dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Proste pomiary w czasie budowy.

    Może dla większości jest to oczywiste, ale dla mnie odkryciem było sprawdzanie kąta prostego na ścianach przy pomocy metrówki a nie "winkla". Zasada 60/80/100 lub 3/4/5 może zaoszczędzić wielu problemów w dyskusjach za wykonawcą, podobnie mierzenie przekątnych w celu sprawdzenia np. pokoju. Napiszcie o prostych czynnościach i narzędziach do mierzenia budowli takich jak "wasser-waga", "winkiel", żyłka, poziomica, pion każde z nich ma jakieś sprytne tajemnice.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Pharmagedon, zacznij sam - opisz zasadę o której mówisz wyżej.

  3. #3

    Domyślnie

    Czy ściany są prostopadłe?
    Wystarczy na jednej odłożyć 60 cm na drugiej 80, pomiędzy punktami powinno być 100 cm (czyli tyle ile ma zwykła drewniana metrówka) albo odkładamy 3m i 4m a pomiędzy nimi ma być 5 m. Zwykły Pitagoras.

    Czy pomieszczenie jest prostokątem?
    Przekątne powinny być tej samej długości.

    Jest pewnie sporo takich trików

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał pharmagedon
    Czy pomieszczenie jest prostokątem?
    Przekątne powinny być tej samej długości.
    To nie wystarczy - przeciwległe boki muszą być jeszcze tej samej długości.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Jeny, Heńku, a już tak pięknie było... Znowu utrudniłeś......
    A może znasz jeszcze jakieś triki?

  6. #6

    Domyślnie

    Mieliśmy sprawdzić, czy pomieszczenie jest prostokątem. A prostokąt ma zawsz przeciwległe boki równe. Jak są nierówne, to przekątne nie będą takie same, czyli nie zbudowali prostokąta.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyss
    Mieliśmy sprawdzić, czy pomieszczenie jest prostokątem. A prostokąt ma zawsz przeciwległe boki równe. Jak są nierówne, to przekątne nie będą takie same, czyli nie zbudowali prostokąta.
    Taka figura (trapez równoramienny) też ma równe przekątne :
    Kod:
                   ----------------
                  /                \
                 /                  \
                /                    \
               /                      \
              /                        \
             /                          \
            ------------------------------
    I co Ty na to ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyss
    Mieliśmy sprawdzić, czy pomieszczenie jest prostokątem. A prostokąt ma zawsz przeciwległe boki równe. Jak są nierówne, to przekątne nie będą takie same, czyli nie zbudowali prostokąta.
    ...w trapezie przekątne są równe. No, może nie w każdym, ale jednak.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał jurg
    Cytat Napisał krzyss
    Mieliśmy sprawdzić, czy pomieszczenie jest prostokątem. A prostokąt ma zawsz przeciwległe boki równe. Jak są nierówne, to przekątne nie będą takie same, czyli nie zbudowali prostokąta.
    ...w trapezie przekątne są równe. No, może nie w każdym, ale jednak.
    W każdym równoramiennym trapezie ....

  10. #10

    Domyślnie

    Trapez jest moją "ulubioną" figurą geometryczną. W 1992 r. nie przemierzyłem nowego mieszkania i dopiero przy układaniu parkietu wylazło mi przesunięcie działówki o 12 cm. Niby tylko 12 cm, ale w pokoju nic nie można ustawić narożnego....Wynoszę się z tego mieszkania. W wybudowanym domu nie mam trapezów. Trochę odbiegłem od tematu. Sorry.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Z tym trapezem równoramiennym, to autentyczny przypadek z ostatnich kilku tygodni. Kazałem murarzom sprawdzić w murowanym domu (pierwsza warstwa bloczków Silka) czy jest to kwadrat (akurat taki kształt ma ten budynek).
    Zadzwonili do mnie, że jest kwadrat, bo przekątne są równe i tylko jeden bok jest o 2cm krótszy. Zadzwonili bo zastanawiali się, jak to możliwe ?Odpowiedziałem im podobnie jak powyżej.

    Z prostych pomiarów na budowie bardzo przydatny jest "wąż z wodą" - poziomica działająca na zasadzie naczyń połączonych (dostępna za kilkanaście złotych w sklepach budowlanych) - pozwala z dużą dokładnością wyznaczć te same poziomy na odległch o kilkanaście metrów punktach. Trzeba tylko pilnować, zeby w wężu nie było pęcherzyków powietrza.
    Jeżeli ekopa murarzy nie ma tego podstawowego narzędzia (lub lepszego np. niwelatora optycznego albo laserowego) to nie ma co ufać w ich umiejetności murarskie.

  12. #12

    Domyślnie

    Zgadzam się z powyższym. Dwadzieścia parę lat temu w Technikum zaliczałem wypoziomowanie czegoś tam za pomocą szlauchwagi. Niby nic ale.... Był to styczeń i minus 12 st C . Niezłą szkołę wtedy dostałem. POZIOMOWAŁEM do skutku.

  13. #13

    Domyślnie

    Heniu, czy sugerujesz, że jak fachowcowi nie wyjdzie prostokat, to przypadkiem trafi idealny trapez. Oczywiście, że masz rację, tylko nie wierzę w tak "idealny" błąd
    Jako metoda "przesiewowa" wydaje się być dobra. W razie wątpliwości można dokładniej sprawdzić - i kąty i długości ścian. Ale jeżeli mierzę przekątne i nie są one równe - to niczego już nie muszę mierzyć.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyss
    Heniu, czy sugerujesz, że jak fachowcowi nie wyjdzie prostokat, to przypadkiem trafi idealny trapez. Oczywiście, że masz rację, tylko nie wierzę w tak "idealny" błąd
    Jako metoda "przesiewowa" wydaje się być dobra. W razie wątpliwości można dokładniej sprawdzić - i kąty i długości ścian. Ale jeżeli mierzę przekątne i nie są one równe - to niczego już nie muszę mierzyć.
    Niestety przy sprawdzaniu prostokąta musisz zrobić 6 pomiarów (4 boki + 2 przekątne). Jeżeli tego nie zrobisz nie masz pewności czy jest to na pewno prostokąt. Alternatywą może sprawdzenie 4 boków i jednego kąta (np. metodą "trójkąta murarskiego 3-4-5" lub przez obliczenie przekątnej wg twierdzenia Pitagorasa) - polecam wtedy, gdy nie ma możliwości sprawdzenia drugiej przekątnej (np. stoi na niej jakaś przeszkoda).

  15. #15

    Domyślnie Czas na piony i poziomy

    Pomiary "figur geometrycznych" już chyba omówiliśmy wyczerpująco. Dziękuje za udział

    Może teraz coś o pionach, poziomach.

    Jaka poziomica jest najlepsza dla inwestora?
    1mb 1,5mb a może 2mb

    Czy kupować pion?

    Do czego może przydać sie żyłka budowlana (nie chodzi o smykałkę do boudowania, to inny temat )

    Może sprawdzanie "ugięcia podłogi" albo ...

    Jak na ścianie np. 4mb wyznaczyć linię prostą w celu np. malowania lub wytyczenia lini elektrycznej?

  16. #16
    darekbbb
    Guest
    darekbbb

    Domyślnie porada

    Do wyznaczania lini prostej potrzebny jest sznurek , farba w proszku i ktoś do pomocy. Sznurek wkładamy do farby (najlepiej w woreczku) potrząsamy woreczkiem,następnie wyznaczamy dwa punkty które chcemy połączyć .Teraz prosimy drugą osobę o pomoc . Wyjmujemy sznurek z torebki .jeden koniec przykładamy w punkcie A drugi w punkcie B ,naciągamy go i za pomocą drubiej ręki odciągamy od ściany jak strunę ,następnie puszczamy.Farba która spadnie ze sznurka utworzy linię prostą

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    DariuszV

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam

    Pierwszą rzeczą jaką zakupiłem na budowie to poziomica 2m i jak na razie jest to podstawowe moje narzędzie (poza łopatą). Dokupiłem drugą 80 cm manewrową jak długa jest za długa.

    Pionu nie używałem - na ściany "waga" wystarczała.

    Co do "ugięcia podłogi" czy też innego terenu (mały geodeta) to można sobie nawet zrobić mapę przy pomocy "szlauch-wagi", kołka z podziałką (np. metr na listewce - w domu większych różnic poziomu chyba nie będzie) i pomocnika lub lornetki. Wyznacza się w terenie wybrane punkty pomiarowe i przenosi na papier. Jeden koniec węża ustala się gdzieś na sztywno (tylko nie pomocnikowi do ręki) i tutaj zawsze trzeba pilnować aby poziom był na tej samej "kresce" (rola pomocnika lub lornetki). Z drugim końcem chodzi się po punktach kontrolnych stawiając pionowo kołek i odczytując uzyskany poziom. Odczyty minus wysokość bazowego końca węża są różnicami w poziomie.
    Piszę o tym bo widziałem jak się gość z tym bawił mierząc poziomy ślepej wylewki co 10 cm w całym domu!!!

    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    a co to jest "waga"?

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    Wydaje mi się że tu "waga" to inaczej "szlauch-waga" czyli mówiąc po polsku poziomica wężowa.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartt
    a co to jest "waga"?
    Może też być "wasser-waga" - po "polsku" - kij z wodą (poziomnica).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony