dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie KLIMATYZACJA W LECIE PODŁĄCZONA DO DGP - CZY SIĘ UDA?

    Witam wszystkich.
    Mam pytanie (może bez sensu, ale co mi szkodzi), nie natknąłem się na forum na coś podobnego.

    Mam zamiar rozprowadzić DGP w domu. Turbina bedzie umieszczona na stryszku i z tamtąd ciepłe powietrze termofleksami do pokoi.
    Zastanawiam się czy jest taka opcja aby na stryszku postawić klimatyzator i tą samą drogą w lecie rozprowadzić zimne powietrze do pomieszczeń.
    Na klimatyzacji nie znam się więc będę bardzo wdzieczny za pomoc w rozwikłaniu problemu - czy taki układ jest mozliwy w warunkach domowych i bez abstrakcji kasowych.
    Liczę, że temat może kogoś zainteresować, a za podpowiedzi z góry wielkie dzięki . arek

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    tu w nazwach tematu nie używa się wielkich liter
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  3. #3

    Domyślnie

    zasadniczo jest to możliwe łączenie wielu funkcji w ramach jednej instalacji przewodów wentylacyjnych to normalna sprawa w klimatyzacji centralnej czy ogrzewaniu nadmuchowym

  4. #4

    Domyślnie

    Mozliwe to moze i jest, tylko czy znajdzie sie ktoś kto jakiekolwiek doświadczenia lub info na ten temat , konkrety, ale i za to dzieki.

  5. #5

    Domyślnie

    Możesz podłączyć klimatyzator do DGP, ale nie wiem czy uzyskasz spodziewany efekt. Większość klimatyzatorów z marketów budowlanych radzi sobie tylko z jednym pomieszczeniem. Jeżeli chcesz mieć komfortową temperaturę w całym domu musisz na pewno dużo zainwestować w agregat chłodniczy. Lepiej udaj się do jakieś firmy, która wykonuję centralną klimę i dokładnie dobiorą jednostkę centralną do Twojego metrażu.
    Osobiście nie raz widziałem centralne klimatyzację w domu i uważam, że taka instalacja ma więcej plusów niż minusów.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam.

    Pamiętaj tylko o konieczności odgrzybiania całej instalacji (rury i anemostaty) przynajmniej 2 razy w roku.

  7. #7

    Domyślnie

    wielkie dzieki za informacje. Mam nadzieję, że ktoś ma coś podobnego i dokopie się do tego tematu dzieląc sie swoimi doświadczeniami.
    pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Zauważ tylko, że do ogrzewania korzystniej jest umieścić wyloty ciepłego powietrza przy podłodze (unosi się i ogrzewa całe pomieszczenie), natomiast przy klimatyzacji (chłodzeniu) przy suficie (zimne powietrze opada na dół). Musisz coś wybrać. Z drugiej strony przez wymuszenie przepływu powietrza (większa turbina) można uzyskać jego mieszanie, ale to większe straty, szumy... Pamiętaj o urządzeniach do regulacji przepływu w każdym pomieszczeniu (kratki, żaluzje, anemostaty...).

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał cemik1
    Zauważ tylko, że do ogrzewania korzystniej jest umieścić wyloty ciepłego powietrza przy podłodze (unosi się i ogrzewa całe pomieszczenie), natomiast przy klimatyzacji (chłodzeniu) przy suficie (zimne powietrze opada na dół). Musisz coś wybrać. Z drugiej strony przez wymuszenie przepływu powietrza (większa turbina) można uzyskać jego mieszanie, ale to większe straty, szumy... Pamiętaj o urządzeniach do regulacji przepływu w każdym pomieszczeniu (kratki, żaluzje, anemostaty...).
    Z wylotami jest najlepiej tak jak napisałeś ale u mnie z kominka ciepłe powietrze powędruje na srtyszek (w szczycie domu), a następnie poprzez turbinę termofleksem do pomieszczeń, tak więc wyloty będą niestety w suficie pomieszczeń na poddaszu i w szachcie pod sufitem na parterze. Oczywiście na wylotach planuję anemostaty.

    Zastanawiam się czy ktoś już ciś podobnego przerabiał. Musze popytać w firmach zajmujących się klimą. Jak się czegoś dowiem to wrzucę.

    Czekam w dalszym ciągu na pomocne uwagi .

  10. #10

    Domyślnie

    Były też inne pomysły. Na przykład gruntowy wymiennik ciepła podłączony do rury doprowadzającej powietrze do kominka. W zimie pobierane powietrze jest cieplejsze a w lecie jest to namiastka klimy. Trzeba oczywiście dodać kilka elementów przekierowujących powietrze lato/zima ale jest to z pewnością tańsze i łatwiejsze w realizacji niż połączenie klimatyzacji z DGP.

  11. #11

    Domyślnie

    Agregat będzie musiał być zaiste potężny.
    Kłopoty z regulacją przepływów.
    Problematyczne rozmieszczenie kratek (wspomniane wyżej)
    Raczej długi czas na wystudzenie pomieszczeń - mała wydajność lub ciągła praca (koszt)
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  12. #12

    Domyślnie

    Komus udalo sie zrealizowac? Temat wyglada na dosc prosty ale warto aby wypowiedzial sie ktos komu udalo sie TO stworzyc.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood Zobacz post
    tu w nazwach tematu nie używa się wielkich liter
    tu się nawet nie rozpoczyna zdania z wielkiej litery nie stawia się przecinków ani kropek
    samowola budowlana

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zagurski Zobacz post
    tu się nawet nie rozpoczyna zdania z wielkiej litery nie stawia się przecinków ani kropek
    samowola budowlana
    Zgadzam się w 100%. Ale za to tu się czyta (tak mówią) daty postów, szczególnie te, na które się odpowiada
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  15. #15

    Domyślnie

    Chcialem odswiezyc..... zle zrobilem ze nie założyłem nowego tematu?

  16. #16

    Domyślnie

    Ktoś przedział ten temat? Opcja wydaje się ciekawa,tylko czy to działa? Co ze skroplinami w takiej i instalacji?

  17. #17

    Domyślnie

    Temat cały czas na czasie. Ma ktoś u siebie taka instalację?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony