ciepłą o mocy cieplnej 7kW , 9kW , 11kW
    Pompa ciepła ECOPOWER A zawiera:
    wysokowydajna sprężarka typu scrol
    wymienniki płytowe SWEP
    termodynamiczny zawór rozprężny
    sterownik pogodowy RX 910
    obudowę koloru białego lub srebrnego
    pompki obiegowe CO, CWU Grundfoss
    czynnik chłodniczy R407c
    czujnik kolejności i zaniku faz
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  5. #2365
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Koledzy, wlasnie sie jorgnalem ze cos pokielbasilem w ustawieniach mojej pompy. Moj instalator podczas uruchamiania pompy zapomnial zmienic parametr krzywej ze standardowej "1" przez co pompa dosc dlugo pracowala zeby dobic odpowiednia templerature. Po szybkim telefonie zalezil zmienic parametr na najwyzszy czyli 15 i tak chodzi sobie od ponad 2 miesiecy. Obecnie ciagnie jakies 16kwh na dobre przy zadanej temperaturze ok 18,5stC co wydaje sie raczej srednim wynikiem.

    Przeczytalem instrukcje raz jeszcze i okazuje sie, ze parametr krzywej 15 przeznaczony jest dla instalacji grzejnikowej... Czy przypadkiem nie zafundowalem sobie konkretnie obnizonego COPu w najwieksze mrozy tej zimy??? W zaaczniku link do instrykcji sterownika RX210-SE21
    https://www.ppcpompy.eu/?jet_download=327

    Dzis rano zmienilem z 15 na 7, ciekaw jestem co to oznacza w praktyce?
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  6. #2366

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpalys Zobacz post
    Kolego czajaone
    Patrząc na pompę od przodu u góry masz 4 rury
    od lewej patrząc - zasilanie GZ (górne źródło czyli zasilanie na dom), powrót GZ, a te zaizolowane to jest DZ(dolne źródło to w ziemi)
    Delta GZ to jest różnica temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem - to zmierz i nam podaj - oczywiście gdy pompa pracuje

    Czyszczenie filtra
    Na powrocie DZ masz mosiężny filtr na taki duży klucz
    Musisz najpierw zakręcić zawór za nim, oraz znaleźć drugi(prawdopodobnie masz 2 szt przed niebieskimi pompami)
    Jak te zawory zakręcisz to możesz odkręcić tą mosiężną śrubę pod kątem i tam jest filtr. Może pociec trochę wody, więc
    po oczyszczeniu może okazać się że trzeba uzupełnić wodę w instalacji

    Wg mnie masz zbyt małe przekroje rur idących z pompy do pomp obiegowych i nie wiadomo jak jest powrót zrobiony bo na zdjęciach nie widać. Pewnie również za mały.
    Jest to zrobione z rur PEX mających na oko 25mm średnicy Taka rura na złączkach ma wewnętrzną średnicę pewnie nie więcej niż 16-18mm.
    Dla takiej pompy powinieneś mieć przepływ minimum ok 1,2m3/h co przy tych przekrojach jest praktycznie niewykonalne.
    Od pompy do pomp obiegowych powinieneś mieć rury miedziane 28 lub inne o średnicy wewn minimum 26mm. I taką samą od rozdzielaczy do powrotu do pompy.
    Piszesz że dołączyłeś zrobiony z garażu pokój. To by się zgadzało że poszło większe zapotrzebowanie i brakuje przepływu a co za tym ciepła.
    Ubiegła zima była ciepła i mogło to się nie ujawnić.
    Pompa pracuje z dużą deltą, a co za tym idzie żre jak smok.
    To tak co po zdjęciach widać na oko
    Wielkie dzięki za te informacje. Jesteś już którąś osobą z rzędu która mi mówi o tych przekrojach. Jednak ja już głupieje bo kontaktowałem się z właścicielem/producentem tych pomp. Zapytałem wprost czy nie uważa Pan, że te rury mają za mały przekrój. Odpowiedział, że mogły by być większe ale raczej nie to jest głównym powodem. Tak samo twierdzi sam instalator. Jestem w kropce ponieważ producent twierdzi, że nie znajdę innego instalatora w mojej okolicy znającego te pompy i chyba rzeczywiście bo nikt inni nie chce przyjechać i ogarnąć ten bajzel. Z drugiej strony boję się brać kogo innego aby instalator polecany przez producenta się na mnie nie wypiął, a musze mu oddać że zazwyczaj stara się pomagać i przyjeżdżał kilka razy na interwencje jak coś szwankowało. Według tej dwójki należy odesłać pompę na regenerację, ponieważ wymienniki mogą być zawalone kamieniem, zmienić zbiorniki buforowe bo maja już 12 lat i też mogą być całe w kamieniu + modernizacja kotłowni bo jakby nie było ma ona już te 12 lat i standardy się zmieniły. Tutaj moja kolejna obawa, że ja wydam kasę na to wszystko, a rachunki za prąd zostaną ...

    Zmierzyłem wczoraj temperatury i tak one wyglądają. Od prawej 0.4. 5.1. 25. 26.5
    Ostatnio edytowane przez czajaone ; 02-03-2021 o 09:03

  7. #2367
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    Koledzy, wlasnie sie jorgnalem ze cos pokielbasilem w ustawieniach mojej pompy. Moj instalator podczas uruchamiania pompy zapomnial zmienic parametr krzywej ze standardowej "1" przez co pompa dosc dlugo pracowala zeby dobic odpowiednia templerature. Po szybkim telefonie zalezil zmienic parametr na najwyzszy czyli 15 i tak chodzi sobie od ponad 2 miesiecy. Obecnie ciagnie jakies 16kwh na dobre przy zadanej temperaturze ok 18,5stC co wydaje sie raczej srednim wynikiem.

    Przeczytalem instrukcje raz jeszcze i okazuje sie, ze parametr krzywej 15 przeznaczony jest dla instalacji grzejnikowej... Czy przypadkiem nie zafundowalem sobie konkretnie obnizonego COPu w najwieksze mrozy tej zimy??? W zaaczniku link do instrykcji sterownika RX210-SE21
    https://www.ppcpompy.eu/?jet_download=327

    Dzis rano zmienilem z 15 na 7, ciekaw jestem co to oznacza w praktyce?
    Jedziesz po czujniku temperatury wewnątrz czy po krzywej?
    Przy sterowaniu po czujniku temperatury nie ma to aż takiego znaczenia, pompa będzie działała póki nie osiągnie zadanej temperatury. Przy inverterze ma to znaczenie, bo on potrafi oscylować wokół zadanej tempaeratury wyjścia. On/OFF jedzie do końca aż osiągnie zadaną temperaturę w domu.
    Jak nie używasz czujnika temperatury, to pompa pracuje cyklicznie do osiągnięcia temperatury na wyjściu odpowiadającej krzywej grzewczej. Z punktu widzenia COP jest to bardziej optymalne, ale często to więcej cykli itd. Jeśli np grzejesz w taniej taryfie, to wtedy krzywą ustawiasz wyższą zeby po godzinach popracowała bez przerw.

    To, że instalato kazał zmienić Ci krzywą grzewczą bo nie mogła dobić do zadanej temperatury świadczy o jego indolencji, bo ta zmiana nie zmieniła nic. Pompa cały czas pracowała z taką samą mocą, a żeby ogrzać wychłodzony dom jednak trochę tej energii potrzebuje to nie piec gazowy kondensacyjny 25kW, który potrafi dać w palnik.
    W przypadku inwertera jest więcej czynników mających wpływ na sprawność pompy - ja swoią właśnie audytuje i próbuje coś optymalizować, bo delta GZ trochę źle u mnie wygląda i powoduje spadek sprawności układu.
    Po małej optymalizacji w marcu mam średnio 10kWh na samo ogrzewanie na dobę - temperatura w domu 22-22,5. Trochę szkoda, że brakuje temperatury powrotu GZ, bo delta to w sumie jeden z istotniejszych parametrów, który pozwala wykryć anomalie przepływu na GZ.

    Cytat Napisał czajaone Zobacz post
    Wielkie dzięki za te informacje. Jesteś już którąś osobą z rzędu która mi mówi o tych przekrojach. Jednak ja już głupieje bo kontaktowałem się z właścicielem/producentem tych pomp. Zapytałem wprost czy nie uważa Pan, że te rury mają za mały przekrój. Odpowiedział, że mogły by być większe ale raczej nie to jest głównym powodem. Tak samo twierdzi sam instalator. Jestem w kropce ponieważ producent twierdzi, że nie znajdę innego instalatora w mojej okolicy znającego te pompy i chyba rzeczywiście bo nikt inni nie chce przyjechać i ogarnąć ten bajzel. Z drugiej strony boję się brać kogo innego aby instalator polecany przez producenta się na mnie nie wypiął, a musze mu oddać że zazwyczaj stara się pomagać i przyjeżdżał kilka razy na interwencje jak coś szwankowało. Według tej dwójki należy odesłać pompę na regenerację, ponieważ wymienniki mogą być zawalone kamieniem, zmienić zbiorniki buforowe bo maja już 12 lat i też mogą być całe w kamieniu + modernizacja kotłowni bo jakby nie było ma ona już te 12 lat i standardy się zmieniły. Tutaj moja kolejna obawa, że ja wydam kasę na to wszystko, a rachunki za prąd zostaną ...

    Zmierzyłem wczoraj temperatury i tak one wyglądają. Od prawej 0.4. 5.1. 25. 26.5
    Szczerze mówiąc to zacząłbym od garniętego hydraulika, który zna się na tym co robi i zna zasadę działania pompy ciepła. Filtr czyściłeś?
    Zdecydowanie jest problem z przepływami, ale to chyba kiedyś działało?
    Małe przekroje na krótkim odcinku powodują straty ale nie jest powiedziane, że na nich musi być problem. Generalnie ta instalacja wygląda tak, jakby ktoś wstawił tam sprzęty, rury, kable, a potem wrzucił granat... Zero ładu i składu...
    Masz podłogówkę czy grzejniki? Może te bufory wcale nie są potrzebne?
    Jeśli ktoś nalał tam twardą wodę to wymiennik rzeczywiście może być zabity kamieniem i może powodować taki problem... ale to wszystko trzeba sprawdzić. Zobaczyć czy przy grzaniu CWU jest to samo.
    Jeśli grzejesz bufor to opory instalacji są prawie żadne i nawet z takim przekorjem powinno pójść. Bez dokładnych informacji o instalacji, schemacie, przepływach nic więcej Ci nikt nie doradzi.

    te temperatury to podczas pracy pompy? Bo dziwnie mała delta GZ.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #2368
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jedziesz po czujniku temperatury wewnątrz czy po krzywej?
    Przy sterowaniu po czujniku temperatury nie ma to aż takiego znaczenia, pompa będzie działała póki nie osiągnie zadanej temperatury. Przy inverterze ma to znaczenie, bo on potrafi oscylować wokół zadanej tempaeratury wyjścia. On/OFF jedzie do końca aż osiągnie zadaną temperaturę w domu.
    Jak nie używasz czujnika temperatury, to pompa pracuje cyklicznie do osiągnięcia temperatury na wyjściu odpowiadającej krzywej grzewczej. Z punktu widzenia COP jest to bardziej optymalne, ale często to więcej cykli itd. Jeśli np grzejesz w taniej taryfie, to wtedy krzywą ustawiasz wyższą zeby po godzinach popracowała bez przerw.

    To, że instalato kazał zmienić Ci krzywą grzewczą bo nie mogła dobić do zadanej temperatury świadczy o jego indolencji, bo ta zmiana nie zmieniła nic. Pompa cały czas pracowała z taką samą mocą, a żeby ogrzać wychłodzony dom jednak trochę tej energii potrzebuje to nie piec gazowy kondensacyjny 25kW, który potrafi dać w palnik.
    W przypadku inwertera jest więcej czynników mających wpływ na sprawność pompy - ja swoią właśnie audytuje i próbuje coś optymalizować, bo delta GZ trochę źle u mnie wygląda i powoduje spadek sprawności układu.
    Po małej optymalizacji w marcu mam średnio 10kWh na samo ogrzewanie na dobę - temperatura w domu 22-22,5. Trochę szkoda, że brakuje temperatury powrotu GZ, bo delta to w sumie jeden z istotniejszych parametrów, który pozwala wykryć anomalie przepływu na GZ.
    Uzywam czujnika temperatury a instalator wrzucil mi juz harmonogram dopasowany do G12W. Jedyne niedopatrzenie to wlasnie niska krzywa - uruchomienie pompy nastapilo w okolicy 7 grudnia gdzie temperatury mialem w okolicach +4stC na zewnatrz. Budynek byl niezle wysesonowany (tynki 1,5 roku przy a wylewki 12 miesiecy - wszystko przy otwartym budynku bez ocieplenia). Niska krzywa przeszkadzala raczej szybszym dobiciu do zadanej temperatury wewnetrznej bo zwyczajnie szla na niskim parametrze zasilania.

    Bardziej zastanawia mnie czy parametr krzywej max dla grzejnikow przy mojej podlogowce nie spowodowal zasilania duzo wyzszą temperatura zasilania GZ - przy G11 ktora posiadam obecnie raczej jedynym problemem byl wlasnie potencjalnie zanizony COP spowodowany tym, ze zamiast walic 30st w zasilanie pompa dobijala do np. 40st i dzialala szybciej zamiast wolniej podnosic temperature. Tak sobie tlumacze krzywa grzewcza. Dlatego wlasnie chce dobudowac jakies rozwiazanie ktore pozwoli mi:
    1. obserwowac kiedy faktycznie pompa sie zalacza i jak czesto chodzi,
    2. ile zuzywa pradu w danym okresie, z podzialem na CWU i CO
    3. a nastepnie zoptymalizowac ustawienia pompy w zaleznosci od panujacych warunku wewnatrz i na zewnatrz.

    Nie narzekam na jej wydajnosc, OZE wyszlo w okolicach 6,5kwh pompa ma w teorii 9,8kw, w ostatnim okresie 6 tygodni trwaly prace wykonczeniowe wiec tez nie jest to reprezentatywny okres do badania jej wydajnosci. Wiem juz ze musze docieplic wience bo celuloza siadla znacznie (nasyp ok 50-55cm) i same wience byly okryte max 10cm celulozy co tez powodowalo jakies tam straty. Na wiosne powalcze z wentylacja strychu bo to akurat skopalem, pozniej nowa klapa na strych (obecna jest nieszczelna i wykraplalo mi sie mnostwo wilgoci na strychu a to tez oznacza spore straty. Jest co robic
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  9. #2369
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak jak pisałem, jeśli grzejesz po czujniku wewnątrz to krzywa nie ma prawie żadnego znaczenia. Jeśli pompa chodziła cały czas ale nie mogła dobić do zadanej temperatury, to krzywa nie miała żadnego znaczenia - pompa nie moduluje mocy, może co najwyżej się wyłączyć. Jeśli taktowała, to owszem, krzywa miała znaczenie. Ale jeśli pracowała 24h z przerwami wynikającymi z ustawień, to czy ustawisz krzywą 1 czy 15, efekt będzie dokładnie ten sam.

    Jeśli pompa dobija do 40 stopni przy temperaturze nastawionej 18,5 stopni to zdecydowanie coś jest nie tak z GZ. Przy podłogówce nie powinieneś przekroczyć 35, a od 2 tygodni myślę, że 30-32 to max.

    Takie manakmenty jak wyłaz, czy lekko odsłonięty wieniec nie powodują aż takiej ucieczki ciepła. Sąsiad nie ma ocieplonego w ogóle stropu i dachu w domu partetowym, a w sumie rachunki za gaz naprawdę nie zabijają dlatego cięzko mu się zabrać za to.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #2370

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post



    Szczerze mówiąc to zacząłbym od garniętego hydraulika, który zna się na tym co robi i zna zasadę działania pompy ciepła. Filtr czyściłeś?
    Zdecydowanie jest problem z przepływami, ale to chyba kiedyś działało?
    Małe przekroje na krótkim odcinku powodują straty ale nie jest powiedziane, że na nich musi być problem. Generalnie ta instalacja wygląda tak, jakby ktoś wstawił tam sprzęty, rury, kable, a potem wrzucił granat... Zero ładu i składu...
    Masz podłogówkę czy grzejniki? Może te bufory wcale nie są potrzebne?
    Jeśli ktoś nalał tam twardą wodę to wymiennik rzeczywiście może być zabity kamieniem i może powodować taki problem... ale to wszystko trzeba sprawdzić. Zobaczyć czy przy grzaniu CWU jest to samo.
    Jeśli grzejesz bufor to opory instalacji są prawie żadne i nawet z takim przekorjem powinno pójść. Bez dokładnych informacji o instalacji, schemacie, przepływach nic więcej Ci nikt nie doradzi.

    te temperatury to podczas pracy pompy? Bo dziwnie mała delta GZ.
    Filtr jakiś czas temu czyściłem i to nic nie zmienia. Chyba kiedyś działała, nie wiem bo dom kupiłem 3 lata i od tamtej pory po historii zużycia widać że jest na tym samym poziomie cały czas i to daje mi też do myślenia bo jeśli przyczyną ma być np nagromadzony kamień to czy nie powinno przez te 3 lata się pogorszyć ? Może rzeczywiście rozchodzi się o te średnice rur.

    Dom to sama podłogówka.

    Tak temperatury mierzone podczas pracy ale termometr może przekłamywać, dzisiaj kupie jakiś lepszy i sprawdzę ponownie.

    Zaproponowano mi na fb aby samą pompę sprawdził jakiś serwis chłodniczy. Może zacząć od tego? Tyle że ciężko znaleźć takiego serwisanta czy hydraulika co się zna na gruntowych i wie jak powinna wyglądać prawidłowa instalacja.

  11. #2371
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ta temperatura wyjścia jest kosmiczna - póki nie poznasz delty GZ to nic więcej Ci nikt nie podpowie.

    Jak masz samą podłogówkę, to wywal te zbiorniki na złom, przerób porządnie instalacje na jak najgrubsze średnice rurek, tak żeby to miało ręce i nogi. Przy okazji sprawdzisz przepływy przez wymiennik.
    Kamień nie wytrąca się w nieskończoność - to co było mogło się wytrącić i już zostało.
    Rury najlepiej sprawdzić jakimś pirometrem na metalowych częściachj.

    W przypadku podłogówki najlepiej sprawdzi się układ zasilany bezpośrednio, dobrze dobrane przepływy DZ oraz GZ.

    Zapytaj na PW jasiek71, może by się podjął modernizacji tego co u Ciebie ktoś wykonał. Choć generalnie cała kotłownia do zrobienia od podstaw...
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 02-03-2021 o 13:17
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #2372
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czy te temp na wyjściu to są podczas grzania CO czy CWU? bo na FB widziałem że tem wyjścia 55 stopni, ale tco 26,5...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #2373
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli pompa dobija do 40 stopni przy temperaturze nastawionej 18,5 stopni to zdecydowanie coś jest nie tak z GZ. Przy podłogówce nie powinieneś przekroczyć 35, a od 2 tygodni myślę, że 30-32 to max.

    Takie manakmenty jak wyłaz, czy lekko odsłonięty wieniec nie powodują aż takiej ucieczki ciepła. Sąsiad nie ma ocieplonego w ogóle stropu i dachu w domu partetowym, a w sumie rachunki za gaz naprawdę nie zabijają dlatego cięzko mu się zabrać za to.
    Przyznam, ze nieczesto goszcze na budowie kiedy dziala pompa wiec te 40st. moglem wziac z kosmosu wiec nie przywiazujmy sie do tego wyniki - postaram sie to zlapac do konca tygodnia. Co to GZ to spię spokojnie, to dzielo Jaska wiec raczej nie ma powodu to niepokoju. Strzelam, ze w lutym pompla wciagnela ok 400-450kwh (podlicznij pod samą pompę) ale ze nie notuje wynikow codziennie, to tylko moze przewidywania.
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  14. #2374
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak Jasiek, to nie ma co drążyć tematu, na pewno wszystko sprawdził.

    A czy te krzywą podnosiłeś bo pompa taktowała? Czy po prostu chodziła i nie mogła dobić do zadanej temp?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #2375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ta temperatura wyjścia jest kosmiczna - póki nie poznasz delty GZ to nic więcej Ci nikt nie podpowie.

    Jak masz samą podłogówkę, to wywal te zbiorniki na złom, przerób porządnie instalacje na jak najgrubsze średnice rurek, tak żeby to miało ręce i nogi. Przy okazji sprawdzisz przepływy przez wymiennik.
    Kamień nie wytrąca się w nieskończoność - to co było mogło się wytrącić i już zostało.
    Rury najlepiej sprawdzić jakimś pirometrem na metalowych częściachj.

    W przypadku podłogówki najlepiej sprawdzi się układ zasilany bezpośrednio, dobrze dobrane przepływy DZ oraz GZ.

    Zapytaj na PW jasiek71, może by się podjął modernizacji tego co u Ciebie ktoś wykonał. Choć generalnie cała kotłownia do zrobienia od podstaw...
    Dzięki zapytam go.

    Niestety nie wiem komu zaufać bo nie znam się na tym i pojęcia którymi operujesz są dla mnie po prostu obce ...

  16. #2376

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Czy te temp na wyjściu to są podczas grzania CO czy CWU? bo na FB widziałem że tem wyjścia 55 stopni, ale tco 26,5...
    nie wiem co grzała, nie wiem jak to sprawdzić ...

    te55 stopni to bardzo ciekawy temat, zadzwoniłem do instalatora z zapytaniem skąd takie temperatury. Odpowiedział, że wtedy montowano czujniki w innym miejscu niż teraz i ten wynik jest zawyżony o ok 20 stopni. Wspominał coś o freonie ale jak wspomniałem kompletnie się w tym nie orientuje.

  17. #2377
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Podczas grzania CO sprawdź Tco wyjscie i zmierz temperatury wszystkich rur.
    Ile tam masz rur na wyjściu?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #2378

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Podczas grzania CO sprawdź Tco wyjscie i zmierz temperatury wszystkich rur.
    Ile tam masz rur na wyjściu?
    wygląda to tak Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	156333777_705012453525750_5717974160707509137_n.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	453618

    od lewej
    pierwsza idzie do zasobników
    druga do tych zbiorniczka pod ciśnienim
    3 i 4 jak mniemam to DZ

  19. #2379
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak Jasiek, to nie ma co drążyć tematu, na pewno wszystko sprawdził.

    A czy te krzywą podnosiłeś bo pompa taktowała? Czy po prostu chodziła i nie mogła dobić do zadanej temp?
    Jasiek zauwazyl, pompa dobila tuz po odpaleniu w koncu do odpowiedniej temperatury wg. czujnika wewnetrznego ale poprzez niska krzywa pracowala dlugo i nie pompowala wystarczajaco wysokiej temperatury, GZ sie szybko wychladzalo i musiala po krotkim czasie znowu sie uruchamiac. Jesli dobrze rozumiem dzialanie krzywej, to podwyzszenie parametru zdejmuje z pompy kaganiec odgornie zablokowanej temperatury zasilania GZ - po uwolnieniu stopiniowo podnosilem temperature w srodku az do 25stC, naladowalem conieco GZ i sciany i pozniej stopniowo zszedlem to temperatury w okolicach 18,5stC (nie mieszkam, a do wykonczeniowki wystarczy).

    Cytat Napisał czajaone Zobacz post
    nie wiem co grzała, nie wiem jak to sprawdzić ...

    te55 stopni to bardzo ciekawy temat, zadzwoniłem do instalatora z zapytaniem skąd takie temperatury. Odpowiedział, że wtedy montowano czujniki w innym miejscu niż teraz i ten wynik jest zawyżony o ok 20 stopni. Wspominał coś o freonie ale jak wspomniałem kompletnie się w tym nie orientuje.
    Moge bładzić ale moze jest tak, ze masz problem z odbiorem ciepla przez podlogowke, zbiorniki buforowe sie nagrzewają wysokim parametrem. Mialem podobnie w obecnym starym domu przez wymiana pieca gazowego na nowszy. Instalacja grzejnikowa, junkers stawał w zimie i wylaczal sie bo nie bylo odbioru ciepla, okazalo sie ze rurki laczace obwod CO z rozdzielaczem zawalone byly kamieniem/rdzą tak bardzo, ze przeplyw zostal ograniczony do wielkosci szpilki. Moze u Ciebie jest podobnie i te zbiorniki buforowe przeszkadzaja tylko? Zrob prosty test - rozrysuj jak to jest ze soba polaczone - czy one sa wpiete rownolegle czy szeregowo a nastepnie obserwuj jak są zasilane - czy faktycznie wejscie do pierwszego zbiornika ma 50-60stC czy moze i mniej. Mozesz tez wejsc w menu serwisowe i sprawdzic jakie masz ustawienie max temperatury dla wyjscia z pompy.
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  20. #2380
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał czajaone Zobacz post
    wygląda to tak Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	156333777_705012453525750_5717974160707509137_n.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	453618

    od lewej
    pierwsza idzie do zasobników
    druga do tych zbiorniczka pod ciśnienim
    3 i 4 jak mniemam to DZ
    Zmierz temperaturę w zaznaczonych miejscach:
    na złączce w czerwonym kółku (zasilanie GZ) i w żółtym powrót GZ
    Takie wyniki co podajesz (25. 26.5) są nieprawdopodobne
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	10,5 KB
ID:	453627  

Strona 119 z 126

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony