dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Ja jednak zacznę budowę dopiero w przyszłym roku, ale już teraz ciekawią mnie ceny doświetlaczy. Rzeczywiście projekt piwnicy przewiduje 3 szerokie okna (160cm) o wysokości 70cm. Jaki powinien być w tym przypadku rozmiar doświetlacza?

    PS. I takie pytanie do wszystkich, bo w życiu nie widziałem na żywo takiego doświetlacza z plastiku. Czy woda deszczowa to się leje do środka i potem trzeba ją gdzieś odprowadzić? Bo obawiam się, że przy mocnych ulewach lub długotrwałych opadach tej wody będzie naprawdę dużo.
    A może pod tą kratą jest jakaś szyba, która w zasadzie uniemożliwia wodzie dostanie się do środka doświetlacza? Dla mnie takie rozwiązanie z szybą ze szkła hartowanego miałoby sens.
    Przy takich oknach doswietlacze beda ogromne i drogie. Wode odprowadzasz rura podlaczona na dole doświetlacza. Ja mam zrobione to rurą drenarską o dł ok. 1.5m. Najlepiej odprowadzic tam gdzie rynny z dachu- pewnie bedziesz mial jakaś studnię na deszczówkę. Same syfony do Wolfa kosztują po 70 zl za szt. a bez nich nie podepniesz żadnej rury.
    Doświetlacze najlepiej zeby byly jakies 15 cm niżej niż parapet tego okna. Muszą też byc szersze niz okno. condo wysokości to muszą być na koniec zlicowane z kostką dookoła domu

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirek118 Zobacz post
    Przy takich oknach doswietlacze beda ogromne i drogie.
    Właśnie dostałem ofertę. Ponad 4000zł za jeden doświetlacz. Szok.

    Cytat Napisał mirek118 Zobacz post
    muszą być na koniec zlicowane z kostką dookoła domu
    No właśnie, ale z projektu wnioskuję, że okno wystaje ok 10cm powyżej poziomu gruntu. Zatem czy ruszt doświetlacza może być 10cm poniżej górnej krawędzi okna?

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Właśnie dostałem ofertę. Ponad 4000zł za jeden doświetlacz. Szok.


    No właśnie, ale z projektu wnioskuję, że okno wystaje ok 10cm powyżej poziomu gruntu. Zatem czy ruszt doświetlacza może być 10cm poniżej górnej krawędzi okna?
    moze byc. u mnie tak jest

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirek118 Zobacz post
    Tej wody nie będzie za dużo.
    Jesteś pewien? Przecież to dziura zatkaną kratownicą, do której solidny deszcz chyba leje jak diabli.


    Cytat Napisał mirek118 Zobacz post
    Przy takich oknach doswietlacze beda ogromne i drogie.
    Na etapie budowy poważnie rozważę zmniejszenie okien, a tym samym kosztu doświetlaczy i samych okien. Coś bardziej zbliżonego do kwadratu. Jaki jest standard? Jest coś w stylu 100/70? A tak w ogóle, to ten wymiar okna, który mam w projekcie (160/70) chyba nie jest wymiarem typowym? Jakoś nie mogę takich okien znaleźć.


    Cytat Napisał mirek118 Zobacz post
    Wode odprowadzasz rura podlaczona na dole doświetlacza. Ja mam zrobione to rurą drenarską o dł ok. 1.5m. Najlepiej odprowadzic tam gdzie rynny z dachu- pewnie bedziesz mial jakaś studnię na deszczówkę.
    Jeśli się uda odprowadzić tam gdzie deszczówkę (studzienka kanalizacji deszczowej), to tak zrobię, ale nie wiem, czy wylot rury spod doświetlacza nie będzie za nisko.
    W przeciwnym wypadku pozostaje mi ewentualne połączenie z systemem drenażu opaskowego, skoro, jak mówisz, tej wody z doświetlaczy nie będzie dużo.

    Dzięki za wszelkie informacje, które podałeś.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 24-08-2017 o 23:39

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Jesteś pewien? Przecież to dziura zatkaną kratownicą, do której solidny deszcz chyba leje jak diabli.


    Na etapie budowy poważnie rozważę zmniejszenie okien, a tym samym kosztu doświetlaczy i samych okien. Coś bardziej zbliżonego do kwadratu. Jaki jest standard? Jest coś w stylu 100/70? A tak w ogóle, to ten wymiar okna, który mam w projekcie (160/70) chyba nie jest wymiarem typowym? Jakoś nie mogę takich okien znaleźć.


    Jeśli się uda odprowadzić tam gdzie deszczówkę (studzienka kanalizacji deszczowej), to tak zrobię, ale nie wiem, czy wylot rury spod doświetlacza nie będzie za nisko.
    W przeciwnym wypadku pozostaje mi ewentualne połączenie z systemem drenażu opaskowego, skoro, jak mówisz, tej wody z doświetlaczy nie będzie dużo.

    Dzięki za wszelkie informacje, które podałeś.
    Jestem pewien ze wody nie ma dużo, a wcale nie ma dużych okapów (dachu).
    Ja ma wpuszczone 1m -1.5 m rury drenarskiej za żwirze z każdego doświetlacza i wszystko jest ok.

    Jakbym jezzcze raz budowal to bym w ogóle okna w piwnicy olał. i tak zawsze światło trzeba świecić bo takie okienka bie dają wystarczająco dużo światła.
    A doświetlacze sie syfią strasznie a ich mycie to nic fajnego.

  6. #26

    Domyślnie

    OK, czyli ta woda tam nie stoi i nie zamarza?
    Ty do tego otworu masz podłączoną rurę drenażową taka z otworkami? I gdzie tą rurą odprowadzasz tę wodę? Wsiąka Ci w grunt półtora metra dalej czy jakoś inaczej?
    Masz grunt przepuszczalny czy glinę?

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    OK, czyli ta woda tam nie stoi i nie zamarza?
    Ty do tego otworu masz podłączoną rurę drenażową taka z otworkami? I gdzie tą rurą odprowadzasz tę wodę? Wsiąka Ci w grunt półtora metra dalej czy jakoś inaczej?
    Masz grunt przepuszczalny czy glinę?
    Nigdy tam nie widzialem stojącej wody poza sytuacją gdy nawaliło mi tam ziemi i liści jeszcze zanim posialem trawę. Wtedy odpływ był zatkany i woda przesiąkała bardzo wolno. A i wtedy bylo to chyba głównie związane ze złym spadkiem poziomu gruntu który u mnie był lekko w stronę domu

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Koledzy/Koleżanki, czy z perspektywy czasu doświeltacze są potrzebne? Dają wystarczająco światła? Czy wobec problemów (montaż, utrzymanie, odwodnienie itp) warto jest stosować? Czy może zrobić piwnicę bez okien? Nie wiem tylko co z wentylacją, bo przecież okna można uchylić...

  9. #29

    Domyślnie

    No właśnie. To jest drugi aspekt - wentylacja.
    Okna można uchylić lub zamówić z nawiewnikami, a jak piwnica bez okien, to powietrze z zewnątrz nie dopływa.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał jackowacko Zobacz post
    My jak się z nimi skontaktowaliśmy, nie mięliśmy pojęcia, że przy montażu należy wziąć pod uwagę masę istotnych aspektów, więc samemu robiąc ( a miałme taki pomysł) można skutecznie namieszać.
    Możesz podać w czym można namieszać? Bo akurat jestem na tym etapie i nie chciałbym sobie namieszać. Chodzi o sposób montażu i o dostosowanie do poziomu gruntu?

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony