dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Operat wodno prawny

    Niestety w moim miescie jak zwykle mam pod górkę i w urzedzie do zgłoszenia budowy oczyszczalni kazali mi wykonać operat wodno prawny . Naszczęście taki operat moge wykonać sam ale niestety nie moge znaleźć nigdzie przykładowych operatów jak maja wygladać .
    Czy ktoś z was posiada taki operat i ewentualnie mógł by mi go przesłać na email, albo zna strony www. gdzie sa przykładowe operaty bo ja niestety nic konkretnego nie moge znaleźć .

  2. #2

    Domyślnie Re: Operat wodno prawny

    Cytat Napisał bladyy78
    ... albo zna strony www. gdzie sa przykładowe operaty bo ja niestety nic konkretnego nie moge znaleźć .
    znalazłem m.in. coś takiego (pierwsze z brzegu):

    http://www.e-instalacje.pl/169_406.htm
    http://wrosystem.um.wroc.pl/beta_4/w...odnoprawny.pdf

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie Re: Operat wodno prawny

    Cytat Napisał Cpt_Q
    znalazłem m.in. coś takiego (pierwsze z brzegu):
    łe tam, po co szukać, lepiej walić na forum
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  4. #4

    Domyślnie

    No niestety ale juz to czytałem wcześniej, ale dzieki za linki jak nic innego nie znajdę bede musiał jakoś to pozmieniać. Może ktoś jednak posiada własny operat napisany do budowy oczyszczalni i mógłby mi przesłać.

  5. #5

    Domyślnie Re: Operat wodno prawny

    Cytat Napisał Barbossa
    Cytat Napisał Cpt_Q
    znalazłem m.in. coś takiego (pierwsze z brzegu):
    łe tam, po co szukać, lepiej walić na forum
    Barbossa ja zanim coś napisze najpierw dobrze szukam więc porszę nie zabieraj głosu jak nie masz ochoty mi pomóć. Od wczoraj przeszukuje stronki ale nie ma na nich nic konkretnego!

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    nie będę komentował Twoich "wysiłków", są miejsca wymagające o wiele większych

    http://www.mos.gov.pl/2prawo/ustawy/prawo_wodne.htmlArt 132
    tu masz, co musi zawierać

    a w googlach to wywala dosyć dużo, możesz wierzyć

    nie chce mi się pomagać ludziom nie wkładającym chociaż minimum wysiłku w szukanie tego, o co pytają
    natomiast LUBIĘ komentować

    ostatecznie mogę Ci dać spis treści (jest raczej uniwersalny) z pewnego opracowania, nie mam w wersji elektronicznej, a całość to za dużo do skanowania (i niepotrzebne)

    co do operatu to służy do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, od Ciebie tego wymagają
    na jakiej podstawie?
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  7. #7

    Domyślnie

    Wiem że w google jest tego dużo bo od wczoraj je przeglądam, ale mi chodzi o konkretny operat do przydomowej oczyszczalni ściaków w którym bym mógł tylko pozmieniac dane, a niestety nic takiego nie znalazłem. Te operaty co znalazłem dotyczą innych robót. Barbossa dzieki ale spis treści i operat na inny temat mnie nie urządza potrzebuje konkretnego na temat oczyszczalni przydomowej.
    No własnie wymagaja o demnie uzyskania zezwolenia wodno prawnego, tłumaczyłem im że to jest normalne korzystanie z wód gruntowych na które cos takiego nie jest wymagane ale oni swojej ze ja zle interpretuje ten przepis a to że w innych gminach jest inaczej to nic nie zmiania, dzis nawet juz w trej sprawie byłem u naczelnika ale nic to nie zmianiło ja swoje a oni swoje. Powiedzili mi ze jak nie zrobie takiego operatu to mi odeślą wszystko i strace tylko czas i 120zł bo tyle kosztuje złożenie wniosku normalnie zdziercy!!!

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    może poszukaj na podstawie tego:


    Podstawa prawna:


    Pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzeń wodnych
    Art. 122 ust. 1 i 2, art. 140 ust. 1 Ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (PW) (Dz.U. Nr 115, póz.1229 z późn. zm.), art. 181 ust. 3, art. 378 ust. 1 POŚ.


    Pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzeń wodnych służacych do zwykłego korzystania z wód
    Art. 36 ust. 1, art. 122 ust. 1 pkt 3, art. 140 ust. 1 Ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (PW) (Dz.U. Nr 115, póz.1229 z późn. zm.).
    normalne korzystanie też może wywmagać pozwolenia: Art 36 PW

    i w skupieniu przeczytaj Art 132 z tego można spokojnie skomponować operat
    do takiej pierdółki

    120 zyli to i tak mniej niż wafka - 217 PLN
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    K.. właśnie takich urzędasów bym k... %$#$#$@%.
    Gów... znają się na prawie, na niczym się matoły nie znają.
    W zyciu gno.j.k.om bym sie nie dal.
    __________________________________________________ __________
    "Art. 36. 1. Właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie; prawo to nie stanowi prawa do wykonywania urządzeń wodnych bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego.
    2. Zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego, z zastrzeżeniem ust. 3.
    3. Nie stanowi zwykłego korzystania z wód:

    1) nawadnianie gruntów lub upraw wodą podziemną za pomocą deszczowni,
    2) korzystanie z wody podziemnej, jeżeli urządzenia do poboru wody umożliwiają pobór w ilości większej niż 5 m3 na dobę,
    3) korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej,
    4) wprowadzanie do wód lub do ziemi oczyszczonych ścieków, jeżeli ich ilość jest większa niż 5 m3 na dobę."


    __________________________________________________ _________
    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA ŚRODOWISKA1)

    z dnia 22 grudnia 2004 r.

    w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia

    (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2004 r.)

    TABELA B

    Lp. Instalacje niewymagające pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, których eksploatacja wymaga zgłoszenia z uwagi na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi:
    1. oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód"



    Więc zgląszasz tylko do UG do ochrony środowiska zgodnie z Prawem ochorony środowiska

    Art. 152. 1. Instalacja, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko, podlega zgłoszeniu organowi ochrony środowiska, z zastrzeżeniem ust. 8.
    2. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:

    ...
    ...


    Ja zgłosiłem tylko i byli w ogóle zdziwieni bo ode mnie sie dowiedzieli o takim przepisie i ja im mówiłem co mają mi odpisać hehe.

    W każdym razie operat to sk.... i przegięcie pały.

    Urzędasy %^$#%^$%$%# jego mać

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    prawo to nie stanowi prawa do wykonywania urządzeń wodnych bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego
    więc tak się nie podniecaj, a że jest to do pupy to widać
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    prawo to nie stanowi prawa do wykonywania urządzeń wodnych bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego
    więc tak się nie podniecaj, a że jest to do pupy to widać
    Ja się inaczej podniecam, rzekłbym że raczej wk... gdy czytam takie interpretacje urzędasów.
    Nigdzie nie jest napisane że na BOŚ`a trzeba O w-p, wręcz przeciwnie!!!!!
    Skoro nie jest to szczególne korzyastanie z wód, skoro jest to instalacja nie wymagająca O w-p na wprowadzanie ścieków do ziemi to na boga jak można żadać O w-p na wykonanie urządzenia wodnego.

    To tak jakbyśmy powiedzieli że skoro nie wymaga się O w-p na odwodnienie obiektu budowlanego (np. drogi do rowu ) a tak właśnie jest, to mimo wszystko wymaga się operatu na wykonanie urządzenia wodnego jakim są rowy.
    Logicznym jest i to nie tylko z mojej strony, bo to nawet nie moja interpretacja ale wyższych specjalistów, że skoro na odwodnienie dogi nie trzeba O w-p to na wykonanie urządzenia wodnego jakim są rowy też nie!!!

    Skoro na Instalację BOŚ nie trzeba O w-p na wprowadzanie wód i nie jest to szczególne korzystanie z wód to totalnym debilizmem urzędasów jest żądanie O w-p na wykonanie urządzenia wodnego!!!!


    Poza tym:
    Urządzeniem wodnym są też budowle pietrzące, czyli każda studnia kanalizacyjna, każdy wpust itp. (bo to budowle zgodnie z PB) i czy ktoś żada na wykonywanie tego O w-p??

    i jeszcze coś:


    "2. Przepisy ustawy dotyczące:

    1) urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio do:

    a) urządzeń pomiarowych służących do pomiarów ilości oraz jakości wód, a także obserwacji poziomu zwierciadła wód podziemnych,
    b) urządzeń pomiarowych państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej oraz urządzeń pomiarowych państwowej służby hydrogeologicznej, wraz z urządzeniami towarzyszącymi, zwanych dalej "urządzeniami pomiarowymi służb państwowych",
    c) urządzeń melioracji wodnych niezaliczonych do urządzeń wodnych,
    d) prowadzonych przez wody oraz wały przeciwpowodziowe obiektów mostowych, rurociągów, linii energetycznych, linii telekomunikacyjnych oraz innych urządzeń,
    e) obiektów budowlanych oraz robót na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią lub w wodach,

    2) wykonania urządzeń wodnych - stosuje się odpowiednio do odbudowy, rozbudowy, przebudowy lub rozbiórki tych urządzeń, "


    nie widze tu budowy,

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  12. #12

    Domyślnie

    Przepisy przepisami, a urzedasy to urzedasy i jak nawet ich przełożony tak uwaza to niestety nic nie zdziałam a tylko moge sobie zaszkodzic! Nie pozostaje mi nic innego jak zrobic ten operat wodno-prawny (ciekawe ile bedzie mnie kosztował) zapłacic za jego złożenie chyba 217zł + 120zł za złożenie wniosku o oczyszczalnię.Szkoda tylko że jeszcze nie każa nam kupować biletów wstepu do tych urzedów bo za wizytę w cyrku przecież powinno sie płacić. Mam nadzieję ze jeszcze nie każą mi robic adaptacji projektu przez uprawnionego projektanta, który jest dostarczany do oczyszczalni! Z tym niby zgłoszeniem jest tyle samo problemów co pozwoleniem o budowę a miało byc tak pieknie . Jak ja nie nawidze tego pie..... kraju w którym wszystko zależy nie od ustawy tylko od widzimisie urzędu.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    Przepisy przepisami, a urzedasy to urzedasy i jak nawet ich przełożony tak uwaza to niestety nic nie zdziałam a tylko moge sobie zaszkodzic! Nie pozostaje mi nic innego jak zrobic ten operat wodno-prawny (ciekawe ile bedzie mnie kosztował) zapłacic za jego złożenie chyba 217zł + 120zł za złożenie wniosku o oczyszczalnię. Szkoda tylko że jeszcze nie każa nam kupować biletów wstepu do tych urzedów bo za wizytę w cyrku przecież powinno sie płacić. Mam nadzieję ze jeszcze nie każą mi robic adaptacji projektu przez uprawnionego projektanta, który jest dostarczany do oczyszczalni! Z tym niby zgłoszeniem jest tyle samo problemów co pozwoleniem o budowę a miało byc tak pieknie . Jak ja nie nawidze tego pie..... kraju w którym wszystko zależy nie od ustawy tylko od widzimisie urzędu.

    Właśnie dlatego żądają tyle bo się na wszystkie ich debilne fanaberie godzimy.
    Przecież przepisy są tak jasne w tym zakresie że tylko ślepy może uważać że jest inaczej.
    Jeszcze niedawno %$#$%@ urzędniczka żądała ode mnie dokumentacji hydrogeologicznej na BOŚ to jakieś pismo wysmarowalem że nie trezba, okazało się że chodziło bidulce o geologiczną, jaką robił sobie inwestor przed budową domu, ona chyba myślała że to to samo a to kompletnie inne dokumentacje.
    Pomijam fakt że nie mają prawa żądać nawet tej geologicznej, bo wystarczy w dokumentacji wpis projektanta, że jest możliwość odprowadzenia do gruntu bo pozwalają na to warunki gruntowo- wodne bo to projektant za to odpowiada, jest jego wpis za który jest on odpowiedzialny a urzędasowi powinno to wystarczyć!!
    W każdym razie czas leciał dla inwestora, pisma popychane byly przez taki idiotyzm bo takie pseudo "mądre" "wyuczone" urzędasy zgubily swój rozum..
    Nie można do nich inaczej inaczej bo jak nazwać tą mafię złodzieji nerwów, czasu, niedouczonym, ktorym placom z naszych kieszeni.
    Można książkę napisac o tym jakie idiotycznie, bezmyślnie, bezprawnie działają.

    Ja bym walczyl a oczyszczalnie budowal, bo możesz.
    Uzbrojenia podziemnego podlegającego zgloszeniu nie trezba zgłaszać zgodnie z art 29a PB.
    Co Ci zrobią? Po pierwsze nie mają podstawy prawnej a po drugie na jakim etapie mogą Ci zabronić??
    Projekt robisz dajesz na ZUD, na ZUD branżyści muszą podpisać bo jest to uzg. w zakresie TYLKO kolizji i na tym koniec. Malo tego kierownic ZUD może Ci to od ręki zrobić bo zgodnie z rozp o ZUD przylącze w części na dzialce właściciela nie musi być roztrzygane na posiedzeniu ZUD, więc kierownik mógłby Ci od razu pieczątkę podbić wg prawa.
    Odbioru nie musisz robić bo to nie podlega PnB.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  14. #14

    Domyślnie

    Witajcie,
    Przez wlasna nadgorliwosc wkopalem sie w klopoty... Kiedy geodeta zapytal mnie czy ma namierzyc na mapy kanalizacje deszczowa powiedzialem ze tak. No wiec wykonal moje polecenie ... i sie zaczelo. Deszczowke odprowadzam do rowu, ktory jest wlasnoscia gminy Gliwice. Aby uzyskac prawo do uzytkowania, musze miec odbior kanalizacje deszczowej. Kiedy staralem sie ustalic jak to wykonac, dowiedzialem sie ze musze zlozyc pismo o warunki dla deszczowki i nastepnie... UWAGA! OPERAT WODNO PRAWNY... ktory bagatela kosztowal bedzie bedzie okolo 1500zl. Czy ktos z was wie jak to zrobic taniej, a moze sam wykonalby go niedrogo?
    Ostatnio edytowane przez ralwing ; 24-02-2012 o 22:00
    --
    Grzegorz

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marconi_piaseczno
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-501
    Dzielnica
    Zalesie Dolne
    Posty
    172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Odgrzewam kotleta.

    Na mojej działce, na jednym z jej brzegów znajduje się rów melioracyjny, który jest częścią systemu odwodnienie kilku ulic. Rów ten ma ujście do pobliskiej rzeki. Jednak tylko w ekstremalnych warunkach tym rowem płynie woda, w większości przypadków stoi on suchy, nawet po deszczu gdy się trochę napełni wodą woda rozłącza się zanim dopłynie do tej rzeczki.
    Na części posesji, przez które przechodzi ów rów jest on zakryty (rury fi 400 mm, zasypane ziemią). Z racji tego, że dzieciaki dorastają i zaczynają się interesować tymże rowem postanowiłem, że warto może i u nas zakryć go.
    Pismo do Gminy z prośbą o wydanie warunków i odpowiedź: Wydział taki a taki wyraża zgodę na przykrycie rowu ale po spełnieniu pewnych warunków. Jednym z nich jest wykonanie operatu wodno-prawnego i uzyskanie decyzji w Starostwie Powiatowym.
    Do rowu nie zamierzam wprowadzać żadnej wody opadowej ani tym bardziej ścieków tylko go zakrywam.
    Przerabiał ktoś z Was podobne historie?

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    operatuje

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Zawiercie
    Kod pocztowy
    42-400
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał marconi_piaseczno Zobacz post
    Odgrzewam kotleta.

    Do rowu nie zamierzam wprowadzać żadnej wody opadowej ani tym bardziej ścieków tylko go zakrywam.
    Przerabiał ktoś z Was podobne historie?
    Drogi Panie!

    Bezpieczeństwo dzieci przede wszystkim.

    Wykonanie "zakrycia rowu" czyli przebudowy, wymaga operatu wodnoprawnego, a czasem nawet projektu budowlanego.

    [reklama usług]
    Do wykonania operatu wodnoprawnego będą wymagane:
    1. Decyzja o warunkach zabudowy, lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
    2. Uzgodnienie z lokalnym zarządem melioracji i urządzeń wodnych oraz najlepiej mapka przedstawiająca układ rowu melioracyjnego podlegającego przebudowie.
    3. Mapa do celów projektowych, chyba, że niedawno była aktualizowana, to mapka zasadnicza z wydziału geodezji.

    Pozdrawiam Serdecznie
    Hubert Rams
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 17-11-2016 o 17:40

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    geologchorzow

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-503
    Posty
    1

    Domyślnie

    W polskim ustawodawstwie nie ma obowiązku posiadania uprawnień do sporządzania operatów wodnoprawnych. Nie znaczy to jednak, że może być on sporządzony przez osobę bez wiedzy merytorycznej
    szacunkowy czas wykonania operatu wodnoprawnego: ok. 14 dni
    • szacunkowy czas uzyskania pozwolenia wodnoprawnego: 30 – 60 dni;
    • koszt przygotowania kompletu dokumentów jest zawsze określany indywidualnie na podstawie zapytania ofertowego .
    Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest wspaniała alternatywą dla standardowego szamba — tania w eksploatacji, bezpieczna dla środowiska.
    Należy pamiętać jednak, że jeśli planowana ilość ścieków przekroczy 5 m3 na dobę konieczne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego (nieważne, czy zrzut ścieków nastąpi na działce inwestora, czy poza nią). Jeśli planujesz taką inwestycję zgłoś się do nas a my załatwimy resztę formalności!
    Części z jakich musi składać się operat określa Prawo Wodne Dz.U. 2015 poz. 469.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 17-11-2016 o 17:30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony