dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 19
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 379
  1. #1

    Domyślnie Solary..... jak będe umiał to odpowiem

    Jak w temacie.... postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
    hydraulik.net.pl

  2. #2

    Domyślnie

    Pytanie banalne: czy faktycznie się opłaca? tzn. jaki jest okres zwrotu inwestycji, przy założeniu: 2 dorosłe osoby, 153 m2 pow. użytkowej, kocioł gazowy.
    Dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Witaj
    Spotkałeś już gdzieś solary powietrzne?
    Jeżeli tak, to jak się sprawują?
    Adam M.

  4. #4

    Domyślnie Re: Solary..... jak będe umiał to odpowiem

    Cytat Napisał skrol
    Jak w temacie.... postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

    Cześć.Chciałem się zapytać jak solary sprawują się zimą.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam. Jaką najlepiej ustawić różnicę temperatur między solarem a zasobnikiem dla włączenia i wyłączenia pompy i jaki przepływ dla solara próżniowego o powierzchni 5,16 m2, płyn w obiegu to TYFOCOR GLS a zasobnik 550 l.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    z nieba mi spadasz

    właśnie rozważam podpięcie systemy solarów płaskich do zasobnika w połączeniu z kotłem gazowym.

    Mam tylko mały kłopot, bo wiedza ma raczej w temacie znikoma a decyzje trzeba podejmować już.

    Zatem:

    czy mozliwe jest połączenie:

    1/ C.O - gaz + kominek (nie wiem tylko czy z DGP czy z płaszczem wodnym)
    2/ c.w.u - gaz + solary

    moja zagłostka polega na tym, ze nie wiem jaki kocioł kondensacyjny wpiąć - jedno- czy dwufunkcyjny.I jaki zasobnik?

    prosze o poradę


    z góry dzięki

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    zapomniałam dodać, ze do ogrzania jest 184m2 w tym 80 m2 podłogówki.

    No i powtórzę pytanie pozostałych forumowiczów - jak się solary mają do późniejszych oszczędności?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasia_i_Robert
    Pytanie banalne: czy faktycznie się opłaca? tzn. jaki jest okres zwrotu inwestycji, przy założeniu: 2 dorosłe osoby, 153 m2 pow. użytkowej, kocioł gazowy.
    Dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam
    Zestaw solarów z bardzo górnej półki 2x 20 rur po 58 mm ze sterowaniem i zasobnikiem kosztuje 13994zł brutto (cena katalogowa) .... jeżeli jest to nowy dom to to tego tylko kocioł bez zasobnika.

    Solary próżniowe pracują średnio (dla pełnego nasłonecznienia) od 1390 do 1900 godzin / rok ... dla porównania kocioł kondensacyjny ma pracować w ciągu roku około 1900 godzin.
    Czy to się opłaca.... ja uważam że tak, dobrze dobrane kolektory zwracają się po 6-8 latach.... oczywiście jeżeli gaz nie drożeje
    hydraulik.net.pl

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Witaj
    Spotkałeś już gdzieś solary powietrzne?
    Jeżeli tak, to jak się sprawują?
    Adam M.
    Nie, nie widziałem.... spotkałem się hydrosolarami (pracującymi na wodę).. ale uważam to jest jakieś nie porozumienie.
    hydraulik.net.pl

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurek_Z
    Witam. Jaką najlepiej ustawić różnicę temperatur między solarem a zasobnikiem dla włączenia i wyłączenia pompy i jaki przepływ dla solara próżniowego o powierzchni 5,16 m2, płyn w obiegu to TYFOCOR GLS a zasobnik 550 l.
    Fajne pytanie.. ale jakie to solary.. z bezpośrednim przepływem? czy rurką ciepła?
    Ja preferuje sterowanie dynamiczne.... czyli sterownik sam reguluje pracą pompy.
    Zasada włącz/wyłącz powoduje zjawisko wyciągania ciepła z solarów -> wyłączenia pompy przez czujnik-> pozostawienia ciepła w rurkach... które nie dochodzi do zasobnika.
    hydraulik.net.pl

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrol
    Czy to się opłaca.... ja uważam że tak, dobrze dobrane kolektory zwracają się po 6-8 latach.... oczywiście jeżeli gaz nie drożeje
    Możesz to obliczyć ? Ten okres zwrotu. Wspomniane 14tyś /6=2333zł rocznie oszczedności by muisały dać solary, jak gdzie z czego?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał nitubaga
    z nieba mi spadasz

    właśnie rozważam podpięcie systemy solarów płaskich do zasobnika w połączeniu z kotłem gazowym.

    Mam tylko mały kłopot, bo wiedza ma raczej w temacie znikoma a decyzje trzeba podejmować już.

    Zatem:

    czy mozliwe jest połączenie:

    1/ C.O - gaz + kominek (nie wiem tylko czy z DGP czy z płaszczem wodnym)
    2/ c.w.u - gaz + solary

    moja zagłostka polega na tym, ze nie wiem jaki kocioł kondensacyjny wpiąć - jedno- czy dwufunkcyjny.I jaki zasobnik?

    prosze o poradę


    z góry dzięki
    Można to podłączyć .. i 1 i 2 wersję... i jedną i drugą razem.
    Kocioł jednofunkcyjny... zrobienie z niego dwufunckyjnego to włożenie wymiennika.
    Zasobnik dobierasz do solarów..... albo dajesz dwa mniejsze - lepsze rozwiązanie przy płaskich kolektorach, płaskie nie pracują w zimie.
    Tu masz przykładowy schemat:
    http://projprzemeko.pl/userfiles/ima...y/schematd.jpg
    hydraulik.net.pl

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    "Nie, nie widziałem...."

    Znaczy - nie stosują...
    Trudno. Znowu muszem siam! Tymi ręcami...
    Adam M.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar
    Cytat Napisał skrol
    Czy to się opłaca.... ja uważam że tak, dobrze dobrane kolektory zwracają się po 6-8 latach.... oczywiście jeżeli gaz nie drożeje
    Możesz to obliczyć ? Ten okres zwrotu. Wspomniane 14tyś /6=2333zł rocznie oszczedności by muisały dać solary, jak gdzie z czego?
    145-194zł miesięcznie dają solary.... Ile płacisz za gaz w skali roku .... średnio 2500-3000zł/ rocznie.
    Energia słoneczna to oszczędność (w/g norm polskich) 40-60%
    Oczywiście jest to założenie.... wszystko zależy od domu, instalacji, itp....
    hydraulik.net.pl

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrol

    145-194zł miesięcznie dają solary.... Ile płacisz za gaz w skali roku .... średnio 2500-3000zł/ rocznie.
    Energia słoneczna to oszczędność (w/g norm polskich) 40-60%
    Oczywiście jest to założenie.... wszystko zależy od domu, instalacji, itp....
    W jakich miesiacach dają tyle? Zimą też coś dają?

    Rachunek za ostatnie 6 miesiacyza gaz (październik -kiweceiń) 1600zł.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    "Nie, nie widziałem...."

    Znaczy - nie stosują...
    Trudno. Znowu muszem siam! Tymi ręcami...
    Adam M.
    Kupiliśmy sobie najmniejszy model kolektora powietrznego (na próbę) ZK-Komfor zdaje się. Z eksperymentów naszych okazuje się, że w warunkach, które wtedy panowały różnica temp. pow. zew. i temp. pow. na wylocie z kolektora wynosiła około 15-20stK

    Cytat Napisał zyga350
    Cześć.Chciałem się zapytać jak solary sprawują się zimą.
    W przypadku kolektorów próżniowo-rurowych w technologi AquaPaketów, temperatury rzędu 60-90st na kolektorze są normalne.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    "Nie, nie widziałem...."

    Znaczy - nie stosują...
    Trudno. Znowu muszem siam! Tymi ręcami...
    Adam M.
    Ej..... Co majstrujesz? Solary do ogrzewaia powietrza?

    Ostatnio przyszedł mi do głowy pomysł żeby powietrze do wentylacji mechaniczniej przepuścić pod np blachodachówką - niech się nagrzewa. O to chodzi?

  18. #18

    Domyślnie

    To ja mam kolejne pytanie. Mając już dom w stanie surowym zamkniętym, gdzie konstrukcja dachu nie była przewidziana pod montaż kolektorów można w jakiś sposób zamocować bezproblemowo system kolektorów na jednej z połaci nie stosując specjalnych wzmocnionych dachówek montażowych?
    Jaki obecnie zestaw byś polecił? Co sądzisz o systemie Aqua, czyli solarach w których płynie woda i zasobniku z jedną wężownicą? Taki jak tu: Link

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    W najcięższym przypadku, kolektor próżniowo-rurowy o masie 62kg, obciąża jedną krokiew 31kg (po 15,5kg na punkt mocowania do krokwi). Większe obciążenie stanowią dekarze i kominiarze na dachu.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar darekpt
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    87

    Domyślnie

    Bede mial taki zestaw kocioł kondensacyjny (viessman vitodens 200) + kominek z p.w. + solar
    Jaki solar proponujesz do tego zestawu tak żeby to fajnie wszystko było dograne? i które lepsze płaskie czy rurowe? Moze podasz jakis konkretny model który w/g Ciebie będzie dobrze współgrał
    Nasz Dom - NA LATA C86
    Nasz Dom - NA LATA C86 - Komentarze
    Sprzedam Membrane Dachową Dorken Maxx

Strona 1 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony