dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 108
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kret88

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    36-054
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkozin Zobacz post
    Cześć.
    Mam dach 2-spadowy, 45 stopni, konstrukcja krokwiowo-jętkowa.
    W połowie krokwi jest płatew, podparta na słupie. Słup stoi sobie na stropie teriva (prawie metr od ściany nośnej).

    Czy to normalna sprawa?

    Mój architekt i kierownik budowy twierdzą że tak.

    Dla mnie to trochę dziwne, żeby teriva przenosiła obciążenia z dachu...
    Ale może się czepiam.
    Jak rozwiązałeś swój problem. Lata mijają a fachowcy nadal robią te same błędy dlatego trafiłem na to forum. Mam bardzo podobną sytuację. Słupy podpierające więźbę muszą być ale strop został zamieniony z monolit na terriva. Jakieś sugestie?

  2. #22
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    No właśnie lata mijają a to wszystko stoi. Jak już tak jest to zadbaj tylko o to aby słupy nie stały na pustakach. Tylko na belce. Żeby skup się nie przebił. Jeżeli nie masz jeszcze posadzek to proponuję kratę z prętów wykonać pod słup i zalać w posadzce centralnie pod słupem. To jest tylko zabezpieczenie przed przebiciem nie załatwia to sprawy nośności. Tak jak wcześniej napisałeś lata lecą a to stoi.

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    kret88 a co na to twój kierownik budowy ? Jaki ma pomysl?

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał kret88 Zobacz post
    Jak rozwiązałeś swój problem. Lata mijają a fachowcy nadal robią te same błędy dlatego trafiłem na to forum. Mam bardzo podobną sytuację. Słupy podpierające więźbę muszą być ale strop został zamieniony z monolit na terriva. Jakieś sugestie?
    Ten co zmienił strop monolityczny powinien też przeanalizować wszelkie konsekwencje tej zmiany.
    Trzeba przeliczyć nośność belek i stropu Teriva.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Podejrzewam d7d że ten co pozwolił zmienić strop to kierownik za 1000 zł. Takim to wszystko jedno mają już powyżej 65 lat i im nie zależy byle kasa była.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    To kwestia rzetelność zawodowej a nie wieku.
    Zmienić mógł wykonawca ia KB się dowiedział bo dostał przykładowe 1.000 lub 2.000 PLN i nie ma czasu i ochoty na kierowanie budową.
    Wbrew pozorom jest to bardzo odpowiedzialna "fucha".
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #27
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Ja patrzę przez pryzmat mojego kierownika. Mam nadzieję że go więcej nie spotkam. Nic nie pomógł i tylko wygenerował koszty. Błędy to musiałem prostować z innymi ludźmi. Taki odpowiedzialny osobnik. Taki słup też mam jeden na stropie teriva. Pamiętam jak dziś jak się go pytałem na etapie układania stropu co z tym slupem. A on mi nic nie pomógl. Normalnie nic nie zaproponował. Na forum wyczytałem aby pustaki wyjąć i kratę stalową oprzeć o 3 kolejne belki i wydeskować od dolu. Przebić się nie przebiło jeszcze. Ale nie wiem jak z nośnością.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Przebicie pustaka przez łup jest bardzo prawdopodobne.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #29
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    A jak jest zabezpieczone przed przebiciem ? To by musiało cały strop ściągnąć w dół. To jak to by musiała być siła niszcząca.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Jeżeli jest zabezpieczone, np. gruba blacha stalowa lub usunięty pustak i zalane betonem to raczej nie ma problemu przebicia stropu.
    Pozostaje nośność stropu (belek stropu) na ścinanie, zginanie, ugięcie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #31
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    D7d tylko czy nie można takich problemów uniknąć. Jakbym się budował raz jeszcze to bym to już wiedział co mam z tym zrobić. Taki kierownik to wychodzi na to że albo jest głupi albo ma to w d..IE. Takim to powinni uprawnienia zabierać. Czy to prawda, że tym dziadka po 60 uprawnienia wydał urząd Wojewódzki i nie musieli podobno egzaminu zdawać ?

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kret88

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    36-054
    Posty
    17

    Domyślnie

    dokładnie jak piszecie Panowie. Z tym kierownikiem to strzał w 10. Wezwałem go na budowę i przyjechał dziadziuś na emeryturze. Mało wiedział o mojej budowie. Poszedłem krok dalej i zatrudniłem konstruktora budowlanego. Przeliczył wszystko i zaproponował pewne rozwiązania. Co prawda dalej nie będzie tak jak mogło by być jak ktoś ogarnięty wcześniej pomyślałby o słupach ale zaproponował wstawienie po jednym dodatkowym słupie z każdej strony (dach dwuspadowy) oparty na ścianie nośnej parteru na podwalinach z ceowników rozłożonych na co najmniej 3 belkach Teriva (ceownik gorąco walcowany ze ścianką 7mm). Poszliśmy krok dalej i w tym miejscu wylaliśmy słupa żelbetowego ze zbrojeniem wpuszczonym w ścianę nośną mocowanym na kotwy chemiczne. Te dodatkowe słupy mają bardziej rozłożyć obciążenia na strop i ściągnąć obciążenia ze słupa który jest nad dużą otwartą przestrzenią salonu na parterze. Wiązało się to z delikatnym przeprojektowaniem poddasza. Dodatkowo od strony parteru wstawiłem kawałek ściany nośnej zamiast działowej, która podpiera 3 rzędy belek stropu przez która przechodzi właśnie ten słup. Oczywiście pod ścianę nośną musiałem wylać ławę fundamentową. Po takich zabiegach konstruktor podpisuje się, że budynek nadaje się do zamieszkania. Tydzień roboty, sporo niepotrzebnych kosztów ale przynajmniej ktoś z uprawnieniami się pod tym podpisał. A deweloper i KB lepiej niech omijają mnie szerokim łukiem.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	16,1 KB
ID:	441141
    Ostatnio edytowane przez kret88 ; 23-02-2020 o 00:07

  13. #33
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    kret88 jakiej rozpiętości miały twoje belki? Ile slupów miałeś centralnie na stropie ?

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał kret88 Zobacz post
    dokładnie jak piszecie Panowie. Z tym kierownikiem to strzał w 10. Wezwałem go na budowę i przyjechał dziadziuś na emeryturze. Mało wiedział o mojej budowie. Poszedłem krok dalej i zatrudniłem konstruktora budowlanego. ....
    Nie do końca rozumiem pretensje do KB.
    Ma facet 65 lat ale to Ty chyba go zatrudniłeś i wtedy chyba nie miał 45 lat?
    KB nie jest od przeprojektowywania konstrukcji budynku.

    O KB źle może świadczyć to co napisałeś "Mało wiedział o mojej budowie. "
    Ile razy już był na budowie i ile mu płacisz z pełnienie funkcji KB ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #35
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Co to za różnica ile mu się płaci ? zgodnie z prawem budowlanym jest za budowę odpowiedzialny. Jeżeli w projekcie był bubel to powinien się zgłosić do projektanta z tym problemem

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Z punktu widzenia prawa budowlanego masz rację.
    Niezależnie od wynagrodzenia KB powinien prowadzić prawidłowo budowę.
    Istnieje też coś takiego jak rozum Inwestora: słabo płacę to raczej nie zatrudniam fachowca tylko pseudo-fachowca.
    Ciekawe, że Inwestor zatrudnijąc wykonawcę do budowy swojego domu kieruje się nie tylko najniższa ceną.
    Zatrudnisz płytkarza za 20 zł/m2 czy raczej takiego za 50 zł/m2?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #37
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Nie ma co się sprzeczać. Mnie tylko zastanawia jak to jest że te slupy stoją na tym stropie z podwalinami lub wymianami a nie powinny. Nikt tego nie wie. A atoja. Konstruktorzy w projektach robią tylko wymiany lub zestawiaja2-3 belki.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Stoją bo np. są mniejsze obciążenie niże przyjęte w obliczeniach, są także współczynniki bezpieczeństwa.
    Tak więc to, że stoi to nie jest wynikiem CUDU.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #39
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Jestem ciekaw co będzie jak spadnie tyle śniegu co w Turcji.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Ile cm to będzie i czy na płaskim czy na stromym dachu , czy śnieg zsunie się?
    Śnieg na małym dachu nie jest problemem dla konstrukcji żelbetowych.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony